ישראל פולס

"סופיאן אבו זיידה: "אבו מאזן דיקטטור

p
המחבר
בקצרה
ד"ר סופיאן אבו זיידה, ממבקריו הגדולים של יו"ר הרשות הפלסטינית, לא מתרגש מסילוקו מהפת"ח. "חברותי בתנועה לא באה מתוך הכרה של אבו מאזן", הוא אומר בראיון בלעדי לאל-מוניטור, ומתייחס לממשלת האחדות: "אני מופתע מהתנגדות נתניהו. אבו מאזן נותן לאמריקאים כל מה שהם רוצים".

ד"ר סופיאן אבו זיידה, יליד מחנה הפליטים ג'בליה שברצועת עזה, היה כלוא בכלא הישראלי כ-12 שנים, בין היתר בגין חברות בתנועת הפת"ח [1993-1981]. כשהשתחרר ממאסרו, במסגרת הסכם אוסלו, הפך לפעיל המרכזי בקידום השלום בין ישראל לפלסטינים. אבו זיידה הוא אולי איש הפת"ח המוכר ביותר לציבור הישראלי. זאת בזכות רהיטות דיבורו בשפה העברית אותה למד על בוריה בבית הכלא, והעמדות המתונות שהשמיע במהלך השנים כמו גם דברי הביקורת שלא חשש להשמיע נגד יושבי ראש הרשות יאסר ערפאת ויורשו אבו מאזן. 

ב-31 במאי התנועה שבה היה חבר פעיל למעלה מארבעה עשורים, פסקה על סילוקו משורותיה רק משום שביקר את דרך התנהלותו של מנהיגה אבו מאזן. השנים הרבות שהקריב בשם הפת"ח לא עמדו לו לזכות. כעת, בראיון בלעדי ראשון מאז שסולק מתנועתו, מכנה אבו זיידה את אבו מאזן "דיקטטור".

אל-מוניטור: זה לא היה צפוי שיגיעו אליך נוכח הביקורת הממושכת שאתה משמיע כלפי אבו מאזן?

אבו זיידה: זה היה צפוי. לקראת הכינוס השביעי של הוועידה הכללית של הפת"ח בחודש אוגוסט, שאמורה לבחור הנהגה חדשה לתנועה, יש כנראה החלטה שכל מי שלא מיישר קו עם אבו מאזן - לא יהיה שם. חוקת הפת"ח לא חשובה. מספיק שאתה מזוהה עם מוחמד דחלאן, זו עילה לגירושך.

אל-מוניטור: מה הייתה העילה הרשמית לסילוקך?

אבו זיידה: פרסמתי מאמר ביקורת על ההחלטה של אבו מאזן לפרק את משרד האסירים ולהחזיר אותו לאש"ף. כתבתי שזה פוגע ביציבותה של הרשות הפלסטינית ופוגע בזכויות האסירים. באותו יום החליט אבו מאזן שזה הזמן להוציא אותי משורות הפת"ח, למרות שאני הוצאתי את עצמי מהמוסדות של פת"ח מרצוני האישי. אבל הוא לא הסתפק בזה והוציא אותי בכלל משורות הפת"ח.

יחד איתי הוצאו עוד ארבעה אנשים מאוד חשובים: רשיד אבו שבאכ (מפקד הביטחון המסכל של הרשות בעזה), מאג'ד אבו שמאללה (חבר המועצה המחוקקת שהיה מזכיר הפת"ח בעזה ערב הפיכת חמאס ביוני 2007), נאסר ג'מעה (חבר המועצה המחוקקת), וגם ד"ר עבד אל חמיד אל מצרי (חבר המועצה המהפכנית של הפת"ח). ותרשום שזה לא ייעצר כאן. הם מוצאים כל מיני סיפורים על אנשים כדי להוציא אותם מהפת"ח, ולא משנה מה אלה עשו בחיים שלהם וכמה הקריבו מחייהם למען התנועה ולמען העם הפלסטיני.

אל-מוניטור: ישבת בכלא הישראלי תקופה ארוכה ולחמת בשם ההנהגה כשאבו מאזן עוד היה בלבנון או בתוניס. אתה חש השפלה, שרמסו את זכויותיך הרבות בתנועה אשר בשמה ותחת חסותה לחמת? 

אבו זיידה: לא, לא, לא. ועוד פעם לא. אני לא רואה את זה בכלל כמשהו שפוגע בכבודי. חברותי בפת"ח לא באה מתוך הכרה של אבו מאזן או מישהו אחר, ולא מחתיכת נייר או טופס כלשהו. פת"ח הוא לא רק ארגון או מפלגה, זו מפלגה עממית, לאומית, יותר מאשר מפלגה עם אידיאולוגיה. יתרה מזאת, אני מרגיש שההזדהות איתי אחרי ההחלטה של אבו מאזן לגרש אותי היא עצומה. תמיכה שהיא יותר מפי אלף מאשר לפני ההחלטה, ואני אפילו מרגיש שאני שייך לפת"ח עוד יותר מאשר לפני ההחלטה של אבו מאזן.  

אל-מוניטור: הסילוק שלך מדרבן אנשים להיות אופוזיציה לוחמנית יותר ל"שלטון האימים", כפי שרבים מגדירים זאת?

אבו זיידה: בוודאי. ויש נקודה חשובה נוספת, חוקתית. אין דבר כזה בחוקה של פת"ח שראש התנועה לבדו יכול להוציא אנשים מתוך התנועה. זו חייבת להיות החלטה של הוועד המרכזי. הם חייבים לשמוע את המועמד לסילוק, לתת לו להגן על עצמו, ורק אחרי שייקבע שהוא חתר נגד מוסדות התנועה יש לקבל החלטה נגדו. עד הרגע הזה, אף אחד לא אמר לי שהוציאו אותי מהפת"ח לבד ממה שפורסם בעיתונות.

אל-מוניטור: בוועדה שחתמה על מסמכי סילוקך משורות הפת"ח חבר ג'בריל רג'וב, הנחשב לאויבו של מוחמד דחלאן.

אבו זיידה: יש מתיחות בין רג'וב לדחלאן, זה לא סוד. אבל כל אחד מחברי הוועדה, גם רג'וב, רוצים לשמור על ישבנם והם ביצעו את מה שביקשו מהם. אני מרחם עליהם. מרחם על אלה שנאלצו לקבל את ההחלטה. מי שלא יכול להשמיע את הדעה שלו ולשמור על החוקה מתוך פחד נורא מהמנהיג, אני מרחם עליו.

אל-מוניטור: היית תקופה ארוכה בכלא הישראלי בגין חברותך בפת"ח. כשאתה מסתכל על פת"ח היום ובפרספקטיבה לאחור, זה מבחינתך החלום ושברו?

אבו זיידה: לא חשבתי שזה מה שיקרה לפת"ח. אני אומר לך, כל הדור שלנו, הלוחמני, נלחם למען דעתו. אני אדם שמכבד את עצמו ואת דעתו ולא מוכן לוותר. אני לא ויתרתי בשעתו גם ליאסר ערפאת שהוא גדול פי אלף מאבו מאזן. כאשר היה צריך להביע דעה מנוגדת לערפאת, אמרתי אותה בלי לחשוש. פעם כולם אמרו שערפאת הוא דיקטטור, אבל הוא לא היה כזה. ערפאת אף פעם לא גירש מישהו משורות הפת"ח, אפילו לא את אלה שנלחמו נגדו בטריפולי בלבנון ב-1982. רק כעבור שנתיים הוא נקט נגדם באמצעים, ומי מהם שהתנצל התקבל על ידו בזרועות פתוחות. ואני מדבר על אלה שירו על ערפאת, לא כאלה שביקרו אותו.

אל-מוניטור: אבו מאזן דיקטטור?

אבו זיידה: בוודאי, דיקטטור.

אל-מוניטור: היית בעבר שר לענייני אסירים. למה העבירו לדעתך את משרד האסירים לטיפולו של אש''ף?

אבו זיידה: כתוצאה מלחץ מתמיד של הימין בישראל על האיחוד האירופי ועל האמריקאים, בטענה שהכסף והתרומות שנותנים לרשות עובר ל'טרוריסטים' בבתי הכלא. לפי השמועות, האמריקאים בזמן ההתלבטות שלהם - אם להכיר או לא להכיר בממשלת האחדות הפלסטינית, הציבו לאבו מאזן תנאים שונים. אחד התנאים היה להפסיק להעביר כסף לאסירים בבתי הכלא. אבו מאזן הסכים, לא רוצה לומר נכנע, ואף חתם על צו להעביר את הטיפול לאש"ף. הייתה התנגדות, גם של חמאס, שגברה אחרי פרסום המאמר שלי שכותרתו הייתה 'הסכנות בפירוק משרד האסירים'. אבו מאזן נאלץ לדחות את פירוק המשרד, והרכיבו ממשלה בלי לאייש את משרד האסירים.

אל-מוניטור: ממשלת האחדות שהקים אבו מאזן טובה לעם הפלסטיני?

אבו זיידה: תראה, העם הפלסטיני לא מרגיש שמשהו באמת השתנה. העם מבין שתנועת חמאס לא התפייסה עם פת"ח בגלל שהפילוג מסכן את העם הפלסטיני, אלא יותר מתוך אילוץ עקב המצב שנוצר במצרים והלחץ הכלכלי עליה. אין לה ברירה, היא לא יכולה לתפקד כבשנים עברו, ולכן חמאס קיבלה כמעט את כל התנאים של אבו מאזן, כולל השארתם בתפקידי מפתח של שרים מטעמו כמו ראש הממשלה ראמי חמדאללה, שר החוץ ריאד מאלכי, שר האוצר שוקרי בשאררה, מוחמד מוסטפא איש הכלכלה. זו למעשה ממשלה של אבו מאזן שניצל את חולשת חמאס. בחמאס בעצם רוצים שני דברים. שכל הנטל של עזה יהיה מעתה על כתפי הרשות הפלסטינית, על אבו מאזן, ולא עליהם, והם מקווים שהפיוס יפתח את מעבר רפיח וירכך את העמדה של נשיא מצרים א-סיסי כלפי חמאס.

אל-מוניטור: הופתעת מההכרה האמריקאית המהירה בממשלת האחדות?

אבו זיידה: אני מופתע יותר מהתנגדות בנימין נתניהו. אבו מאזן נותן לאמריקאים כל מה שהם רוצים. הוא מוכן לחזור למשא ומתן, הוא אומר שהתיאום הביטחוני הוא קדוש, קדוש, קדוש, למרות המשמעות והביקורת על המושג הזה 'תיאום ביטחוני'. הממשלה שלו מכירה בישראל, מכירה בתנאי הקוורטט, אבל נתניהו עושה עצמו 'אהבל', לא מבין. האירופאים מבינים, גם האמריקאים מבינים. אני באמת מופתע מהטיפשות של המדיניות הישראלית.

אל-מוניטור: לא מפתיע אותך שחמאס מוכנה לגבות ממשלה שתומכת בהסכמים עם ישראל ולמעשה מכירה בקיומה של ישראל, ואפילו בתיאום הביטחוני שהיא כל כך התנגדה לו כל השנים?

אבו זיידה: חמאס לא מסכימה לכל זה, אך אינה במצב שהיא יכולה להתנגד או למנוע.

אל-מוניטור: אבל זה מהווה שינוי דרמטי בתנועה, גם אם מכורח ואילוץ.

אבו זיידה: נכון. אבל השינוי בתוך פת"ח לא נגרם מאילוץ? והשינוי בליכוד נעשה מרצון? ובמפלגת העבודה בישראל, אנשיה השתנו מרצון? תנועות לאומיות ומפלגות לא משתנות מרצון, אין דבר כזה. חמאס גם היא אינה יוצאת מן הכלל.

אל-מוניטור: יש סיכוי שאי פעם עוד תחזור לפת"ח?

אבו זיידה: אני לא יצאתי מפת"ח, אני אפילו לא מתייחס לעצמי כיוצא פת"ח. מי שרוצה ומי שלא רוצה אני נמצא, אני קיים. מבחינתי פת"ח זה לא רק ארגון,  פת"ח זה  חברים, פת"ח זה אלפים [של חברים] שאתה מכיר מספר גדול מהם. הקשר בינינו זה קשר של דם, של חיים בכלא, הקרבה וחברות. והוא יותר חזק מכל המסמכים והתארים והתפקידים. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yasser arafat, prisons, palestine, plo, mahmoud abbas, israel, fatah

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept