כך שכנע נתניהו את הימין והחרדים שהוא מקודש

קמפיין הבחירות של ימינה, ש"ס, יהדות התורה ואפילו עוצמה יהודית מקדם בלי להתבייש גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו – אף שלו עצמו אין כל בעיה לפגוע ואפילו לנסות לחסל מי מהם פוליטית. גם אז הם ימשיכו לחבק אותו.

al-monitor .

פבר 21, 2020

עד לפני מספר שבועות טקטיקת הבחירות של בנימין נתניהו הייתה לסייע לעוצמה יהודית כדי שזו תעבור את אחוז החסימה, בתקווה להשיג בכך את מטרת העל שלו - 61 מנדטים של בלוק הימין-חרדים. מבחינתו של נתניהו זה לא משנה את מי או את מה מייצגת עוצמה יהודית או העובדה שמדובר במפלגה גזענית, העיקר שיישאר בשלטון. לאחרונה אף דווח [13 בפברואר] כי מקורבו של נתניהו, נתן אשל, ניסה לשכנע את יהדות התורה שתאפשר לאחת החסידויות הקטנות לתת את קולות מצביעיה לעוצמה יהודית כאילו אלה עמדו למכירה; וכן פנה לרבנים בכירים בציונות הדתית כדי שיביעו תמיכה פומבית בעוצמה יהודית ולא בימינה.

המגעים עם יהדות התורה לא הבשילו לכדי מימוש הדיל וגם סקרים פנימיים שערך הליכוד הראו שעל אף הכל עוצמה יהודית רק תבזבז קולות של מצביעי ימין ותישאר מחוץ לכנסת. השבוע דווח [18 בפברואר] כי בליכוד מפעילים לחץ על הרב דב ליאור, מהרבנים הקיצוניים של הציונות הדתית, כדי שיפעיל בתורו לחץ על יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר לפרוש מהתמודדות. אבל בן גביר בשלו. לא רק שאינו מוכן לפרוש, אלא הוא מציע לבוחריו "עסקה משתלמת": הצביעו עוצמה יהודית ואשמור על נתניהו.

בפרסום החוצות של המפלגה הגזענית לא מוזכר דבר מהאידאולוגיה הפאשיסטית שלה. אין שנאת ערבים, אין שנאת זרים, אפילו לא שנאה לשמאל. המסר פשוט: בלי עוצמה יהודית אין ממשלת ימין, כלומר אין נתניהו. אם אתם רוצים לראותו כראש ממשלה, הצביעו עוצמה יהודית. שניים במחיר אחד. משמע, עוצמה תתמוך ללא סייג במי שעושה הכל כדי למנוע ממנה להיבחר לכנסת. אלה יחסי קרבה מוזרים. האחד פועל נגד השני, שמצדו מבטיח תמיכה ואהבה.

את ההתנהלות המוזרה הזו לא המציא בן גביר. כל מפלגות הימין והחרדים הן כמו מוכות כישוף. מנהיגיהן הולכים כעיוורים אחר נתניהו, שנדמה כי שכנע את ציבור מצביעיהן שאין בלתו. למשל ימינה בראשותו של נפתלי בנט. נתניהו חובט בו ללא הרף, משפילו בכל הזדמנות (על אף שנאלץ ברגע של חולשה להעניק לו את תיק הביטחון), ואף שולח שליחים לרבני הציונות הדתית כדי שיסירו את תמיכתם בו, ואילו בנט כמו עבד נרצע אינו מסוגל להשתחרר מלפיתתו של נתניהו.

האם מישהו ראה קמפיין בחירות בעולם, שבו נציג מפלגה כלשהי מבקש לקדם ראש מפלגה אחרת? בימינה ראו. בימים אלה מציגה הרשימה את תמונתו של בנט לצד נתניהו עם הכיתוב "רק ימינה חזקה תדאג להחיל ריבונות ותמנע הקמת מדינה פלסטינית". ישאל המצביע התם: מדוע צריך להצביע לימינה אם אפשר להצביע למקור? לבנט פתרונים.

זהו כמובן לא פטנט מקורי של ימינה ובנט. סיסמת הבחירות של ש קובעת: "מצביעים ש"ס, שומרים על נתניהו". לאן נעלמו מסריה החברתיים של התנועה החרדית-ספרדית שהקים הרב עובדיה יוסף כדי להילחם בקיפוח העדתי? מכל זה נשאר רק מאבק למען איש אחד שאינו מנהיג המפלגה, בנימין נתניהו. אגב, כך היה גם במערכות הבחירות הקודמות ב-2019, כששלטי החוצות של המפלגה נשאו את תמונותיהם של נתניהו ואריה דרעי עם הכיתוב: "ביבי צריך אריה חזק".

גם יהדות התורה, יריבתה החרדית-אשכנזית של ש"ס, מחויבת ומתחייבת לנתניהו. שם אומנם אין שילוט חוצות עם תמונתו של ראש הממשלה, אבל עצם העובדה שנתניהו מרשה לעצמו לשלוח את נציגיו כדי "לסחור" במצביעיה, מוכיחה עד כמה הצליח נתניהו להפעיל עליהם את קסמיו.

אבל לא בקסם מדובר ולא במתת אל, על אף הניסיונות הפתטיים של בלוק הימין-חרדים להעלותו לרמה של קדושה. ההסבר הוא אחר: נתניהו מאז היבחרו לראשונה ב-1996 היה מוכן לתת (ונתן) לחרדים יותר מחצי המלכות. כבר אז הוא כרת ברית פוליטית עם הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס. אמנם נתניהו הוא חילוני גמור, שאינו שומר מצוות, אינו שומר שבת ואינו אוכל כשר בלבד, אך הוא העניק לש"ס את מה שרצתה יותר מכל – כסף. הרבה כסף למוסדותיה.

מלבד הכסף ישנה האידיאולוגיה הימנית. ש"ס מעולם לא הייתה מפלגה ימנית והרב עובדיה יוסף היה איש פרגמטי. אחרי פטירתו של הרב היא "הפכה" בהשפעת נתניהו לתנועת ימין, שבדומה למפלגות המתנחלים המונח "ארץ ישראל השלמה" אינו זר לה. השינוי הזה חלחל לתוכה כאמור בהשפעת נתניהו ומעצם העובדה שמצביעיה המזרחים נטו ימינה נגד הסכם עם הפלסטינים. מבחינתם, נתניהו הוא זה שיממש את החזון הימני וישמור על "מורשת" הרב עובדיה יוסף. לכן ש"ס תשמור על נתניהו מכל משמר, והוא מצדו ימשיך להזרים כספים ולא יעז לעשות דבר נגד הסטטוס קוו דתי-חרדי.

גם עם המתנחלים יש לו ברית חזקה. מיום בחירתו הוא עושה הכל למען תמיכתם. למנהיגי המתנחלים ורבניהם יש דלת פתוחה בלשכת ראש הממשלה, ונתניהו ישתדל לא לעשות דבר שעלול להכעיסם. לעתים עד כדי גיחוך. כאשר בית המשפט העליון פסק ב-2012 להרוס מבנים בשכונת גבעת האולפנה בבית אל שנבנו שלא כחוק על קרקע פרטית פלסטינית, הייתה לנתניהו הצעה מדהימה – לפרק את המבנים אבן-אבן ולבנותם מחדש במקום אחר. לא משנה כמה תהיה העלות של פירוק מבנה קבע, העיקר שהמתנחלים לא יחוו הריסת בית שנבנה שלא כחוק. משאבי המדינה לא שיחקו כאן תפקיד מבחינת נתניהו.

עכשיו אחרי כל שנות הנתינה נתניהו מבקש את גמולו חזרה. והימין והחרדים נענים, מתוך שיקול פוליטי קר וצר. נתניהו אחרי הבחירות יהיה לקראת פתיחת משפטו, ובוודאי ייתן יותר. העיקר שברית התן-כל והקח-כל תישמר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020