ישראל פולס

האמנם לנתניהו אין תחליף?

p
המחבר
בקצרה
נתניהו איננו מצליח להוציא את האיראנים מסוריה, הוא ייצר את אחד המשברים הקשים ביותר בין ישראל ליהדות ארה"ב, והניסיון שלו להוכיח שאפשר לעשות שלום אזורי תוך פסיחה על פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטינים אינו אלא מצג שווא. נתניהו, מסתבר, הוא לא קוסם.

המסר העיקרי, ובמידה רבה – היחיד, שמשדר הליכוד ובנימין נתניהו בראשו הוא שלנתניהו אין תחליף. הוא, כביכול, המנהיג המנוסה, הוא האיש המוכר ביותר בישראל, הוא נפגש עם מנהיגי העולם והצליח ליצור עם חלקם יחסים טובים, הוא מתמרן בין מזרח למערב ומבטיח בכך את האינטרסים הישראליים, והוא גם מצליח להקים את המזרח התיכון החדש שעליו חלם שמעון פרס בלי לשלם את מחיר הוויתור הטריטוריאלי בגדה המערבית וברמת הגולן שאותו היו מוכנים לשלם קודמיו. המסר הבלתי מפורש הוא: גם אם יוגש נגדו כתב אישום בגין לקיחת שוחד והפרת אמונים וגם אם יוחל בהליך המשפטי ארוך – עדיין עדיף נתניהו על פני כל המתיימרים להחליפו.

אלא שדווקא לקראת הבחירות מתקשה נתניהו, יותר ויותר, לשמר את התדמית הזו. המאמץ המרכזי שלו בשנים האחרונות היה סילוק צבא איראן מאדמת סוריה; לא צמצום מספר החיילים ולא הרחקתם מהגבול הישראלי אלא הפסקה מוחלטת של הנוכחות הסורית שם. לא ברור האם האמין כי יוכל לעשות באמצעות ידידותו, כביכול, עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, או בזכות לחץ אמריקאי; בדצמבר האחרון [2018] פורסם כי הוא מנע הגעה להבנה כוללת לגבי סוריה, שאמורה הייתה להביא ליציאת הצבא האמריקאי והצבא האיראני ממדינה זו כסוג של עסקת חבילה. אם נכון הדבר – קשה להבין מה היה המניע שלו לטרפד מהלך שכזה. על כל פנים הוא לא הצליח למנוע את הכרזת טראמפ על יציאתו מסוריה, הוא איננו מצליח להוציא את האיראנים מסוריה והוא לא הצליח למנוע את הצטיידות צבא סוריה בטילי קרקע-אוויר רוסיים מסוג 300S-, שהם בעייתיים מאוד מבחינתה של ישראל. נוכח שורת הכישלונות החמורים הללו, מסתפק נתניהו בהדלפות פתטיות על הפצצות ישראליות בסוריה, למורת רוחה של מערכת הביטחון המעדיפה לשמור על עמימות מבצעית.

נתניהו קיווה שיוכל לקבל מטראמפ תכנית מדינית ללא חלוקת הארץ עם אוטונומיה רחבה לפלסטינים, הסדרים כלכליים נדיבים ודחיית שאלת חלוקת הארץ למועד מאוחר הרבה יותר. כשהבין כי הקוורטט הערבי (מצרים, סעודיה, איחוד האמירויות וירדן) אינו מוכן לאמץ את מצע השלום של הליכוד, וכי תכנית צוותו של טראמפ תהיה דומה לתכניות שלום קודמות, ניסה למנוע את הגשתה לצדדים. הוא לא הצליח בכך, ואם אכן תוגש התכנית בין הבחירות בישראל ב-9 באפריל השנה לבין הקמת הקואליציה הבאה, ואם נתניהו ייבחר מחדש, עשויה התכנית שתפורסם למנוע ממנו את הקמת קואליציית הימין העדיפה בעיניו, כפי שהכריז בציבור.

במשך שנה וחצי עמל נתניהו על הכנתה של ועידת חברות האיחוד האירופי המתרחקות מן המודל הדמוקרטי (פורום וישגראד) בישראל, שאינה חברה בפורום. נתניהו רצה מאוד להתברך בכך שמנהיגיהן מגיעים דווקא אלינו ואמורים לקבל פה החלטות. אבל הדברים שאמר בעצמו במפגש עם כתבים בוורשה בשבוע שעבר [14 בפברואר], ועוד יותר – הדברים שאמר מחליפו במשרד החוץ ישראל כץ, המסתמן כפיל בחנות חרסינה, על כך שהפולנים יונקים את האנטישמיות עם חלב אימם [18 בפברואר], גרמו לכך שראש ממשלת פולין החליט שלא להגיע לישראל והוועידה בוטלה.

נתניהו הצליח לייצר את אחד המשברים הקשים ביותר בין ישראל ליהדות אמריקה, שאותה הוא אמור להכיר יותר מאחרים בשל שהותו הארוכה בארה"ב והעובדה שהתאזרח בה בעבר. הקרע נוצר כאשר חזר בו מן ההסדר שנעשה עם "נשות הכותל" ונמשך נוכח אירועים אחרים הקשורים באי הכרה בנישואים הנערכים על ידי רבנים קונסרבטיבים ורפורמים ואפילו אורתודוכסים-ליברלים. נדמה שנתניהו מעדיף את התמיכה לה זוכה ישראל במנהיגותו הימנית מידי הנוצרים האוונגליסטים, וכי הוא מוכן לסכן לא רק את תמיכת הדמוקרטים אלא גם את תמיכת יהודי ארה"ב בישראל.

אבל הדבר החמור מכולם הוא ניסיונו להוכיח כי אפשר לעשות שלום אזורי תוך פסיחה על פתרון הסכסוך בינינו לבין הפלסטינים. לא רק משום שזה מצג שווא, אלא משום שגם אילו היה הדבר אפשרי, נתניהו יודע היטב שהבעיה שלנו מול הפלסטינים איננה רק הצורך של ישראל להגיע להסדר שלום עם שכנותיה; ללא גבול בינינו ובין הפלסטינים, יחריף הפער הדמוגרפי לטובת הפלסטינים כך שמיעוט יהודי ישלוט ברוב פלסטיני ממערב לירדן, וזהו סופה של המדינה היהודית דמוקרטית.

נתניהו איננו נפתלי בנט. הוא מבין היטב את הנקודה הזו. זו הסיבה לכך שהוא חוזר על התנגדותו הנחרצת למדינה דו-לאומית, וזו הייתה אחת הסיבות לנכונותו לשנות את דעתו ולנאום, לפני עשור, את נאום בר אילן המפורסם שלו על תמיכתו בפתרון שתי המדינות.

בעת האחרונה מתנכר נתניהו לשינוי שחל בתפיסתו, והוא מתמקד בהצגת היחסים הטובים בינו לבין מדינות ערב על רקע ההתנגדות המשותפת למהלכיה של איראן. כל מפגש הוא תקדים, כל שיחה היא אירוע היסטורי, כל לחיצת יד או צילום משותף או ישיבה בשכנות לבכיר ערבי הם הישג ייחודי של נתניהו. אבל זהו מצג שווא.

היפתחות ישראל לעולם הערבי, מעבר לקשרי המודיעין והביטחון שהיו באזור שנים רבות, ויישארו גם בעתיד, החלה עם ועידת מדריד בסוף 1991. ראש הממשלה דאז יצחק שמיר חש חייב להצטרף אליה בשל לחץ ממשלו של הנשיא בוש. בעקבות הוועידה החלו שיחות רב צדדיות שעסקו בנושאים כלכליים ואחרים ובהן השתתפו, בין השאר, 13 מדינות ערב. שיחות אלו דשדשו תחילה, אך לאחר חתימת הסכם אוסלו [1993] ובעקבותיו הסכם השלום עם ירדן [1994] התחממו הערוצים הללו. בהמשך נוספו אליהם ועידות כלכליות אזוריות, שזכו לפרסום רב ולתחושה שנפתח פרק חדש בתולדות האזור. מדינות ערב רבות פתחו נציגויות בישראל, ישראל פתחה מעין שגרירויות במעטה כלכלי במפרציות ובצפון אפריקה, ונערכו ביקורים רשמיים של מנהיגים ישראליים במדינות הללו.

כל זה נפסק כאשר נתניהו הגיע לשלטון ב-1996 והפסיק, למעשה, את מימוש הסכם הביניים, ולאחר מכן החליט לפתוח את מנהרת הכותל שהביאה להרג של כמאה איש, ישראלים ופלסטינים.

שום דבר ממה שנתניהו עושה כיום איננו בבחינת תקדים. אם מישהו סבור היה שהוא מצליח במשימה שהציב לעצמו – להגיע לשלום אזורי לפני הסדר עם הפלסטינים – די היה בראיון החשוב שהעניק הנסיך טורקי אל-פייסל, ראש המודיעין הסעודי לשעבר, לחדשות 13, כדי לסתור את ההנחה הזאת. ראיון בו חזר והדגיש הנסיך כי שום נורמליזציה לא תתרחש בין ישראל לעולם הערבי לפני הסכם שלום ישראלי-פלסטיני [13 בפברואר].

נתניהו איננו קוסם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: european union, palestinian territories, new right, middle east peace, benjamin netanyahu, likud party, golan heights

ד"ר יוסי ביילין מילא תפקידים שונים בכנסת ובממשלות ישראל. תפקידו הממשלתי האחרון היה שר המשפטים והדתות. לאחר שפרש ממפלגת העבודה עמד בראש מפלגת מרצ. בין השאר יזם את תהליך אוסלו, את הבנות ביילין-אבו מאזן, את יזמת ז'נווה ואת פרוייקט תגלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept