ישראל פולס

הברית בין החרדים לערבים בכנסת מוכיחה שאפשר גם אחרת

p
המחבר
בקצרה
בעוד שהסיעות החרדיות מצטרפות כמעט לכל ממשלה, הח״כים הערבים יושבים באופן מסורתי באופוזיציה. זה לא מונע מהם לשתף פעולה כשצריך: כך החרדים סייעו לסכל את חוק המואזין, והרשימה המשותפת נעדרה מההצבעה על חוק הגיוס.

זה לא קורה הרבה בכנסת, אבל הלילה (3 ביולי) חברי הכנסת של הרשימה המשותפת סייעו לקואליציית הימין בראשות בנימין נתניהו. הח״כים הערבים נעדרו מההצבעה בקריאה ראשונה על התיקון לחוק המסדיר את גיוס החרדים לצה״ל, במסגרת הבנות מוקדמות בינם לבין הסיעות החרדיות. חברי הכנסת החרדים אמנם הצביעו נגד התיקון לחוק (שעבר ברוב של 63 תומכים לעומת 39 מתנגדים), כדי להפגין מחאה פומבית, אך מאחורי הקלעים הם תומכים בו ומתכוונים להצביע בעדו בהמשך. הם יודעים שזה הנוסח הטוב ביותר שיכלו להשיג כעת, בהתחשב במגבלות שהטיל בג״ץ, ולכן העדיפו שחבריהם מהרשימה המשותפת יעדרו מהמליאה ולא יאיימו על אישורו.

ההבנות בין הערבים לחרדים הפכו לפומביות בדיון בוועדת הכספים ביום שלישי לפני שבועיים (19 ביוני). ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת פנה בבקשה ליו"ר הוועדה משה גפני מיהדות התורה: "לעניין ההבנות שהיו בינינו, ההבנה שאתה גילית לציפור הנפש שלנו. היום זה עולה לסדר היום בוועדת החוקה". טיבי התייחס להבטחה מיהדות התורה לסייע בסיכול הצעת החוק המכונה "חוק המואזין" של חברי כנסת מהבית היהודי והליכוד, שביקשה להגביל את עוצמת קריאות המואזין ממסגדים ברחבי הארץ.

לכאורה מדובר בהצעת חוק שנועדה להפחית רעשים בסביבה ציבורית, אך בפועל היא כוונה נגד האוכלוסייה הערבית. האגודה לזכויות האזרח קבעה כי "מאחר שלבעיות של מטרדי רעש יש כבר פתרון בדמות החוק למניעת מפגעים, נראה כי מטרת החוק שונה – הדרה ופגיעה באוכלוסייה המוסלמית בארץ, על סמליה הדתיים והלאומיים, תוך העמקת תחושת האפליה ואי השוויון".

ואכן, גפני אישר בישיבה את ההבנות. "סיכמנו שהחוק הזה לא ימשיך הלאה, לאחר ששוחחנו אני וח"כ טיבי, אני סבור שהחוק הזה אסור שימשיך, זה חוק שרק מרגיז ולא עושה משהו. יש חוק למניעת רעש שיכול לתת מענה לסוגיה, המשטרה לא מפעילה את האמצעים לעצור את הרעש. אני לא חושב שיש לזה תועלת מעשית. מה שזה יעשה, זה שאחד באינדונזיה יחשוב שישראל רוצה לעצור את המואזין במסגדים. דיברתי גם עם יו"ר ועדת החוקה. גם אם יהיה דיון, לא תהיה הצבעה". 

חבר הכנסת מוטי יוגב מהבית היהודי, מיוזמי חוק המואזין, הגיב בחריפות. יוגב הטיח בגפני כי הוא מעדיף לתמוך במי שמסייע לאויב במקום בבני עמו. "החרדים ימכרו את ארץ ישראל, את מדינת ישראל, והכל כדי להשתמט מגיוס. מעכשיו לך תמצא את אחמד טיבי שישלים לך מניין לתפילה".

בשיחה עם אל-מוניטור אמר יוגב כי שיתוף הפעולה עם הרשימה המשותפת נועד לשמר את השתמטותם של החרדים מצה״ל. "אני יכול להבין את ציפור נפשם, ערך לימוד התורה, ואני נגד כפייה״, אמר יוגב, ״אבל אי אפשר לעשות דיל נגד הקואליציה שבה הם שותפים. זה דבר חמור ביותר״. לדבריו, ברשימה המשותפת יש חברי כנסת טובים העובדים למען הציבור הערבי, אבל יש גם אנשים המשתפים פעולה עם אויבי ישראל. ״הברית עם הבית היהודי היא הברית הטבעית למפלגות החרדיות״, הוסיף יוגב, ״גפני לא צריך ללכת לרעות בשדות זרים״.

למרות דבריו של ח״כ יוגב, למגזר הערבי והמגזר החרדי יש הרבה מהמשותף: שניהם מנותקים מעט מהזרם המרכזי הישראלי, הם בעלי אורח חיים שמרני יותר, הם עניים יותר והיישובים שלהם הכי פחות מפותחים. עם זאת, החרדים היו שותפים ברוב הקואליציות שהורכבו בכנסת, והערבים ישבו תמיד באופוזיציה.

כשמתעורר הצורך בכך, נציגי שני המגזרים בכנסת יודעים לדלג מעל מכשולי דת ולאום ולשתף פעולה - או לכל הפחות לנסות לעשות זאת. לפני כשבעה חודשים ניסה גפני לשכנע את חברי הרשימה המשותפת להיעדר מההצבעה בעניין חוק המרכולים - הצעת חוק שהחרדים יזמו כדי להקל על הממשלה למנוע פתיחת עסקים בשבת, ואושרה בסופו של דבר על חודו של קול. האופוזיציה התנגדה לחוק, והמגעים בין החרדים לח״כים הערבים נמשכו עד הרגע האחרון - אך בסופו של דבר נכשלו.

אחת הסיבות לכישלון המו״מ אז הייתה דרישת הערבים לקבל בתמורה התנגדות חרדית לחוק הלאום, אחד מחוקי הדגל של האגף הימני בליכוד ושל הבית היהודי, אשר מחזק את מעמדה היהודי של מדינת ישראל על חשבון עקרונות דמוקרטיים. חברי הכנסת החרדים, שיודעים כי החוק חשוב לראש הממשלה, לא הסכימו לתנאי הזה אז. אולם לפי בכיר ביהדות התורה ששוחח השבוע עם אל-מוניטור בעילום שם, כעת הם מוכנים לקבל אותו. לדבריו, חוק הלאום עשוי לפגוע גם בחרדים, מכיוון שהוא חוק לאומני שפוגע במיעוטים. ייתכן כי מה שתרם לשינוי בעמדה החרדית לגבי החוק הייתה החלטתו של ראש הממשלה נתניהו לקדם את ״מתווה הכותל״, שמקצה מקום באתר לנשים ולזרמים הלא-אורתודוקסיים.

לאחר שיצא מהמליאה בהצבעה על חוק הגיוס, הסביר ח״כ טיבי כי חברי הכנסת הערבים "לא יהיו חלק מהתחרות בין המחנה הציוני ליש עתיד מי שונא יותר את החרדים". הוא הוסיף כי הוא מעריך את התנהלות החרדים בעניין חוק המואזין וחוקים נוספים, וכי הדיאלוג בין הצדדים יימשך.

חבר כנסת מהרשימה המשותפת שביקש לא להיות מצוטט בשמו אמר לאל-מוניטור כי הערבים לא רוצים להיות מעורבים בוויכוחים בענייני דת בין יהודים. ״זה לא ענייננו״, אמר, ״כפי שאיננו רוצים שהיהודים יתערבו בענייני המוסלמים״. הוא ציין כי העובדה שחוק הגיוס מסייע לחרדים להגביל את מספר הצעירים מהמגזר שלהם שישרתו בצבא היא חשובה מבחינת הערבים, הרואים בצה״ל את כלי הכיבוש העיקרי. אותו חבר כנסת טען כי החרדים מגלים יותר שכל ישר ומתינות מכל הקואליציה הימנית לאומנית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: nationalism, conscription, idf, israeli arabs, joint list, ultra-orthodox

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept