ישראל פולס

נתניהו גייס את פוטין לקמפיין, דוברי הרוסית לא מתרשמים

p
המחבר
בקצרה
פוסטר ענק של נתניהו ופוטין על בניין מצודת זאב לא מרשים את יוצאי בריה"מ לשעבר. "אם מישהו בליכוד חשב שהמהלך הזה יגרום לדוברי הרוסית בארץ לשנות את הצבעתם בגלל קשריו של נתניהו עם פוטין, הוא טעה בגדול", אומר הח"כ לשעבר רומן ברונפמן.

ביום ראשון [28 ביולי] נדהמו תושבי תל אביב לגלות פוסטר ענק של בנימין נתניהו וולדימיר פוטין מתנוסס על הקיר החיצוני של "מצודת זאב", מעוז הליכוד בעיר. "נתניהו. ליגה אחרת" היה הכיתוב על הפוסטר, שהציג את שני המנהיגים מביטים מחויכים זה אל זה. פוסטרים דומים עם תמונותיהם של דונלד טראמפ וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי נתלו גם כן.

הפוסטרים הללו, שהופצו גם ברשתות החברתיות ובהודעות ווטסאפ, הם חלק מקמפיין חדש של הליכוד הכולל סרטון המציג קטעים מפגישותיו של נתניהו עם שלושת המנהיגים. רצה הגורל, ויום לפני שהקמפיין הזה פרץ לתודעה הציבורית נעצרו במוסקבה כ-900 איש במהלך הפגנה של האופוזיציה, שפוזרה בכוח ובאלימות. סמיכות האירועים גרמה לדיון סוער בתקשורת וברשתות החברתיות בעברית וברוסית, כאשר רבים ציינו גם את האנומליה בגובה המנהיגים המוצגים בפוסטר – פוטין נראה מעט גבוה יותר מנתניהו, אף כי ככל הידוע גובהו 170 ס"מ לעומת 184 ס"מ גובהו של נתניהו. מגיבים אחרים ציינו כי אין מבחינתם בעיה בקשרים שמנהלת מדינת ישראל עם רוסיה בהנהגתו של הנשיא פוטין, אלא בשימוש בדמותו של מנהיג מדינה לא דמוקרטית בקמפיין בחירות.

"היה לי מוזר לראות את התמונה הזאת (של נתניהו ופוטין) , כאשר לפני דקה ראיתי את חברים שלי מקבלים מכות רצח ברחובות מוסקבה", אמר לאל-מוניטור רומן גולדשטיין שעלה לישראל ממוסקבה לפני שלוש שנים וחצי. גולדשטיין, שהשתתף במחאות האופוזיציה כאשר התגורר במוסקבה, קרא השבוע לחבריו לבוא לאזור מצודת זאב ולהצטרף למחאה תחת הכותרת "ישראל בלי פוטין".

"אני רואה כיצד נתניהו והקואליציה שלו מנסים לשנות את אופי השלטון על מנת שהוא יוכל להמשיך לכהן כראש הממשלה. לדעתי דווקא אנחנו, דוברי הרוסית, שעלו משם לא מזמן, מבינים עד כמה זה מסוכן לכל הישראלים, ללא שום קשר להשקפתם הפוליטית. התפקיד שלנו הוא להראות להם את זה", אמר גולדשטיין ביום שני [29 ביולי] לאתר החדשות "דטאלי" בשפה הרוסית.

עולים ותיקים יותר, שפתחו קבוצת הפייסבוק בשם "נמאס", מבקרים את שיקול הדעת של אנשי הליכוד לשים את פוטין בפרונט. "אני לא יודע מי מהיועצים לענייני המגזר הרוסי ייעץ לו לעשות זאת...אך היועץ הזה אידיוט", כתב קונסטנטין פרס בפוסט שפרסם בקבוצה.

אולג אוליינסקי, קמפיינר ויועץ אסטרטגי ותיק, שמחלק את זמנו בין רוסיה לישראל, מאמין שמי שעומד מאחוריי הקמפיין "קלט" את הבייס של נתניהו בצורה נכונה, אך טעה בהערכתו את ציבור עולי ברית המועצות לשעבר. "מבחינת הבייס של נתניהו, פוטין הוא מנהיג חזק וקשוח שהגיע להישגים משמעותיים בתחום הטרור", אמר אוליינסקי לאל-מוניטור, "צריך לזכור שהכוונה של הליכוד היא לא רק לשאוב קולות מליברמן אלא גם מהימין המאוחד בראשותה של איילת שקד. ייתכן שאת המטרה הזאת הקמפיין דווקא יכול להשיג, אך בקרב דוברי רוסית יש לקמפיין יותר מתנגדים מתומכים. אם לסכם – הקמפיינרים של אביגדור ליברמן היום מאושרים. הם אומרים שאפשר לתת לליכוד לעשות להם את העבודה".

חבר הכנסת לשעבר רומן ברונפמן [2006-1996] אומר לאל-מוניטור, כי אמנם חלק מהעולים המבוגרים מקבלים מידע מהערוצים הרוסיים הנוטים לתמוך בפוטין, אך עבור נתניהו הקמפיין הזה עושה דווקא שירות דוב. "צריך להבין שרוב העולים לא באו מרוסיה אלא מהרפובליקות האחרות של ברית המועצות – אוקראינה, בלארוס, מולדובה, גאורגיה, אזרבייג'ן ואחרות. מדובר בערך בשני שליש לעומת שליש, כך שמי שעלה מרוסיה עצמה הוא מיעוט. ישנה גם עלייה של השנים האחרונות שבאה ארצה מרוסיה של פוטין ואינה נוטה לתמוך בו. אם מישהו בליכוד חשב שהמהלך הזה יגרום לדוברי הרוסית בארץ לשנות את הצבעתם ולתמוך בליכוד דווקא בגלל קשריו של נתניהו עם פוטין, הוא טעה בגדול", אומר ברונפמן.

בעיני אלי חזן, מנהל אגף קשרי החוץ בליכוד, גם אם קמפיין "ליגה אחרת" אינו מושלם, הוא עדיין אפקטיבי. בין היתר כי הוא עשה לא מעט רעש. "קודם כל זאת האמת – נתניהו הוא ליגה אחרת", אומר חזן לאל-מוניטור, "יש לו מנהיגות מוכחת וזאת המטרה של הקמפיין. אם הוא לא היה ראש הממשלה אז כל הצונאמי המדיני החיובי הזה בהודו, באפריקה, באוסטרליה ובמקומות אחרים לא היה קורה. יכול להיות שיש רשמים שליליים, אך בציבור הכללי הנרטיב הזה מסתדר לנו מצוין. קשה לי להאמין שרומן מפתח תקווה (למשל) יעמוד בקלפי ויגיד – לא אצביע לביבי כי יש לו תמונה עם פוטין. סך הכול הקמפיין תואם את מה שאנחנו רוצים".

ביום שני [29 ביולי] דווח כי לשכת ראש הממשלה עושה מאמצים להביא את פוטין לביקור בישראל. בפגישתם בפברואר הזמין נתניהו את פוטין לחנוך את האנדרטה לזכר קורבנות המצור בלנינגרד, והנשיא הרוסי נתן את הסכמתו. לאחרונה זורז ההליך בעיריית ירושלים האמור לאפשר את חניכת האנדרטה בזמן הקרוב.

ככל שחום יולי-אוגוסט מתגבר ומועד הבחירות ב-17 בספטמבר מתקרב, מתלהטים גם הקמפיינים הפוליטיים. להבדיל מהבחירות באפריל, הפעם נראה שבליכוד הפנימו היטב את חשיבותו של "הקול הרוסי". תחילה, על מנת לחזק את האגף הרוסי במפלגה מינה נתניהו את אריאל בולשטיין לתפקיד יועץ מיוחד לענייני הרוסים; בהמשך נפגש נתניהו עם קבוצה של פעילים פוליטיים שערקו מישראל ביתנו לליכוד; והשבוע בלחץ של משה כחלון ונתניהו פרש ח"כ רועי פולקמן (לשעבר כולנו) מרשימת הליכוד ופינה בכך מקום לח"כ לשעבר טלי פלוסקוב.

יותר מכך: השבוע הגיע נתניהו לשדה התעופה בן גוריון על מנת לפגוש עולים חדשים מאוקראינה, וביום חמישי שעבר [25 ביולי] התארח באולפנים של ערוץ 9 ברוסית והעניק לצמד המגישים אנה רייבה-בארסקי ודמיטרי דובוב ריאיון נדיר – כחלק מהמאמץ לכבוש את הרחוב הרוסי. כבר בתחילת דבריו הזכיר נתניהו את יחסיו הקרובים עם הנשיא הרוסי פוטין. "אני מדבר עם ידידי פוטין בצורה הכי ישירה: צריך לעצור את איראן עכשיו. אני לא מתיירא להיות הקול הכי בולט בעולם הזה", אמר נתניהו

בינתיים כל המאמצים הללו לא הניבו פרי. רוב הסקרים מנבאים את התחזקותה של ישראל ביתנו. הקרב על הקול הרוסי רק מתחיל, אומרים הקמפיינרים והיועצים בסביבת הליכוד, וזה אומר שהפתעות רבות צפויות בהמשך הדרך, עם פוטין או בלעדיו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

קסניה סבטלובה שימשה בתור פרשנית בכירה וכתבת לענייני ערבים בערוץ 9. היא סיקרה את הגדה המערבית ואת רצועת עזה והביאה תחקירים ודיווחים מיוחדים מסוריה, לבנון, לוב, מצרים, תוניסיה ומדינות המפרץ הפרסי. קסניה סבטלובה נולדה במוסקבה, השלימה את לימודיה לתואר ראשון ושני במזרח התיכון באוניברסיטה העברית בירושלים. היא דוברת אנגלית, עברית, רוסית וערבית. בכנסת ה20 שימשה כחברת כנסת מטעם מפלגת התנועה והייתה חברה בועדת חוץ וביטחון של הכנסת. 

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept