האם פרשת ליצמן תפגע בסיכוייו של נתניהו לכהונה נוספת?

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מוכר בציבור החרדי ובכלל כמי שאינו מהסס להפעיל לחץ על מערכת הבריאות לטובת מקורביו. עם זאת, מעורבותו לכאורה בניסיונות למנוע את הסגרתה לאוסטרליה של חסידת גור שנחשדת בעבירות מין קשות מזעזעת את המערכת החרדית. האם תנגוס בכוחה של יהדות התורה ובכך ביכולתו של נתניהו להקים את הממשלה הבאה?

al-monitor .

פבר 20, 2019

הידיעה שפרסמה המשטרה ביום חמישי (14 בפברואר) על חקירתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ביחידה הארצית לחקירות הונאה עוררה תדהמה בקרב ראשי המפלגות החרדיות. המשטרה חושדת כי עוזריו של ליצמן פנו בשמו לפסיכיאטרים בכירים ודרשו מהם, בין השאר תחת איומים, שיכתבו חוות דעת שלפיהן מנהלת לשעבר בבית ספר בעיר מלבורן המואשמת בעשרות עבירות מין בקטינות אינה כשירה לעמוד לדין. המטרה הייתה כנראה למנוע את הסגרתה לאוסטרליה של מלכה לייפר המשתייכת לחסידות גור, הגדולה והמשפיעה שבחצרות החרדיות אשר ליצמן נמנה עם חבריה המובילים.

החקירה גורמת לזעזוע במעמדו של אחד משלושת המנהיגים החרדים הבולטים בישראל. ואם תוביל לכתב אישום היא עלולה לדרדר את מעמדו הפוליטי החזק ואולי אף להחליש את המחנה החרדי.

יותר מכך. לפרשה עשויות להיות השלכות פוליטיות מרחיקות לכת לקראת הבחירות ב-9 באפריל ולאחריהן. ליצמן נחשב לסמן הקשוח ביותר בהנהגה החרדית בענייני דת ומדינה, שבגינם יצר כמה משברים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בשנים האחרונות. כך בעניין עבודות תחזוקה לרכבת בשבת, שהחרדים דרשו להעביר ליום חול למרות הפגיעה בתנועת הרכבות ובנוסעים. כך גם בעניין חוק הגיור שהחרדים ניסו לקדם כדי למנוע אישור גיורים על ידי רבנים שאינם משתייכים לזרם האורתודוקסי, ובסוגיית חוק הגיוס שליצמן מתנגד לו בכל תוקף לעומת חבריו להנהגה החרדית, אריה דרעי ומשה גפני.

בעקבות הדיווחים על חקירתו, ליצמן פרסם הודעה לפיה כל שעשה היה לבדוק בקשה שהופנתה אליו לסייע, ולאחר שקיבל חוות דעת משפטית הפסיק את הטיפול בפרשה.

אולם בידי המשטרה עדויות של פסיכיאטרים עובדי ציבור, ובהם הפסיכיאטר המחוזי של ירושלים יעקב צ'רנס, באשר ללחצים שהופעלו עליהם, כולל איומים כי יועברו מתפקידם אם לא ידווחו כי לייפר אינה כשירה לעמוד לדין. לפי דיווח בערוץ 11, ליצמן עצמו נפגש עם צ'רנס ושוחח עמו על המקרה. על פי החשדות, צ'רנס נמנע שלוש פעמים מלחתום על חוות דעת הפוכה, שקבעה כי לייפר מתחזה לחולת נפש בניסיון לחמוק מהעמדה לדין. נשיאת הפדרציה הרפואית היהודית באוסטרליה, ד"ר מרים קוטנר, התלוננה על כך ללשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית בישראל, אך הלשכה נמנעה מלדון בתלונה כיוון שמתנהל הליך משפטי בעניין הסגרתה של לייפר.

נגד לייפר, שנמלטה לישראל ב-2008, עומדים 74 אישומים באונס ובתקיפה מינית של שלוש אחיות שהיו תלמידותיה. השלטונות באוסטרליה הגישו את בקשת ההסגרה עם הגשת כתב האישום נגדה ולאחר השלמת החקירה שם לפני כמעט חמש שנים. מאז מנהלים מקורביה של לייפר בחברה החרדית ובחסידות גור מאבק למניעת ההסגרה. אחד מראשי חסידות גור אמר לאל-מוניטור כי המאבק אינה נסמך על טענה כי לייפר חפה מפשע, ולא תהיה התנגדות לכך שתיכלא בישראל, אלא נובע מכך שהמסורת היהודית מחייבת לפעול למען אסירים ועצורים יהודים.

לייפר נעצרה ושוחררה מספר פעמים. כעת היא במעצר ועורכי דינה מנסים להביא לשחרורה בטענה כי חוות דעת של שירות בתי הסוהר קובעות שהיא סובלת מבעיות נפשיות ואינה כשירה למעצר. עם זאת, מצבה לא מנע מבית ספר חרדי בעיר עמנואל שם היא מתגוררת להעסיקה כמורה, לפי דברי מנהל ברשת.

דוקטור דני לם, נשיא הארגונים היהודים באוסטרליה, אמר בראיון לרשת ב' כי גם פנייה של ראש ממשלת אוסטרליה לראש ממשלת ישראל לא סייעה להאיץ את ההליכים נגד לייפר, לדבריו בשל כוחו הפוליטי הרב של ליצמן.

דבר החקירה נגד ליצמן לא הפתיע כשלעצמו, שכן הוא מוכר בציבור החרדי ובכלל כמי שלא מהסס ללחוץ על המערכת שהוא עומד בראשה למען מקורבים. עם זאת, לאחר פרסום הפרשה גורמים בכירים במערכת הבריאות החלו לדווח על התערבות של ליצמן בעניינים מקצועיים למען מקורביו, החל מקיצור תורים בבתי החולים ובמרפאות ומתן תנאים מיוחדים למאושפזים מקורביו. לפני שנה, בשל אשפוזו של האדמו"ר מגור רבי יעקב אלתר בבית החולים הדסה עין כרם, פונו חולים מכמה חדרים לאכלס את הפמליה שלו.

חבר כנסת חרדי אמר לאל-מוניטור כי ליצמן הפך את מפלגת אגודת ישראל החסידית – אחת משתי השותפות במפלגת יהדות התורה - מגורם ממתן ומשתלב בחברה הישראלית לסמן החרדי הקיצוני ביותר עד כדי אימוץ עמדות של פלגים אנטי-ציוניים במגזר החרדי. אמנם לא ברור אם ומתי יוחלט על כתב אישום נגד ליצמן בפרשה, אולם לדברי אותו מחוקק, אם הפרשה תסתיים בלכתו של ליצמן, מי שיחליף אותו עשוי להיות פרגמטי הרבה יותר ונוח לפתרון בעיות בהסכמה. הוא ציין בעיקר את הפגיעה ביהדות ארצות הברית כתוצאה מעמדתו העיקשת של ליצמן בסוגיית הגיור. "ליצמן גרם לכך שנתניהו הסתכסך עם בני ברית חשובים למעמדה של ישראל בעולם", אמר.

החקירה מעסיקה גם את בנימין נתניהו, שקיבל עליה דיווח בעת שהותו בוועידת ורשה. נתניהו טרוד בניסיונות להבטיח את תמיכתן של המפלגות החרדיות והימניות כדי שיסכימו להצטרף לקואליציה שבראשותו אחרי הבחירות גם אם יוגש נגדו כתב אישום. בינתיים, הבית היהודי, הימין החדש, ישראל ביתנו והמפלגות החרדיות הודיעו כי יסכימו לקואליציה כזו. לפי הסקרים, מפלגות אלה יחדיו ישיגו בין 58 ל-65 מנדטים, אולם ירידה בכוחה של יהדות התורה, מפלגתו של ליצמן, עלולה להפחית את סיכויי נתניהו לגייס את התמיכה הנדרשת כדי להקים את הממשלה הבאה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020