ישראל פולס

קאמבק? האם נתניהו וליברמן בשלים לריצה משותפת נוספת

p
המחבר
בקצרה
הפריחה המחודשת בזוגיותם הפוליטית של נתניהו וליברמן באה לידי ביטוי בעימות הנוכחי מול איראן – ראש הממשלה ושר הביטחון פועלים בהרמוניה ובתיאום ונהנים מעלייה בסקרים. בליכוד כבר חושדים שמשהו מתבשל מתחת לאפם.

גם בלי הצהרות גדולות ותמונות משותפות, אפשר להכתיר את השבועות האחרונים כאחת התקופות הטובות ביחסים הארוכים והמורכבים בין ראש הממשלה לשר הביטחון.

בעוד שמבצע צוק איתן לפני ארבע שנים [2014] הוביל לקרע ולעוד פרידה מכוערת בין בנימין נתניהו לאביגדור ליברמן, שכיהן אז כשר חוץ, הרי שבעימות הנוכחי מול איראן השניים מתואמים ופועלים בהרמוניה. לפי הסקר האחרון של חברת החדשות [9 במאי] השניים גם נהנים מפירות ההצלחות המדיניות והביטחוניות; 35 מנדטים לליכוד בראשות נתניהו ושישה מנדטים לישראל ביתנו בראשות ליברמן (עלייה של מנדט) מסמנים את הפריחה המחודשת בזוגיותם.

נתניהו הוא היום חזק כפי שלא היה שנים בכל הנוגע לתמיכה ציבורית, חרף החקירות הפליליות. ליברמן הוא ראש מפלגה שידעה ימים טובים יותר, אך מצליח בשבועיים האחרונים להשתקם מעמדת שר הביטחון השקול. מי שעוקב אחר התבטאויותיו האחרונות מתרשם מנאומיו המתונים מול ההצלחות הצבאיות והמדיניות: ביטול ההסכם מול איראן ותקיפות חיל האוויר בסוריה, מהלכים דרמטיים שבינתיים לא הכניסו את הציבור הישראלי למקלטים. שוב ושוב חוזר ליברמן על הצורך להימנע דווקא כעת מיהירות וזלזול באויב האיראני.

בדבריו בישיבת סיעה ביום שני [7 במאי] ובנאומו בכנס הרצליה ביום חמישי [10 במאי] הדגיש ליברמן, כי ישראל אינה מעוניינת במלחמה כוללת. ליברמן אמר בכנס כי "הכל מוגבל כרגע לעימות ביננו לכוח קודס ואנחנו כמובן כנגד כוח קודס בסוריה...אין לנו עניין להסלים אבל צריכים להכין את עצמנו לכל תרחיש. צריך לשמור על זהירות, צניעות ולא להיסחף".

ליברמן מתגלה כשר ביטחון אחראי ושקול, העובד בשיתוף פעולה מלא עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט ועם נתניהו – רחוק מתדמית האקדוחן השלפן עם הפתיל הקצר.

ככל שהבחירות הבאות מתקרבות, האפשרות שהצמד ליברמן-נתניהו ישוב לשתף פעולה עולה שוב על סדר היום של הפוליטיקאים. בכירים בליכוד מתחילים לחשוד שמשהו מתבשל מתחת לאפם, כשגם אישור החוק המאפשר לראש ממשלה ושר ביטחון להכריז לבדם על מלחמה תורם לתחושת הקאמבק של הזוג הוותיק. בינואר האחרון אמר ליברמן למקור ראשון כי אחרי הבחירות הבאות ימליץ לנשיא להעניק לנתניהו את המנדט להקים ממשלה – עוד איתות ליחסים המתהדקים בין השניים. שר הביטחון גם מקפיד להעניק גיבוי לנתניהו לאורך כל חקירותיו הפליליות.

נתניהו ידוע כחובב סגירת קואליציות לפני בחירות. הוא עשה זאת עם ליברמן עצמו ערב בחירות 2013 כשהקימו רשימה משותפת של הליכוד וישראל ביתנו, ובאמצעות סגירה מוקדמת עם החרדים בשלוש מערכות הבחירות האחרונות. ההיגיון של נתניהו בשיטה הזאת היא צמצום סיכונים.

ככל שנתניהו מתחזק, כפי שמצביע הסקר האחרון, יהיה קשה מאוד לוועידת הליכוד להתנגד לריצה משותפת עם ישראל ביתנו. מהלך כזה יפגע בהכרח בבכירי הליכוד, משום שיהיה כרוך בשריונו של ליברמן כמספר 2 ובשריונים לאנשיו במקומות נוספים ברשימה. לכן תרחיש כזה מותנה בפופולריות של נתניהו באותו הזמן.

"אני מתקשה לראות איך נוכל לעמוד בפני ביבי, אם הוא ימשיך להיות כל כך חזק בסקרים", מודה בשיחה עם אל-מוניטור בכיר בליכוד, "השבוע כל השרים שיבחו אותו על ביטול הסכם הגרעין. תיכף יהיה טקס העברת השגרירות האמריקאית לירושלים שזה גם הישג שלו. אף אחד בליכוד לא יפתח נגדו במלחמה בתנאים כאלה".

מבחינת ליברמן, ריצה משותפת עם נתניהו תחסוך ממנו מערכת בחירות בסיכון גבוה, שבסיומה הוא גם יכול למצוא את עצמו מחוץ לכנסת, לפחות על פי סקרים שנערכו בחודשים האחרונים המציבים אותו על גבול אחוז החסימה. חבירה לליכוד גם עשויה להפוך את ליברמן למועמד ריאלי בהתמודדות על ירושת נתניהו מתוך הליכוד.

חבירה של ליברמן לליכוד היא במידה רבה חזרה לביתו הראשון, לתחילת דרכו הפוליטית כמנכ"ל הליכוד העוצמתי, שסייע לנתניהו לכבוש לראשונה את השלטון ב-1996. נתניהו היה אז בן 47, ליברמן בן 38 – שני צעירים אמביציוזיים, שותפי סוד, שלמרות השונות ביניהם היו דומים יותר זה לזה מכפי שהדבר נראה היה לעין.

העולה מרוסיה, שלא הצליח להיפטר מהמבטא הכבד, והצבר הקצין ביחידה מובחרת, בעל האנגלית המושלמת, נפרדו מאז, התקוטטו, השלימו וחברו יחד פעמים כה רבות, עד כי קשה לעקוב אחרי הגאות והשפל ביחסיהם. מה שמרתק ומפתיע כל פעם מחדש ביחסים ביניהם הוא יכולתם לשוב ולהתכנס לעבודה משותפת, רגע אחרי שרשמו עוד שפל ביחסיהם.

בחודשים שקדמו למבצע צוק איתן עלו יחסיהם פעם נוספת על שרטון, ושר החוץ ליברמן יצא פומבית נגד מדיניותו הביטחונית הרופסת לדעתו של ראש הממשלה נתניהו. אחרי הבחירות ב-2015 הפתיע ליברמן את נתניהו, כשסירב להצטרף לממשלתו והותיר אותו עם קואליציה של 61 מנדטים.

יחסיהם נראו אז בלתי ניתנים לשיקום, לאחר שליברמן כינה את נתניהו בראיון לגלי צה"ל [אפריל 2016] שקרן, רמאי ונוכל, ואמר שנתניהו הוא ''ראש ממשלה נואש שלא מסוגל להעביר אף חוק. זאת קואליציה? זאת בדיחה". הליכוד לא נשאר חייב ופרסם תגובה לעגנית במיוחד ממנה זכור בעיקר משפט אחד: "אדם שהכדור היחיד ששרק לו ליד האוזן הוא כדור טניס, אדם שלא הוביל מימיו אפילו לא חייל אחד לשדה הקרב, ולא קיבל החלטות מבצעיות מימיו, אדם שלא שרד ישיבת קבינט אחת מתחילתה ועד סופה...".

כל זה לא מנע מהשניים, שבועות ספורות לאחר מכן, לבצע קאמבק דביק מול המצלמות כשליברמן מונה לשר ביטחון. כעת שום דבר כבר לא יוכל להפתיע.

Continue reading this article by registering and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli elections, coalition, israeli politics, yisrael beitenu, likud party, avigdor liberman, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept