ישראל פולס

האם מלחמת הבחירות תהפוך למלחמת דמים?

p
המחבר
בקצרה
סקירת המצב בגדה המערבית ובעזה מראה שמלחמת הבחירות עלולה להידרדר בכל יום למלחמה עקובה מדם אמיתי. אם לאולמרט ב-2008 לא היה מנדט לנסות להגיע לשלום, כך לפי נתניהו, כלום לו עצמו יש מנדט לקבוע דברים כל כך גורליים כמו מלחמה?

נניח שראש הממשלה בנימין נתניהו יחליט מחר לשלוח את חיילי צה"ל לפעולה קרקעית בלב רצועת עזה, שממנה אחדים מהם לא ישובו בחיים. נניח שהפעולה תהיה תגובה סבירה ואפילו מוצדקת לחלוטין לירי רקטות לעבר יישובי עוטף עזה. ועדיין, עד יומם האחרון ילווה את הורי החללים החשד הנורא שיקיריהם היו קורבנות של מלחמת הבחירות. הם יחיו לעד עם התחושה האיומה שבניהם יצאו לשדה הקרב כדי לזנב במפלגת הרמטכ"לים "כחול לבן" ולהשתיק את מפלגות הימין המתחרות בליכוד.

הטענה המכפישה לכאורה, שלפיה ראש ממשלת ישראל יכול בכלל להעמיד את האינטרס האישי שלו מעל טובת הכלל, איננה תוצר של השמאל והתקשורת. במקרה הזה כל הזכויות שמורות לבנימין נתניהו עצמו.

בראיון לערוץ 2 בשנת 2008 אמר ראש האופוזיציה נתניהו כי "קיים חשש, אני חייב להגיד אמיתי, לא בלתי מבוסס", שראש הממשלה אז, אהוד אולמרט, "יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי, (משום ש)הוא נמצא במצוקה המיוחדת הזו – הכל כך עמוקה". בהתייחסו לידיעות על התקדמות במשא ומתן שניהל אז אולמרט עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), הוסיף נתניהו כי "מדובר על ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, ואין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינת ישראל".

אם אין לראש ממשלה השקוע בחקירות מנדט לנסות להגיע לשלום, כלום יש לראש ממשלה המוקף בכתבי אישום חמורים מנדט לקבוע דברים כל כך גורליים כמו מלחמה?

סקירת המצב בגדה המערבית ובעזה מראה שמלחמת הבחירות עלולה להידרדר בכל יום למלחמה עקובה מדם אמיתי. מצד אחד, אנשי "כחול לבן" מתגרים בנתניהו שמציג אותם כ"שמאלנים", בהזכירם את תמיכתו בנסיגה מעזה ואת שחרור מאות המחבלים במסגרת עסקת שליט (2011); מהצד האחר, יו"ר הימין החדש נפתלי בנט משסה אותו בפלסטינים. "‏המחבלים מאיימים שיתעצבנו אם יחסמו להם את הטלפונים הסלולריים הבלתי חוקיים בכלא, אז מתקפלים?" הטיח בו שר החינוך [4 במארס], והזכיר כי "‏גם במגנומטרים (שהוסכם להציבם בכניסה להר הבית) שידרת את אותו פחד אל מול איומים, וכעת המחבלים השתלטו על הר הבית". ‏

בנט התכוון מן הסתם לעימות האלים סביב מבנה באב אל רחמה, אשר נסגר על ידי הרשויות הישראליות לפני כ-16 שנה. עד כה נעצרו כמאה פלסטינים בירושלים המזרחית והוצאו צווי הרחקה לאישי ציבור ואנשי דת מוסלמים, בהם יו"ר מועצת הווקף, השייח עבד אל-עזיז סלהב, האוסרים עליהם להיכנס למתחם. בכנס שקיים השבוע [3 במארס] "מטה ארגוני המקדש", הכולל כמה מראשי הבית היהודי, נמתחה ביקורת חריפה על הממשלה שלא אוכפת את סגירת המבנה. בימים הקרובים יקיימו הפעילים הפגנה וצעדה מכיכר ספרא לשער הרחמים, והם מתכננים גם "עליית מחאה המונית" להר הבית.

ראש הממשלה טיפל לא אחת בעימותים אלימים שהחלו בהר הבית ובמשברים שהאירועים הללו חוללו ביחסים עם ירדן. האם המשבר האישי והפוליטי שפוקד אותו בימים אלה מבטיח שהוא ישכיל (או ירצה) לכבות את האש בשעה ששותפיו מימין נושפים בעורפו? אפילו יומון החצר "ישראל היום" דורך לנתניהו על היבלת הימנית. העיתון הבליט את דרישתו של שר הכלכלה אלי כהן מכולנו [9 בינואר] לממש את החלטת בג"ץ שהתיר לפנות את הכפר חאן אל-אחמר, החלטה המוקפאת על שולחנו של ראש הממשלה עוד מלפני הבחירות.

איזה אינטרס לאומי, (כדברי החשוד נתניהו בנוגע לכשירותו של החשוד אולמרט), יכול להיות להחלטה לרסק את מנגנוני הרשות הפלסטינית, אשר משתפים פעולה עם גורמי הביטחון הישראלים? מה מרוויחים אזרחי ישראל מגזל כספי המסים שישראל גובה עבור הרשות בסך 500 מיליון שקלים? האם המהלך הפופוליסטי הזה, שנועד להעניש את הרשות על תשלום משכורות למשפחותיהם של אסירים ולאסירים משוחררים, ימנע ולו פיגוע אחד? מנגד, אותה ממשלה שמגלה נחישות מול אלימות פלסטינית, תומכת במעשה ובשתיקה באלימות יהודית. והתמיכה הזאת פורחת בעונות הבחירות. כשהקרב נוגע גם לחרותו האישית של ראש הממשלה, המתנחלים נותנים לעצמם חרות מיוחדת לחרחר מדנים.

סוכנות האו"ם לעניינים הומניטריים (אוצ'ה) תיעדה מאז תחילת השנה [2019] 47 מתקפות מתנחלים שגרמו לנפגעים פלסטינים או לנזק לרכוש פלסטיני, זאת לעומת 38 אירועים בתקופה המקבילה ב־2018 ו־29 ב־2017. בעימותים שתועדו בין ה-12 ל-25 בפברואר, נפצעו 139 פלסטינים ושני חיילים ישראליים. 30 תלמידים ושלושה מורים פלסטינים ששאפו גז מדמיע בתוך מתחם בית ספר בשטח העיר חברון שבשליטת ישראל, נזקקו לטיפול רפואי. בשלוש תקריות אחרות עקרו מתנחלים 600 עצי זית בבעלות פלסטינית. בשתי תקריות נפרדות גנבו מתנחלים בעלי חיים ותוצרת חקלאית מפלסטינים בגדה המערבית.

באותה תקופה קצרה הרסה ישראל 26 מבנים של פלסטינים בגדה המערבית וחלקים של שלושה חיבורים לרשת מים, צעדים שגרמו לעקירתם מבתיהם של 44 בני אדם ופגעו באלפי בני אדם אחרים. כל התקריות הללו התרחשו בנימוק של היעדר היתרי בנייה ישראליים. בירושלים המזרחית נהרסו שבעה מבנים ו-38 בני אדם נעקרו מבתיהם. בשתי תקריות נפצעו שלושה מתנחלים וניזוקו מכוניות מאבנים שיידו פלסטינים. 

כיצד תורם הממשל האמריקאי, זה שנדרש עתה יותר מתמיד לשמש בתפקיד המבוגר האחראי, להרגעת הרוחות ומניעת אלימות? הוא ממזג את הקונסוליה האמריקאית לפלסטינים בירושלים עם השגרירות בראשותו של ידיד המתנחלים דיוויד פרידמן, ומנתק בכך את הקשר הדיפלומטי המרכזי בין וושינגטון לרמאללה המשמש מעת לעת צינור כיבוי.

במקביל "עסקת המאה" מעלה עובש במגירה. אחרי הכל, גם דונלד טראמפ "שקוע עד צוואר בחקירות" ו"אין לו מנדט ציבורי ומוסרי" לעשות שלום. גם הוא חשוד בקבלת הכרעות "על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי".  

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept