ישראל פולס

זה ייגמר בפיצול: סמוטריץ' והרב פרץ לא משדרים על אותו גל

p
המחבר
בקצרה
למרות שליבנו את המחלוקת ביניהם, מתחת לפני השטח הרוחות עדיין סוערות. מי שציפה שהשותפות בין סמוטריץ' לרב פרץ תוליד זוגיות כמו בנט-שקד, מתבדה. אין ביניהם כימיה והפיצוץ הוא רק עניין של זמן. נתניהו דווקא לא מתנגד שזה יקרה.

למרות הניסיונות להציג חזית אחידה, השרים לעתיד מאיחוד מפלגות הימין, הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', נמצאים בימים האחרונים על מסלול התנגשות ודאי. הסיכוי שהמפלגה הזו, שהיא יציר כפיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, תישאר מאוחדת אינו גבוה.

המדובר בשני אנשים שאין ביניהם הרבה מן המשותף. אלמלא שידך ביניהם נתניהו כדי להציל את קולות הימין, הם לא היו מוצאים את עצמם חולקים את הנהגת אותה סיעה. פרץ בן ה-63, טייס מסוקים בעברו, תא"ל במילואים והרב הצבאי הראשי לשעבר, הוא איש הציונות הדתית הקלאסית, ממלכתי ומערכתי. הוא נבחר ליו"ר הבית היהודי אחרי פרישת נפתלי בנט ואיילת שקד ועומד בראש הרשימה המאוחדת.

לעומתו, סמוטריץ' בן ה-39, יו"ר האיחוד הלאומי ומספר 2 ברשימה המאוחדת, היה חבר כנסת שולי במפלגת הבית היהודי. הוא סיים לימודי משפטים בהצטיינות והוסמך כעורך דין. בתקופת ההתנתקות מעזה [2005] נעצר על ידי השב"כ לשלושה שבועות, שכן נחשב לגורם העשוי לחולל מהומות. השקפת עולמו היא ברורה: ימין קיצוני מלא-מלא. הממלכתיות ממנו והלאה. ב-2006 היה בין מארגני "מצעד הבהמות" הידוע לשמצה, במחאה על קיומו של מצעד הגאווה בירושלים. בכנסת היוצאת נהג סמוטריץ' לאתגר את השרים בנט ושקד מימין, אך דבריו נחשבו בדרך כלל לרעשי רקע. אילו לא היו פורשים מהמפלגה, הוא כנראה היה נותר בשולי הסצנה הימנית.

את הפרומו לפיצוץ שעוד יגיע קיבלנו השבוע [22 באפריל] כאשר פרץ גילה דרך התקשורת שסמוטריץ' העביר לצוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד רשימת דרישות ארוכה בשם שניהם, מבלי שפרץ הסכים לה. הרשימה כללה דרישה לתיקי החינוך והמשפטים – לזה כמובן פרץ אינו מתנגד, אבל ההמשך היה בעייתי: רפורמות שיחלישו את מערכת המשפט בהן העברת פסקת ההתגברות, שינוי השיטה לבחירת שופטים, פגיעה במעמדו של היועץ המשפטי לממשלה וצמצום סמכויותיו של מבקר המדינה; בנוסף, אישור חוק נורבגי מורחב שיאפשר את כניסתו לכנסת של איתמר בן גביר (מספר 7 ברשימה המאוחדת) אחרי מינוי השרים; הקמת רשות הסדרה להתיישבות ביהודה ושומרון בראשות שר מהמפלגה שישמש גם יו"ר ועדת השרים להתיישבות; והחזרת חוק החסינות לנוסחו ב-2005 – תיקון שיכול לשרת את נתניהו.

פרץ, למרות היותו טירון פוליטי, הבין מיד את הסיבוב התקשורתי שסמוטריץ' עשה עליו. הוא העביר לו מסר חריף שלפיו מבחינתו אפשר לפרק את השותפות ביניהם כבר עכשיו. במקרה כזה למפלגת הבית היהודי בראשות פרץ יהיו ארבעה מנדטים ולאיחוד הלאומי-תקומה בראשות סמוטריץ' שני מנדטים בלבד. בשיחות סגורות פרץ נשמע נחוש.

פרץ, מתברר, כלל אינו שותף לאג'נדה של סמוטריץ' נגד המערכת המשפטית. הוא גם אינו תומך בתיקון לחוק החסינות ובכלל דוגל בגישה ממלכתית ואחראית. בשיחות סגורות אנשי פרץ התבטאו באופן קשה נגד סמוטריץ' על כך שחצה את הקווים האדומים, אינו מבין את מקומו ומתנהג באופן מביך, ילדותי ולא אחראי.

פרץ גם קיים מספר שיחות התייעצות עם בכירים בבית היהודי בנוגע לכדאיות פיצול השותפות, ובכך אותת לסמוטריץ' שהוא רציני באיומו.

בהמשך התקיימה שיחה בין השניים במהלכה הבהיר פרץ לסמוטריץ' כי כל המהלכים הבאים מול צוות המו"מ של הליכוד יתבצעו בהסכמה, וכי הוא לא יהיה מוכן לקבל פעולות חד צדדיות.

ביום שלישי [23 באפריל], בניסיון להרגיע את האווירה, צייץ פרץ: "...אני רוצה להדגיש, הקשר ביני לבין ידידי ורעי בצלאל (הוא) מצוין, אנחנו שותפים ועובדים ביחד בתיאום ובאהבה גדולה, וכך בעזרת השם זה יימשך, לטובת עם ישראל והציונות הדתית".

סמוטריץ' השיב בציוץ משלו: "תודה הרב רפי, יחד נמשיך בעזרת השם לעבוד כתף אל כתף כדי למקסם את ההישגים של הציונות הדתית ומדינת ישראל בממשלה הבאה".

למרות הדברים החמים, מתחת לפני השטח הרוחות עדיין סוערות ונראה שהשניים נמצאים על מסלול התנגשות. מי שציפה שהשותפות ביניהם תוליד זוגיות כדוגמת שקד ובנט, התבדה. לא רק שסדר היום של שניהם שונה, בעיקר בולטת העדרה של כימיה. חוץ מזה פרץ הוא מבוגר אחראי, שקול, נעים הליכות ובורר מילותיו בראיונותיו. סמוטריץ' הוא מתריס מקצועי, אנטי ממסדי ונטוע בימין הקיצוני.

די להיזכר היכן עמדו שניהם בהתנתקות. בעוד סמוטריץ' היה במעצר של השב"כ, פרץ כראש המכינה הקדם צבאית "עצם" בעצמונה שפונתה הוביל קו מפייס ובלם כל רמז לסירוב פקודה, אף שהתנגד להתנתקות. לאחר שהצטרף לפוליטיקה בפברואר האחרון אמר בראיון לישראל היום: "אני במיינסטרים מבחינת היחס והכבוד למדינה ולחוקיה ולא אזלזל בה לעולם. פגיעה בה זו פגיעה בי".

המתיחות בין השניים והפיצול האפשרי אינם מטרידים את מנוחתו של ראש הממשלה, שמטייל בצפון עם משפחתו ומשגר משם תמונות פסטורליות לרשתות החברתיות. מבחינת נתניהו, פיצול אפילו משרת אותו בבחינת הפרד ומשול וריסון כוחו של סמוטריץ', שנחשב לסדין אדום במערכת הפוליטית. הוא מעדיף את סמוטריץ' מוחלש, מחוץ לקבינט המדיני-ביטחוני. בהנחה שאביגדור ליברמן עם חמשת המנדטים שלו יצטרף לקואליציה, סמוטריץ' יכול לגלות שאפשר להקים ממשלה בלעדיו, מה שישאיר אותו בחוץ. את פרץ נתניהו מחבב, והוא יעדיף אותו כחבר קבינט. הפגישות ביניהם היו טובות.  

בינתיים, פרץ הוכיח לסמוטריץ' שלמרות העדר הניסיון הפוליטי הוא לומד מהר. ביום ראשון הקרוב [28 באפריל] ייפתח רשמית המו"מ הקואליציוני. פרץ וסמוטריץ' צפויים להתחיל אותו כנציגי סיעה אחת, אבל המשך דרכם לוט בערפל. מה שברור הוא ששניהם עומדים לספק לא מעט כותרות פוליטיות, כשרים וכראשי מפלגות הימין אחרי עידן בנט ושקד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept