ישראל פולס

האם קרן השקעות תציל את ישראל ועזה ממלחמה נוספת?

p
המחבר
בקצרה
ישראל והאיחוד האירופי מנסים למצוא מנגנון עוקף חמאס ואבו מאזן שיציל את עזה מקריסה. אבל כשחמאס דורש הסרת המצור באופן מוחלט וישראל מוכנה רק להקלות ופיתוח פרויקטים כלכליים, הפיצוץ כנראה הוא בלתי נמנע.

כותרות אתרי החדשות ורשתות השידור בישראל זעקו ביום חמישי [4 באוקטובר] על מתיחות בעזה ועל כך שצה"ל נערך למבצע רחב היקף ופרס סוללות כיפת ברזל; כן דווח כי שר הביטחון אביגדור ליברמן הנחה את צה"ל לשמור על דריכות מקסימלית וכי הרמטכ"ל הורה לתגבר כוחות בדרום.

הדיווחים הפומביים הללו נועדו לאוזניהם של מנהיגי חמאס. על פי הערכות, הארגון מתכונן למערכה צבאית עם ישראל. בשבוע שעבר נודע לצה"ל על תרגיל לאורך הגבול של כוחות מיוחדים של חמאס שדימו חדירה לתוך שטח ישראל, ייתכן שזה מה שהדליק נורה אדומה במערכת הביטחון. אפשר שהתרגיל נערך במתכוון למען "יראו וייראו הישראלים" מה יקרה אם לא יחול שינוי במצב של עזה. 

השבוע העניק מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, ראיון לעיתונאית האיטלקייה פרנצ'סקה בורי, המתפרסם בעיתון לה-רפובליקה ובאופן נדיר גם בידיעות אחרונות – עיתון ישראלי [4 באוקטובר], כדי להעביר מסר להנהגה הישראלית.

"מלחמה היא לא האינטרס שלנו...(אבל) כרגע פיצוץ הוא בלתי נמנע", אמר סינוואר והציג את דרישותיו להסרת המצור. למשל, מציאת חלופה לסיוע של סוכנות אונר"א שתקציבה קוצץ.

חמאס וכך גם ישראל מבקשים למנוע את המלחמה הבאה, כשכל צד מאיץ באחר לגלות סבלנות ולהתפשר. חמאס דוחק בישראל לפתוח את הסגר על עזה בהקדם, וישראל מאותתת לחמאס שעל אף שהסדרה בין הצדדים בעת הזאת אינה נראית אפשרית היא עושה מאמצים למצוא פתרונות מקלים אחרים. לאל-מוניטור נודע כי מסרים ברוח זו הועברו לעזה באמצעות אנשי עסקים פלסטינים הסוחרים עם ישראל. ישראל, נאמר להם, מחפשת דרך לקדם פרויקטים כלכליים ברצועה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנפגש ביום חמישי עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, טען במסיבת עיתונאים משותפת שנערכה בירושלים כי אבו מאזן אשם במתיחות שנוצרה עם עזה. לדבריו, יו"ר הרשות הפלסטינית "חנק את העברת הכספים מהרשות לעזה, וכתוצאה מזה נוצרו שם לחצים, וכתוצאה מזה חמאס תוקף את ישראל". נתניהו הוסיף ואמר כי אבו מאזן "מתערב בכל דרך בניסיונות של האו"ם להקל על המצוקה בעזה, כולל עכשיו, כולל היום".

בהמשך, במפגש עם סטודנטים ישראלים, נשאלה הקנצלרית האם גרמניה תומכת בניסיונות להגיע להסדרה עם חמאס. מרקל השיבה: "בזמן שגלעד שליט היה בשבי עשינו מאמצים רבים. כעת אנחנו עושים מאמצים אך איני מעוניינת לפרט".

לגרמניה יש תפקיד משמעותי בניסיונות המשותפים לאיחוד וישראל, למצוא פתרון כספי להקלת המצור על עזה. עם זאת עד עתה לא נמצא מכניזם יעיל ואמין, אשר יוכל להבטיח שעשרות מיליוני הדולרים המיועדים לזרום לעזה לא יגיעו לידי חמאס.

אפשרות מוצעת לפתרון, אשר עומדת כרגע על הפרק, היא הקמת קרן השקעות (המכונה בישראל בשלב זה "בנק מטרות", כשמו של מונח המשמש את צה"ל בפעילות צבאית) במסגרתה נציגים אירופיים יקבעו את פיזור הכסף והכוונתו יחד עם פלסטינים "לא מעורבים". על פי התכנון, מדינות האיחוד יעבירו לקרן את תרומותיהן, וכך גם מדינות תורמות נוספות בהן קטאר וסעודיה.

עד כה, כל התרומות הועברו לממשלת נורבגיה (שושבינת הסכם אוסלו) וממנה דרך הרשות הפלסטינית אל עזה. ההצעה היא שנורבגיה תמשיך לרכז את הכספים עליהם יפקחו נציגי האיחוד האירופי ושליח האו"ם ניקולאי מלדנוב.

על פי המתווה המוצע, שעדיין לא הושלם, בקרן יעבדו גם פלסטינים שיוכח שאין להם שום קשר לחמאס, והם ישמשו ככוח הביצוע לפרויקטים כלכליים. הם יגישו לקרן דוחות מפורטים על כל דולר שייצא מהקרן ולמה יועד. 

זהו מנגנון שלם של מנהלים, פקידים ואנשי ביצוע. יש להניח שאיוש התפקידים של "אנשי עזה" יימשך זמן רב, וסביר כי גם השב"כ הישראלי יבקש לבחון את התאמתם לעבודה בקרן.

רעיון הקרן עלה בישיבת המדינות התורמות שנערך בניו יורק בשבוע שעבר [28 בספטמבר] שבו גויס "על הנייר" סכום של 50 מיליון דולר. בפועל רק 15 מיליון דולר יועברו מיידית לעזה לצורך רכישת דלק לתפעול תחנת הכוח המקומית. שאר הכסף המובטח מחפש דרך הגעה ללא נגיעת חמאס.

המטרה היא שהקרן תפעל באותה שיטה של מציאת יעד ישיר לכסף, למשל הקמת מערכת התפלה בדרום הרצועה. באופן הזה הציוד וחומרי הגלם יועברו לעזה דרך מעבר כרם שלום אחרי שתמורתם שולמה, ומשם לחאן יונס בה אמורה התחנה לקום. הפועלים שיבצעו את עבודות ההקמה באתר יקבלו את משכורתם תחת פיקוח מלא של צוותים אירופיים.

האם זה הפתרון של עזה? האם קרן ההשקעות תציל את עזה? ספק רב. סינוואר מדבר על הסרת המצור באופן מוחלט; ישראל מוכנה להקלות ופיתוח פרויקטים כלכליים. כשהמרחק בין הצדדים הוא רב כל כך, המסקנה היא שהפיצוץ הוא בלתי נמנע. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept