ישראל פולס

כשנתניהו מצטט את דברי ההסתה של כהנא

p
המחבר
בקצרה
בבחירות 2015 נתניהו הזהיר את בוחריו שהערבים נעים בכמויות לקלפי. בבחירות 2019 רמת ההסתה שלו נגד ערביי ישראל עולה, והוא אינו מהסס לחזור על דבריו האפלים של הרב כהנא כי "לערבים יש 22 מדינות ולנו יש רק מדינה אחת".

ברזומה של בנימין נתניהו לא מעט הצהרות שחוללו סערה בקרב ערביי ישראל ובכלל. אחת מהן, "הערבים נעים בכמויות לקלפי" בבחירות 2015, העניקה לו תוספת מנדטים של בוחרים שנחרדו מכך שהערבים בישראל מצביעים. כעת נדמה שנתניהו התעלה על עצמו בתוכן התבטאויותיו נגד הערבים. זה קרה לו השבוע פעמיים – וכמו ב-2015 גם הפעם זה קרה במהלך מערכת בחירות.

בתגובה לדברים שכתבה מגישת הטלוויזיה והדוגמנית רותם סלע ("מתי לעזאזל מישהו בממשלה הזו ישדר לציבור שישראל היא מדינת כלל אזרחיה", 9 במארס), השיב לה נתניהו: "ישראל היא לא מדינת כלל אזרחיה. לפי חוק יסוד הלאום שהעברנו, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי – ושלו בלבד".

יומיים אחר כך, במסגרת שידורי התעמולה של הליכוד, פסע נתניהו צעד נוסף וטען:  "לאזרחים הערבים יש 22 מדינות לאום מסביב, הם לא צריכים עוד אחת". האמירה הזו הייתה תשובתו לשאלת גולש באינטרנט,  אג'ד כאמל אבו עסי, שתהה כיצד ראש הממשלה מחשיב אותו כאזרח שווה זכויות במדינת ישראל וכדרוזי ששירת את המדינה, לאור חוק הלאום.

השבוע [12 במארס] התגאה נתניהו בקשרים שיצר לאחרונה עם שש מדינות מוסלמיות, שאת שמותיהן לא פירט. אבל באותה היד הבונה הוא לא מהסס גם להרוס, בהתבטאויות בוטות כלפי ערביי המדינה. שר החוץ של איחוד האמירויות, שייתכן כי היא אחת מאותן שש מדינות מוסלמיות שנתניהו מתגאה בקשרים עמן, הגיב בזעם בחשבון הטוויטר שלו לדברי נתניהו נגד הערבים: "לא רק שהאמירה של נתניהו היא דוחה, אלא היא אף מעניקה ניצחון לכל הקיצוניים. הדרך לשלום נפגעת על ידי הגישה המבישה הזו".

טענתו של נתניהו כי ערביי ישראל יכולים למצוא את לאומיותם ב-22 מדינות ערביות אחרות, אינה שונה מטיעוניהם של אנשי הימין הקיצוני בישראל. ח"כ אחמד טיבי השווה את דברי נתניהו לדברים שאמר בשנות ה-80' מאיר כהנא, שמפלגתו "כך" הוצאה מחוץ לחוק בישראל. "נתניהו-כהנא אותה מהפכה", הוא צייץ בטוויטר והביא את דברי כהנא האפלים: "לערבים יש 22 מדינות ולנו יש רק מדינה אחת, ואין לי שום כוונה לאבד את המדינה הזאת". כהנא, יש להזכיר, קרא לטרנספר את הערבים למדינות ערב כדי לשמור על יהדותה של מדינת ישראל.

"יש לנתניהו קשר עמוק עם ארה"ב יותר משלי יש עם תימן או מאוריטניה", אמר השבוע ח"כ טיבי בשיחה עם אל-מוניטור. לדבריו, דברי נתניהו חמורים יותר מדברי כהנא, לא רק כי באו מפיו של ראש ממשלה אלא בגלל המשפט "הם לא צריכים עוד (מדינה) אחת". "גם במושגים של נתניהו מדובר ברף גבוה של הסתה", טוען טיבי.

גם יו"ר חד"ש, ח"כ איימן עודה, צייץ נגד דברי נתניהו: "זוהי מולדתנו ואין לנו מולדת אחרת מלבדה. אנחנו, האזרחים הערבים, לא באנו הנה ממטוס או באנייה אלא מהרחם של האימהות שלנו".

"סבא שלי נולד כאן ב-1860, אבי נולד ב-1902 וגם אני נולדתי כאן", אומר לאל-מוניטור עבד אל-בסאט סלאמה, ראש עיריית קלנסואה. "זו מולדתי, זו מדינתי, וכל חיינו לאורך כל הדורות רצינו ושאפנו לחיות בשלום עם יהודים". לדבריו, האמירות נגד הערבים הנשמעות במערכת הבחירות הנוכחית לרבות מצד ראש הממשלה נתניהו, גורמות לתסכול רב בקרב צעירים ומבוגרים ערבים. הם מתייעצים עמו כיצד להגיב, והוא משתדל להרגיעם ומסביר שהגל העכור הזה יחלוף. "יש משפט אצלכם היהודים שאני אוהב לצטט", הוא אומר, "בשלושה דברים אדם ניכר: בכוסו, בכיסו ובכעסו. נתניהו עכשיו כועס כי יש חקירות נגדו, יש רמטכ"לים מולו, והוא כבר הבין שבכל פעם שהוא בלחץ הוא מסית נגד הערבים ואתם היהודים בוחרים בו. לנו אין יד ורגל בחקירות נגדו, אבל הוא משתמש בנו ככלי ניגוח. זה לא חדש, אבל כל פעם הוא חד יותר ומכאיב יותר".

ניסיונותיו של סלאמה להרגיע את תושבי עירו הכועסים לא תמיד מצליחים, שכן קשה להם לקבל את ההסבר שהלחץ של נתניהו מתיקיו הפליליים מוציא ממנו דברים שיש בהם כדי לערער את זכויותיהם, את שייכותם למדינה שבה נולדו ואת רצונם להיות חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית.

קלנסואה סמוכה לערי השרון הגדולות נתניה וכפר סבא. לדברי ראש העיר, הכמיהה לשייכות בקרב תושביה חזקה יותר מזו של תושבי ערים ערביות אחרות כמו סכנין או אום אל פאחם. הסיבה לכך היא ככל הנראה אחוז האוכלוסייה הדתית מוסלמית האדוקה הנמוך יחסית בקלנסואה, כך שהשפעת התנועה האיסלאמית כמעט שאינה מורגשת שם.

בעיר מתגוררים כ-22 אלף תושבים (נכון ל-2017), רבים מהם חיים מתחת לקו העוני. העירייה מתקשה לגבות ארנונה, וע"פ נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2016 היא נמצאת בתחתית הרשימה של גביית ארנונה למגורים (5.8 אחוז בלבד). מבחינתם, מעבר למאבק הכלכלי היומיומי על פרנסה ורמת שירותים סבירה לעיר הם נאלצים לספוג גל הסתה מפיו של ראש הממשלה. אם נתניהו טוען שיש להם 22 מדינות לאום אחרות, מה יאמרו להם תושבי הערים היהודיות הסמוכות?

סלאמה אומר כי לא הופתע מהתגובה הרפה, לדבריו, מצד חברי המפלגות היריבות של נתניהו. "הגישה של כחול לבן בראשות גנץ ולפיד וכן של מפלגת העבודה היא להתרחק מקולות הערבים ולא להעניק לנתניהו כלי ניגוח נגדם, שמא יואשמו בשמאלנות יתר, דבר שעלול להבריח להערכתם מצביעי ימין לייט", הוא אומר.

ח"כ טיבי ביטא זאת בדרך מקורית, כשטען בראיון לאתר "וואלה" כי למגישת הטלוויזיה רותם סלע שהתקוממה על ערעור זכויותיהם של הערבים בישראל "יש אומץ רב יותר משלושת הרמטכ"לים הממלאים פיהם מים". 

סלאמה, באופן מפתיע, אינו רואה בכך בעיה. "הם יודעים שאם יגידו שהם בעד הערבים, הם יותקפו על ידו. זה יחזק את נתניהו ויחליש אותם. אז הם בחרו לשתוק. מה, הם רוצים להפסיד? הם לא רוצים לתת לו עוד נשק נגדם ונגדנו. דברי ההסתה כבר נאמרו ולצערי צעירים (ערבים) רבים התרגלו לסגנון".

לשאלת אל-מוניטור, האם הגישה שהוא נוקט בה אינה סלחנית מדי, השיב ראש עיריית קלנסואה: "אני מציאותי".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: nationality law, arab israelis, israeli politics, israeli elections, benjamin netanyahu, meir kahane

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept