ישראל פולס

מלחמתו הלא חכמה של השר ארדן בטלפונים הסלולריים בבתי הכלא

p
המחבר
בקצרה
החלטתו של השר לביטחון פנים להפעיל מיסוך טכנולוגי לטלפונים סלולריים בבתי כלא ביטחוניים היא הגיונית ומתבקשת, אבל העיתוי שלה – כשהמתיחות ברצועת עזה ובגדה עולה מיום ליום – מטריד ובצדק את מערכת הביטחון.

החלטתו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן להפעיל מיסוך טכנולוגי לטלפונים סלולריים בבתי כלא ביטחוניים היא לכאורה הגיונית. שירות בתי הסוהר (שב"ס) נלחם זה שנים בתופעת הטלפונים המוברחים לאסירים, אשר באמצעותם אסירי חמאס והג'יהאד האסלאמי מעבירים הוראות לביצוע פיגועים מתוך אגפי בתי הכלא.

מפעם לפעם עורך שב"ס מבצעי חיפוש בתאי אסירים לאיתור טלפונים סלולריים שהוברחו אליהם, בדרך כלל לאחר שמתקבל מידע מודיעיני בעניין. מבצע גדול שכזה נערך באוגוסט 2016. לוחמי שב"ס פשטו אז על האגפים בהם היו כלואים אסירי חמאס בבתי הכלא נפחא ואשל, רוקנו אותם מאסיריהם שהועברו בקבוצות לבתי כלא סמוכים וערכו חיפוש מקיף אחר מכשירים חבויים. בסוף המבצע פרסמה הנהלת בתי הסוהר כי נוסף למכשירים סלולריים וכרטיסי סים, נתפסו גם הוראות והכוונות לביצוע פיגועים מחוץ לכלא.

לפני כשנתיים [2017] הורשע הח"כ לשעבר באסל גטאס מבל"ד, במסגרת עסקת טיעון, בהברחת טלפונים לאסיר ביטחוני בכלא קציעות ונגזרו עליו שנתיים מאסר. כחבר כנסת הוא היה מורשה להיפגש עם אסירים פלסטיניים, אך תועד מעביר טלפונים סלולריים לאחד מאסירי חמאס. בבית המשפט טען גטאס כי פעל מטעמים הומניטריים ומצפוניים, ללא כוונה לפגוע בביטחון המדינה.

טלפון סלולרי בתוך בית הכלא הוא בעל ערך רב עבור האסירים. הוא מאפשר למנהיגיהם לשמר את מעמדם בהיררכיה של התנועה, להעביר מסרים ארגוניים וייתכן שגם הכוונה לפיגועים. הוא כמובן גם מאפשר לאסירים לשמור על קשר הדוק עם בני משפחה וחברים. מה היקף התופעה וכמה מכשירים נמצאים בקרב אלפי האסירים הביטחוניים הכלואים בישראל קשה לומר, אך לדברי מקור ביטחוני ששוחח עם אל-מוניטור, מדובר בכמה עשרות מכשירים המפוזרים בבתי הכלא השונים.

עוד אומר המקור, כי הטלפון הסלולרי מאפשר להנהגת אסירים בכל בית כלא לשמור על קשר עם הנהגה אחרת. "כאשר מדברים על מבנה תנועת חמאס", הוא מסביר, "זרוע האסירים הביטחוניים היא אחת מזרועות ההנהגה. דבריה ומסריה נלקחים בחשבון בכל החלטה אסטרטגית שמתקבלת בצמרת התנועה – הפסקת אש עם ישראל, הסדרה, הפגנות גדר, רגיעה, הודנה, עסקאות חילופי אסירים (כמו עסקת שליט), וכל נושא אחר בעל חשיבות המחייב לקבל את הסכמת כל זרועות ההנהגה של חמאס. המכשירים מוברחים לאסירים בדרכים שונות, בדרך כלל על ידי קרובי משפחה במהלך ביקורי המשפחות בבתי הכלא.''

מלחמתו של שב"ס בתופעת הטלפונים הסלולריים הגיעה לשיאה לפני כשבועיים, עם תחילתו של פיילוט בבתי הכלא רמון וקציעות. במסגרת הפיילוט הופעל בשני בתי הכלא מכשור אלקטרוני חדש של מיסוך הקליטה. הטכנולוגיה הזאת הופכת את כל המכשירים שהוברחו לכלא בעמל ובתחכום לחסרי תועלת. לא ברור מדוע נדרשו לשב"ס כל כך הרבה שנים כדי להכניס אמצעי אלקטרוני פשוט יחסית המצוי ברשות ארגונים גדולים ומוסדות חינוך ברחבי העולם, אשר מפעילים מיסוך כדי למנוע ממבקרים, לקוחות או סטודנטים להשתמש במכשירים בתחומם. הבעיה היא שהכנסתו דווקא כעת נעשית בעיתוי הרגיש ביותר בשטחים.

ביום ראשון פורסם [3 במארס] כי מערכת הביטחון מתנגדת למהלך. על פי הפרסומים, לאחר דיון הערכת מצב הזהירה מערכת הביטחון: "לאור הנפיצות הכוללת מומלץ להמתין בשלב זה עם הרחבת הפיילוט ולבחון מחדש את העיתוי ליישומו בעוד מספר חודשים בהתאם להתפתחויות". הנימוקים לכך היו המצוקה הגוברת בעזה, המתיחות בהר הבית, הבחירות בישראל וקיזוז כספי המסים לרשות הפלסטינית. מבחינת מערכת הביטחון, פתיחת חזית נוספת, מול האסירים הפלסטינים, עלולה להיות נפיצה במיוחד.

בתגובה ל"השתקת" הטלפונים הסלולריים הודיעו הנהגות האסירים בבתי הכלא שהן מתפטרות ולא ייצגו עוד את האסירים הפלסטינים מול שב"ס. למי שאינו מכיר את הדינמיקה שנוצרה בבתי הכלא בישראל המהלך הזה נשמע תמוה, אולם בשב"ס מייחסים חשיבות רבה לקיום הנהגות האסירים. הן אחראיות על תעסוקתם ומהלך החיים היומיומי של האסירים הביטחוניים, לרבות העברת הוראות משב"ס. בשב"ס חוששים, כי ללא הנהגתם של מנהיגי האסירים הכאוס באגפי האסירים הביטחוניים עלול להיות רב ושליטת הסוהרים באלפי אסירים עוינים תהיה מסובכת הרבה יותר.

את מערכת הביטחון מדאיג יותר מה שיקרה מחוץ לכותלי בתי הכלא נוכח "מלחמת הסלולריים" שהכריז השר ארדן והשפעתה על השטחים. "אין לי שום כוונה לעכב את הפרויקט החשוב הזה", הוא צייץ בתגובה לפרסום אזהרת מערכת הביטחון.

בינתיים מנהיגי האסירים פנו בקריאת אס.או.אס. למועדון האסיר הפלסטיני בגדה וביקשו שלא להשאירם לבדם במערכה. במילים אחרות – שהפלסטינים ייצאו להפגין ולהתעמת עם הישראלים בנקודות החיכוך כי האסירים הפלסטינים (המוגדרים ע"י הפלסטינים "שבויים") - אלה שהקריבו את עצמם למען המאבק הפלסטיני וסיום הכיבוש - נמצאים כעת תחת מתקפה. המסר שהועבר מבתי הכלא לארגוני האסירים ומשם לתקשורת הפלסטינית הוא שישראל פתחה במלחמה כוללת על "הטובים שבבנינו", תחילה בניסיון לפגוע במשכורות שמעבירה הרשות הפלסטינית למשפחות השהידים והאסירים הפלסטינים וכעת בפגיעה בתנאי מאסרם שמוסדו במשך עשרות שנים בתוך האגפים והקנו "שקט תעשייתי" בתוך בתי הכלא.

במערכת הביטחון לא אומרים זאת במפורש, אבל ריח של שיקולים פוליטיים נודף מהחלטת השר ארדן, שהיא לכאורה הגיונית ומתבקשת. פרסום התנגדות מערכת הביטחון לפיילוט הוכיח שבימים הללו של בחירות סוערות בישראל כמעט הכל פוליטי, ושאף אחד לא יחמיץ הזדמנות לניגוח פוליטי. "תפסיק כבר לפחד מהמחבלים, מר נתניהו", צייץ שר החינוך נפתלי בנט, "המחבלים מאיימים שיתעצבנו אם יחסמו להם את הטלפונים הסלולריים הבלתי חוקיים בכלא, אז מתקפלים?...חסום להם כבר היום. אתן לך גיבוי מלא!"

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: palestinian-israeli conflict, palestinian leadership, hamas, israeli politics, gilad erdan, cellphones, palestinian prisoners, israeli prisons

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept