ישראל פולס

הניצחון ההיסטורי של הקייסים האתיופים על הממסד הרבני

p
המחבר
בקצרה
אחרי שלושה עשורים של אפליה וגזענות, ועדת שרים החליטה להכיר בקייסים כמנהיגים רוחניים ולשלב רבנים יוצאי אתיופיה בתפקידים במועצות הדתיות. הביקורת: שיתנו להם להשתתף בבדיקת זכאותם של בני הפלשמורה לעלות לישראל.

ועדת השרים לקידום שילובם של יוצאי אתיופיה החליטה בשבוע שעבר [19 בפברואר] להכיר בקייסים כמנהיגים רוחניים עבור יהודים יוצאי אתיופיה ובכך להסדיר את מעמדם כחלק ממערך שירותי הדת בישראל. ההחלטה כוללת גם את שילובם של רבנים יוצאי אתיופיה בתפקידים במועצות הדתיות.

יו"ר הוועדה ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבה: "יש לקהילה (האתיופית) מעמד מיוחד דווקא כי היא שמרה על מורשת ישראל תוך ניתוק מוחלט. זה מרגש אותי, זה קרוב ללבי ולכן המעמד שאנו מציינים היום הוא גם היסטורי".

במקרה הזה השימוש במילה "היסטורי" הוא דווקא נכון. ההחלטה הזו מבטלת רשמית היבט אחד של האפליה הגזענית ממנה סובלים יוצאי אתיופיה בישראל.

הקייסים היו המנהיגים הרוחניים של הקהילות היהודיות באתיופיה ושמרו על מנהגי היהדות בנוסח ייחודי. עם עלייתם לישראל של בני העדה ירד מעמדם של הקייסים. הממסד הרבני בישראל לא הכיר בהיותם שומרי ההלכה או מנהיגים רוחניים. הרבנות ומשרד הדתות דרשו מהם לעבור קורסי הסמכה לרבנות, וגם מי שעבר אותם הוסמך לשמש רק רב בקהילות אתיופיות ולא בכלל ישראל חלילה.

למרות תמיכתו של הרב עובדיה יוסף, שהיה הראשון להכיר ביהדות אתיופיה עוד בתחילת שנות ה-70' ובכך איפשר את עלייתם ארצה מכוח חוק השבות, הממסד הרבני ובעיקר זה האשכנזי, אשר מראש הטיל ספק ביהדותם, סירב לקבל את היות הקייסים מנהיגים רוחניים ודתיים.

העיתונאי והפעיל החברתי איינאו סנבטו מסביר בשיחה עם אל-מוניטור, כי רק בעקבות הפגנות סוערות של יוצאי אתיופיה ב-1992 המליצה ועדה ממשלתית להקל בהסמכה של המנהיגות הדתית האתיופית. לדבריו, בסופו של דבר מונו רבנים אתיופים שעברו הסמכה מלאה רק לתפקידים זוטרים ורק בקהילות אתיופיות. מספר זעום של קייסים קיבלו משרות של מה שהוגדר "רועה רוחני" בקהילות יוצאי אתיופיה, אלא שגם כאן האפליה נמשכה ורבנים אלה קיבלו שכר נמוך בהרבה לעומת שכרם של הרבנים שאינם אתיופים.

לאחר שנים של דיונים קבע בית הדין האזורי לענייני עבודה בבאר שבע [יולי 2016], כי מדינת ישראל והמועצות הדתיות הפלו במשך שנים את הקייסים ואת רבני הקהילות בני העדה האתיופית. בית המשפט גם הורה לשלם להם רטרואקטיבית פיצויים, הפרשי שכר ופנסיה. פסק הדין ציין כי הקייסים והרבנים הופלו במשך שנים על ידי המועצות הדתיות, למרות קביעות חוזרות ונשנות כי הם עובדים ופועלים בדיוק כמו רבני שכונות שהשתכרו יותר מהם בצורה משמעותית.

"במקום לאזור אומץ ולמצוא פתרון לעיוות שנוצר לאורך השנים, הרי שהמדינה הנציחה את האפליה ואת הפער כאשר התנערה מהתחייבויותיה לתיקון המעוות, בעיקר בהצגת טענות 'מפולפלות' של התיישנות", כתב בין היתר השופט יוחנן כהן, "התנהלות זו אינה מתיישבת עם חובת תום הלב המוטלת על המדינה בצורה מוגברת. התמונה שהתגלתה בפני בית הדין היא תמונה מצערת שאינה מתיישבת עם עקרונות השוויון כעולה ממגילת העצמאות".

בינתיים המדינה לא מכירה באחריותה זו לאפליה, היא ערערה על פסק הדין לבית הדין הארצי לעבודה והדיונים יחלו בקרוב.

ב-2015 פרצה שוב מחאה של יוצאי אתיופיה על רקע אפליה מתמשכת, כשהפעם הגורם הישיר לכך הייתה התנהגות אלימה של שוטרים כלפי ישראלים יוצאי אתיופיה. את המחאה הצית סרטון המראה שוטרים מכים את דמאס פיקדה, חייל ממוצא אתיופי, ללא סיבה נראית לעין. החקירה העלתה כי פיקדה היה זה שהתעמת ראשון עם השוטרים, אך אלה הגיבו כלפיו באלימות מופרזת. החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיק הובילה להפגנות שהתפתחו לעימותים אלימים בהם נפצעו עשרות מפגינים ושוטרים ונעצרו מאות. אגב, באוגוסט 2016 הפך פיקדה לקצין בצה"ל.

כדי להרגיע את המהומות החליטה הממשלה להקים ועדת שרים ובראשה נתניהו עצמו. מאז הקמתה לפני פחות משנתיים היא העבירה 12 החלטות על פרויקטים לקידום שילובם של יוצאי אתיופיה בתחומי חינוך, רווחה, שיכון ועוד.

אבל גם כיום, למרות הפרויקטים שאושרו וההחלטה האחרונה בתוכם, מצבם של יוצאי אתיופיה בישראל רחוק מלהשביע רצון. מה שמעיד על כך יותר מכל הם נתוני הפשיעה בקרב צעירי העדה. שיעור כתבי האישום המוגשים נגד צעירים יוצאי אתיופיה כפול ממספרם היחסי באוכלוסייה, ובקרב קטינים התמונה מבהילה ממש: שיעור כתבי האישום מגיע לפי ארבעה ממספרם היחסי.

גורם ממשלתי בכיר המעורב בהחלטות הוועדה אומר לאל-מוניטור, כי ההחלטה על הקסים אשר התקבלה בשבוע שעבר היא בגדר מהפכה. "סוף סוף הצלחנו לעבור את התנגדות הרבנות ולקבל רשמית בהחלטה ממשלתית עקרונית את מעמד הקייסים כמנהיגים רוחניים של הקהילות האתיופיות. הם כאלה בזכות ולא בחסד".

לדבריו, המדינה תממן את שכרם של 20 קייסים כאלה, בשכר שווה לשכר רבנים, "כולל קייסים צעירים שהוכשרו על ידי הוותיקים".

חברת הכנסת פנינה תמנו שטה (יש עתיד) אמרה לאל-מוניטור כי "באיחור של שלושה עשורים נעשה צדק היסטורי עם מי שהיו שומרי הסף של יהודי אתיופיה בגולה מול כל האתגרים, התלאות והמיסיון. עד היום מקומם המכובד נרמס כאן בישראל, וטוב מאוחר מאשר אף פעם להודות בטעות ולתקן את העוול".

סנבטה לא מתרגש מההכרה ואומר כי למעט כמה תקנים שניתנו לרבנים ולקייסים, אין להחלטה משמעות אמיתית. משמעות כזו תהיה, לדבריו, אם יאפשרו לרבנים ולקייסים להשתתף בבדיקת הזכאות של אלפי אנשי הפלשמורה הנמצאים באתיופיה ומבקשים לעלות לישראל.

מבחינתם של רבים, מבחנה של ההחלטה יהיה ראשית מעשי. כלומר אם הרבנות תאפשר לרבנים ממוצא אתיופי לשרת כרבני שכונות וקהילות של ציבור ישראלי מכל העדות, או שתמשיך להתייחס אל יוצאי אתיופיה כזרם דתי נפרד ומנודה. בית כנסת ספרדי יעמיד בראשו מין הסתם רב ספרדי, ובית כנסת אשכנזי יעדיף רב אשכנזי. אבל כור ההיתוך הישראלי משמעו שרב הקהילה מדריך את בני קהילתו ומסייע להם, ולא חשוב אם הגיעו לשם מאתיופיה, מרוקו או מארצות הברית.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: synagogue, rabbinate, integration, judaism, immigrants, benjamin netanyahu, rabbis, ethiopia

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept