ישראל פולס

טר''ש או צל''ש: האם יצליח גבאי למשוך מנדטים מהליכוד?

p
המחבר
בקצרה
למרות הסקרים המחמיאים ביום שלאחר נצחונו בפריימריז, היו״ר החדש של מפלגת העבודה יצטרך להתמודד עם אתגר עצום בדרך למימוש הבטחתו לקחת קולות מהליכוד ולהשיג 30 מנדטים: מצד אחד הוא יאלץ להאבק בנתניהו, ראש ממשלה חזק ופופולרי, ומצד שני ביאיר לפיד העיקש, שלא יוותר על קולות השמאל-מרכז.

התוצאה הראשונה של הבחירה באבי גבאי ליו"ר העבודה היא התחדשות הקרב על הנהגת גוש השמאל-מרכז מול יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. גבאי אמנם הכריז בליל ניצחונו המפתיע (10 ביולי) כי הבחירה בו היא תחילת המסע להחלפתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך הדרך לשם רחוקה מאוד, והיא עוברת דרך המנדטים של לפיד.

הישג ראשון של גבאי במסע הזה הוא חזרתה של העבודה לראשות מחנה השמאל-מרכז בסקרים שנערכו מיד לאחר הפריימריז. מפלגתו זינקה מעל יש עתיד ולקחה ממנה כמה מהמנדטים שעברו אליה בהדרגה מבחירות 2015. באשר למצביעים מגוש הימין, גבאי הצליח בינתיים להעביר אליו מעט כאלה, בעיקר מפטרונו לשעבר, יו"ר כולנו משה כחלון.

הסקרים פורסמו יממה לאחר ניצחונו של גבאי בערוצי החדשות המובילים, וזכו לכותרות דרמטיות. אך אם מנטרלים את ההתלהבות מהשחקן החדש והאנונימי יחסית שכבש את מפלגת העבודה כמעט ללא ניסיון פוליטי, מגלים שאין שינוי משמעותי בחלוקה לגושי ימין ושמאל. בנימין נתניהו, למרות ירידה קלה במספרים, הוא עדיין האיש שצפוי לעמוד כרגע בראש המפלגה הגדולה בישראל בבחירות הבאות, והיחיד שיכול להרכיב קואליציה.

על פי סקר ערוץ 2, הליכוד זוכה ב-25 מנדטים, המחנה הציוני בראשות גבאי ב-20 מנדטים, ויש עתיד מקבלת 18. בסקר ערוץ 10 הליכוד מקבל 29 מנדטים, המחנה הציוני 24, ויש עתיד עם 16 מנדטים בלבד. בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה, נתניהו זוכה לעדיפות משמעותית על גבאי ועל לפיד שמגיעים בערך לאותו מקום.

בשני הסקרים למחנה הציוני וליש עתיד יש ביחד מספר מנדטים דומה: 38 על פי ערוץ 2 ו-40 על פי ערוץ 10. מכאן שהדרמה מתחוללת כרגע בעיקר בתוך גוש השמאל-מרכז, וללפיד מסתמן כאן אתגר גדול. יו״ר יש עתיד נסק במארס האחרון האחרון ל-26 מנדטים בסקר ערוץ 2, תוך שהוא עוקף את נתניהו ומאיים על מעמדו כראש הממשלה.

דבר נוסף הבולט בשני הסקרים מהשבוע הוא עמידותו של נתניהו, לפחות בינתיים, מול ההשלכות של החקירות הפליליות נגדו. פרשת רכישת הצוללות מגרמניה, המכונה תיק 3000, קפצה מדרגה בחומרתה ביום עריכת הסקר. מקורבו ואיש סודו של נתניהו מאז שנות התשעים, עו"ד דוד שמרון, נחקר באזהרה בחשד למעורבות בפרשה, שבה על פי החשד נרכשו צוללות בניגוד לעמדת משרד הביטחון משיקולים זרים של עמלות ודמי תיווך. בניגוד למקורבו, נתניהו לא חשוד בפרשה זו, אך הוא צפוי למסור בה עדות.

מפלגת העבודה, שמאז קום המדינה הובילה את גוש השמאל-מרכז, מאותגרת מתחילת שנות ה-2000 על ידי מפלגות מרכז מתחלפות שבאות והולכות. זו אחת הסיבות לכך שהבחירות האחרונות היו הפעם הראשונה בה המפלגה חצתה את רף ה-20 מנדטים – מאז בחירות 99׳. הרבה מכך, בזכות החבירה לתנועה של ציפי לבני - כשהקולות מגיעים בעיקר מיש עתיד.

מחנה השמאל-מרכז מתנהג כמו משק סגור. המנדטים נודדים בין מפלגת מרכז מתחלפת למפלגת העבודה. קולות מהימין הרך כמעט שאינם מגיעים. רוב הקולות המוענקים למפלגת המרכז מכונים במערכת הפוליטית "חולות נודדים״, כי אינם נאמנים למפלגה אחת. לכן המפלגות האלה יכולות להישבר בקלות כשהרוח הציבורית מנשבת לכיוון מסוים (אחר). הדוגמה המובהקת לכך היא קדימה, שבבחירות 2009 זכתה ל-28 מנדטים, וב-2013 התרסקה לשניים בלבד. מפלגת המרכז החדשה אז, יש עתיד, קיבלה 19 מנדטים.

בשנתיים האחרונות ניהל לפיד קמפיין מדויק שקרץ לימין כדי לפרוץ את מחסום הגוש, ולהעביר אליו קולות חדשים. הוא הבין, בצדק, שהדרך לראשות הממשלה עוברת במנדטים של הליכוד, אבל על פי הסקרים זכה להצלחה מועטה בכך. כעת, לצערו, הוא יאלץ לחזור לקרבות בתוך הגוש.

זהו בדיוק האתגר העצום של אבי גבאי: מצד אחד הוא יאבק בראש ממשלה חזק ופופולרי למדי מהליכוד, ומצד שני ביריב עיקש במחנה שלו.

״אפקט גבאי״, כפי שהוא מכונה על ידי הסוקרים, היה צפוי. מועמדים ״טריים״ זוכים בדרך כלל לתוצאות טובות בסקרים. עמיר פרץ קיבל 30 מנדטים בסקרים לאחר שהפתיע ונבחר לראשות העבודה ב-2005, אך בבחירות קיבל רק 19 מנדטים. סביר להניח שכבר בימים הקרובים גבאי יגלה שהתמונה הרבה יותר מורכבת וסבוכה מהסקרים המחמיאים שפורסמו השבוע. בתוך מפלגתו, הידועה במאבקים פנימיים אכזרים, ימתינו למעידותיו. לפיד ישיב מלחמה ויאבק על המנדטים הנודדים. גם כחלון לא ישב בחיבוק ידיים ויכה בגבאי, אם הוא יבחין בבריחת קולות משמעותית מכולנו. בין השניים יש נתק מוחלט מאז נטש גבאי את כולנו. כחלון הוא יריב ערמומי, ועדיין פופולרי בציבור.

מכיוון שאינו חבר כנסת, גבאי אינו יכול לכהן כיו"ר אופוזיציה - עמדה חשובה עבור מי שבונה את עצמו כאלטרנטיבה לראשות הממשלה. הוא יצטרך להמציא מודל חדש שבו יפעל, ציבורית ותקשורתית, כראש אופוזיציה, ויתגבר על חוסר הניסיון המדיני, ביטחוני ופוליטי שלו.

ההישג של גבאי בעבודה מעיד על אדם שאפתני, רעב להצלחות ומתוחכם. כעת מתחיל המבחן הגדול שלו. הוא יצטרף לממש את ההבטחה שלו, ולהגדיל את מפלגתו ל-30 מנדטים - גם באמצעות מספר קולות משמעותי מהליכוד. כל דבר אחר יהווה כישלון עבורו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: benjamin netanyahu, yesh atid, yair lapid, zionist camp, labor party, israeli politics, avi gabbay

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept