ישראל פולס

בלי הקפאה עסקת המאה לא שווה פרוטה

p
המחבר
בקצרה
האם ממשל טראמפ מבין שתוכנית מדינית שתכשיר את המשך מפעל ההתנחלויות תכשיל כל סיכוי לשלום? לפי "שלום עכשיו", בעשור של נתניהו נוספו בהתנחלויות למעלה מ-130 אלף תושבים ועוד היד נתונה. מבחינת הימין המשיחי בממשלה הקפאת התנחלויות היא חילול השם.

שליחו של הנשיא דונלד טראמפ לתהליך המדיני, ג'ייסון גרינבלט, ביקש השבוע [16 באפריל] לחדול ממשחקי הניחושים בנוגע למה שמכונה "עסקת המאה". "עבדנו קשה לנסח את מה שאנו מאמינים שהיא תוכנית הוגנת, ריאליסטית וישימה", צייץ השליח וחתם: "הסכמים הוגנים דורשים פשרות". כמה שעות אחר כך נתנה ישראל דוגמא מוחשית לפרשנות שלה למושגים הוגנות ופשרנות; דחפורים הסתערו על השכונה הפלסטינית ואדי יצול, שהוקמה לפני כ-30 שנה למרגלות העיר העתיקה בירושלים. שורת חנויות, מחסנים ואורווה הפכו לגל הריסות. לאחר שבית המשפט העליון דחה את עתירתם נגד העירייה, חוששים התושבים שבימים הקרובים היא תהרוס גם את 60 בתי המגורים בכפר, שבהם מתגוררים כ-500 איש.

המבנים הוקמו על קרקע פרטית השייכת לתושבים, אך לרוע מזלם הם לא יהודים וגם השטח שלהם מוגדר "ירוק ופתוח". עמותת אלע"ד בנתה אף היא באותו אזור ללא היתרי בנייה, אך כשמדובר ביהודים, במיוחד מהימין הקיצוני, הירוק נפתח לבנייה; העירייה ביקשה באחרונה לשנות את ייעוד השטח, כדי לאפשר לעמותה לקבל היתרי בנייה למבנים לא חוקיים שהיא בנתה במקום. למרבה האירוניה, השטח זכה לשם "יער השלום". השלום רחוק משם כמו "עסקת המאה" של טראמפ. ראו האמירה של מזכיר המדינה מייק פומפאו, כי הוא אינו מאמין שהצהרותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על כוונתו לספח את הגדה המערבית יפגעו בפתרון שתי המדינות [13 באפריל].

לא ברור אם פומפאו באמת לא מאמין שהצהרות הסיפוח יפגעו בתוכנית השלום האמריקאית, מאחר שהוא חושב שאין בהן ממש, או שהמזכיר רמז לכך שסיפוח הגדה או רובה ( שטח C) הוא חלק מהפשרה ההוגנת שעליה צייץ גרינבלט. בעצם, זה לא חשוב. המקרה של "יער השלום" ממחיש שהסיפוח כבר כאן, ולא מהיום. תחילה הוא זחל, אחר כך החל לדדות, ובעזרת תמיכה ממשלתית נדיבה הוא למד ללכת. בשנים האחרונות, כשהוא מלווה בלהקת מעודדים בכירים, הסיפוח דוהר בפראות באין מפריע מבית ומחוץ. התוצאה: במהלך רבע המאה שחלפה מאז הסכם אוסלו [1993], שנועד להביא לסיום הכיבוש, גדל מספר המתנחלים בגדה המערבית (ללא מזרח ירושלים) פי ארבעה!

דו"ח עדכני שפרסם בשבוע שעבר ארגון "שלום עכשיו" [8 באפריל], מלמד כי במהלך העשור של ממשלות נתניהו (מאז סוף 2008 עד סוף 2017) נוספו בהתנחלויות 132,300 מתנחלים (לפי הדו"ח נתוני 2018 יפורסמו בספטמבר הקרוב). כ-50 אלף מתוכם התיישבו מחוץ למה שמכונה "גושים", כלומר באזורים שישראל תיאלץ לפנות במסגרת הסכם של שתי מדינות. ביחידות דיור חדשות בהתנחלויות שכבר נבנו, יש פוטנציאל לתוספת של 60,000 מתנחלים.

אך גם זה לא מספיק. בשנת 2018, כך הדו"ח, החלו להיבנות2,100  יחידות דיור חדשות בהתנחלויות,  כ-9% מעל לממוצע השנתי מאז 2009. רק כרבע מהן מצויות ממערב לגדר הבנויה. לפחות 10% מהבנייה אינה חוקית, לא רק לפי הדין הבינלאומי אלא גם לפי החוקים שהחילה ישראל בהתנחלויות. בנוסף, קודמו אשתקד תכניות ל-5,618 יחידות דיור ב-79 התנחלויות, שרובן הגדול (כ-83%) ממזרח ל"גושים". מספר המכרזים לבנייה  (3,808 יחידות בגדה ו-603 במזרח ירושלים) שבר את שיא העשור.

על פי נתונים שהגיעו ל"שלום עכשיו", בעשור של שלטון נתניהו העבירו משרדי הממשלה להתנחלויות יותר מעשרה מיליארד שקלים כתקציבים עודפים (הוצאות ייחודיות להתנחלויות, לא כולל הוצאות ביטחון ומיגון, שירותים שהיו ניתנים למתנחלים גם לו היו חיים בתוך ישראל.( כפי שנכתב בדו"ח, גם אם לא מאמינים שאפשר להגיע לשלום בעתיד הקרוב, אין שום היגיון בבנייה מסיבית בהתנחלויות שמסכלת מראש את האפשרות לפתרון שתי המדינות.

המסקנה המתבקשת וההגיונית הזאת הביאה את הנשיא ג'ורג' וו. בוש לעמוד על כך, שתוכנית השלום שיזם בשנת 2003 (מפת הדרכים) תכלול דרישה מממשלת ישראל להקפיא את כל הפעילות ההתיישבותית, לרבות צמיחה טבעית של התנחלויות. בסוף החודש [אפריל 2019] ימלאו 16 שנה להחלטת ממשלת שרון לאמץ את התוכנית (14 ההסתייגויות של הממשלה מהתוכנית לא כללו הסתייגות מסעיף ההקפאה). ספק גדול אם האוונגליסטים והתורם שלדון אדלסון יתירו לטראמפ לתבוע מממשלת ישראל לכבד את החלטת קודמתה.

ספק גדול לא פחות הוא האם חבריו של נתניהו בליכוד ובקואליציה האולטרא ימנית-משיחית החדשה, יאפשרו לו אפילו להעלות את רעיון ההקפאה על שולחן הממשלה. מבחינתם, הקפאת מפעל ההתנחלויות היא חילול השם, שנתן לעם ישראל את הארץ לרשתה מהים עד הנהר. לשיטתם, סיפוח הגדה הוא רק הסדר פשרה זמני, עד שנכבוש את השטח עד הפרת והחידקל.

עם חבר הכנסת החדש צבי האוזר, ממחברי חוק הלאום, קשה להאמין שזעקת השלום המושפל תצא מספסלי סיעת כחול לבן. בראיון לידיעות אחרונות [פברואר 2019] אמר מי שהיה מזכיר הממשלה של נתניהו, כי בכל הנוגע להתנחלויות הוא אינו רואה שום הבדל בין בני גנץ, בנימין נתניהו, משה כחלון או אביגדור ליברמן. האוזר אפילו התלונן שהממשלה הנוכחית מקפיאה, כביכול, את הבנייה מעבר לקו הירוק.

גרינבלט כתב, כאמור, שהוא וחבריו "עבדו קשה" כדי לנסח תוכנית הוגנת, ריאליסטית וישימה. אבל אין צורך לעבוד קשה כדי לנסח את הסעיף הראשון בכל תוכנית מדינית. כל מה שצריך זה לקפוץ לביקור קצר בהריסות המבנים בוואדי יצול ולחלוף על פני אתרי הבנייה לאורכה ולרוחבה של הגדה. די בכך כדי להבין כי "תהליך השלום", שמתנהל תוך כדי המשך הסיפוח הדוהר, הוא מכירת חיסול של השלום. עם או בלי "עסקת המאה", את הדהירה הזאת חייבים לעצור לפני שהסוסים יברחו מהאורווה מבלי שוב.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: peace plan, settlements, construction, peace process, israeli settlements, donald trump, middle east peace, mideast policy

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept