ישראל פולס

אפקט "עסקת המאה": גנץ מאבד את תמיכת הרשימה המשותפת

p
המחבר
בקצרה
באימוצה של תכנית טראמפ ללא סייג, כולל היוזמה להעביר לריבונות פלסטינית את ערי המשולש, הציב בני גנץ מכשול ענק בין כחול לבן לבין הרשימה המשותפת, בתמיכתה הוא מעוניין כגשר ללשכת ראש הממשלה.

לקח לראשי כחול לבן זמן להבין שתמיכתו הבלתי מסויגת של יו"ר הרשימה בני גנץ בתכנית טראמפ הכניסה אותם למלכוד. מה שנראה לפני שתי מערכות בחירות (וזה לא היה מזמן, אפריל 2019) כהזדמנות היסטורית לשיתוף פעולה יהודי-ערבי בין כחול לבן לרשימה המשותפת, מתגלה עתה כמשבר קטסטרופלי שספק אם ניתן יהיה לתקן אחרי הבחירות ב-2 במארס.

בחודש מאי 2019, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הגיש את כתב החשדות נגד נתניהו טרם שימוע, אורגנה ע"י כחול לבן הפגנה בתל אביב בהשתתפות כל סיעות האופוזיציה נגד שחיתות ובעד שמירה על שלטון החוק והדמוקרטיה. יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה הביע רצון להשתתף בהפגנה, וח"כ עופר שלח מכחול לבן הזמין אותו לנאום. מחנה הימין בכחול לבן, הכולל את חברי הכנסת משה יעלון, יועז הנדל וצבי האוזר, התנגדו להזמנתו של עודה בנימוק שזה יסכל אפשרות לגייס בעתיד מצביעי ימין. הם אמנם לא השתמשו במילות גנאי השמורות לאביגדור ליברמן כ"גיס חמישי" ו"תומכי מחבלים", אבל במהות שידרו את אותו המסר – הערבים לא רצויים. מנגד, גנץ הבין כי ללא תמיכה של הרשימה המשותפת, מבפנים או מבחוץ, לא תהיה לו ממשלה, וכמה שעות לפני ההפגנה הזמין בעצמו את עודה לנאום. השמיים לא נפלו, וגנץ ועודה החליטו על שיתוף פעולה פוליטי.

עודה, שספג ביקורת מבית על שהוא מגיע להפגנה של מפלגת הרמטכ"לים כחול לבן, השיב למבקריו כי "המאבק נגד שחיתותו של נתניהו וניסיונותיו לחסל את המרחב הדמוקרטי כדי לשמור על כיסאו הוא מאבק משותף לכלל הכוחות הדמוקרטיים, יהודים וערבים, ועל כן ראוי שיהיה ייצוג לכלל סיעות האופוזיציה. על הסכנות שבשלטון נתניהו אני מוכן לשאת דברים מעל כל במה".

אחרי הבחירות בספטמבר 2019 המליצה הרשימה המשותפת (לא כולל שלושת חברי בל"ד) לנשיא המדינה רובי ריבלין להטיל על גנץ את מלאכת הרכבת הממשלה. בסופו של דבר ממשלה לא קמה, אך נדמה היה ששיתוף הפעולה יימשך גם בבחירות השלישיות.

ביום שלישי שעבר [28 בינואר] חשף טראמפ את תכנית המאה שלו. עוד לפני כן גנץ הוזמן לבית הלבן, הצטלם עם הנשיא האמריקאי ויישר קו עם התכנית: "תוכנית השלום של הנשיא היא אבן דרך משמעותית והיסטורית. מיד לאחר הבחירות אפעל ליישומה בממשלת קבע ותוך תיאום עם מדינות האזור", הוא הזדרז להכריז. גנץ לא הסתייג מהבעיה העיקרית שטומנת בחובה תוכניתו של הנשיא – חילופי שטחים, או במילים מדויקות יותר טרנספר של אזרחים ישראלים ערבים מיישובי ואדי ערה והמשולש. בדחף שלו להראות שהוא יותר נתניהו מנתניהו, גנץ מיהר להודיע שיביא את התכנית כולה כמקשה אחת לאישור הכנסת.

גנץ לא עצר לרגע וחשב מה זה יעשה לו פוליטית. האם כדי להעביר לכחול לבן מנדט או חצי מנדט מהימין הרך, הוא מקבל למסור גט כריתות לכמיליון וחצי תושבים אזרחים ערבים, אשר המסר שמתקבל אצלם הוא שגנץ מיישר קו עם הימין ומוכן להעביר ערים ישראליות על תושביהן הערבים לרשות הפלסטינית.

בינתיים כמה ח"כים בכחול לבן, כולם אנשי יש עתיד, מיהרו להסתייג מתכנית טראמפ. "אני רוצה לומר לאזרחים ולאזרחיות מכפר קרע, ערערה, בקה אל גרביה, אום אל פחם, קלנסואה, טייבה, כפר קאסם, טירה, כפר ברא וג'לג'וליה, אתם אזרחים ישראלים לכל דבר ואין לי כל כוונה לוותר עליכם", צייצה ח"כ יעל גרמן [30 בינואר].

ח"כ עופר שלח, מי שניהל ערוץ פתוח עם ח"כ אחמד טיבי במהלך מערכת הבחירות הקודמת, צייץ אף הוא: "יש בתוכנית טראמפ הרבה דברים חיוביים וגם דבר אחד שיש לשלול על הסף. אזרחים ויישובים ישראלים לא יעברו למדינה פלסטינית. לא כפר סבא ולא טירה, לא כוכב יאיר ולא טייבה. עצם הרעיון מגונה".

בשבת האחרונה [1 בפברואר] הפגינו אלפים בבקה אל גרביה נגד תכנית טראמפ בהשתתפות ח"כים מהרשימה המשותפת. "אם גנץ תומך בתכנית טראמפ – לא נתמוך בו", אמר ח"כ עודה לעיתונאים. ח"כ יוסף ג'ברין, תושב אום אל פאחם המיועדת לפני תכנית טראמפ לעבור לריבונות פלסטינית, הוסיף ואמר: "שמענו את יאיר לפיד אומר לנו שהוא לא תומך בהעברת כפרים ערבים ישראלים למדינה פלסטינית עתידית. אבל עד עכשיו לא שמענו את גנץ מדבר על הנושא הזה וזוהי כמובן ביקורת ישירה כלפיו".

"לא שמענו מילה מגנץ", אומר לאל-מוניטור ח"כ טיבי, "הוא מנסה לאגף את נתניהו מימין ולא מבין שהוא מאבד את הדרך". לדבריו, הוא עדיין מצפה לשמוע מנשיא המדינה ריבלין שהוא אינו מוכן לוותר על האזרחים הערבים. "אני לא חושד בריבלין, אני יודע שלתפיסתו הוא נגד זה", מבהיר טיבי, "אך גם אותו לא שמענו". 

באימוצה של תכנית טראמפ ללא סייג הציב גנץ מכשול ענק בין כחול לבן לבין הרשימה המשותפת, אשר בתמיכתה הוא מעוניין כגשר ללשכת ראש הממשלה. ספק אם יוכל להסיר את המכשול הזה אחרי הבחירות. יתרה מכך, תכנית טראמפ עם כוונת הטרנספר וסיפוח נרחב של השטחים מאחדים את האזרחים הערבים [נגדה]. ברשימה המשותפת מקווים שזה יניע מצביעים ערבים לקלפיות כדי להכשיל את "המזימה". טיבי אומר, כי "על פי אינדיקציות ברורות שלנו בשטח הרשימה המשותפת תגדל ותתחזק ל-16 מנדטים. זה יעד ריאלי שהצבנו (לעצמנו) והוא מתבסס על עבודת שטח".

אם כך יהיה, המשמעות היא שגנץ יתקשה מאוד להקים ממשלה ללא תמיכה כלשהי של הרשימה המשותפת. שאלתי את טיבי אם הרשימה המשותפת תתנה את תמיכתה בגנץ רק אם יסתייג מתכנית טראמפ. "אני לא רוצה לדבר על זה עכשיו", הוא השיב, ורמז כי אינו שוכח את אי הסתייגותו של גנץ מהתכנית.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept