האם בקרוב תכהן פוליטיקאית חרדית בכנסת?

למרות המלצת בית המשפט למפלגת אגודת ישראל, סביר להניח שבזמן הקרוב לא תתמודד אשה באחת משלוש המפלגות החרדיות. הן ימשיכו להפלות נשים מצד אחד, ולבקש את קולותיהן מצד שני. האשה החרדית שסיכוייה הכי גבוהים להיכנס לכנסת הקימה מפלגה חדשה - עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף

al-monitor .

אוג 7, 2018

גם אם אגודת ישראל, אחת משלוש המפלגות החרדיות בישראל, תשנה בהמלצת בית המשפט את התקנון שלה ותסיר את האיסור על חברות נשים במפלגה, לא תהיה חברת כנסת חרדית באחת מהמפלגות אלה בטווח הנראה לעין.

האשה החרדית שסיכוייה להיות חברת כנסת הגדולים ביותר, תרוץ מין הסתם במפלגה שהיא עצמה הקימה ותעמוד בראשה. מדובר בעדינה בר שלום, בתו של מנהיגה הרוחני המנוח של ש״ס, הרב עובדיה יוסף.

החברה החרדית, אשר נמצאת בתהליך שינוי המכונה "ישראליזציה", מקבלת יותר ויותר את עצם הדרישה לאפשר לנשים לייצג את המגזר בכנסת. אבל הממסד החרדי הפוליטי והרבני נאבק במגמה הזאת בכל כוחו, והוא צפוי למנוע כניסת נשים למפלגות החרדיות.

הרכב מורחב של חמישה שופטים הציע השבוע (30 ביולי) לאגודת ישראל להסיר את סעיף 6א בתקנון המפלגה האוסר את חברותן של נשים. השופט עוזי פוגלמן אמר בדיון כי ״הכנסת היא לא בית כנסת״, ואין כאן עניין של חופש דת היות ומדובר בזירה פוליטית-ציבורית שבה אסור לפגוע בעיקרון השוויון.

ההחלטה התקבלה בעתירות של עשרה ארגוני נשים, בהם גם ארגוני נשים חרדיות, נגד האיסור על חברות נשים במפלגות החרדיות. הצעת השופטים תעמוד בתוקף 30 יום, ואם לא תתקבל, הם ככל הנראה יקבלו הכרעה עקרונית האוסרת סעיף זה בשל אפליית נשים. עתירה דומה הוגשה נגד תקנון ש"ס שבו קיים סעיף דומה, אך הדיון בה הושעה עד להכרעה בעניין אגודת ישראל. לעומתן, במפלגת דגל התורה - שמרכיבה עם אגודת ישראל את סיעת יהדות התורה - אין סעיף שמדיר נשים, אולם בפועל נשים לא חברות בה.

במהלך הדיון התפרצה אל השופטים רחלי רושגולד, אשה חרדית מארגון "נבחרות" שהיה שותף לעתירה, וקראה: "מדברים פה על טיעונים משפטיים טכניים, אבל מדובר בפיקוח נפש! אני מוכרחה לצעוק את אשר על לבי בשביל כל הנשים החרדיות, בשביל הבנות שלי, בשביל העתיד שלנו. אין לנו ייצוג בכל התחומים שנוגעים לחיים שלנו: רפואת נשים, שכר, פגיעות מיניות, אנחנו שקופות".

אסתי שושן, פובליציסטית חרדית, הנהיגה עם חברותיה בבחירות 2015 את קמפיין "לא נבחרות לא בוחרות" שקרא לחרם הצבעת נשים אם לא תהיה נציגה אישה באחת מהמפלגות החרדיות לכנסת. השבוע היא אמרה לאל-מוניטור כי היעדר הייצוג הוא בעיה מרכזית, שכן המנהיגות החרדית הגברית כולה לא מבינה ולא רוצה לעסוק בעניינים הבוערים של נשים חרדיות, ויש הכרח לנציגות כזו. לדבריה, לא ייתכן מצב שלפיו גוף ציבורי במדינת ישראל יוכל להרשות לעצמו להדיר נשים באופן גורף. היא מודה כי להחלטה משמעות הצהרתית בעיקרה, והסיכויים שאשה תיכנס לרשימה לכנסת או אפילו למועצות מקומיות הוא קטן עד אפסי, ואם זה יקרה, אז רק במפלגה לא חרדית. אבל היא מוסיפה כי השינוי התודעתי בחברה החרדית עצום, ואם בעבר רעיון הפוליטיקאית החרדית נשמע הזוי, כיום הוא הרבה יותר מקובל, ויותר ויותר נשים וגברים במגזר החרדי תומכים בו. ״התקשורת החרדית המתפרנסת מידיהם של הפוליטיקאים החרדים מתנגדת אלינו ומציירת אותנו כאויבות המגזר, כתף אחת עם הרפורמים״, היא מספרת. ״אבל בסופו של דבר זה לא ניצחון שלנו, אלא של החברה החרדית כולה, ומבלי לאיים על ההלכה או חוקי הדת״.

מיכל צ'רנוביצקי, ראש התא החרדי במפלגת העבודה וחברת הנהלת שדולת הנשים, מסבירה כי מדובר במאבק על כוח ובוודאי לא בעניין הלכתי או סוגיה דתית. ״זה עניין כל כך מביך״, היא אומרת בשיחה עם אל-מוניטור, ״יש שופטת חרדית ומנכ"ליות חרדיות וטייסת חרדית, אז חברת כנסת לא יכולה להיות?״

אחת הנשים החרדיות הבולטות ביותר בזירה הציבורית בישראל היא עדינה בר שלום, שהודיעה לאחרונה על הקמת מפלגה חדשה שתרוץ לכנסת הבאה, ועשויה להיות האשה החרדית הראשונה בכנסת. בר שלום אמרה השבוע לאל-מוניטור כי במקום עימות חזיתי בבג״ץ, היא בחרה לעקוף את המפלגות החרדיות הנשלטות על ידי גברים, ולהקים ״מפלגה שעוסקת באיחוד - ולא בפילוג״. מחצית מחברי המפלגה שהקימה יהיו נשים, וברשימה שתוצג לכנסת יהיו גברים ונשים לסירוגין ובמספר שווה, בהתאם למספרן של הנשים באוכלוסייה. לדבריה, במאבק הנשים החרדיות יש התפתחויות חיוביות רבות.

בר שלום אהודה מאוד בציבור החרדי המזרחי. היא הקימה בין השאר את המכללה החרדית הראשונה בישראל, וזכתה על כך לפני ארבע שנים בפרס ישראל. במערכות בחירות קודמות עלה שמה כמועמדת לרשימת ש״ס, אך בסופו של דבר הנהגת המפלגה, ואריה דרעי בראשה, דחתה את הרעיון, והיא עזבה את ש״ס בטריקת דלת. בין השאר אמרה על דרעי כי " חבל שנכנס לבית סוהר והתקלקל לגמרי", והוסיפה: "אם זה תלוי בי, ש״ס היא היסטוריה". 

מיכל צ'רנוביצקי אומרת כי בבחירות הבאות היא ככל הנראה תרוץ בעצמה בפריימריז לרשימת מפלגת העבודה. היא אומרת כי הדרך היחידה לכפות שינוי של ממש על הסיעות החרדיות היא בחקיקה הקובעת מינימום של נשים בכל המפלגות.

התחום המוניציפלי היה הראשון אליו ניסו נשים חרדיות להיכנס. ב-2013 שתי נשים חרדיות שביקשו להתמודד למועצת עיריית ירושלים הסירו את מועמדותן נוכח איומים ובשל החשש מההשלכות הצפויות על בני משפחותיהן.

בבחירות המוניציפליות שיתקיימו בסוף אוקטובר, שלוש נשים חרדיות מתמודדות למועצות ערים: בירושלים, בכפר יונה ובשדרות. המתמודדת בשדרות, מדלן טויטו, שותפה ברשימה מעורבת למועמדים חרדיים חברי המפלגות החרדיות. זהו תקדים קטן שעשוי להעיד על תחילתו של שינוי. עד שזה יקרה, המפלגות החרדיות ימשיכו מצד אחד להפלות נשים ולאסור על התמודדותן בבחירות - ומצד שני לבקש את קולותיהן בקלפי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020