ישראל פולס

בקרב על דעת הקהל, חמאס מוכן להקריב חיי אזרחים

p
המחבר
בקצרה
בעוד הרשות הפלסטינית מארגנת לקראת יום הנכבה "מחאה מדינית", בחמאס מעוניינים שעשרות אלפי תושבים ברצועה יצעדו לגדר ויתעמתו עם צה"ל. בפת"ח אומרים: "הם רוצים להראות שהמחאה שלהם גדולה יותר ולא אכפת להם המחיר"

בדרשה שנשא בעזה ביום שישי [9 במארס] קרא ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה לתושבי עזה לצעוד לעבר גדר הרצועה "במחאה על המצור בעזה". לדברי הנייה, "לא נוכל לשלוט בעשרות אלפי האזרחים שייצאו לתהלוכות בצפון, מזרח ודרום הרצועה". המסר שלו כוון לישראל, ואולי גם למצרים. אם עד כה חמאס שלט במספר המפגינים שמתמידים להגיע מדי יום שישי לגדר ברצועה, הפעם (על פי המסר) חמאס נותן אור ירוק לכמה שיותר מפגינים להגיע לגדר ולהתעמת עם צה"ל.

מאז הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על העברת השגרירות לירושלים [2017], עודד חמאס מפגינים להגיע לצפון הרצועה ולהתעמת עם כוחות צה"ל. עם זאת בצה"ל העריכו כי חמאס הקפיד על מספר מצומצם של מפגינים, כך שמצד אחד המחאה לא תצא משליטה ומצד שני המחאה תישמר בתודעה הפלסטינית עד לרגע שבו יוחלט לתת אור ירוק למחאה המונית רחבה. עכשיו מתברר שהגיע הרגע.

על פי הידוע, תנועת חמאס מכוונת את התהלוכות ההמוניות, אשר זכו לכינוי "מסע השיבה הגדולה", לשני מועדים טעונים. תהלוכה ראשונה תתקיים ביום האדמה שיצוין ב-30 במארס. בחמאס מתייחסים לתהלוכה הזאת כמעין חזרה גנרלית לקראת התהלוכה השנייה, שצפויה להתקיים ב-15 במאי – יום הנכבה. על פי דיווחים בתקשורת, טקס פתיחת השגרירות האמריקאית בירושלים מתוכנן ל-14 במאי – כלומר ממש לפני יום הנכבה.

התכנון הוא שעשרות אלפי פלסטינים יצעדו לעבר גדר ההפרדה, כשעיקר המאמץ יהיה להביא מפגינים לצפון הרצועה, אל מעבר ארז. כבר בימים הקרובים מתכננים בחמאס להקים אוהלים בשטחים הסמוכים לגדר ההפרדה – סמל לפליטי הנכבה, בהם ישהו הצועדים לפני התהלוכות. בחמאס מתכוונים לסקר תקשורתית את הצבת האוהלים כדי שכל תושבי עזה יוכלו לדעת על הכוונה לצעוד לעבר ישראל ולמחות על הסגר המתמשך.

מתרחיש שכזה חוששים בישראל. כיצד יהיה על צה"ל להגיב אם באמת יעלו על הגדרות אלפי או עשרות אלפי פלסטינים? נדמה כי השאלה היא לא איך יעצרו אותם, אלא באיזה מחיר. ברור להנייה ולבכירי חמאס בעזה האחרים, שקריאתם לצעדה המונית לעבר ולאורך גדר ההפרדה משמעה קריאה לעימות אלים עם צה"ל שעלול להביא למספר נפגעים רב. אבל מבחינת חמאס, כך נדמה, המטרה מקדשת את האמצעים.

מקור פלסטיני בתנועת הפת"ח אומר לאל-מוניטור, כי מחאת הרשות הפלסטינית המתוכננת ליום הנכבה וטקס פתיחת השגרירות האמריקאית בירושלים הם שמניעים את הנהגת חמאס. "הם בפירוש רוצים להראות שהמחאה שלהם גדולה יותר ומשמעותית יותר לעם הפלסטיני, ולא אכפת להם המחיר", הוא אומר, "העיקר שיגידו שחמאס מוביל את המחאה".

בעוד חמאס מתכנן מחאה אלימה ומדממת, הרשות הפלסטינית נערכת למחאה אחרת שבה תבליט את השאיפה להכרה מדינית. כפי שפורסם כאן באל-מוניטור, ברשות יוזמים טקס הכרה במדינה פלסטינית ומקווים שיגיעו לרמאללה נציגי המדינות שכבר הכירו בפלסטין כמדינה.

שני סוגי המחאה – האלימה של חמאס מצד אחד והמדינית של הפת"ח והרשות הפלסטינית מצד שני, מוכיחים עד כמה דרכי הפעולה של שתי התנועות הפלסטיניות שונות בתכלית. חמאס דוגלת במאבק מזוין חסר פשרות יהיה המחיר אשר יהיה, בעוד אבו מאזן משוכנע שהדרך היחידה להגיע לסיום הכיבוש הישראלי והקמת מדינה פלסטינית היא הדרך המדינית. ההבדל הזה גולש גם למאבק על דעת הקהל, ונראה כי חמאס עשוי להצליח "לגנוב את ההצגה" – סביר שהתקשורת הפלסטינית והבינלאומית תתרכזנה בהפגנות האלימות הרצועה ובמספר הנפגעים הפלסטינים. "זו דרך נלוזה וחסרת אחריות לזכות בדעת הקהל", אומר לאל-מוניטור המקור הפלסטיני.

בינתיים בצה"ל נערכים גם כן ליום הדמים שמתכנן חמאס. האלוף יואב פולי מרדכי פנה לפלסטינים בעזה כבר בחודש שעבר [19 בפברואר], באמצעות סרטון שהעלה לרשת, וציין כי 15 פלסטינים כבר נהרגו וכ-400 נפצעו בעימותים עם צה"ל סמוך לגדר. "החל מהיום צה"ל ינקוט באמצעים קשים יותר נגד מפרי הסדר על גבול הרצועה", הזהיר מרדכי, "כדאי לכם להפסיק עם זה עכשיו, לכו להפגין מול חמאס בעזה".

האזהרות של מרדכי לא הועילו וההפגנות נמשכו במוקדים שונים. בתחילת החודש  [3 במארס] נהרג פלסטיני ו-16 נפצעו מירי אש חיה. בסוף השבוע האחרון דיווח משרד הבריאות הפלסטיני כי בעימותים מזרחית לעיר ג'באליה נפצעו שלושה, אחד מהם באורח קשה.

בהפגנות סוף השבוע האחרון נחשף כי צה"ל החל להשתמש ברחפן היורה רימוני גז לעבר מפגינים ברצועה במטרה לפזר ולהרחיק אותם מהגדר. ככל הידוע עד כה השימוש ברחפנים נעשה רק לצרכי מודיעין. עתה מתברר שהרחפנים שבידי צה"ל הם גם אקטיביים ומסוגלים לירות רימוני גז מדמיע או אמצעים אחרים לפיזור הפגנות, במטרה להדוף את המפגינים עוד לפני שהצליחו להגיע לעימות חזיתי עם חיילים. 

אמצעי זה לא יפגע כנראה בנחישות חמאס למחות ביום הנכבה. הפגנות ועימותים יתקיימו בכל מקרה, והשאלה הפתוחה היא כמה פלסטינים ישלמו בחייהם או בגופם רק כדי שמנהיגי חמאס יוכיחו ליו"ר הרשות ולפת"ח שהדרך שלהם כביכול נכונה ויעילה יותר. ניסיון העבר מלמד שחמאס יצליח לגבור על הפת"ח בקרב הזה על התודעה, אבל הפלסטינים עצמם ישלמו על כך מחיר גבוה מאוד.

Continue reading this article by registering and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept