ישראל פולס

מה יעשה נתניהו עם "דייסת ה-BDS" שבישל השר ארדן?

p
המחבר
בקצרה
בפעילותו האובססיבית נגד ה-BDS הפך השר גלעד ארדן לאיש יחסי הציבור היעיל ביותר של תנועת החרם. נתניהו לא בלם אותו בזמן ועכשיו הוא יאלץ להחליט אם להתיר את כניסתן לישראל של שתי חברות קונגרס. כל החלטה שיקבל תהיה רעה.

בנימין נתניהו יידרש בקרוב להחליט האם להתיר לשתי חברות הקונגרס המוסלמיות מהמפלגה הדמוקרטית, אילהאן עומאר וראשידה טלאיב, להיכנס לישראל. השתיים הודיעו כי הן מתכננות בשבועות הקרובים לבקר בישראל וברשות הפלסטינית, וכל החלטה שיקבל נתניהו תהיה רעה: אם יתיר את כניסתן, יעקר מתוכן את מהות התיקון לחוק הכניסה לישראל שנועד למנוע כניסת תומכי חרם לישראל והחוק עלול לגווע; אם ימנע את כניסתן, יזכה אולי לציוץ אוהד מטראמפ אבל יחולל סערה בינלאומית ויסתבך עם המפלגה הדמוקרטית.

עומאר וטלאיב יחד עם שתי חברות קונגרס נוספות ממפלגתן – אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, ואיאנה פרסלי - עומדות בימים אלה במרכזה של סערה ציבורית בארה"ב בעקבות התקפותיו של הנשיא דונלד טראמפ עליהן [14 ביולי]. בסדרת ציוצים חריפה הציע להן טראמפ "לחזור לארצן", אף ששלוש מהן נולדו בארה"ב. רק עומאר נולדה בסומליה והיגרה לארה"ב בגיל צעיר. עומאר היא תומכת מוצהרת של ה-BDS ולאחרונה טענה שפוליטיקאים בארה"ב תומכים בישראל בגלל כסף שהם מקבלים מאיפא"ק.

טלאיב, ילידת דטרויט, היא בת להורים פלסטינים. משפחתה המורחבת מתגוררת בגדה. גם טלאיב אוחזת בדעות היכולות להיחשב אנטי ישראליות. לדוגמה, בתגובה לחוק שיזמו חברי המפלגה הרפובליקנית בסנאט לפיו מי שקורא לחרם על ישראל יוענש, טענה טלאיב כי תומכיו שכחו איזו מדינה הם מייצגים. "זוהי ארצות הברית, היכן שחרמות הינן זכות וחלק מהמאבק ההיסטורי שלנו לחירות ושוויון", היא הסבירה.

לפני כשנה, בחודש אוגוסט 2018, הציעה טלאיב לקצץ את סיוע החוץ לישראל ובמיוחד את הסיוע הצבאי. בהזדמנות אחרת היא הביעה רצון לקדם את עיקרון שתי מדינות לשני עמים כי לדבריה בין ישראל לפלסטינים "יש הרבה מן המשותף". גם עומאר רוצה לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בראיון ל-Jewish Insider היא אמרה כי תבקר בשבועות הקרובים בישראל וברשות הפלסטינית כדי ללמוד על המצב בשטח, "על הכיבוש ועל הדרכים הטובות ביותר להתקדם לפתרון שתי מדינות לשני עמים".

בחודש מארס 2017 הובילו ח"כ בצלאל סמוטריץ' (שמונה לאחרונה לשר התחבורה) וח"כ רועי פולקמן (כולנו) תיקון לחוק הכניסה לישראל לפיו לא תוענק אשרת כניסה או רישיון שהייה בישראל לאזרחים זרים שקראו לחרם על מדינת ישראל. 46 חברי כנסת תמכו בחוק ורק 28 התנגדו. במקרה הנוכחי, אמנם משרד החוץ יכול להחריג מהחוק גורמים מדיניים, אך כיוון שמדובר בסוגיה רגישה הנוגעת ליחסי ישראל-ארה"ב נתניהו הוא שיכריע בעניינן של שתי חברות הקונגרס.

חוק זה מהווה נדבך נוסף בסדרת חוקים ותקנות שהעבירה הכנסת בהובלתו של השר לביטחון פנים והמשרד לאיומים אסטרטגיים גלעד ארדן נגד מה שהוא מכנה גורמים זרים שהכריזו מלחמה על עצם קיומה של ישראל, כפי שהשר ארדן נוהג להגדיר את כל מי שמעביר ביקורת על ישראל. באוגוסט 2016, עוד לפני תיקון חוק הכניסה, הקים ארדן יחד עם שר הפנים אריה דרעי צוות משותף שיאתר פעילי BDS השוהים בישראל כדי לגרשם. מאז החל ארדן בקמפיין האנטי-BDS, עוכבו לחקירה בנתב"ג פעילי זכויות אדם, עיתונאים ואנשי רוח שנערך עליהם מחקר מקיף קודם בואם ונמצא כי הם לכאורה התבטאו בעבר נגד ישראל או הביעו תמיכה חרם. והרשימה ארוכה. כך העיתונאי היהודי פיטר ביינרט, שתושאל על מאמרים שכתב. "ישראל, כמו אמריקה, נעשית מכוערת יותר ויותר", הוא הגיב לחקירתו.

השר ארדן ניהל מאבק עיקש שהגיע לפתחו של בית המשפט העליון, לאחר שמנע את כניסתה של הסטודנטית לארה אל-קאסם שהתקבלה ללימודים באוניברסיטה העברית בירושלים. מאבק עיקש לא פחות ניהל ארדן נגד נציג ארגוןHuman Rights Watch , עומר שאקיר, שהגיע גם הוא עד בית משפט העליון. בחודש דצמבר 2018 עוכבו שני פעילי זכויות אדם אמריקאים, וינסנט וורן וקתרין פרנק, בטענה כי פרנק ניסתה להסתיר קשר לארגון יהודי אמריקאי התומך בחרם על ישראל. והרשימה עוד ארוכה.

בפעילותו האובססיבית הפך ארדן לאיש יחסי הציבור היעיל ביותר של תנועת החרם. כל עיכוב בנתב"ג או מעצר זכו לרעש תקשורתי וסיקור בינלאומי. ראשי הארגון יכלו לחכך ידיהם בהנאה על פעילותו הברוכה מבחינתם, השר הישראלי מקדם את תנועתם ללא תשלום ומאדיר את כוחם כאילו מדובר באיום קיומי על מדינת ישראל.

לשיא הגיחוך הגיע ארדן כשמימן קמפיין טלוויזיוני בסכום של כשני מיליון שקלים, שנועד להסביר לישראלים את הסכנות מצד אנשי החרם. למשימת "השכנוע" גויס מגיש הטלוויזיה אברי גלעד, שטוען בתשדירים כי פעילי טרור פלסטינים הבינו שלא יוכלו להכניע את ישראל באמצעות טרור והתחפשו לפעילי זכויות אדם על מנת להלבין את פעילותם. השר ארדן מיהר להאדיר את מפעלו וצייץ: "אני קורא לציבור להצטרף להגנה על ישראל. כל אחד יכול לקחת חלק במאבק על האמת וביחד נחשוף את הצביעות והשקרים של פעילי החרם ונספר את האמת על ישראל".

נתניהו לא בלם בזמן אמת את השר לביטחון פנים שלו שבישל דייסה לצרכיו הפוליטיים, וכעת נתניהו נאלץ לאכול אותה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept