ישראל פולס

באיחוד האירופי לא מתכוונים להשאיר לטראמפ את הזירה הישראלית-פלסטינית

p
המחבר
בקצרה
בכיר באיחוד אמר לאל-מוניטור כי בבריסל מצפים מוושינגטון ליזום ועידת שלום אזורית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אם לא תיערך ועידה כזאת, אמר הבכיר, בבירות אירופה יתאמו עמדות לקראת כינוס נוסף של ועידת פאריז והמשך הפיקוח על הבנייה בהתנחלויות.

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל זועמת על החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מ-25 באפריל שלא להיפגש עם שר החוץ שלה, זיגמר גבריאל, בעקבות פגישתו של האחרון עם ארגוני זכויות אדם מהשמאל הישראלי. לדברי מקור בכיר המקורב לפדריקה מוגריני, הנציבה העליונה של האיחוד האירופי לענייני חוץ וביטחון, באיחוד שמעו נימת ביקורת קשה ביותר בנושא מצידה של לשכת הקאנצלרית בברלין. גם בברלין וגם בבריסל רואים בצעד של נתניהו סטירת לחי מצלצלת להנהגה באירופה, וסימן לכך שבישראל שוללים כל מעורבות של אירופה ביוזמות שלום עתידיות שתוביל ארה"ב.

הבכיר סיפר לאל-מוניטור בעילום שם כי מאז ניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה״ב, הפך נתניהו לוחמני יותר מתמיד. "הוא מתנגד נחרצות לפתרון שתי המדינות, גם ברטוריקה שלו וגם במעשיו", אמר הבכיר, "למרות השקט היחסי בגדה המערבית וברצועת עזה, באיחוד האירופי מאמינים שהמצב מאוד לא יציב. הגבלת הבנייה בהתנחלויות היא תרמית. בצד הפלסטיני, נשמעים בפתח יותר ויותר קולות לוחמניים שמדברים על התקוממות אפשרית". לדברי אותו בכיר, כיוון שביוני 2017 ימלאו חמישים שנה לכיבוש, בהחלט ייתכן שדווקא באותו חודש תפרוץ אלימות. ההתקוממות האלימה עלולה ללבוש צורה של פיגועים יותר מאשר של אינתיפאדה חדשה, ולהסלים למחזורים של אלימות לאורך כל הקיץ.

על פי הבכיר באיחוד האירופי, מוגריני נמצאת בקשר הדוק עם מזכיר המדינה האמריקאי, רקס טילרסון, בנושאים הקשורים למזרח התיכון (מלחמה בטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני). לדבריו, מוגריני מעריכה שהנשיא טראמפ יפרוש את עקרונות מדיניותו במזרח התיכון בעת ביקורו בבריסל לרגל פסגת נאט"ו ב-25 במאי. אך ייתכן שבממשל יעדיפו להושיט יד לאיחוד האירופי רק בעניין הקואליציה למלחמה במדינה האיסלאמית, ולא לכלול את האירופאים בכל יוזמת שלום עתידית.

על כל פנים, בסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני, קיימת בבריסל הערכה שהרטוריקה של טראמפ תיטה בבירור לטובת ישראל, גם בנושא ירושלים. על פי הודעת הבית הלבן, טראמפ יגיע תחילה לערב הסעודית וממנה ימשיך לישראל. צירוף שתי המדינות באותו ביקור הינו בעל משמעות. בארה"ב, כמו באיחוד האירופי, מודעים מן הסתם לעמדתן של מדינות ערב הפרגמטיות, הדבקות ביוזמת השלום הערבית מ-2002 כבסיס חיוני לכל תהליך שלום ישראלי-פלסטיני. על פי אותו מקור בבריסל, טראמפ עוד עשוי להפתיע רבים ולנקוט עמדה ברורה יותר לטובת פתרון שתי המדינות לשני עמים.

באיחוד האירופי מצפים מוושינגטון ליזום ועידת שלום אזורית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולמלחמה בטרור; ועם זאת, בבריסל לא מאמינים שהממשל האמריקאי יערב את מנהיגי אירופה בוועידה שכזו.

הבכיר האירופי הדגיש שגם אם זה יהיה המצב, בהנהגה האירופית לא ישאירו את הזירה הדיפלומטית בסכסוך הישראלי-פלסטיני אך ורק בידי ארה"ב. באיחוד יעדכנו את וושינגטון שהם מוכנים לתמוך בכל יוזמה אמריקאית לפתרון שתי המדינות, אבל אם לא תיערך ועידה שכזו, או אם היא תהפוך להזדמנות צילום בלבד, בבריסל מתכוונים לתאם עמדות עם ברלין ועם פאריז לשם כינוס נוסף של ועידת פאריז (או של ועידה דומה בכל בירה אירופית אחרת), וכן לשם המשך הפיקוח על יישום החלטת מועצת הביטחון 2334, שקבעה כי הבנייה בהתנחלויות אינה חוקית.

מקור בכיר באש"ף המקורב לנשיא אבו מאזן סיפר לאל-מוניטור כי למרות התיאום המשופר בין אבו מאזן לטראמפ באשר לאפשרות של יוזמה אזורית המבוססת על יוזמת השלום הערבית, ממשיכים ברמאללה לתאם במקביל יוזמות עתידיות גם עם בריסל. נציג אש"ף בפאריז נמצא בקשרים הדוקים עם צוות מדיניות החוץ של עמנואל מקרון, וחש מעודד מהעמדה הברורה שקוראת לפתרון של שתי מדינות ומתנגדת להמשך הבנייה בהתנחלויות.

למעשה, בהנהגה הפלסטינית מקדמים בברכה את האפשרות של ועידת פאריז (השלישית) ב-2017. נדמה שהשבועות הבאים הם חלון ההזדמנויות האחרון למאמץ דיפלומטי נוסף. מקור בכיר במשרד החוץ המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו סיפר לאל-מוניטור בעילום שם שנתניהו אופטימי באשר לתוצאות ביקורו הקרוב של טראמפ. "מבחינתנו, שום דבר אינו מובן מאליו, אף שקיבלנו הבטחה שהנשיא טראמפ תומך בישראל תמיכה מלאה, ואין לו שום כוונה לכפות דבר על ממשלת ישראל".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept