ישראל פולס

שקרים קטנים גדולים: הספינים שמסתירים שנתניהו מדבר עם חמאס

p
המחבר
בקצרה
באורח פלא, ראש הממשלה נעלם מהרשתות החברתית בימים שבהם התנהל העימות האחרון עם חמאס. מיד עם סיום האלימות, הוא חזר לפרסם פוסטים לאומיים ולאומניים, בעיקר סביב חוק הלאום. המטרה העיקרית: להסתיר מהישראלים ש״מר ביטחון״ מנהל משא ומתן עם ארגון הטרור שיורה על הדרום.


גם שיטוט מדוקדק בחשבונות הפייסבוק והטוויטר הפופולרים והפעילים מאוד של ראש הממשלה בנימין נתניהו משבוע הלחימה האחרון בעזה, לא שיקף אפילו ברמז את מה שהתחולל בחזית הדרומית. נתניהו למעשה דומם את החשבונות שלו למשך שלושת הימים שבין 8 ל-10 באוגוסט, שבמהלכם חמאס ירה רקטות אל יישובי הנגב המערבי, מטוסי חיל האוויר הפציצו מטרות ברצועת עזה, הקבינט התכנס לישיבת חירום ארוכה, והתחושה הייתה שיש סיכוי גבוה למלחמה.

גם בימים שלפני "הדממת הרשת" של נתניהו, ראש הממשלה לא התייחס כלל למתיחות בדרום. הוא העלה פוסטים והפריח ציוצים שעסקו בחיוניות "חוק הלאום". ב-6 באוגוסט הפנה נתניהו לכתבה ב"ישראל היום", עיתון הבית שלו, שבה דווח כי נזף בשרת החוץ של נורבגיה על מימון שמגיע ממדינתה לארגוני שמאל שעושים דה-לגיטימציה לישראל.

באותו היום גם הילל בפוסט חגיגי את החלטת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להחזיר את הסנקציות הכלכליות על איראן. יומיים קודם לכן התפאר בהחלטת חברת דירוג האשראי חברת S&P  להעלות את דירוג האשראי של ישראל, המשקפת לדבריו את עוצמתה הכלכלית של המדינה ושל מדיניותו הכלכלית. שום מילה על ההסלמה בעזה, שהייתה הנושא הכי בוער באותם ימים, ושהעיבה על חייהם של עשרות אלפי אנשים בעוטף עזה וצפונה משם.

נתניהו חזר לפעול ברשתות רק יומיים לאחר הפסקת האש עם חמאס, וגם אז בלי להתייחס לבעיית עזה - שברור שלא נעלמה אלא רק ירדה זמנית מסדר היום. כשחזר לפרסם פוסטים, ראש הממשלה שוב נצמד לסדר יום לאומי ולאומני, שכלל דה לגיטימציה לשמאל ולערביי ישראל. באופן הזה, הסיט נתניהו בקלות את תשומת הלב ממה שהעסיק את הישראלים רק יומיים קודם לכן: האפשרות של מלחמה נוספת מול חמאס בעזה. במוצאי שבת (11 באוגוסט) העלה סרטון מההפגנה בכיכר רבין בתל אביב נגד חוק הלאום, שבו נראים ערבים ישראלים מניפים דגלי פלסטין, וכתב כי "אין עדות טובה יותר לנחיצותו של חוק הלאום".

אם חושבים על כך, זה מדהים ומטריד כאחד שראש ממשלת ישראל הצליח לחמוק ממתן דין וחשבון לציבור שלו, על מה שהתחולל בעזה בימים האחרונים. הוא לא כינס מסיבת עיתונאים, לא העלה סרטון, ולא הסביר עם מי נשאה ונתנה ישראל בתמורה להפסקת האש, מה המחיר ששילמה עבורה, ומה התוכנית ארוכת הטווח שלו לעזה. נתניהו ולא בפעם הראשונה, מסתמך על הזיכרון הציבורי הקצר של הישראלים, שרובם נופשים בחופשת קיץ בימים אלה ואינם רוצים להיות מוטרדים בעימות בעזה.

ההתנהלות הבאה בשעות שקדמו להפסקת אש מסבירה איך נתניהו ושאר שרי הקבינט, במקרה הטוב, התעלמו מחובתם לספר לציבור שהם מנהיגים מה באמת קורה בעזה, ובמקרה הרע, פשוט שיקרו לו.

ביום חמישי לפני חצות דיווחה רשת אל-ג'זירה, מפי מקורות מצריים, על הפסקת אש שהושגה בין ישראל לחמאס בעזה. חיזק את הדברים דיפלומט זר שהיה מצוי בסוד המגעים, אשר ציין כי שני הצדדים הסכימו להפסיק את הירי, וכי ההבנות ייכנסו לתוקף בחצות. "גורם ישראלי בכיר" הכחיש את הדיווח בהודעות לכתבים המדיניים והצבאיים. אלא שלמחרת, לאחר לילה שקט, התברר שהדיווח של אל-ג'זירה והמצרים דווקא היה מדויק, ושהשקרים דווקא יצאו מהצד הישראלי.

נתניהו או מי מאנשיו לא אמרו דבר על הפסקת האש, אף שבפועל זה מה שקרה בשטח, ונראה שבצמרת השלטונית הישראלית ניסו לטשטש את העובדה שבנימין נתניהו מנהל מו"מ מול חמאס. כתבים מדיניים וצבאיים ותיקים הביעו את זעמם בציוצים בטוויטר שבהם התייחסו להודעות הכוזבות, ולגלגו על כך שאל-ג'זירה אמינה יותר מממשלת ישראל.

הכעס היה גדול כי אין זו הפעם הראשונה שבה נתניהו מעוות את המציאות כדי להסתיר מגעים עם חמאס. זה קרה גם בחודש מאי האחרון בסבב הלחימה הקודם: קהיר דיווחה על הפסקת אש, ישראל הכחישה, אך בפועל התברר שהמצרים צדקו, ומישהו הטעה את העיתונאים והציבור. זה קרה כמובן גם אחרי מבצע צוק איתן בקיץ 2014.

נתניהו אינו יכול להרשות לעצמו תדמית של ראש ממשלה שמנהל מגעים עם חמאס, הוא הרי ״מר ביטחון״ שרץ בבחירות 2006 בסיסמת קמפיין בלתי נשכחת: חזק מול החמאס. בפועל, כולם יודעים את האמת, כולל שרי הקבינט הימניים: שישראל בהנהגת נתניהו נשאה ונתנה עם חמאס השבוע, ולא בפעם הראשונה.

רבות נכתב על הספינים של נתניהו ועל כישרונו להסיט את סדר היום, שמשתכלל משנה לשנה. זוהי האסטרטגיה התקשורתית שמלווה את חקירותיו: דה לגיטימציה נגד גופי החקירה, שבראשם המשטרה והמפכ"ל. לצד אלה הוא מנהל סדר יום מדיני עמוס, ומגביר מאוד את מסעותיו לחו"ל. המסר ברור: מול החקירות הקטנוניות יש בישראל ראש ממשלה שהוא מנהיג עולמי. חשבונות הפייסבוק, הטוויטר והאינסטגרם של נתניהו מהשנתיים האחרונות, עמוסים לעייפה בתמונותיו עם מנהיגים עולמיים.

אין ספק שברשתות החברתיות נתניהו מצליח להתנהל כאילו הוא ביקום מקביל, שבו אפשר לעסוק רק במה שנוח לו פוליטית, ולהתעלם מהבעיות שמזיקות לו. עם יותר משני מיליון עוקבים בפייסבוק, נתניהו יכול לשווק את המציאות המתאימה לו, בלי צורך לתת דין וחשבון, ולהעלים את העובדה שדיבר עם חמאס. וכל מי שטוען אחרת - מוגדר ישר כשמאלן או בוגד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: social media, gaza, hamas, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept