האם כחול לבן תיתן גט לרבנות הראשית?

מצע כחול לבן בעניין יחסי דת ומדינה מלמד על תהום בינה לבין המפלגות החרדיות, ועדיין ח"כ בני גנץ שב ומפציר בהן לפתוח עמו במשא ומתן. ממשלה כזו לא תוכל לשים קץ למוסד האנכרוניסטי הידוע כרבנות הראשית.

al-monitor .

נושאים מכוסים

judaism, blue and white party, divorce, custody, children, rabbinate, rabbinic court

נוב 5, 2019

זה קרה בחודש שעבר [אוקטובר 2019] בעיר חיפה. לא בטהרן, ולא באחת המאות הקודמות. בית דין רבני פסק כי יש להוציא שני אחים בנים, בני חמש ושמונה, מידי אמם ולהעבירם לחזקת אביהם האלים. האם לא הואשמה בהזנחתם של הילדים או בהוצאתם לתרבות רעה. כל "חטאה" היה שהיא רשמה את הילדים לשחייה טיפולית בהדרכתה של אישה, והביאה לפיהם מזון לא כשר. הדיינים התעלמו מהמלצת גורמי הרווחה להשאיר את הילדים בבית אמם ומהתנגדותם של הילדים לעבור לחזקת אביהם.

דיינים שמקבלים את סמכויותיהם ואת שכרם מידי מדינה הנחשבת למודרנית ונאורה, הפקידו שני קטינים חסרי ישע בידי אב שהואשם בעבר באיומים על רעייתו והורשע באיומים על עובדי ציבור. אכן, האישה הפרה את התחייבותה לגדל את הילדים על פי אורח חיים דתי. אך אלמלא התחייבותה זו היא לא הייתה זוכה למשמורת, שכן לא אחת התחייבות לשמור את מצוות התורה גוברת בעיני הדיינים על התחייבות לשמור על טובת הילדים.

אתר האינטרנט הממשלתי של הרבנות הראשית קובע מפורשות כי בתי הדין הרבניים פוסקים על פי דין תורה ובהתאם להוראות חוק המופנות אל בתי הדין. חברי מועצת הרבנות הראשית מצהירים אמונים למדינת ישראל בלבד, ולא לחוקיה. זאת למרות שחוק המדינה קובע, כי תפקידה של הרבנות הראשית "לבצע פעולות לקירוב הציבור לערכי תורה ומצוות". חוקי מדינת ישראל מעניקים לבתי הדין הרבניים סמכות שיפוט בלעדית בנושאי נישואין וגירושין של יהודים וסמכויות בענייני המעמד האישי.

תפיסת העולם שמנחה את הדיינים היא הדין הדתי, בשעה שרוב המתדיינים בפניהם הינם בעלי תפיסת עולם חילונית. בית דין רבני מוסמך לדון בכל הקשור למשמורת הילדים (וגם רכוש), אלא אם כן אחד מבני הזוג הספיק להגיש תביעה בעניין זה לבית המשפט לענייני משפחה קודם להגשת תביעת הגירושין. בערכאה השיפוטית האזרחית הזאת, חוות דעתם של שירותי הרווחה לגבי טובת הילד גוברת בדרך כלל על כל שיקול אחר.

הרב אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, התומכת בפירוק הרבנות הראשית, כתב ב-2013 כי המערכת הפוליטית מנציחה את קיומו של המוסד הזה בשל השליטה במינויים ובתקציבים והמשך הכפייה הדתית. רגב ציטט מחקר השוואתי, שמצא כי מוסדות הדת מדורגים בראש סולם השחיתות המוסדית בישראל, בעוד שבשאר העולם הם זוכים להערכה גבוהה.

השם הרע שיצא לממסד הדתי הביא בשנים האחרונות לירידה בביקוש לשירותיו. כך לדוגמא, דו"ח של אגף הנישואים במשרד לשירותי דת מראה כי בשנים 2018-2016 חלה ירידה משמעותית במספר הנרשמים לנישואים ברבנות. מ-37,675 ל- 35,163. אם משקללים את הגידול במספר התושבים, נמצא כי חלה ירידה של 6.2% במספר הנרשמים ב-2018. אלפי זוגות מסתפקים בטקסים אלטרנטיביים או בהסכמי ממון.

גם בתחומים אחרים, כמו שוק הכשרות, הרבנות הראשית מתגלה כמוסד אנכרוניסטי. גופים פרטיים הפועלים לפי סטנדרטים מחמירים יותר מוכרים תעודות כשרות נוספת על זו של הרבנות הראשית. כפל הכשרויות מגלגל על הצרכנים כפל עלויות שמוערך בכ-600 מיליון שקלים בשנה (ד"ר שוקי פרידמן, המכון הישראלי לדמוקרטיה, יוני 2018).

הגישה הנוקשה של הרבנות הראשית מאפיינת גם את מדיניות הגיורים של המוסד. כתנאי לגיורם נדרשים גברים ונשים חילונים לאמץ אורח חיים דתי, עד לקבלת תעודת הגיור. כך כופה עליהם הממסד הרבני לרמות כדי להתערות בלאום היהודי. כתוצאה מכך, שיעור המתגיירים מקרב כ-300 אלף עולים לא יהודים שהגיעו בדור האחרון מבריה"מ מגיע לשבעה אחוזים בלבד.

בעקבות סחר-מכר פוליטי מכוער סביב בחירת הרבנים הראשיים, הגישה ח"כ מרב מיכאלי לפני שש שנים [2013] הצעת חוק, לביטול מוסד הרבנות הראשית. כמו כן היא יזמה הצעת חוק להפיכת רישום הנישואין והגירושין לאזרחי בלבד." רבנות ראשית ורבנים שממונים על ידי השלטון הם דבר לא יהודי בעליל ומעולם לא היה חלק מהמסורת היהודית", אמרה מיכאלי לאל-מוניטור. לדבריה, מוסד הרבנות הממסדית הוא שארית מימי השלטון העות'מני, שרצה לפטור עצמו מעיסוק בענייניהם של נתינים מדתות שונות. הבריטים "תרמו" לו את הניחוח העדתי של מינוי רב אשכנזי ורב ספרדי, ומדינת ישראל אימצה את המסורת הנלוזה הזאת. "והנה קם העם היהודי בארצו ומחיל על עצמו את אותו חוק של כובש זר", מוסיפה מיכאלי, "לא ייתכן שענייני המעמד האישי ינוהלו על פי גחמות של גברים אורתודוכסיים שנתלים בהלכות מלפני מאות שנים".

מצע כחול לבן בעניין יחסי דת ומדינה מלמד על תהום בינה לבין המפלגות החרדיות והציונות הדתית בנוסח בצלאל סמוטריץ' והרב אלי בן דהאן. על פי המצע, המפלגה מתחייבת לקדם רפורמות נרחבות בתחומי הנישואין, הגיור והכשרות, וכן לפעול לייצוג הולם לנשים במוסדות הדת והרבנות, לבטל את חוק המרכולים ולהתאים את סדרי התפילה ברחבת הכותל למנהגיהם של יהודים מכל הזרמים. 

ואף על פי כן, יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ שב ומפציר ב"שותפים הטבעיים" של הליכוד לפתוח במשא ומתן עם סיעתו. אריה דרעי, יעקב ליצמן ואיילת שקד הם אלה שמסרבים להיפגש עם גנץ וחבריו.

דוברות כחול לבן לא ענתה לשאלת אל-מוניטור לגבי עמדת המפלגה כלפי מעמד הרבנות הראשית. אפשר היה להניח שמפלגה הנושאת עיניה לשלטון, מצוידת בעמדות מגובשות ביחס לנושא חשוב מעין זה. זהו כנראה עוד סימן לחוסר הבשלות והגיבוש של סלט אידיאולוגי- פוליטי. נראה כי כדי לזכות בממשלה שתיטול מרבנים את הסמכות להעביר משמורת של ילדים מאמם לידי אב אלים, ישראל תאלץ ללכת לבחירות בפעם השלישית. במקרה הטוב.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הניצחון המר של הרשימה המשותפת
שלומי אלדר | | מרץ 3, 2020
נתניהו זנח את קמפיין הגוועלד, האם זה יביא לו נצחון?
מזל מועלם | הבחירות בישראל | פבר 28, 2020
האם ניצחון של נתניהו יביא לסוף הדמוקרטיה הישראלית?
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 26, 2020
גנץ: נתניהו חצה קווים שאסור לחצות
מזל מועלם | | פבר 25, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020