ישראל פולס

ליברמן סוגר את הדלת לחרדים

p
המחבר
בקצרה
אחרי שמנע הקמת ממשלת ימין-חרדים לאחר הבחירות באפריל ובספטמבר, אביגדור ליברמן מחריף את התבטאויותיו כלפי החרדים. במצב הזה חזרתו לגוש הימין-חרדים נראית קלושה לגמרי.

דקות לאחר תום מסיבת העיתונאים שלו בכנסת [20 בנובמבר] שבה תקף בבוטות את המפלגות החרדיות, צעד אביגדור ליברמן מחייך מאוזן לאוזן מחדר סיעת ישראל ביתנו אל לשכתו. "נו, הם כבר מתאחדים נגדי כל החרדים?", הוא שאל אותי בהתרסה כשנפגשנו במסדרון. המשפט הזה מעיד על שינוי הכיוון הפוליטי-אסטרטגי שלו בשנה האחרונה. אחרי שבחר ללכת עד הסוף בסוגיות דת ומדינה שהיוו את העילה לבחירות באפריל, מנע הקמת ממשלת ימין-חרדים לאחר הבחירות ההן וגם לאחר הבחירות בספטמבר, ליברמן ממשיך להקשיח את טון הדיבור כלפי החרדים.

בדבריו במסיבת העיתונאים קומם עליו רבים, כשכרך את המפלגות החרדיות (ש"ס ויהדות התורה) עם הרשימה המשותפת המייצגת את ערביי ישראל. "זו קואליציה אנטי ציונית שמשחקת בין שני הגושים", הוא אמר, "הרשימה הערבית היא גיס חמישי, ולצערי גם המפלגות החרדיות הופכות להיות אנטי ציוניות". בהמשך התייחס לתלמידי הישיבות, ואמר כי 150 אלף לומדים בישיבות במקום לעבוד. לשיטתו, לא צריך יותר מ-1,500 תלמידים שתורתם אומנותם, ושכל השאר ילכו לעבוד. "לימוד תורה זה מבורך אבל שיעשו את זה על חשבונם. אי אפשר לגדל פה דור של נזקקים ומסכנים", טען ליברמן.

הביטוי "אנטי ציוניים" והחיבור לחברי הכנסת ערבים היו צעד אחד יותר מדי מבחינת הח"כים החרדים, וזמן קצר לאחר שליברמן סיים לדבר התכנסה סיעת יהדות התורה לישיבה דחופה. "מופע אימים מביש ומכוער...מלא בורות ושנאה", הגדיר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן את נאום ליברמן, "האנטישמיות התגלתה היום מחדש". חברו ח"כ משה גפני הוסיף: "ליברמן צריך לעזוב את המערכת הפוליטית. אנחנו לא זוכרים אנטישמיות כזאת בכנסת ישראל...במדינה אחרת האיש היה הולך לכלא. האיש המושחת הזה יודע מה שאנחנו עושים? מי אתה? אפס".

גם השר אריה דרעי מש"ס לא חסך את שבט לשונו מליברמן, אם כי היה מתון יחסית בדבריו לעומת ליצמן וגפני – אולי בגלל קשרי העבר שלו עם ליברמן. בישיבת בלוק הימין בכנסת הוא האשים את יו"ר ישראל ביתנו כי מנע במכוון הקמת ממשלת אחדות והשווה אותו לחתול המצייץ בשביל תשומת לב. "ליברמן ישלם את המחיר על מעשיו. הציבור לא טיפש. תוקם כאן ממשלת אחדות טובה בלי לפיד ובלי ליברמן כמו שהציבור רוצה ומצפה", אמר דרעי. העובדה שהשניים היו פעם חברים קרובים שידעו לשלב כוחות למטרות פוליטיות, למרות חילוקי הדעות האידאולוגיים ביניהם – למשל בבחירות לראשות עיריית ירושלים לפני כשנה, כמו נשכחה לגמרי.

בשיחה עם אל-מוניטור אמר ח"כ גפני כי ליברמן, מתוך הבנה שאין למפלגתו כל ייחוד לעומת מפלגות ימין אחרות ובשל חשש שלא יעבור את אחוז החסימה, "החליט ללכת בדרך הבטוחה של 'הכה את החרדים' וזכה לפופולריות. ליברמן בגד בגוש הימין שאליו הוא משתייך", הוא אומר, "כדי לקבל תקשורת טובה יותר ולהישאר רלוונטי פוליטית".

בדבריו הזכיר ליצמן כי ליברמן לא בחל בעבר בקשר הדוק עם החרדים. "לפני שישמיץ את החרדים בפעילות נגד המדינה, שיעשה חשבון נפש עם עצמו איך שיתף פעולה איתנו לאורך השנים, השיג איתנו תקציבים, התחנן לקולות שלנו ושלח שליחים לרבנים שלנו", אמר ליצמן.

המשמעות הפוליטית של כל זה היא שליברמן בדבריו סגר סופית את הדלת על החרדים, כלומר הסיכויים להצטרפות שלו מחדש לגוש הימין-חרדים והקמת קואליציית ימין-חרדים הם קלושים ביותר. ביחסי הכוחות הנוכחיים בכנסת אין קואליציה כזו ללא קולותיו.

באותה ישיבה של בלוק הימין, מי שיצא להגנת ליברמן היה דווקא יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד). כשהשר בצלאל סמוטריץ' מסיעת הבית היהודי-האיחוד הלאומי תקף את ליברמן בחריפות וכינה אותו "נוכל סדרתי, ציניקן ואינטרסנט שטובת המדינה מעניינת אותו כקליפת השום", ח"כ זוהר הוא שעצר אותו וביקש ממנו להיות יותר ממלכתי ופחות תוקפני. למרבה ההפתעה ראש הממשלה נתניהו הצטרף אליו ואמר כי "אין לפסול שום ציבור, לא חרדים לא ערבים ואני מציע לא לפסול אותו (ליברמן). אף שיש לנו חילוקי דעות פוליטיים "נתניהו אף הודה בתחילת דבריו לליברמן על שהסיר את רעיון ממשלת המיעוט עם הרשימה המשותפת.  

מה פשר ההגנה הזו? אפשרות אחת היא שנתניהו עדיין מקווה להצליח להקים ממשלה עם ליברמן בימים שנותרו עד פיזור הכנסת ב-11 בדצמבר בחצות. אפשרות שנייה היא תקוות נתניהו לתמיכת ליברמן בבקשת חסינותו, אם וכאשר זו תוגש. במצב הכוחות הנוכחי, אם תוקם ועדה בכנסת שתדון בחסינות, ליברמן הוא לשון מאזניים למתן חסינות לנתניהו. תגובתו להחלטה להגיש נגד נתניהו כתב אישום מרמזת דווקא שליברמן אינו נוטה לתמוך בחסינות לראש הממשלה.

ואחרי הכל יש לומר: הקרע שנוצר בין החרדים לליברמן מקטין עוד יותר את הסיכויים להקמת ממשלה שבה יישבו שני אלה יחד, ומקרב בחירות שלישיות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept