זה ייגמר בפיצול: סמוטריץ' והרב פרץ לא משדרים על אותו גל

למרות שליבנו את המחלוקת ביניהם, מתחת לפני השטח הרוחות עדיין סוערות. מי שציפה שהשותפות בין סמוטריץ' לרב פרץ תוליד זוגיות כמו בנט-שקד, מתבדה. אין ביניהם כימיה והפיצוץ הוא רק עניין של זמן. נתניהו דווקא לא מתנגד שזה יקרה.

al-monitor .

אפר 24, 2019

למרות הניסיונות להציג חזית אחידה, השרים לעתיד מאיחוד מפלגות הימין, הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', נמצאים בימים האחרונים על מסלול התנגשות ודאי. הסיכוי שהמפלגה הזו, שהיא יציר כפיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, תישאר מאוחדת אינו גבוה.

המדובר בשני אנשים שאין ביניהם הרבה מן המשותף. אלמלא שידך ביניהם נתניהו כדי להציל את קולות הימין, הם לא היו מוצאים את עצמם חולקים את הנהגת אותה סיעה. פרץ בן ה-63, טייס מסוקים בעברו, תא"ל במילואים והרב הצבאי הראשי לשעבר, הוא איש הציונות הדתית הקלאסית, ממלכתי ומערכתי. הוא נבחר ליו"ר הבית היהודי אחרי פרישת נפתלי בנט ואיילת שקד ועומד בראש הרשימה המאוחדת.

לעומתו, סמוטריץ' בן ה-39, יו"ר האיחוד הלאומי ומספר 2 ברשימה המאוחדת, היה חבר כנסת שולי במפלגת הבית היהודי. הוא סיים לימודי משפטים בהצטיינות והוסמך כעורך דין. בתקופת ההתנתקות מעזה [2005] נעצר על ידי השב"כ לשלושה שבועות, שכן נחשב לגורם העשוי לחולל מהומות. השקפת עולמו היא ברורה: ימין קיצוני מלא-מלא. הממלכתיות ממנו והלאה. ב-2006 היה בין מארגני "מצעד הבהמות" הידוע לשמצה, במחאה על קיומו של מצעד הגאווה בירושלים. בכנסת היוצאת נהג סמוטריץ' לאתגר את השרים בנט ושקד מימין, אך דבריו נחשבו בדרך כלל לרעשי רקע. אילו לא היו פורשים מהמפלגה, הוא כנראה היה נותר בשולי הסצנה הימנית.

את הפרומו לפיצוץ שעוד יגיע קיבלנו השבוע [22 באפריל] כאשר פרץ גילה דרך התקשורת שסמוטריץ' העביר לצוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד רשימת דרישות ארוכה בשם שניהם, מבלי שפרץ הסכים לה. הרשימה כללה דרישה לתיקי החינוך והמשפטים – לזה כמובן פרץ אינו מתנגד, אבל ההמשך היה בעייתי: רפורמות שיחלישו את מערכת המשפט בהן העברת פסקת ההתגברות, שינוי השיטה לבחירת שופטים, פגיעה במעמדו של היועץ המשפטי לממשלה וצמצום סמכויותיו של מבקר המדינה; בנוסף, אישור חוק נורבגי מורחב שיאפשר את כניסתו לכנסת של איתמר בן גביר (מספר 7 ברשימה המאוחדת) אחרי מינוי השרים; הקמת רשות הסדרה להתיישבות ביהודה ושומרון בראשות שר מהמפלגה שישמש גם יו"ר ועדת השרים להתיישבות; והחזרת חוק החסינות לנוסחו ב-2005 – תיקון שיכול לשרת את נתניהו.

פרץ, למרות היותו טירון פוליטי, הבין מיד את הסיבוב התקשורתי שסמוטריץ' עשה עליו. הוא העביר לו מסר חריף שלפיו מבחינתו אפשר לפרק את השותפות ביניהם כבר עכשיו. במקרה כזה למפלגת הבית היהודי בראשות פרץ יהיו ארבעה מנדטים ולאיחוד הלאומי-תקומה בראשות סמוטריץ' שני מנדטים בלבד. בשיחות סגורות פרץ נשמע נחוש.

פרץ, מתברר, כלל אינו שותף לאג'נדה של סמוטריץ' נגד המערכת המשפטית. הוא גם אינו תומך בתיקון לחוק החסינות ובכלל דוגל בגישה ממלכתית ואחראית. בשיחות סגורות אנשי פרץ התבטאו באופן קשה נגד סמוטריץ' על כך שחצה את הקווים האדומים, אינו מבין את מקומו ומתנהג באופן מביך, ילדותי ולא אחראי.

פרץ גם קיים מספר שיחות התייעצות עם בכירים בבית היהודי בנוגע לכדאיות פיצול השותפות, ובכך אותת לסמוטריץ' שהוא רציני באיומו.

בהמשך התקיימה שיחה בין השניים במהלכה הבהיר פרץ לסמוטריץ' כי כל המהלכים הבאים מול צוות המו"מ של הליכוד יתבצעו בהסכמה, וכי הוא לא יהיה מוכן לקבל פעולות חד צדדיות.

ביום שלישי [23 באפריל], בניסיון להרגיע את האווירה, צייץ פרץ: "...אני רוצה להדגיש, הקשר ביני לבין ידידי ורעי בצלאל (הוא) מצוין, אנחנו שותפים ועובדים ביחד בתיאום ובאהבה גדולה, וכך בעזרת השם זה יימשך, לטובת עם ישראל והציונות הדתית".

סמוטריץ' השיב בציוץ משלו: "תודה הרב רפי, יחד נמשיך בעזרת השם לעבוד כתף אל כתף כדי למקסם את ההישגים של הציונות הדתית ומדינת ישראל בממשלה הבאה".

למרות הדברים החמים, מתחת לפני השטח הרוחות עדיין סוערות ונראה שהשניים נמצאים על מסלול התנגשות. מי שציפה שהשותפות ביניהם תוליד זוגיות כדוגמת שקד ובנט, התבדה. לא רק שסדר היום של שניהם שונה, בעיקר בולטת העדרה של כימיה. חוץ מזה פרץ הוא מבוגר אחראי, שקול, נעים הליכות ובורר מילותיו בראיונותיו. סמוטריץ' הוא מתריס מקצועי, אנטי ממסדי ונטוע בימין הקיצוני.

די להיזכר היכן עמדו שניהם בהתנתקות. בעוד סמוטריץ' היה במעצר של השב"כ, פרץ כראש המכינה הקדם צבאית "עצם" בעצמונה שפונתה הוביל קו מפייס ובלם כל רמז לסירוב פקודה, אף שהתנגד להתנתקות. לאחר שהצטרף לפוליטיקה בפברואר האחרון אמר בראיון לישראל היום: "אני במיינסטרים מבחינת היחס והכבוד למדינה ולחוקיה ולא אזלזל בה לעולם. פגיעה בה זו פגיעה בי".

המתיחות בין השניים והפיצול האפשרי אינם מטרידים את מנוחתו של ראש הממשלה, שמטייל בצפון עם משפחתו ומשגר משם תמונות פסטורליות לרשתות החברתיות. מבחינת נתניהו, פיצול אפילו משרת אותו בבחינת הפרד ומשול וריסון כוחו של סמוטריץ', שנחשב לסדין אדום במערכת הפוליטית. הוא מעדיף את סמוטריץ' מוחלש, מחוץ לקבינט המדיני-ביטחוני. בהנחה שאביגדור ליברמן עם חמשת המנדטים שלו יצטרף לקואליציה, סמוטריץ' יכול לגלות שאפשר להקים ממשלה בלעדיו, מה שישאיר אותו בחוץ. את פרץ נתניהו מחבב, והוא יעדיף אותו כחבר קבינט. הפגישות ביניהם היו טובות.  

בינתיים, פרץ הוכיח לסמוטריץ' שלמרות העדר הניסיון הפוליטי הוא לומד מהר. ביום ראשון הקרוב [28 באפריל] ייפתח רשמית המו"מ הקואליציוני. פרץ וסמוטריץ' צפויים להתחיל אותו כנציגי סיעה אחת, אבל המשך דרכם לוט בערפל. מה שברור הוא ששניהם עומדים לספק לא מעט כותרות פוליטיות, כשרים וכראשי מפלגות הימין אחרי עידן בנט ושקד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020