ישראל פולס

ברק מערער על מנהיגות גנץ בגוש השמאל מרכז

p
המחבר
בקצרה
בלי מאמץ מיוחד, בלי פרומפטר או יועצי תקשורת, העניק אהוד ברק תצוגת תכלית של מה שאין לבני גנץ: קילר אינסטינקט. ברק מריח את חולשתו של יו"ר כחול לבן כמועמד לראשות הממשלה ואינו מהסס לתקוף אותו על התנהלותו מול נתניהו.

שתי בשורות מטרידות לסיעת כחול לבן בתוך יממה אחת: הראשונה, כאשר ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק הודיע ביום רביעי [26 ביוני] על הקמת מפלגת שמאל חדשה בראשותו; השנייה, כשניצן הורוביץ ניצח למחרת בפריימריז על ראשות מרצ.

בגיל 77, במסיבת עיתונאים מאולתרת ומפתיעה, פרץ ברק חזרה לחיים פוליטיים פעילים וטרף את הקלפים במחנה השמאל-מרכז. ברק הלם בראש הממשלה בלי רחמים כשהוא מצויד במסרים חדים ותוקפניים על הדחיפות הנדרשת להחזיר את המדינה לשפיות וההכרח להציל את המפעל הציוני מפני שלטונו המושחת של נתניהו. הנפגע המיידי מהופעתו הסוחפת היה יו"ר כחול לבן בני גנץ. בלי מאמץ מיוחד, בלי פרומפטר ובלי יועצי תקשורת, העניק ברק תצוגת תכלית של מה שאין לגנץ: קילר אינסטינקט.

באופן מוזר, ברק איתגר את גנץ יותר מאשר את נתניהו, משום שהמשמעות המיידית של הקמת מפלגת שמאל בראשותו היא פיצול קולות ונדידת אלקטורט מכחול לבן אל ברק. למפלגה החדשה של ברק אין עדיין שם, אבל יש לה משימה: החלפת נתניהו. מספר 2 של ברק הוא סגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף (במיל') יאיר גולן, מה שמציב אותה בקטגוריית מפלגת גנרלים לצד כחול לבן.

מי שהקשיב לברק במסיבת העיתונאים ובראיונות הרבים שהעניק לאחר מכן כשהוא מדבר על חיבורים בגוש השמאל-מרכז, הבין שברק זיהה הזדמנות בלתי חוזרת לשוב ללשכת ראש הממשלה. אהוד ברק מאמין שאם ירכז סביבו מספיק כוחות, הוא יוכל להאפיל על גנץ ולהפוך למועמד המוביל בגוש מול נתניהו. זה נשמע מנותק מהמציאות הפוליטית הנוכחית, אבל ברק ידוע בתוכניותיו הפתלתלות.

חיבור שכזה אפשרי עם יו"ר מרצ הנבחר ניצן הורוביץ, הומו מוצהר ואחד הקולות הרהוטים בשמאל נגד תופעת כחול לבן. זו פגעה גם במרצ בבחירות האחרונות באפריל בהצלחתה להעביר אליה מצביעים מסורתיים של מפלגת השמאל הוותיקה. מצביעי מרצ כל כך רצו בהפלת נתניהו, עד שהיו מוכנים להביא להכחדתה של מפלגתם שסיימה את הבחירות עם ארבעה מנדטים בקושי.

ברק חותר לחיבור עם מרצ ועם מפלגת העבודה, לאחר שזו תבחר ביום שלישי [2 ביולי] יו"ר חדש. אם יהיה זה ח"כ איציק שמולי או ח"כ סתיו שפיר הצעירים, קיים סיכוי שאחד מהם יפנה עבורו את המקום הראשון. אם ינצח ח"כ עמיר פרץ, הסיכוי לחיבור כזה הוא נמוך, אם כי גם פרץ שואף לחיבורים פוליטיים כך שככל הנראה תתגבש רשימת שמאל מאוחדת. אם כך יקרה, מדובר בשינוי דרמטי שישפיע על כל המפה הפוליטית.

בנאום הניצחון הרהוט שלו הציג הורוביץ משנה סדורה של שמאל אזרחי, מדיני וכלכלי מנומק וחדור רוח לחימה. הוא תקף חזיתית את כחול לבן וכינה אותה "בועת סבון על נומבון". זו הייתה התקפה אכזרית במיוחד: "35 מנדטים חסרי מעש וחסרי תוחלת. מרצ לעומתם היא מפלגה אמיתית ולא קומבינה של ערב בחירות". לסיום קרא הורוביץ לכל מצביעי מרצ שעזבו לכחול לבן "בואו הביתה".

בכחול לבן שיגרו תגובה רפה המעידה על בלבול נוכח תמונת המצב המשתנה במהירות לרעתם. "התנשאות כלפי למעלה ממיליון ישראלים שהצביעו לכחול לבן לפני חודשיים וחצי אינה מתכון להצלחה", נאמר בה. בכחול לבן מנסים מאז יום רביעי להתארגן מחדש על אסטרטגיה לאור שינוי הנסיבות. עד כה המפלגה פעלה ללא מתחרים של ממש בגוש השמאל-מרכז ובבחירות באפריל היא ריסקה את מפלגת העבודה לכדי שישה מנדטים. כעת כחול לבן היא כבר לא הרשימה הרעננה שאיתגרה את שלטונו של נתניהו. היא סיעה תשושה שהיחסים בצמרת שלה מתוחים.

ברק מבין את הפוטנציאל. כחול לבן נמצאת בנקודה רגישה – היא אמנם השיגה הישג מרשים בבחירות של 35 מנדטים, אך נשארה באופוזיציה. ברק מריח את חולשתו של גנץ כמועמד לראשות הממשלה והוא אינו מהסס לתקוף אותו על התנהלותו מול נתניהו. "אנשים רואים את הנחישות שלו לנצח בכל מחיר", אמר ברק בראיון לYnet-, "ומהצד השני יש חבורה שנראתה כאילו היא מחפשת ציון גבוה בנימוסים והליכות. קמפיין בחירות זה לא נימוסים והליכות וצריך לעשות את כל מה שצריך, חוץ מלעבור על החוק". ברק כיוון את האש שלו בעיקר אל גנץ, שספג לא מעט ביקורת על התנהלותו וחוסר האנרגיה בה הוא מתנהל בקמפיין.

התגובה הצוננת שבה התקבלה הודעת ברק בכחול לבן מעידה על הלחץ שם. גם יממה אחרי כן, איש מארבעת ראשי הסיעה לא התייחס באופן יזום לברק ואף אחד לא בירך אותו. הקו התקשורתי שעליו הוחלט הוא להתעלם ממנו. השאלה היא כמה זמן הם עוד יוכלו לשבת בחיבוק ידיים כשברק מלא עזוז ורוח לחימה מזנב בהם.

יש לברק הרבה נקודות חולשה שאותן ניתן לתקוף: כהונתו הקצרה בראשות הממשלה (פחות משנתיים), האינתיפאדה השנייה שפרצה בזמן כהונתו, פילוג מפלגת העבודה ב-2007 והשותפות הארוכה שלו עם נתניהו. האסטרטגים של כחול לבן מנסים לגבש כעת תוכנית עבודה כדי לבלום את זליגת המנדטים וממתינים לראות את מידת הנזק. על פי סקר שפורסם ברביעי בערב בערוץ 13, ברק זוכה לשישה מנדטים וכחול לבן ל-32. זה עדיין בגבול הסביר, אולם ככל שכחול לבן תתחיל לדמם יפרצו המלחמות בתוך גוש השמאל-מרכז. הנהנה העיקרי מכך יהיה נתניהו. הוא תמיד הרוויח מפיצולים בתוך המחנה הנגדי. השאלה הגדולה היא האם יצליחו כל האגואים הגדולים של הגנרלים המנהיגים את השמאל-מרכז להתאחד. אם כן, נתניהו יצטרך להתחיל לדאוג.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept