ישראל פולס

הג'יהאד האסלאמי בעזה שובר את הכלים ומסכן את הרגיעה

p
המחבר
בקצרה
כללי המשחק בעזה משתנים בחודשים האחרונים. הג'יהאד האסלאמי תחת הנהגה חדשה הפך מארגון נגרר אחרי חמאס לארגון אקטיבי ויוזם. במערכת הביטחון הישראלית כבר סימנו את מפקד הזרוע הצבאית של הארגון בצפון הרצועה.

מי מוביל את מי ברצועת עזה? התנועה המושלת חמאס את הג'יהאד האסלאמי הנתמך ע"י איראן, או להיפך? במערכת הביטחון בישראל מזהים בחודשים האחרונים השפעה גוברת והולכת של הג'יהאד האסלאמי על חמאס, שמנהיגיו אינם מעוניינים להסתבך עם איראן ומאמצים בלית ברירה קווי פעולה מול ישראל ומצרים עפ"י תכתיבי הג'יהאד.

הדברים מקבלים משנה תוקף נוכח מינויו של זיאד נחאלה למזכ"ל הג'יהאד האסלאמי בחודש ספטמבר 2018 כמחליפו של עבדאללה רמדאן שלח, אשר לקה בחודש אפריל אשתקד [2018] בשבץ מוחי ושרוי מאז בתרדמת.

נחאלה, יליד חאן יונס, ישב בכלא הישראלי 14 שנים עד שחרורו במסגרת עסקת ג'יבריל ב-1985. בהמשך הוא גורש ללבנון וצורף להנהגת הג'יהאד האסלאמי ע"י פתחי שקאקי מייסד הארגון. שקאקי חוסל במלטה ב-1995, לפי פרסומים זרים ע"י המוסד, בעקבות פיגוע שביצע הג'יהאד האסלאמי בינואר 1995 בו נהרגו 21 חיילי צה"ל ואזרח שהמתינו בטרמפיאדה בצומת בית ליד. רמדאן שלח, ששהה בארצות הברית כמרצה, נקרא לדגל ומונה למזכ"ל הארגון במקום המנהיג שחוסל. את נחאלה מינה לסגנו.

רמדאן שלח היה נאמן כל השנים לאיראן, המממנת את הג'יהאד האסלאמי בכ-70 מיליון דולר מדי שנה מתקציב משמרות המהפכה. שכך, הג'יהאד היה לכוד בין רצונו לרצות את טהרן המעוניינת להשיג דריסת רגל משמעותית בעזה לבין חמאס השולט בפועל בעזה. ואכן בתקופת הנהגתו פעל רמדאן שלח במשנה זהירות. הוא הבין את מגבלות הכוח של ארגון קטן בעל כאלף לוחמים חמושים, ותמיד חיפש איזון בין האינטרסים של הג'יהאד האסלאמי ואיראן ברצועת עזה לבין המציאות בשטח לפיה ברור שחמאס כבעל היכולות המבצעיות והשליטה המוחלטת בשטח הוא הקובע. לפיכך הג'יהאד ניהל עם חמאס מערכת יחסים מורכבת. מצד אחד התקיים בין שני הארגונים שיתוף פעולה מבצעי מלא בעתות חירום ובעימותים מזויינים עם ישראל, ומצד שני הג'יהאד האסלאמי התחרה בחמאס על דעת הקהל הפלסטינית מי נאמן יותר לג'יהאד אמיתי מזויין נגד ישראל.

המזכ''ל החדש נחאלה מינה לסגנו את מוחמד אל-הינדי, תושב הרצועה. במהלך האינתיפאדה השנייה [2005-2000] פגשתי את אל-הינדי מספר פעמים והוא אף הסכים להתראיין לערוץ טלוויזיה ישראלי. ניהלתי עמו ראיונות ושיחות על תפקיד הארגון בעזה עוד לפני הפיכת חמאס ב-2007, כשהביטחון המסכל הפלסטיני בראשות מוחמד דחלאן ניהל מרדף נגד בכירי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי. הרושם שקיבלתי אז היה שאל-הינדי יודע בדיוק את מקומו ואת מידת כוחו של הג'יהאד האסלאמי – ארגון דתי אסלאמי מיליטנטי הנכנס לוואקום אשר מותיר חמאס כתנועה פוליטית עממית הנאלצת לעתים להתפשר נוכח המציאות המורכבת מול ישראל.

כך, מפעם לפעם, שימש הג'יהאד האסלאמי כקבלן מבצע עבור חמאס, כאשר ביצע ירי רקטות לעבר ישראל כדי לטשטש את טביעות האצבע של חמאס. לפעמים הג'יהאד גם ניסה לאתגר את חמאס כדי להוכיח לציבור בעזה ולאפוטרופוסים בטהרן שיש תמורה למימון הנדיב.

אבל נראה כי כללי המשחק הברורים הללו משתנים בחודשים האחרונים. נחאלה הופך את הג'יהאד האסלאמי מארגון נגרר אחרי חמאס לארגון אקטיבי ויוזם.

לפני כשבועיים [22 בינואר] נורה קצין צה"ל בראשו ע"י צלף פלסטיני ברצועה במהלך התפרעות סמוך לגדר. באורח נס הקליע נבלם בקסדתו והוא נפצע קל בלבד. השבוע [3 בפברואר] קיבל הג'יהאד האסלאמי אחריות לתקרית ופרסם סרטון המתעד את הירי. דובר הארגון, דאוד שיהאב, הסביר כי "מטרת הפצת התיעוד היא חשיפת חלק מהפגיעות הישראליות היומיות בזכויות האדם הבסיסיות ביותר". במילים אחרות, הג'יהאד האסלאמי מבחינתו לא משאיר את זכות ההגנה על הפלסטינים רק לחמאס.

במערכת הביטחון הישראלית סימנו את מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד בצפון הרצועה, בהאא אבו אל-עטא, כמי שפועל לקבוע מציאות חדשה בשטח ולפגוע בהסדר הרגיעה בין חמאס לישראל. מסר ישראלי בעניינו הועבר לחמאס דרך מצרים ובמקביל פורסמה תמונתו בחדשות כאן [30 בינואר] ונטען כי הוא האחראי להפרת הרגיעה ברצועה בחודשים האחרונים ולירי הצלף.

בתגובה הזהיר הג'יהאד האסלאמי את ישראל לבל תבצע "מעשה טיפשי נגד מפקדי הזרוע הצבאית של הג'יהאד שכן התגובה תהיה קשה", ופרסם את תיעוד ירי הצלף. פרסום הסרטון לא כוון רק לפלסטינים ולא נועד להיות מהלך רברבני מול ישראל. המסר כוון דווקא לעבר מצרים לאחר שישראל העבירה מסר לקהיר כי אם חמאס לא ירגיע את הג'יהאד בעזה, הוא יאלץ לשלם על כך מחיר כבד. "אם בעזה לא ישמרו על השקט, לא נהסס לפעול גם בתקופת בחירות", הזהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו את חמאס בפתח ישיבת הממשלה השבוע [3 בפברואר].

בינתיים נדמה שהג'יהאד האסלאמי מצליח לכופף את חמאס. בימים אחרים ירי שעלול היה לסבך את חמאס ולהביא לקריסת ההבנות מול ישראל ומצרים היה מסתיים בגל מעצרים של היורים או משלחיהם – גם בתקופה שעבדאללה רמדאן שלח עמד בראש הג'יהאד האסלאמי.

במקום זאת, ביום שני השבוע [4 בפברואר] הגיעו ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה וזיאד נחאלה לקהיר כדי לדון עם בכירי המודיעין המצרי על שימור הרגיעה עם ישראל.

ע"פ דיווח של העיתון אל-אח'באר, הג'יהאד האסלאמי מבקש לייצר משוואה שלפיה כל תקיפה ישראלית ברצועה או הפרה של תנאי הרגיעה מצד ישראל תזכה לתגובה של הארגון. ספק אם המשוואה הזו תתקבל ע"י מצרים, אבל דבר אחד ברור. נחאלה הגיע לקהיר עם הנייה כשווה בין שווים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept