ישראל פולס

חברי כנסת ערבים: ההסתה של ליברמן נגדנו תסתיים ברצח

p
המחבר
בקצרה
נאומי השנאה של שר הביטחון נגד חברי הכנסת הערבים הגיעו לשיא בימים האחרונים. מול שתיקתו של ראש הממשלה, ברשימה המשותפת חוששים שדבריו של ליברמן יתורגמו לאלימות נגדם.

שר הביטחון אביגדור ליברמן לא הסתיר מעולם את הטינה הרבה שהוא רוחש לחברי הכנסת הערבים. הוא אינו מחמיץ שום הזדמנות לתקוף אותם ובכל קמפיין בחירות שניהל סימן אותם כמטרה. ליברמן הוא האחראי העיקרי לאיחודן הכפוי של המפלגות הערביות לרשימה משותפת אחת, בעקבות יוזמתו שאושרה ב-2014 להעלות את אחוז החסימה בבחירות כדי להשאירן מחוץ לכנסת.

מזימתו לא רק שנחלה כישלון, אלא גרמה למפלגות הערביות להתאחד ל״רשימה המשותפת״ ולהפוך לסיעה השלישית בגודלה בכנסת. למרות חילוקי דעות פנימיים והבדלים אידאולוגיים שעלו מדי פעם בפעם, הסיעה הצליחה עד כה להחזיק מעמד ולא להתפרק. חברי הכנסת של הרשימה המשותפת, כמו ציבור המצביעים שלה, מבינים היטב את הסכנות האורבות להם אם יתפרקו בחזרה למפלגות קטנות. 

אבל ליברמן לא אומר נואש במלחמת החורמה שלו נגד נבחרי הציבור של החברה הערבית בישראל. בתחילת השבוע (20 במאי) הוא רשם שיא חדש בהסתה שלו נגד הח״כים הערבים. "כל יום שאיימן עודה ושות׳ מסתובבים חופשי ומקללים שוטרים הוא כישלון של רשויות האכיפה״, כתב שר הביטחון בחשבון הטוויטר שלו, ״מקומם של המחבלים האלה הוא לא בכנסת אלא בכלא. הגיע הזמן שישלמו את המחיר על מעשיהם".

ליברמן התייחס למחאה של חברי הרשימה המשותפת על מעצרם של 19 בני אדם, שהפגינו יום קודם לכן בחיפה נגד ירי צה״ל על מפגינים ברצועת עזה. לאחר המעצרים נפתחה חקירת מח״ש בחשד ששוטרים שברו את ברכו של מנהל מרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, ג'עפר פרח. יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, שהגיע לבקרו בבית החולים, תועד מתעמת עם שוטר ומקלל אותו ״קיבינמט״ ו״אתה אפס״. 

בהמשך השבוע, הסערה בקרב הפוליטיקאים והציבור הערבי, שרובו בחר ברשימה המשותפת (450 אלף מתוך כ-800 אלף בעלי זכות הצבעה), הגיעה למליאת הכנסת. "אתם לא תסתמו לנו את הפיות, לא לנו ולא לעם שלנו. אתם מסיתים" זעק ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת. ח"כ ענת ברקו מהליכוד הגיבה לו: "אנחנו רואים כאן אנשים שתומכים באופן גלוי בחמאס, בחיזבאללה, באסד...רשימה שהיא תומכת טרור ותומכת בפריצת הגבולות של מדינת ישראל".

ח״כ עודד פורר, חבר מפלגתו של ליברמן (ישראל ביתנו), לא הסתיר את כוונת חבריו: "אתם חבורה של תומכי טרור... אנחנו נעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי להדיח אתכם מכאן". מבחינתם של חברי הכנסת האלה מהימין, עצם העובדה שנבחרי ציבור ערבים מעזים למחות ולדרוש חקירה של מעצר המפגינים בחיפה והחשד לפגיעה באחד מהם, הופכת אותם למחבלים או תומכי חמאס.  

"ליברמן מנצל כל עימות וכל הפגנה כדי להסית נגד ציבור שלם, ולא רק נגד חברי הכנסת המייצגים את ציבור מצביעיהם", אומר לאל-מוניטור ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת. "שוטר יס"מ שרואה בהפגנה חבר כנסת ערבי מולו, ושומע את שר הביטחון שאומר שאני מחבל, מה הוא אמור לעשות? הוא צריך להתנפל על ה׳מחבל׳, או על הקהילה של המחבל ולשבור אותו בכול הכוח. זה מה שקרה, וזה מה שיקרה, ויהיה אלים עוד יותר".

אכן, ליברמן התיר בדבריו את דמם של חברי הכנסת הערבים, אשר פעם נוספת נותרו חסרי אונים מול ההסתה של שר הביטחון. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יצא להגנתם של חברי הכנסת או הסתייג מהגדרתם כמחבלים. והרי גם נתניהו עצמו נוהג לתקוף את הציבור הערבי בכל פעם שהוא צריך ללכד מאחוריו את בסיס תומכיו. מיותר לציין שגם יתר שרי הממשלה שתקו מול דבריו החריפים של ליברמן.

יומיים לפני ששר הביטחון הצהיר שמקומם של חברי הכנסת הערבים בכלא, פרסם ראש הממשלה ברכה לתושבי ישראל המוסלמים לרגל חודש הרמדאן. בברכתו המצולמת אמר (באנגלית): "ישראל היא המדינה היחידה באזור שמכבדת את חופש הדת והפולחן לבני כל הדתות, ואתם הרי יודעים זאת טוב מכולם. אתם חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית". כאמור, יומיים לאחר מכן, הוא כבר שתק כששר הביטחון הסית נגד הציבור הערבי כולו.

ח"כ טיבי אומר שלצערו, אין דרך פרלמנטרית יעילה שיכולה להשתיק את קמפיין השנאה נגד הח״כים הערבים. "ליברמן מבין פאשיסטית. אחת מסיסמאות הבחירות שלו הייתה ש׳ליברמן מבין ערבית׳, כלומר, מבין איך להפעיל כוח נגד ערבים. אנחנו יכולים לפנות לוועדת האתיקה של הכנסת, אבל זה יסתיים מקסימום בנזיפה".

פנייה לוועדת האתיקה של הכנסת היא כפי הנראה המהלך שיו"ר ישראל ביתנו היה חפץ בו. את דיוני הוועדה הוא היה מנסה להפוך למעין משפט שדה פופוליסטי נגד חברי הרשימה המשותפת, כדי לעשות הון פוליטי ולגרוף עוד קולות בימין.

"העיתוי להסלמת ההתקפות נגדנו הוא מצבו הפוליטי של ליברמן", אומר טיבי. אף שבחירות אינן נראות כעת באופק, סקרים שנערכו לאחר חשיפת ארכיון הגרעין האיראני ותקיפת מטרות איראניות בסוריה, ולקראת העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, הצביעו על עלייה חדה בתמיכה בליכוד ובראש הממשלה נתניהו. ישראל ביתנו, לעומת זאת, עדיין דשדשה עם שישה מנדטים. נראה שאף אחד מההישגים הללו לא נזקף בציבור לזכותו של ליברמן. "ליברמן חזק בדיבורים וחלש במנדטים. התוצאה היא חיפוש קורבן - וזה אנחנו", אומר ח"כ טיבי. גם הוא ושאר חברי הכנסת הערבים חוששים מהרע מכל: שבסוף זה עלול להסתיים ברצח.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yisrael beitenu, knesset, ayman odeh, benjamin netanyahu, avigdor liberman, israeli arabs, joint list

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept