אזרחי ישראל הערבים הם המפתח לחזרת השמאל-מרכז לשלטון

בחינת הפרופיל הדמוגרפי של מדינת ישראל ערב יום העצמאות ה-71 אל מול תוצאות הבחירות מראה שהמנדטים האבודים של אזרחי ישראל הערבים שלא טרחו להגיע לקלפיות, יכלו לשנות את המפה הפוליטית באופן דרמטי עד כדי חילופי שלטון.

al-monitor .

מאי 8, 2019

"לא יהיו חילופי שלטון בלי אזרחי ישראל הערבים. התזה של כחול לבן לפיה אם יקרצו לימין המתון הם יבואו אליהם, לא עמדה במבחן המציאות", אומרת לאל-מוניטור ח"כ לשעבר ומי שעמדה בראש מרצ, זהבה גלאון. מאז הבחירות האחרונות [אפריל 2019] גלאון מדברת בכל הזדמנות על הצורך הקריטי בשילוב כוחות פוליטי, ערבי ויהודי, כדרך היחידה להביא מהפך שלטוני.

כשמסתכלים על הפרופיל הדמוגרפי של מדינת ישראל, ערב יום העצמאות ה-71, אל מול תוצאות הבחירות, מבינים שהמנדטים האבודים של אזרחי ישראל הערבים שלא טרחו להגיע לקלפיות, יכלו לשנות את המפה הפוליטית באופן דרמטי עד כדי חילופי שלטון.

על פי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לקראת יום העצמאות, בישראל חיים כיום כתשעה מיליון אזרחים. 74.2% מהם יהודים (6.697 מיליון), 20.9% מהם ערבים (1.890 מיליון).

עכשיו לנתוני ההצבעה של האוכלוסייה הערבית בבחירות האחרונות: עפ"י סקירה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, בעוד שיעור ההצבעה הכללי עמד על 68.5%, שיעור ההצבעה בקרב יישובים ערביים היה נמוך באופן ניכר ועמד על 49.2% בלבד. מדובר באחוז ההצבעה הנמוך ביותר של האוכלוסייה הערבית מאז קום המדינה.

אילו רוב בעלי זכות הבחירה מקרב אזרחי ישראל הערבים היו מממשים את זכותם, ההערכה היא כי יכלו לזכות בייצוג של 15-14 מנדטים בכנסת. בפועל, אחוז ההשתתפות הנמוך הותיר את המפלגות הערביות בקו הסיום עם עשרה מנדטים בלבד, שלושה מנדטים פחות לעומת בחירות 2015.

התוצאה המאכזבת גררה קריאות להפקת לקחים במפלגות הערביות, אלא שהתמקדות בכך מחטיאה את המסקנה הגדולה והמשמעותית יותר. זו נוגעת למפלגות השמאל-מרכז הציוניות ובראשן כחול לבן. הדרך למהפך שלטוני עוברת אצל הבוחרים הערבים, שם מצוי מצבור מנדטים משמעותי. מי שהיה מצליח לרתום אליו את הקול הערבי, יכול היה לחולל דרמה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הבין היטב את הפוטנציאל של הקול הערבי, ולכן פעל להורדת שיעור ההשתתפות של אזרחי ישראל הערבים באמצעות הצבת מצלמות בקלפיות במגזר הערבי. אלו הרתיעו מצביעים פוטנציאלים ביישובים ערביים ותרמו לירידה באחוזי ההצבעה.

"מי שלא אומר שאזרחי ישראל הערבים לגיטימיים לצורך חילופי שלטון, שותף לדה-לגיטימציה שעושה נתניהו", אומרת גלאון בשיחה עם אל-מוניטור. "רבין נרצח כי אמרו עליו שהוא מוכן לחלק את הארץ ושהוא מוכן להסתמך על קולות הערבים. אם רבין הרשה לעצמו להגיד את זה, אני חושבת שמי שרוצה להמשיך בחזון שלו לא יכול להפוך את אזרחי ישראל הערבים ללא לגיטימיים".

לדבריה, "רוב של אזרחי ישראל הערבים רוצה שותפות ושוויון. הוא נגד מגמת הבדלנות. לכן, אם יהיה מהלך אמיתי כמו רשימה ערבית-יהודית משותפת חדשה וצעירה, זו תהיה מפלגת שוברת שוויון בין הגושים". גלאון מצביעה על דור הצעירים כמפתח לשינוי. "העסקנים לא מייצגים אותו, הוא מחובר לרשתות החברתיות והוא לא פראייר. הוא לא יצא להצביע כי לא ספרו אותו".

בני גנץ, יו"ר כחול לבן, הצהיר במהלך מערכת הבחירות שלא יקים קואליציה הנשענת על קולות הערבים – זאת בתגובה לקמפיין של נתניהו שייחס לו כוונה כזו. בדיעבד ההצהרות ברוח זו התבררו כטעות, אבל בזמן אמת גנץ וחבריו היו שבויים בקונספציה. בכחול לבן האמינו כי יוכלו למשוך מנדטים משמעותיים מהליכוד הרך ובכך לפגוע בגוש הימין, אבל בפועל זה לא קרה. כחול לבן נתפסה כמפלגת שמאל-מרכז ולא משכה אליה קולות מהימין.

ח"כ אחמד טיבי, יו"ר משותף של רשימת חד"ש תע"ל, אומר לאל-מוניטור שהירידה באחוזי ההצבעה בציבור הערבי היא אות אזהרה כלפי נציגיו, "וצריך לחקור לעומק את הסיבות. זה נובע מאדישות, חוסר עניין בכנסת, העדר תקווה וחוק הלאום. זה מחייב חשבון נפש ובדק בית בכל מפלגה".

טיבי הודף את ההערכה שניתן היה להביא בבחירות האחרונות 15-14 מנדטים מקרב הערבים. לדבריו זה לא מעשי. "הציבור הישראלי הוא ימני והוא הכריע את הבחירות. גם אם היינו משיגים 13 מנדטים כמו בימים הטובים של איחוד המפלגות הערביות, השלטון היה נשאר בידי נתניהו". עם זאת, טיבי מסכים עם הטענה שהקול הערבי יכול היה לחולל שינוי, וכי ההצהרות של גנץ נגד ערביי ישראל פגעו בכך.

יועץ התקשורת מוחמד כעביה, בן 29, טוען בשיחה עם אל-מוניטור שטיבי והח"כים הערבים האחרים עושים לעצמם הנחות, וכי מזה זמן הם אינם מייצגים את הדור הצעיר. לדבריו, "מה שהח"כים הערבים לא מבינים הוא שאזרחי ישראל הערבים, בעיקר הדור הצעיר כמוני, רוצים להיות חלק מהחברה הישראלית ולהשתלב בה. הם רוצים שיטפלו ברווחה שלהם, בחינוך ובבריאות, ולא כל הזמן יעסקו בפלסטינים. יש המוני צעירים משכילים שמחכים ליום שבו ימנו ערבי לשר הבריאות".

כעביה מצביע על גנץ כמי שפספס את ההזדמנות להביא אליו לפחות שלושה ואף ארבעה מנדטים של ערבים צעירים. "הוא יכול היה למשוך הרבה מאוד מצביעים ערבים, אם היה פונה אליהם ומשתף אותם", אומר כעביה, "אבל הוא אפילו לא עשה את המינימום הנדרש והתעלם מהם. זו הייתה טעות".

"אין תקומה למחנה הדמוקרטי בישראל ולא רק למחנה השמאל בלי המפלגות הערביות", אומר חבר הכנסת לשעבר יוסי יונה ממפלגת העבודה. "העובדה שהן מפלגת העבודה והן כחול לבן אמרו ולא רק פעם אחת, שהם אינם רואים במפלגות הערביות שותפות לקואליציה בראשותן, מלמדת על הצביעות שלהן. לא ניתן מצד אחד להתנגד לחוק הלאום ומצד שני לפסול את המפלגות הערביות. המסקנה היא ברורה: המחנה הדמוקרטי שכולל את כחול לבן, העבודה, מרצ ועוד מפלגות מרכז שיעלו על הבמה לא יוכל להרכיב ממשלה בלי הקול הערבי".

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
הניצחון המר של הרשימה המשותפת
שלומי אלדר | | מרץ 3, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020