מה המסר שהעבירו הפלסטינים בפגישה עם הח״כית הישראלית?

ג׳יבריל רג׳וב, מקורבו הבכיר של אבו מאזן, נפגש עם קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני כדי להבהיר לציבור הישראלי: אנחנו רוצים לחזור לשולחן המו״מ. בשיחה עם אל-מוניטור היא סיפרה על תוכן השיחה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

two-state solution, israeli-palestinian conflict, israeli politics, israeli-palestinian negotiations, knesset, ksenia svetlova

ינו 11, 2017

ביום שישי האחרון של 2016 (30 בדצמבר) נפגשה ח"כ קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני עם בכיר תנועת הפתח, ג'יבריל רג'וב, ברמאללה. בתקופה הנוכחית, שבה ישראל והרשות הפלסטינית נמצאות על מסלול התנגשות ורחוקות אפילו מדיבורים על חידוש המו"מ ביניהן, פגישה של חברת כנסת ישראלית עם מקורב בכיר לנשיא הפלסטיני אבו מאזן אינה דבר של מה בכך.

הפגישה התקיימה לבקשת רג'וב, שביקש להעביר מסר למערכת הפוליטית ולציבור הישראלי. סבטלובה הייתה בעברה כתבת מוערכת לענייני ערבים בערוץ 9 הרוסי, והיא מכירה היטב את הסכסוך עם הפלסטינים וחברה במפלגה שדוגלת בחזון שתי המדינות.

לח״כ סבטלובה היה ברור שהשיחה מתקיימת בידיעתו ובברכתו של אבו מאזן, והיא יצאה ממנה עם ההבנה שבהנהגה הפלסטינית מעוניינים לחזור אל שולחן המו"מ. לדבריה, למרות הישגיהם בזירה הדיפלומטית, כמו אישור החלטה 2334 במועצת הביטחון של האו״ם, ברשות מבינים שהציבור הפלסטיני עייף, שחוק ומעוניין בשינוי המצב בשטח. בראיון לאל-מוניטור (10 בינואר) שבו סיפרה על הפגישה אמרה סבטלובה: "אני נמצאת בקשר ארוך עם ג'יבריל, עוד מהתקופה שבה הייתי עיתונאית. אני מאמינה שחשוב לשמור על ערוצים פתוחים. הפעם שמעתי ממנו דברים הרבה יותר מפויסים".

המסר שרג׳וב העביר באמצעות חברת הכנסת מהמחנה הציוני מתחבר למידע שפרסם כאן שלומי אלדר (10 בינואר) על כך הפלסטינים השלימו עם האפשרות של העברת השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים, וכי אין בכוונתם לשבור את הכלים מול הנשיא האמריקאי הנבחר דונלד טראמפ במקרה שהתוכנית הזאת תצא לפועל.

סבטלובה מודעת היטב למגבלות השפעתה הציבורית כחברה במפלגת אופוזיציה שהסקרים מנבאים לה התרסקות בבחירות הבאות, ולכישלון השמאל בשנים האחרונות לשכנע את הציבור הישראלי שהמו״מ עם הפלסטינים חיוני להמשך קיומה של ישראל כמדינה דמוקרטית. אולם היא מאמינה שדווקא עכשיו, מתוך הייאוש הגדול בקרב תומכי פתרון שתי המדינות וחוסר הוודאות לקראת כניסתו של טראמפ לבית הלבן, זה הזמן לחידוש המו"מ.

פיגוע הדריסה הקטלני בארמון הנציב בירושלים ב-8 בינואר, שבו נהרגו ארבעה חיילים ישראלים, חידד אצל סבטלובה עוד יותר את הדחיפות בחידוש התהליך המדיני. ''האיומים והריסות הבתים לא באמת מרתיעים את הצעירים (הפלסטינים) שמוחם נשטף בשנאה יוקדת. הדבר היחיד שיכול לשפר את מצבה הביטחוני והמדיני של מדינת ישראל הוא חתירה להסכם מדיני שיבטיח גבולות ביטחון מוכרים על ידי העולם והיפרדות מהעם הפלסטיני".

אילו הדבר היה תלוי בה, ח״כ סבטלובה הייתה משנה לחלוטין את הקו האסטרטגי של סיעתה, שיושבת מאז הבחירות באופוזיציה בלי יכולת השפעה, ומאבדת עוד ועוד ממצביעיה שעוברים ליש עתיד של ח״כ יאיר לפיד. אבל בינתיים, היא עושה כל שביכולתה כדי לשכנע את חבריה לסיעה ואת המצביעים שבורחים שאפשר גם אחרת.

"אני חברה במחנה שמאמין בפתרון מדיני, ואני מבינה שנכשלנו בלהסביר את עמדתנו. אני מסתובבת הרבה ושומעת אנשים שאומרים לי: ׳איך נאמין לכם. תראו מה קורה מסביב. אין עם מי לדבר. אבו מאזן קורס, והפיגועים ממשיכים׳. אני מאוד מבינה ללבם. הרטוריקה של אוסלו על שלום עם הפלסטינים וקץ הסכסוך לא רלוונטית יותר, אבל במחנה שלי ממשיכים להשתמש בה".

לדברי ח״כ סבטלובה, השינוי בדעת הקהל יתחיל כשבמחנה שלה יפסיקו למכור לציבור אשליות של שלום שיביא לקץ האלימות, אלא יתארו את המציאות כפי שהיא. "נתחיל מזה שצריך לשנות רטוריקה ולדבר על הסדר, על היפרדות, על מתווה שישפר את הביטחון האישי של אזרחי ישראל ואת מצבה המדיני. אי אפשר להבטיח שגם אחרי הסדר מדיני ארגוני הטרור יפסיקו לפעול. ההפך. ייתכן שתהיה להם מוטיבציה לפגוע בסדר החדש שייווצר. אני רוצה לומר את האמת: תמיד כנראה יהיו כאן פיגועים, אבל עם הסדר יהיו הרבה פחות".

סבטלובה טוענת שכדי לשכנע את הציבור שהסכם מדיני הוא אינטרס ישראלי עליון, השמאל צריך לשנות גישה, ולהפסיק לנסות למכור את קץ הסכסוך כעולם נקי מטרור והסתה. "צריך להסביר מה יקרה אם לא יהיה פה הסדר ונמשיך לשלוט על אוכלוסייה שלא מכירה בסמכותנו השלטונית. כמה משאבים נצטרך להשקיע בביטחון ובחינוך של אנשים, שלא רוצים שאויביהם יחנכו אותם. המחבל בן ה-28 מארמון הנציב הוא בדיוק דוגמה לבחור שנולד וחי בין האינתיפאדה הראשונה לשנייה, ואין לו מה להפסיד. הדור המתוסכל הזה לא מעוניין להתחנך על ידי מדינה אחרת, ולמצב הזה אין שום עתיד ואפקטיביות מעבר להעמקת והחמרת השנאה וחוסר התקווה המובילים לפיגועי התאבדות של אוכלוסייה הנמצאת בתוכנו".

בהרצאות הרבות ובהופעותיה הציבורית, סבטלובה פורסת משנה סדורה של תפיסה מדינית פרגמטית, הרואה את המציאות נכוחה. כמומחית לענייני ערבים שחקרה את הנושא וסיקרה את האביב הערבי, את ההבטחות שלו ואת האכזבות שהוא הביא, היא טוענת כי גם לאחר הסדר מדיני, המתח בין ישראל לגורמים איסלאמיסטיים לא יעלם. "ארגוני הטרור שיצאו מבית מדרשם של האחים המוסלמים או אל-קאעידה ימשיכו להתקיים וינסו להמשיך לפגוע, מחשש שיאבדו את ההגמוניה שלהם. אבל אם לא נוותר, ונחתור בעקשנות למימוש הסדר, כוחם ילך וייחלש, ובטווח הארוך השפעתם תצטמצם באופן ניכר".

גם בנוגע להפסקת ההסתה במצב של הסדר, סבטלובה אינה מפזרת הבטחות לעולם אוטופי. "על פי הדוגמאות של מצרים וירדן, שעמן יש לנו הסכמי שלום, אנו רואים שההסתה והשנאה לא פוסקות. מבחינת הגורמים הסלאפיים הג'יהאדיסטיים, הכיבוש בכלל לא רלוונטי. יש להם מטרת על: הם סבורים שכל הנוצרים וכל היהודים הם אויבי אללה, ושחייבים להמשיך במאבק חורמה בהם עד שכולם יתאסלמו. השלום עם מצרים וירדן הוא לא בדיוק שלום, אבל הוא הסדר חשוב שטוב לכל הצדדים, ולשם צריך לשאוף".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
האם "ממשלת הריבונות" תקבל מטראמפ אור אדום?
עקיבא אלדר | | מרץ 3, 2020
כך קובר נתניהו את עיקרון שתי מדינות לשני עמים
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | פבר 27, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020