עם הגב אל הקיר: הספינים של נתניהו נועדו להעיר את הימין

אל תמהרו להספיד את נתניהו. ראש הממשלה הוכיח בעבר שהוא הכי טוב כאשר הוא עם הגב אל הקיר, וכעת הוא בהחלט נמצא במצב הזה. לשיטתו, ככל שיראה יותר מצוקה, כך יצליח לעורר בליכודניקים ובימין את הרגש שיניע אותם לקלפיות.

al-monitor .

נושאים מכוסים

cameras, rockets, facebook, likud, israeli elections, israeli politics, benjamin netanyahu

ספט 11, 2019

התיעוד של ראש הממשלה בנימין נתניהו יורד בליווי צמוד של מאבטחיו מהבמה בכנס פוליטי באשדוד [10 בספטמבר] כשברקע אזעקת צבע אדום, נמחק במהירות מעמוד הפייסבוק שלו, אך כנראה ילווה את מערכת הבחירות עד סופה בשבוע הבא. בעידן הרשתות החברתיות, אף דובר זריז לא יכול להעלים את התמונות המהפנטות שבתוך דקות הפכו לסרטונים ויראליים שהפיקו יריביו הפוליטיים. שבוע לפני הבחירות הגורליות, מר ביטחון חטף מכה בשידור חי היישר לבטן הרכה שלו: רקטות מעזה. זה מה שנקרא פיגוע בחירות שגם קמפיינר מנוסה כמוהו לא יכול היה לצפות. נתניהו אמנם חזר לנאום והתקבל בקריאות עידוד והערצה, אבל המסיבה התקלקלה.

לא בטוח שהאירוע הזה יפגע בנתניהו. השפלה של ראש ממשלת ישראל על ידי חמאס והשימוש שעושים בזה יריביו הפוליטיים מעוררת אמוציות בליכוד ומלכדת סביב נתניהו את מצביעיו. כמו כן אירועים ביטחוניים בתקופת בחירות מחזקים בדרך כלל את הימין, כך שסביר שרשימות השמאל-מרכז לא ייהנו מכך. מה שכן, הן קיבלו הזדמנות להביך את נתניהו וניצלו אותה עד תום. בכחול לבן מיהרו להפיץ סרטון של מספר 4 ברשימה, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, שהופיע בכנס בחירות באשקלון בזמן שיגור הרקטות. בניגוד לנתניהו שירד מהבמה בהוראות מאבטחיו, אשכנזי המשיך לנאום והצהיר: "אנחנו לא מפחדים. אני לא מפחד, לא מחמאס ולא מחיזבאללה. זו התשובה". העובדה שאשכנזי אינו מאובטח ולכן לא נאלץ להישמע להוראת השב"כ ולהתפנות מהמקום, נבלעה בלהט ההתקוטטות הפוליטית של הערב.

אל אשדוד הגיע נתניהו היישר ממסיבת עיתונאים שכינס אחר הצהריים, שבמהלכה הבטיח שאחרי הבחירות יספח את צפון ים המלח ובקעת הירדן. דובריו הבטיחו בשעות הבוקר שנתניהו ישמיע הצהרה דרמטית, ובמשך שעות עסקו התקשורת והמערכת הפוליטית בניחושים וההערכות מה יגיד ראש הממשלה. פרשנים ישבו באולפנים והמתינו לדרמה, שלא באמת הייתה, אבל באופן הזה הסיט נתניהו שוב את סדר היום מתיקיו הפליליים. בסופו של דבר הוא שיווק הבטחה שלא גובתה במסר אמריקאי עוקב, אף שהדברים תואמו מראש עם הבית הלבן. אל מסיבת העיתונאים הוזמנו כל בכירי הליכוד, שמיהרו לפרסם הודעות תומכות ולפרגן לנתניהו על הישגו. בכך הם העניקו לו רוח גבית בקרב הפעילים, ובעיקר העבירו מסר של אחדות מפלגתית ועמידה מאחוריו.

בעוד בחוגי הימין ובליכוד בירכו על ההצהרה והתעלמו מכך שבכיר בבית הלבן טען שדווקא אין שינוי במדיניות בנוגע לבקעת הירדן, נתניהו ספג אש צולבת מיריביו הפוליטיים והואשם בספין בחירות ריק מתוכן. "ראש הממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, אין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים למדינת ישראל", צייץ ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק.

את נתניהו התגובות האלה לא מעניינות. גם לא הפרשנויות של כתבים מדינים שציינו שדווקא מוושינגטון מגיעות חדשות פחות טובות מבחינתו: שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו אמר בתדרוך לכתבים שהנשיא דונלד טראמפ יהיה מוכן להיפגש עם הנשיא האיראני רוחאני. מה שעניין ויעניין את ראש הממשלה עד לבחירות ביום שלישי הבא הם אך ורק מצביעי הימין. כל סרטון, כל אמירה, כל ספין וכל ניואנס בקמפיין שלו נועדו כדי לצופף את השורות בימין.

לא מדובר בקמפיין בחירות רגיל. נתניהו נדרש לעבור משוכה גבוהה במיוחד: גם להשיג 61 מנדטים מקרב מפלגות הימין והחרדים (ללא ליברמן) וגם להיות הסיעה הגדולה ביותר. זו משימה קשה אך אפשרית משום שהאלקטורט הזה קיים. נתניהו פשוט צריך להניעו אל הקלפיות. לשם כך עליו לעורר את השטח הליכודי ואת הימין בכלל ולשדר מולם תחושת דחיפות, שתבהיר להם ששלטונו בסכנה.

המטרה הזאת הייתה הכוח המחולל של ספין חוק המצלמות. החוק נועד לאפשר למשקיפים המזוהים פוליטית לצלם מצביעים בקלפיות כדי למנוע זיופים. הוא כוון נגד המצביעים הערבים, בטענה כי בקלפיות ביישובים הערביים מתרחשים זיופים רבים. באופן הזה נתניהו מקווה להוריד את אחוז ההצבעה במגזר הערבי במטרה לפגוע בגודלו של גוש השמאל-מרכז.

נתניהו דחף ושיווק את החוק הבעייתי, המדיף ריח עז של גזענות בכל הכוח, למרות התנגדותו של היועץ המשפטי לממשלה. החוק היה אמור לעבור הליך חקיקה זריז אך נפל בוועדה המסדרת של הכנסת בשל התנגדותו של ליברמן. נתניהו אמנם ספג הפסד בוועדה אבל הרוויח עיסוק תקשורתי אינטנסיבי בחוק והציג את ליברמן כמי שחבר לשמאל ולערבים. במרוץ שלו אחר המנדט ה-61 נתניהו פועל להחזיר לעצמו מצביעי ימין שחונים אצל ליברמן. ביום חמישי [12 בספטמבר] עתיד נתניהו להמריא לביקור רשמי ברוסיה שם ייפגש עם הנשיא פוטין; גם האירוע הזה נועד לקרוץ אל מצביעי ליברמן דוברי הרוסית.

על פי סקרים שפורסמו אתמול בערב [10 בספטמבר] נתניהו מתקרב ל-61 מנדטים, אבל זה כאמור לא מספיק. בימים שנותרו עד הבחירות, נתניהו ימקד את הקמפיין שלו בתוך הימין. זה יהיה מסע התעוררות אינטנסיבי בכל חזית ומכל כיוון כדי להוציא את מצביעי הימין ואת הליכודניקים מבתיהם. בקמפיין הזה נתניהו מרבה לצאת לשטח. בכל יום יש לו לפחות כנס פעילים אחד, ובין לבין הוא מגיח לקניונים, פוגש אנשים בחוף הים. את הכל הוא משדר בחי בפייסבוק. לשיטתו, ככל שיראה יותר מצוקה, כך יצליח לעורר בליכודניקים את הרגש שיניע אותם לקלפיות.

נתניהו הוכיח בעבר שהוא הכי טוב כאשר הוא עם הגב אל הקיר, וכעת הוא בהחלט נמצא במצב הזה. לכן זו טעות לשפוט את רצף הספינים, שמשדרים לכאורה ייאוש ולחץ, ככאלה שמציגים אותו כמי שגורלו נחרץ. בדרך כלל זו הנוסחה שמעוררת את מצביעיו להילחם למענו.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020