ישראל פולס

טביעות האצבע הגלויות של חמאס בגל הטרור בגדה

p
המחבר
בקצרה
גל הטרור שפרץ השבוע משרת את חמאס, המעוניין להעביר את זירת העימות המזוין מהרצועה לגדה כדי לנקום באבו מאזן ולהשתיק את הציבור הפלסטיני הרואה בארגון כמי שזנח את הג'יהאד עבור הכסף הקטארי.

ההתלקחות הנוכחית בגדה הייתה צפויה. רק לפני חודש [6 בנובמבר], בדיון של ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, הבהיר ראש השב"כ נדב ארגמן כי השקט בגדה הוא מדומה. "המציאות מאוד מורכבת", הסביר ארגמן, "מעל פני השטח אנחנו יכולים להבחין בשקט יחסי, אבל צריך לומר שזה שקט מעל פני השטח – חמאס מנסה בכל הכוח להוציא פיגועים מיהודה ושומרון בהכוונה מרצועת עזה, טורקיה ולבנון". ארגמן הוסיף ופירט: "הצלחנו לסכל בשנה האחרונה 480 פיגועים, מתוך זה עצרנו 219 חוליות חמאס, וסיכלנו 590 מפגעים בודדים. זה היקף גדול מאוד שרק יכול להצביע על היקף הטרור שמתרחש מתחת לפני השטח.''

חודש אחרי, השטח בגדה מדבר ברורות. גל אלימות בפתח וכל פיגוע הוא כמו קריאת עידוד למפגע הבא. ביום חמישי [13 בדצמבר] נהרגו שני חיילים ושניים נוספים (חייל ואזרחית) נפצעו קשה בפיגוע ירי בצומת גבעת אסף, סמוך להתנחלות עפרה. מוקדם יותר באותו יום נפצעו שני לוחמי מג"ב בפיגוע דקירה בעיר העתיקה, ואחה"צ נפצע חייל באורח קל בפיגוע דריסה ליד רמאללה, סמוך להתנחלות כוכב יעקב. בתחילת השבוע נפצעו שבעה בני אדם בפיגוע ירי בכניסה להתנחלות עפרה, בהם שירה איש-רן שהייתה בחודש השביעי להריונה ובעלה. הרופאים שטיפלו בה נאלצו ליילד אותה בהליך חירום, אך ארבעה ימים אחרי לידתו מת התינוק.

מאז חודש ספטמבר [2018] נרשמו 14 פיגועים וניסיונות פיגוע ברחבי הגדה ובירושלים. "גל הטרור אינו נובע רק מתסכול וייאוש של הפלסטינים בגדה, אלא יש לכך מרכיבים ומניעים שונים ומורכבים," אומר לאל-מוניטור מקור ביטחוני ישראלי.

לדבריו, הסיבה הראשונה וכפי הנראה גם העיקרית היא הרצון של חמאס להעביר את זירת העימות המזוין מהרצועה לגדה. כפי שאמר בחודש שעבר ראש השב"כ, ההכוונה המיידית היא מרצועת עזה, אבל היד המכוונת האמיתית היא מטורקיה ולבנון. כלומר טביעות האצבע של סלאח אל-ערורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, הן ברורות.

מבחינת חמאס התלקחות בגדה משרתת את הארגון. לא רק כדי להשקיט את הציבור הפלסטיני הרואה בהם כמי שהתקפלו וזנחו את הג'יהאד עבור האתנן הכספי שמעבירה קטאר מדי חודש לעזה בהסכמת "האויב הציוני", אלא גם מתוך רצון עז לנקום באבו מאזן שממשיך את הסנקציות על עזה.

איך שלא מסתכלים על זה, מבחינת הציבור הפלסטיני ישראל מחזיקה את חמאס בחיים וכל השאר הוא משחק פוליטי. מנהיגי חמאס הבטיחו הסרה מוחלטת של הסגר על עזה אבל בינתיים המציאות היא אחרת. עם המבוכה הזאת של ישיבה על הגדר, המתנה לכסף הקטארי ומניעת פעולות מזוינות או "עממיות" מעזה, חמאס לא יכול להשלים. 

לאחר הפיגוע בצומת גבעת אסף, בירך ראש הלשכה המדינית איסמעיל הנייה את המבצעים והצהיר: "מה שקרה היום בערי הגדה אומר שהמצב מתחיל להשתנות ושנפתח פרק חדש עם הכובש, באמצעות ההתנגדות בדם. דמם של ברגותי ונעאלווה (המחבלים שביצעו את הפיגועים בברקן ובעפרה וחוסלו ע"י צה"ל)  הוא נקודת אור לדורות הבאים."

הזרוע הצבאית של הארגון השתמשה אף היא בטרמינולוגיה המעידה על מצוקה של קבלת הגזירה על הבטן הרכה – עזה, וסיפוק מהמעבר לזירת הגדה: "האויב לא יכול לחלום על ביטחון ועל יציבות בגדה המערבית. האש הבוערת בגדה תשרוף את הכובש שיקבל מכות ממקומות בלתי צפויים."

טביעות האצבע של אל-ערורי בגדה מוכרות גם למנגנוני הביטחון הפלסטינים. שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל מתקיים ונמשך על אף הביקורת כדי לסכל את התבססות תאי חמאס בגדה והרחבת תשתיותיו. על רקע התפרצות הטרור השבוע, ראוי להזכיר כי את גל הטרור הקודם שפרץ בגדה, בחודש אוקטובר 2015, הצליח יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לעצור תוך שיתוף פעולה מלא ואפקטיבי של מנגנוני הביטחון הפלסטינים עם ישראל. אז גם הורה אבו מאזן לבכירי הרשות לפעול לא רק במישור הביטחוני אלא להרחיב את כר הפעילות למוסדות החינוך; להקדיש שעות הוראה וחינוך כדי להסביר שהאלימות ופיגועי המתאבדים היחידים אינם אינטרס פלסטיני, וכי צריך לתת הזדמנות למהלכים מדיניים שיבטיחו הקמת מדינה פלסטינית בעתיד הנראה לעין. אמנם התיאום הביטחוני עם ישראל נמשך כל העת ואף התהדק בשבועות האחרונים, אבל הטיעון של אבו מאזן על אופק מדיני שיושג בדרכים עממיות ובדיפלומטיה בינלאומית כבר לא קיים. לאחר סדרת הפיגועים השבוע וחיסולם של מבצעי הפיגועים בעפרה ובברקן, הוציאה לשכת אבו מאזן הודעת גינוי לטרור שבה הוטמעה גם הסיבה לגל הטרור המתחדש: "מדיניותנו היא התנגדות לכיבוש, אבל החדירות של ישראל לתוך שטחי הגדה, המעצרים והחיסולים, פעולות הטרור של המתנחלים, כמו גם ההסתה נגד היו"ר (הנשיא אבו מאזן), הם הגורמים לאווירת ההחמרה והמתיחות בשטחי הרשות."

בעצם, מספר גורמים מאפשרים לחמאס לצבור תמיכה בקרב פלחים רבים בשטחי הגדה. שני גורמים בולטים הם היעדר אופק מדיני, והערעור במעמדו וביכולתו של אבו מאזן להבטיח שינוי מציאות בגדה. ומעל כל זה – כפי שלשכת אבו מאזן ציינה – פעילות צה"ל יומיומית בשטחי הגדה, מעצרי חשודים וכמובן חיסול מבצעי פיגועים. 

ניסיון העבר מלמד, בעיקר מימי האינתיפאדה השנייה [2005-2000], שכל פעולת סיכול או חיסול בגדה שבה משתתפים כוחות צבא גדולים המכתרים אזור פעילות נרחב, מולידה את המפגע הבא. זהו מלכוד שכנראה אין ממנו מוצא.

בעקבות חיסולם של שני המחבלים נעלאווה וברגותי, התקיימה באזור רמאללה הפגנה שבה השתתפו מאות בני אדם. הם קראו לגדודי עז-א-דין אל קסאם של חמאס לנקום. עכשיו מלחמת הבלימה מוטלת על אבו מאזן ועל צה"ל, שנדרשים לחזור ולהדק את התיאום הביטחוני, אם כי לבדו הוא לא יעצור את ההתלקחות. דרוש הרבה יותר מכך. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli-palestinian conflict, security cooperation, hamas, idf, gaza strip, intifada, west bank

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept