משבר חוק הגיוס: האם ישראל בדרך לבחירות מוקדמות?

לכאורה, אף אחת ממפלגות הקואליציה לא צריכה להיות מעוניינת בבחירות. כולנו וישראל ביתנו צפויות לאבד מנדטים, וש״ס ויהדות התורה יאבדו ממשלה פרו-חרדית. ועדיין, נדמה שריבוי האיומים הפוליטיים מצד אחד, וריבוי החקירות של נתניהו מצד שני, יצרו סחרור שלא ניתן לעצור.

al-monitor .

נושאים מכוסים

benjamin netanyahu, aryeh deri, israeli elections, israeli politics, budget, drafting of ultra-orthodox, draft, conscription, idf

מרץ 5, 2018

האם תהיה זו ש״ס של אריה דרעי שתמצא את הפשרה למשבר חוק הגיוס, ותמנע החלטה על פירוק הממשלה והליכה של בחירות מוקדמות? הסקרים האחרונים לא מחמיאים לש״ס, והמפלגה מדשדשת על גבול אחוז החסימה. אחד ממקורביו של היו״ר דרעי אומר לאל-מוניטור, כי הליכה לבחירות כעת תהיה הדבר המטופש ביותר עבור כל מפלגות הקואליציה.

חג הפורים העניק לשר הביטחון ויו״ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הזדמנות לעקוץ את ראשי המפלגות החרדיות - יריביו בעימות הפוליטי על חוק הגיוס. ליברמן פרסם בעמוד הפייסבוק שלו סרטון קצר שבו הוא מחופש לחרדי שאומר: "משנכנס אדר מתגייסים בשמחה. בעזרת השם, ליצמן סיירת מטכ״ל, וגפני שייטת 13" .

ספק רב אם חבר הכנסת משה גפני וסגן השר יעקב ליצמן מיהדות התורה אהבו את ההומור של ליברמן, אשר מוסיף דלק למדורת העימות המסכן את הקואליציה.

בספטמבר 2017 בג״ץ פסל את התיקון האחרון לחוק הגיוס מנובמבר 2015. התיקון ביטל את הסנקציות הפליליות על תלמידי ישיבה שמתחמקים משירות צבאי, אשר נוספו לחוק בכנסת הקודמת, בפברואר 2014. השופטים נתנו לכנסת ארכה של שנה לחקיקת חוק חלופי. שופטי בג״ץ לא אהבו את ביטול הסנקציות הפליליות ואת הסמכות שניתנה לשר הביטחון לקבוע מכסות כראות עיניו למספר החרדים המתגייסים, בניגוד ליעדי גיוס שנקבעו קודם לכן בחוק.

ראשי המפלגות החרדיות הבהירו לאחר הפסיקה, שאישור חוק גיוס חדש בכנסת הינו עניין קריטי מבחינתם. עם זאת, נראה כי לולא הסתבכותו של ראש הממשלה בשלל חקירות פליליות, הם היו ממתינים עד למושב הקיץ של הכנסת, במקום להציב אולטימטום להעבירו כבר במושב הנוכחי.

עד לפני שבועיים, היה נדמה שהמפלגות החרדיות מרוצות מהישגיהן בממשלה הנוכחית, ולא יהפכו את סוגיית חוק הגיוס למשבר של ממש. יו״ר ש״ס דרעי אמר כי החוק יעבור, אבל בלי איומים. מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל קבעה כי יופעל לחץ על ראש הממשלה בנושא, אבל לא ייקבע לו אולטימטום.

בראשית השבוע שעבר השתנה הטון. שר הביטחון ליברמן הודיע [27 בפברואר] כי "בעניין גיוס החרדים עמדת ישראל ביתנו ברורה ושקופה. אנו נתמוך אך ורק בחקיקה שיגבש הצוות המקצועי שהוקם במשרד הביטחון". הצוות שהקים ליברמן כולל רק אנשי מקצוע ממשרד הביטחון וללא שום נציגות חרדית. גפני מיהר להגיב לדבריו של ליברמן, ואיים בסנקציות קואליציוניות: "נכנסו לקואליציה כשהנושא המרכזי הוא תלמידי הישיבות. המדינה לא יכולה להתקיים בלי תלמידים שתורתם אמונתם. חוקקנו חוק שהסדיר את הנושא. בג"ץ פסל בפעם הרביעית את החוק. אמרנו נעשה חוק יסוד אך ישראל ביתנו מתנגדת. מעכשיו לא נצביע יותר על החוקים ההזויים שאתם מביאים".

בהמשך, סגן השר ליצמן פנה ישירות לראש הממשלה נתניהו והודיע לו כי בהתאם להוראת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, הוא לא יוכל לתמוך בתקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יעבור. בתגובה לדבריו של ליצמן אמר ליברמן: "חוק הגיוס הוא חוק ההשתמטות. החלטת יהדות התורה היא לא פחות מסחיטה באיומים. ישראל ביתנו לא תכנע ולא תאפשר לזה לקרות". 

נתניהו, בעיצומן של ההכנות לחקירתו בפרשות השונות, זימן אליו בדחיפות את ראשי הסיעות החרדיות והבטיח לנסות למצוא פתרון.

החרדים מפנים את האש גם לשר האוצר משה כחלון מכולנו. הם מאשימים אותו כי הבטיח לתמוך בחוק הגיוס אותו יזמו המפלגות החרדיות, אבל חזר בו. ״כחלון הוא זה שגורם לכך שבג״ץ ימשיך לנהל את המדינה״, אומר בכיר מיהדות התורה לאל-מוניטור.

יו״ר כולנו מתעקש להעביר את התקציב בכנסת כבר במושב הנוכחי שיסתיים ב-18 במארס, ומפלגתו הודיעה כי לא תהסס ללכת לבחירות אם זה לא יקרה.

בשבת (3 במארס) הזהירה השרה מירי רגב מהליכוד: ״אם תכפו עלינו בחירות יש רק מפלגה אחת בקואליציה שאין לה כל סיבה לחשוש מבחירות. קוראים לה הליכוד. אנחנו מקבלים אמון גבוה מאוד מהציבור ולכן לא יועילו לחצים מדומים נגדנו״. בדבריה יש ממש. רוב הסקרים מראים כי הליכוד שומר על כוחו כמפלגה הגדולה בכנסת. לעומת זאת, כמעט כל מפלגות הקואליציה האחרות נחלשות.

בליכוד תוהים מה גרם להקשחת הקו אצל החרדים. שר ממפלגת השלטון סיפר לאל-מוניטור כי כשישבו אנשי הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות וניסו להבין מדוע הוצב האולטימטום, קיבלו תשובות מתחמקות. לדבריו, אחד הפוליטיקאים החרדים אמר: ״האפשרות שבמהלך החודשים הקרובים נתניהו ייאלץ לפנות את כיסאו מדירה שינה מעינינו, וברור לנו שבמצב כזה אין סיכוי שנקבל חוק גיוס שנוכל להשלים עמו. ליברמן מחכה לנו בפינה כי הוא חייב הישגים לציבור שלו לפני הבחירות, אחרת ייתכן שלא יעבור את אחוז החסימה. עם כל ההישגים שלנו, בלי חוק גיוס סביר, כאילו לא עשינו דבר בקדנציה הנוכחית״.

לשר מהליכוד אין ספק שחקירתו של נתניהו ביום שישי האחרון (2 במארס) השפיעה על ראשי כל סיעות הקואליציה, והסחרור של איומים ואיומים-נגדיים הוא כמעט בלתי ניתן לעצירה. ״ראש הממשלה צריך כוח פוליטי על-אנושי כדי להצליח להתמודד עם המשבר הזה כשהוא טרוד רובו ככולו בחקירות״, אמר השר.

נתניהו הרוויח כמה ימים בשל נסיעתו לארצות הברית, שם ישתתף בוועידת איפא״ק וייפגש עם הנשיא דונלד טראמפ. עם עלייתו למטוס אמר כי אין סיבה ללכת לבחירות מוקדמות, וכי וכל מה שנדרש מסיעות הקואליציה זה רצון טוב. עד שובו ינסו השרים יריב לוין וזאב אלקין, בסיוע של דרעי, למצוא נוסחה לפתרון המשבר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020