ישראל פולס

מבוכה בכנסת: מה לחד"ש ולחיזבאללה?

p
המחבר
בקצרה
שתיקתו הרועמת של דב חנין, חבר הכנסת היהודי היחיד בחד"ש, מעידה יותר מכל על התחושה הקשה בסיעה, שחרטה על דגלה את סמלי השלום והשוויון וגילתה יום אחד שהיא תומכת בארגון שיעי-דתי-צבאי המאיים על ישראל וטובח באזרחים בסוריה.

הודעות הגינוי מטעם חד"ש ובל"ד בהן תקפו בחריפות את החלטת מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ [3 במארס] לצרף את ארגון חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור שלהן, פורסמו בנפרד. אבל בעוד הודעתה של בל"ד כללה גם ביקורת על חיזבאללה ומעורבותו במלחמה בסוריה, את הודעתה המנוסחת היטב של חד"ש לא ניתן לפרש אלא כתמיכה בארגון השיעי.

בהודעה שפורסמה רק בשפה הערבית, גינתה חד"ש את מועצת מדינות המפרץ ואת שרי הפנים הערביים, וטענה כי הם משרתים את האינטרסים של ישראל ואת המשך הכיבוש. הצילום שצורף להודעת הגינוי – מפגינים לבנונים מניפים את דגל חיזבאללה על גבול לבנון ועל רקע יישובי הצפון, מחדד את הרושם כי מדובר בעצם בהודעת תמיכה של חד"ש בחיזבאללה.

הודעתה של חד"ש הפתיעה את חברי הכנסת של הסיעה והותירה אותם נבוכים ומבולבלים. לטענתם, לא היה להם מושג מוקדם על הכוונה לפרסם את ההודעה השנויה במחלוקת. חלקם אמרו לאל-מוניטור, כי באופן עקרוני הם מבינים את הרצון לגנות את החלטת מדינות המפרץ, אך עיתוי ההודעה שגוי וניסוחה נתון במחלוקת פנימית. עם זאת אף אחד מהם, על אף המבוכה הרבה, לא הסתייג מתוכן ההודעה. "תפנה ליוזמי ההודעה, חברי הלשכה של המפלגה הקומוניסטית הישראלית, ובעיקר למזכ"ל המפלגה", אמר אחד מחברי הכנסת של חד"ש.

"אנחנו מפלגה שיש לה סיעה ולא סיעה שיש לה מפלגה", אומר לאל-מוניטור עאדל עאמר, מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית הישראלית, "יש דברים שאנחנו מפרסמים כי זה מתאים לנו אידיאולוגית כמפלגה קומוניסטית, ובזה אנחנו לא מערבים את חברי הכנסת של חד"ש שהם סיעה פוליטית".

כדי להבין את המצב שבו מרכז המפלגה הקומוניסטית מפרסם הודעה מעל ראשיהם של חברי הכנסת שלו, יש צורך להסביר את מבנה המפלגה: חד"ש כתנועה פוליטית הוקמה על בסיס המפלגה הקומוניסטית רק''ח בשנת 1977, לאחר אירועי יום האדמה הראשון [מארס 1976]. חברי המפלגה ביקשו אז לפתוח את שורותיה, שהצטמצמו עם השנים בגלל פילוג ובעיקר בגלל האידיאולוגיה הקומוניסטית, שלא הייתה מקובלת על חוגים רחבים בציבור הערבי. כדי להגדיל את השפעתה ואת כוחה הפוליטי, הוחלט להקים את החזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון (חד"ש) ולאפשר את שילובם של אישי ציבור ואקדמאים לא קומוניסטים, שהיו מוכנים לקבל את העקרונות הפוליטיים של שלום ושוויון של התנועה החדשה.

רוב חברי הכנסת הנוכחיים מטעם חד"ש, כולל יו"ר הסיעה ח"כ איימן עודה, אינם חברי המפלגה הקומוניסטית. אחד הפעילים המרכזיים בחד"ש הודה בשיחה עם אל-מוניטור, כי בסיעה, שהיא מרכיב אחד במרקחת הגדולה של כל התנועות והזרמים בחברה הערבית, יש מציאות חדשה וערבוב תפקידים. לדבריו, בעבר מוחמד ברכה היה יו"ר חד"ש, חבר במפלגה הקומוניסטית וגם חבר כנסת. כיום, המקום הראשון ברשימת חד"ש הוא אפילו לא הראשון במפלגה הקומוניסטית. לכן, מי שנותן את הטון בנושא טעון כמו "חיזבאללה" הוא מזכ"ל המפלגה וחברי הלשכה.

"אנחנו רק הבענו עמדה, לא תמיכה", מסייג עאמר, "אנחנו גינינו את החלטת מועצת השיתוף של מדינות המפרץ כי לדעתנו זה משרת את האינטרסים שלהם להמשיך ולהתקיים כמשטרים אפלים. הם מנסים להעביר את משקל הכובד מהסכסוך ישראלי-פלסטיני, שהוא הסכסוך העיקרי במזרח התיכון, לסכסוך עדתי בין סונים לשיעים שאינו הסכסוך האמיתי".

עאמר מסייג עוד את דבריו ומוסיף כי "אנחנו כמפלגה לא מסכימים עם כל מה שמייצג חיזבאללה, ובוודאי שלא מסכימים עם עובדת היותו מפלגה עדתית, דתית ושיעית, ובוודאי מתקוממים על רצח אזרחים. אבל איך אפשר להגיד על ארגון שנאבק לשחרור אדמתו שהוא ארגון טרור? בכל מאבק לשחרור קורים דברים כמו רצח אזרחים, ואפשר לגנותם. אבל להגיד שרק חיזבאללה טובח באזרחים? מי לא טובח שם? דאע"ש לא טובח באזרחים? אם דאע"ש היה מנצח, מה היה קורה בסוריה?"

משיחות עם חברי חד"ש וחברי המפלגה הקומוניסטית עולה הרושם כי הקו שהוביל לפרסום הודעת הגינוי במדינות המפרץ, שאינה עומדת בקנה אחד עם התפיסות הבסיסיות של המפלגה והסיעה הפוליטית, היא חרדה ממזימה בינלאומית שכביכול נרקמת בין ישראל לסעודיה. לכן, במקרה הזה, לתפיסתם, כדי להכשיל את "המזימה" אפשר לחבור אפילו לשטן.

ארגון חיזבאללה הוא תנועה דתית ושיעית, הרחוקה כמזרח ממערב מהתנועה הקומוניסטית. ודאי כשמדובר גם בתנועה צבאית, הפועלת לשמר את שלטונו של אסד – אשר מייצג יותר מכל מנהיג ערבי אחר במזרח התיכון משטרים אפלים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להודעתן של חד"ש ובל"ד בשלוש מילים מדויקות: "נפלתם על השכל?", הוא שאל, ובכך הביע את תחושתם של יהודים וערבים, שלא באמת מצליחים להבין מה עבר למפלגות הללו בראש.

שתיקתו הרועמת של ח"כ דב חנין, חבר הכנסת היהודי היחיד בסיעת חד"ש, מעידה כנראה על התחושה הקשה בקרב חברי הכנסת הערבים. "החבר דב חנין הוא לא רק חבר מפלגתי, הוא גם אישיות שאפשר להתגאות בה", אומר עאמר. "גם כשהרשימה המשותפת קמה והוא היה היהודי היחיד ברשימה, היה לו קשה. יש לנו במפלגה ועד מרכזי ולשכה פוליטית, נשמע מה יש לחבר דב להגיד ואז תצא הודעה מסודרת".

החבר דב חנין, תושב תל אביב, יתקשה ודאי להסביר למצביעיו ולתומכיו מה הוא עושה במפלגה, שמצד אחד חרטה על דגלה את סמלי השלום והשוויון ומצד שני עומדת לצד ארגון שיעי-דתי-צבאי, המאיים על ישראל וטובח באזרחים חפים מפשע כדי לשמר את מעמדו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: knesset, joint arab list, israeli-palestinian relations, hezbollah-israel conflict, hezbollah, hadash party, gcc, arab-israeli conflict

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept