בלי הקפאה עסקת המאה לא שווה פרוטה

האם ממשל טראמפ מבין שתוכנית מדינית שתכשיר את המשך מפעל ההתנחלויות תכשיל כל סיכוי לשלום? לפי "שלום עכשיו", בעשור של נתניהו נוספו בהתנחלויות למעלה מ-130 אלף תושבים ועוד היד נתונה. מבחינת הימין המשיחי בממשלה הקפאת התנחלויות היא חילול השם.

al-monitor .

נושאים מכוסים

peace plan, settlements, construction, peace process, israeli settlements, donald trump, middle east peace, mideast policy

אפר 18, 2019

שליחו של הנשיא דונלד טראמפ לתהליך המדיני, ג'ייסון גרינבלט, ביקש השבוע [16 באפריל] לחדול ממשחקי הניחושים בנוגע למה שמכונה "עסקת המאה". "עבדנו קשה לנסח את מה שאנו מאמינים שהיא תוכנית הוגנת, ריאליסטית וישימה", צייץ השליח וחתם: "הסכמים הוגנים דורשים פשרות". כמה שעות אחר כך נתנה ישראל דוגמא מוחשית לפרשנות שלה למושגים הוגנות ופשרנות; דחפורים הסתערו על השכונה הפלסטינית ואדי יצול, שהוקמה לפני כ-30 שנה למרגלות העיר העתיקה בירושלים. שורת חנויות, מחסנים ואורווה הפכו לגל הריסות. לאחר שבית המשפט העליון דחה את עתירתם נגד העירייה, חוששים התושבים שבימים הקרובים היא תהרוס גם את 60 בתי המגורים בכפר, שבהם מתגוררים כ-500 איש.

המבנים הוקמו על קרקע פרטית השייכת לתושבים, אך לרוע מזלם הם לא יהודים וגם השטח שלהם מוגדר "ירוק ופתוח". עמותת אלע"ד בנתה אף היא באותו אזור ללא היתרי בנייה, אך כשמדובר ביהודים, במיוחד מהימין הקיצוני, הירוק נפתח לבנייה; העירייה ביקשה באחרונה לשנות את ייעוד השטח, כדי לאפשר לעמותה לקבל היתרי בנייה למבנים לא חוקיים שהיא בנתה במקום. למרבה האירוניה, השטח זכה לשם "יער השלום". השלום רחוק משם כמו "עסקת המאה" של טראמפ. ראו האמירה של מזכיר המדינה מייק פומפאו, כי הוא אינו מאמין שהצהרותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על כוונתו לספח את הגדה המערבית יפגעו בפתרון שתי המדינות [13 באפריל].

לא ברור אם פומפאו באמת לא מאמין שהצהרות הסיפוח יפגעו בתוכנית השלום האמריקאית, מאחר שהוא חושב שאין בהן ממש, או שהמזכיר רמז לכך שסיפוח הגדה או רובה ( שטח C) הוא חלק מהפשרה ההוגנת שעליה צייץ גרינבלט. בעצם, זה לא חשוב. המקרה של "יער השלום" ממחיש שהסיפוח כבר כאן, ולא מהיום. תחילה הוא זחל, אחר כך החל לדדות, ובעזרת תמיכה ממשלתית נדיבה הוא למד ללכת. בשנים האחרונות, כשהוא מלווה בלהקת מעודדים בכירים, הסיפוח דוהר בפראות באין מפריע מבית ומחוץ. התוצאה: במהלך רבע המאה שחלפה מאז הסכם אוסלו [1993], שנועד להביא לסיום הכיבוש, גדל מספר המתנחלים בגדה המערבית (ללא מזרח ירושלים) פי ארבעה!

דו"ח עדכני שפרסם בשבוע שעבר ארגון "שלום עכשיו" [8 באפריל], מלמד כי במהלך העשור של ממשלות נתניהו (מאז סוף 2008 עד סוף 2017) נוספו בהתנחלויות 132,300 מתנחלים (לפי הדו"ח נתוני 2018 יפורסמו בספטמבר הקרוב). כ-50 אלף מתוכם התיישבו מחוץ למה שמכונה "גושים", כלומר באזורים שישראל תיאלץ לפנות במסגרת הסכם של שתי מדינות. ביחידות דיור חדשות בהתנחלויות שכבר נבנו, יש פוטנציאל לתוספת של 60,000 מתנחלים.

אך גם זה לא מספיק. בשנת 2018, כך הדו"ח, החלו להיבנות2,100  יחידות דיור חדשות בהתנחלויות,  כ-9% מעל לממוצע השנתי מאז 2009. רק כרבע מהן מצויות ממערב לגדר הבנויה. לפחות 10% מהבנייה אינה חוקית, לא רק לפי הדין הבינלאומי אלא גם לפי החוקים שהחילה ישראל בהתנחלויות. בנוסף, קודמו אשתקד תכניות ל-5,618 יחידות דיור ב-79 התנחלויות, שרובן הגדול (כ-83%) ממזרח ל"גושים". מספר המכרזים לבנייה  (3,808 יחידות בגדה ו-603 במזרח ירושלים) שבר את שיא העשור.

על פי נתונים שהגיעו ל"שלום עכשיו", בעשור של שלטון נתניהו העבירו משרדי הממשלה להתנחלויות יותר מעשרה מיליארד שקלים כתקציבים עודפים (הוצאות ייחודיות להתנחלויות, לא כולל הוצאות ביטחון ומיגון, שירותים שהיו ניתנים למתנחלים גם לו היו חיים בתוך ישראל.( כפי שנכתב בדו"ח, גם אם לא מאמינים שאפשר להגיע לשלום בעתיד הקרוב, אין שום היגיון בבנייה מסיבית בהתנחלויות שמסכלת מראש את האפשרות לפתרון שתי המדינות.

המסקנה המתבקשת וההגיונית הזאת הביאה את הנשיא ג'ורג' וו. בוש לעמוד על כך, שתוכנית השלום שיזם בשנת 2003 (מפת הדרכים) תכלול דרישה מממשלת ישראל להקפיא את כל הפעילות ההתיישבותית, לרבות צמיחה טבעית של התנחלויות. בסוף החודש [אפריל 2019] ימלאו 16 שנה להחלטת ממשלת שרון לאמץ את התוכנית (14 ההסתייגויות של הממשלה מהתוכנית לא כללו הסתייגות מסעיף ההקפאה). ספק גדול אם האוונגליסטים והתורם שלדון אדלסון יתירו לטראמפ לתבוע מממשלת ישראל לכבד את החלטת קודמתה.

ספק גדול לא פחות הוא האם חבריו של נתניהו בליכוד ובקואליציה האולטרא ימנית-משיחית החדשה, יאפשרו לו אפילו להעלות את רעיון ההקפאה על שולחן הממשלה. מבחינתם, הקפאת מפעל ההתנחלויות היא חילול השם, שנתן לעם ישראל את הארץ לרשתה מהים עד הנהר. לשיטתם, סיפוח הגדה הוא רק הסדר פשרה זמני, עד שנכבוש את השטח עד הפרת והחידקל.

עם חבר הכנסת החדש צבי האוזר, ממחברי חוק הלאום, קשה להאמין שזעקת השלום המושפל תצא מספסלי סיעת כחול לבן. בראיון לידיעות אחרונות [פברואר 2019] אמר מי שהיה מזכיר הממשלה של נתניהו, כי בכל הנוגע להתנחלויות הוא אינו רואה שום הבדל בין בני גנץ, בנימין נתניהו, משה כחלון או אביגדור ליברמן. האוזר אפילו התלונן שהממשלה הנוכחית מקפיאה, כביכול, את הבנייה מעבר לקו הירוק.

גרינבלט כתב, כאמור, שהוא וחבריו "עבדו קשה" כדי לנסח תוכנית הוגנת, ריאליסטית וישימה. אבל אין צורך לעבוד קשה כדי לנסח את הסעיף הראשון בכל תוכנית מדינית. כל מה שצריך זה לקפוץ לביקור קצר בהריסות המבנים בוואדי יצול ולחלוף על פני אתרי הבנייה לאורכה ולרוחבה של הגדה. די בכך כדי להבין כי "תהליך השלום", שמתנהל תוך כדי המשך הסיפוח הדוהר, הוא מכירת חיסול של השלום. עם או בלי "עסקת המאה", את הדהירה הזאת חייבים לעצור לפני שהסוסים יברחו מהאורווה מבלי שוב.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כך קובר נתניהו את עיקרון שתי מדינות לשני עמים
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | פבר 27, 2020
האנטי-נורמליזציה בגדה צוברת תאוצה: מה יעשו ארגוני השמאל?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020
האם ישראל והרשות הפלסטינית בדרך למדינה אחת?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020
התרגיל שמביך את כחול לבן: כך נשתל סעיף נפיץ מתוכנית ליברמן בדיל המאה
בן כספית | | פבר 14, 2020
בדחייתו את התכנית, אבו מאזן אינו מוותר על פיתוי כלכלי גדול
יוסי ביילין | דונלד טראמפ | פבר 16, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020