ישראל פולס

כך מנסה הליכוד לפרק את הרשימה המשותפת

p
המחבר
בקצרה
ביטול הדיון בכנסת בסוגיית האלימות והפשע במגזר הערבי הוא המשך ישיר לניסיון הליכוד להביא לפירוק הרשימה המשותפת. תחבולות הימין יצליחו אולי להחליש ואפילו להעלים את חברי הכנסת הערבים, אבל הם גם יחלישו את הדמוקרטיה הישראלית.

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד), החליט לבטל דיון חירום בוועדה בסוגיית הפשע המאורגן והאלימות במגזר הערבי, אותה יזם ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת). לטענת קיש, עודה השתתף בכנס במזרח ירושלים [18 ביוני] שאורגן על ידי ארגון טרור, החזית העממית. "הוועדה בראשותי לא תשתף פעולה עם מי שתומך בטרור", טען קיש.

ח"כ עודה הוזמן לכנס במלון אמבסדור בירושלים שאמור היה לעסוק במעמד ירושלים כבירת מדינת פלסטין על ידי אגודת הידידות רוסיה-פלסטין. בכנס אמורים היו להשתתף גם השגריר הרוסי ברשות הפלסטינית חידר אגאנין ומנהל מרכז התרבות הרוסי בבית לחם אלכסנדר סורוקין, אולם מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי חתם על צו למניעת טרור והכנס פוזר בכוח. לטענת המשטרה, ממידע שהגיע אליה עלה שהכנס בירושלים נערך מטעם ארגונים שהוכרזו ארגוני טרור.

בראיון לאל-מוניטור דוחה ח"כ עודה את טענת המשטרה ואומר שאף ביקש להציג ליו"ר הכנסת את ההזמנה שקיבל מטעם השגרירות הרוסית, אשר אישרה בהודעה מיוחדת שהפיצה כי הכנס הוא כנס ידידות ואין לאף ארגון טרור נגיעה בו. למרות זאת, ח"כ קיש כינה אותו "תומך טרור" וביטל דיון בסוגיה העומדת בראש סדר היום של האוכלוסייה הערבית בישראל.

לאחרונה [9 ביוני] פרסם העיתונאי גיא פלג נתונים מבהילים על רמת הפשיעה בקרב ערביי ישראל. על אף שחלקם באוכלוסייה הישראלית הוא כ-20 אחוז, מנתוני המשטרה עולה כי בכ-60 אחוז ממקרי הרצח בישראל מעורבים ערבים ישראלים; כ-95 אחוז מכלל אירועי הירי בישראל מתרחשים ביישובים ערביים או שמעורבים בהם ארגוני פשיעה ערבים. שיעור מעורבותם של ערבים בכלל אירועי החזקת אמצעי לחימה הוא 76 אחוז.

תופעת ההצטיידות בנשק בחברה הערבית בישראל מוכרת וידועה, אך ממשלות ישראל מגלות עד כה אוזלת יד מחפירה במיגורה. הח"כים הערבים טוענים שמשטרת ישראל מקצה לכך משאבים דלים ביותר, כשצריך להכריז על מיגור האלימות במגזר כמשימה לאומית. ביישובים ערבים רבים, על אף שהיקף הנשק שיש בידי התושבים ידוע, המשטרה אינה נכנסת אליהם לצורך החרמת נשק. נדמה כי היא מעדיפה לעצום עיניים כול עוד ערבים רוצחים ערבים. רוב מקרי הרצח גם אינם מפוענחים.

ח"כ עודה סבור כי גם אם ליו"ר ועדת הפנים קיש היו טענות על עצם השתתפותו בכנס שנוי במחלוקת, היה עליו להתדיין עמו בכל פורום פוליטי שיבחר, אבל לא להתנקם בחברה הערבית כולה. לדבריו, ביטול דיון בוועדת הפנים של הכנסת אשר נועד למצוא פתרונות לאלימות הפוגעת בכל חלקה טובה בחברה הערבית ומאיימת על המרקם החברתי בה – הינו מעשה נקמה.

"אם יש לו טענות נגדי", אומר עודה, "שיתמודד עם זה מעל בימת הכנסת, או שיכסח לי את הצורה ויכנה אותי באלו שמות שהוא רוצה. אבל לבטל דיון חשוב שיזמתי הוא התעלמות מהאוכלוסייה שאותה אני מייצג. מתייחסים אליהם כאזרחים סוג ב' שאפשר להתנקם בהם ולפגוע בהם רק כדי לסגור חשבון איתי, חבר כנסת שמייצגם".

ברשימה המשותפת רואים בהתנהלותו של ח"כ קיש המשך ישיר לפעילותו להביא לפירוקה של הרשימה המשותפת. לאחרונה נודע כי ח"כ קיש מקדם תיקון לחוק מימון המפלגות לפיו רשימה המורכבת מיותר משתי מפלגות תוכל לקבל מימון רק עבור שתי המפלגות הגדולות ברשימה, כלומר מהלך שיביא לקריסת הרשימה המשותפת המורכבת מארבע מפלגות.

הרשימה המשותפת הוקמה סמוך לבחירות 2015 במטרה לשרוד את חוק העלאת אחוז החסימה שיזם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. החוק במקורו נועד להקשות על המפלגות הערביות להיבחר, אבל פעל כבומרנג. במקום שייעלמו מהמפה הפוליטית, הן התאחדו לכדי רשימה משותפת אחת שהפכה לסיעה השלישית בגודלה בכנסת ולצנינים בעיני מפלגות הימין.

לימים, כשהתברר בימין שהעלאת אחוז החסימה לא הביאה לתוצאות הרצויות, דווח שראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין לעשות "תיקון" ולהוריד את אחוז החסימה. מהר מאוד התברר כי קיימת לכך התנגדות עזה של המפלגות הדתיות. שר הפנים אריה דרעי חושש שאחוז חסימה נמוך יסייע ליריבו המר אלי ישי להיבחר לכנסת ולנגוס קולות ממפלגתו ש"ס, שסכנת הכחדה פוליטית מאיימת עליה .

ח"כ עודה טוען, כי שר החינוך נפתלי בנט הודה בפניו שהורדת אחוז החסימה תפגע בבית היהודי כיוון שזה עלול להוביל לסחטנות בתוך מפלגתו המורכבת מרשימות תקומה והמפד"ל.

לכן, טוען ח"כ עודה, הגו בליכוד "יוזמה ערמומית" כדבריו שתפגע רק ברשימה המשותפת ותאלץ אותה להתפרק. הרשימה היחידה בכנסת שיש בה יותר משתי מפלגות זו הרשימה המשותפת. לדברי עודה, ליברמן מפאת כבודו האבוד שותק, כי לא נעים לו להודות שכשל, ואת הכפפה הרים ח"כ קיש.

בכנסת האחרונה המאמצים להצר את פעילותם הפוליטית של חברי הכנסת הערבים הגיעה לשיאים חדשים. קריאות "מחבלים" או "תומכי טרור" הם ביטויים שגורים כלפיהם מצד שרים וחברי כנסת מהימין. הגדיל לעשות שר הביטחון ליברמן שהגדירם "יותר מסוכנים מחמאס ומג'יהאד", עד כי חברי הרשימה המשותפת הזהירו כי ההסתה הפרועה נגדם עלולה להסתיים ברצח.

בינתיים ההסתה נמשכת ובמקביל התחיל השלב האופרטיבי. תחבולות הימין יצליחו אולי להחליש ואפילו להעלים את חברי הכנסת הערבים מהכנסת, אבל הם גם יחלישו את הדמוקרטיה הישראלית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept