ישראל פולס

כשהחרדים מאיימים אל על מתקפלת

p
המחבר
בקצרה
מדיניותן של חברות ישראליות גדולות בענייני דת נקבעת פעמים רבות באמצעות איומים וחרמות. התנצלותה של אל על בעקבות "טיסת השבת" הייתה הכרחית מבחינתה נוכח היות החרדים קבוצת הלקוחות הנאמנה ביותר שלה.

בעימות האחרון בין הקהילה החרדית בישראל לבין חברת התעופה הלאומית של ישראל "אל על", הפסידה החברה – כלכלית ותדמיתית. העימות הזה שב ועורר את הדילמה של חברות מסחריות בישראל באשר ליחסן לשוק הדתי-חרדי.

תמצית האירועים: המראתה של טיסת אל על מניו יורק לישראל שהייתה אמורה לנחות בנמל התעופה בן גוריון ביום שישי לפני כשבועיים בצהריים [15 בנובמבר], התעכבה בשל סופת שלגים בחוף המזרחי של ארה"ב. לנוסעים החרדים שביקשו לרדת מהטיסה מחשש כי זו תנחת בישראל רק אחרי כניסת שבת, הוסבר כי למרות העיכוב הם יגיעו לישראל זמן רב לפני כניסתה. בזמן הטיסה התברר כי זה לא יקרה וכי המטוס ינחת בישראל ממש לפני שבת. כצפוי פרצה במטוס מהומה שעל אופייה ומהותה ישנן מספר גרסאות, למשל של דיילות שהעידו על אלימות של נוסעים כלפיהן.

בסופו של דבר נחת המטוס באתונה, יוון, כדי לא לחלל שבת. הנוסעים בילו את השבת בבית מלון מקומי וקיבלו אוכל כשר מבית חב"ד באתונה. במוצאי שבת הם המריאו לישראל.

אחת הנוסעות, שחזרה מזועזעת מהטיסה והאירועים סביבה, פרסמה פוסט בו האשימה את החרדים באלימות מילולית ופיזית כלפי הדיילות. "כנראה שמצוות שמירת שבת גוברת על ואהבת לרעך כמוך", היא כתבה. הדברים התגלגלו לאתרי חדשות בישראל, ובפרסומים השונים הואשמו הנוסעים החרדים באלימות בטיסה. חברת אל על גיבתה את גרסאותיהן של הדיילות ומספר נוסעים בדבר אלימות מצד נוסעים חרדים, וציינה כי תגיש תלונה למשטרה בשל כך.

מנגד, העיתונאי יהודה שלזינגר מישראל היום, שהיה על הטיסה, תיעד את האירועים במצלמת הטלפון הסלולרי שלו. הוא טען כי לא הייתה אלימות מצד נוסעים (חרדים) וכי הדיילות הן שאשמות בעיכוב בטיסה ולא מזג האוויר. בעקבות עדותו והסרטונים שהוא הפיץ, פרצה מחאה מצד המגזר החרדי. הרב שלום סורוצקין, ראש ישיבת "עטרת שלמה" שהיה על הטיסה, אף פרסם דרישה להתנצלות פומבית מצד אל על - אחרת יורה לציבור החרדי לטוס בחברות אחרות. רבנים קיימו הפגנה מול משרדי אל על וגזרו בהפגנתיות את כרטיסי הנוסע המתמיד שלהם. חברת אל על נבהלה מעוצמת המחאה. מנכ"לה גונן אוסישקין הודיע כי אכן לא הייתה אלימות פיזית מצידם של נוסעים חרדים והכריז כי תוקם ועדת בדיקה בחברה.

השבוע [26 בנובמבר] פרסמה הנהלת אל על התנצלות מסויגת ולפיה היא לא מטילה את האשם על הנוסעים וכי הפרסומים על אלימות נוסעים לא היו על דעתה. החברה אף הודיעה כי תפצה את כל נוסעי הטיסה בכרטיס חינם הלוך ושוב ליעד באירופה.

שמעון שבס, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שהיה גם הוא על הטיסה, זעם על הודעת אל על. לדבריו, אל על מנסה לסגור את העניין כי ציבור החרדים שטס איתה ביעדים השונים הוא גדול והם לא רוצים להפסיד אותו. "החברה משלמת שוחד במחיר של כרטיסי טיסה כדי לצנן את הרוחות, אולי בצדק מבחינתם", האשים שבס, "אבל מבחינה אחרת זה פוגע בצוות העובדים של אל על".

את התנהלות החברה אפשר להבין נוכח נאמנותם של הלקוחות החרדים לחברה. גורם בכיר באל על אומר לאל-מוניטור, כי לפי הערכות החרדים מהווים כ-15% עד 20% מהנוסעים בחברה, הרבה יותר משיעורם באוכלוסייה הישראלית. "אם נוסיף לכך את המגזר הדתי-לאומי, המספרים מגיעים לכמעט מחצית הנוסעים". זו הסיבה המרכזית לכך שחברת אל על ממשיכה במדיניות של אי טיסה בשבת ושהמזון במטוסיה הוא כשר כולו.

מבחינת החרדים, שווה להם לטוס באל על: הדיילים מדברים עברית, ניתן לקבל בטיסה מזון בכשרות מחמירה וגם איש מהנוסעים שאינו דתי או אינו יהודי לא יאכל לידך אוכל טרף. ולכל זאת מתווספת כאמור העובדה שהחברה אינה טסה בשבת.

לדברי הבכיר באל על, בחברה הבינו כי הטלת האשמה על החרדים באופן כללי הייתה שגויה, גם אם כמה נוסעים נהגו לא כשורה כלפי הדיילות, ולכן התנצלו בפני החרדים. עוד לדבריו, בקרוב ייצא מסע פרסום המכוון למגזר החרדי מתוך כוונה למזער נזקים ולהשיב את אמון הלקוחות. אמנם לאל על עלתה הפרשה כולה כ-450 אלף דולר, אבל אם אכן החרדים היו מחליטים להחרים את החברה הנזק הצפוי לאל על היה פי כמה גבוה יותר.

התנהלותה של אל על בפרשת "טיסת השבת" ובעיקר התנצלותה נוכח מחאת החרדים מאפיינת חברות מסחריות רבות בישראל, כיוון שחרדים ודתיים הם כוח קנייה בלתי מבוטל בשוק הישראלי. זו למשל הסיבה מדוע כל בית מלון בישראל מחזיק משגיחי כשרות, וכך גם רבות מהמסעדות. עלותה של הכשרות בענף המזון בישראל נאמדת בכ-4 מיליארד שקל בשנה. המונופול שיש לרבנות הראשית בענף הכשרות הוא גורם משמעותי בעלות זו; אף שיש ניסיונות לכרסם במונופול הזה כמו היוזמה של ארגון רבני "צהר" המתון, עלות הכשרות עדיין יקרה מאוד.

בצד השני של המתרס אפשר למצוא ארגון כמו "ישראל חופשית" הנאבק בין היתר ב"כפיה הדתית" כגון חוקי הכשרות וסגירת עסקים בשבת.

ובחזרה לאל על. לא פעם מתגלית "בעיה" כאשר נוסע חרדי קיבל מושב ליד אישה. בדרך כלל זה נגמר בהחלפת מקום עם נוסע אחר, אך כבר קרו מקרים בהם זה הגיע לעימות קולני והעברה בכפיה של נוסעים או נוסעות למושבים אחרים. ביוני האחרון, דווקא בעקבות איום בחרם מצד חברת הייטק גדולה, אל על הודיעה על שינוי מדיניות: חרדי שיסרב לשבת ליד אישה יורד מהמטוס.

השורה התחתונה עצובה: מדיניותן של חברות ישראליות גדולות כמו אל על בענייני דת נקבעת פעמים רבות רק באמצעות איומים וחרמות – לא בהידברות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: airlines, sabbath, kosher, ultra-orthodox, israeli society, el al

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept