ישראל פולס

האם חידוש החשמל בעזה ישיב את אמון תושביה באבו מאזן?

p
המחבר
בקצרה
לקראת כינוס המועצה המרכזית הפלסטינית ברמאללה על רקע המשבר העמוק ביותר שידעה הרשות בשנים האחרונות, החליט אבו מאזן לחזור ולממן את צריכת החשמל ברצועה. ספק אם תושבי עזה ימחלו למי שכינו "רוצח הילדים" על "טוב הלב" המאוחר שלו.

בסוף השבוע האחרון [7 בינואר] פרסם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב פולי מרדכי, את ההודעה לה חיכו בעזה למעלה משבעה חודשים. בדף הפייסבוק של המתאם "אל-מונסק" מסר מרדכי בלשון יבשה: "לאחרונה פנתה הרשות הפלסטינית בבקשה (לישראל) להשיב את החשמל, שהחליטה לצמצם את אספקתו ביוני 2017, והתחייבה לשלם את עלותו. ישראל דנה בבקשה, ולאחר התלבטות והתחבטות, ומשיקולים הומניטריים בלבד ולאור המצוקות העמוקות, קיבלה את פניית הרשות ובימים הקרובים אספקת החשמל, שעודנה מצומצמת, תחזור להיקף של 120 מגה-וואט באמצעות 10 קווי מתח חשמל גבוה המגיעים מישראל לרצועת עזה, כפי שהיה עד יוני 2017".

מרדכי הוסיף וציין, כי הקבינט המדיני-ביטחוני אישר עקרונית לפני למעלה משנה תוספת של מאה מגה-וואט לרצועה, אך הם יסופקו רק כשייפתר עניין הומניטרי אחר – השבת גופות חיילי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול. משפחות שני החיילים הביעו תרעומת על הסכמתה של ישראל להשיב את אספקת החשמל לעזה, למרות שחמאס מסרב עדיין להשיב את גופות בניהן. לכן, כמו כדי לצאת ידי חובה, פרסם המתאם בדף הפייסבוק גם פנייה מאת לאה גולדין, אמו של הדר, אל תושבי עזה. "אל תהיו בני ערובה בידי ארגון הטרור חמאס", היא כתבה, "הומניטריות ואנושיות צריכות להיות הדדיות".

פניית הרשות הפלסטינית הפתיעה את ישראל. עד לשבוע האחרון הדיווחים שהתקבלו ועליהם גם התבססו ההערכות הישראליות הם שהפיוס הפלסטיני תקוע, כיוון שאבו מאזן מסרב להסיר את הסנקציות שהטיל על עזה כל עוד סוגיית השליטה על הכוחות המזויינים לא תיפתר. בכירי חמאס אף התלוננו שעל אף נכונותם והצהרותיהם המפורשות לוותר על השליטה האזרחית ברצועה ולהגיע לפשרות מרחיקות לכת מבחינת תפיסתה של חמאס, אבו מאזן עיקש בסירובו להסיר את הסנקציות ואינו מראה סימנים שהוא מוכן להתקדם לסיום המשבר. כל זאת כאמור עד סוף השבוע האחרון.

הסכמתו של אבו מאזן לממן את תצרוכת החשמל של עזה על רקע איומי ארה"ב לפגוע בסיוע החוץ לרשות הפלסטינית, אינה עניין של מה בכך. עלות צריכת החשמל בעזה נאמדת בכ-40 מיליון שקל בחודש, כשחלקם מגיע ממסי הרשות הפלסטינית שישראל מקזזת וחלקם ממדינות וקרנות סיוע בינלאומיות. ופתאום עכשיו, עוד לפני שנפתרה סוגיית השליטה הביטחונית בעזה, אבו מאזן הפתיע את כולם וחזר לקבל אחריות על הרצועה. 

חידוש אספקת החשמל אינו פותר לחלוטין את מצוקת החשמל של תושבי הרצועה, אלא רק מקל עליה. לכשתחודש האספקה יזכו משקי הבית בעזה לקבל שעתיים עד ארבע שעות חשמל נוספות מדי יום, ובסך הכול כעשר שעות חשמל ביממה. מבחינת תושבי הרצועה שידעו ימים קשים של שעתיים חשמל ביממה, מדובר בשיפור עצום.

"ברור שזה צעד ראשון לקראת הפיוס", אומר מקור ביטחוני ישראלי לאל-מוניטור. הפגיעה באספקת החשמל לעזה הייתה המהלך הכי לא פופולרי שנקט אבו מאזן כלפי חמאס וכלפי תושבי הרצועה, שהפכו אותו ל"אויב העם". בשעתו נתלו ברחבי הרצועה שלטים בגנותו, וכתובות גרפיטי שקראו לו "רוצח הילדים" צוירו על קירות בעזה. על אבו מאזן הוטלה האחריות למותם של תינוקות וילדים שלא הצליחו לקבל טיפול רפואי בבתי החולים בעזה בגלל אי אספקת חשמל.  

למרות כל זאת, יו"ר הרשות הפלסטינית סירב לוותר. אבו מאזן היה מוכן לספוג את הנאצות של תושבי הרצועה, כמחצית מבני עמו, כדי ללמד את חמאס לקח. ואכן הלחץ שלו פעל על חמאס. אלמלא נחישותו, ספק רב אם חמאס היה מוכן לקיים שיחות פיוס ולדון עם הרשות על חלוקת השליטה במנגנוני הביטחון בעזה, ובטח יחיא סינוואר לא היה מכריז בקול כי תנועתו קיבלה החלטה אסטרטגית לוותר על השליטה האזרחית ברצועה. 

מה הניע את אבו מאזן לוותר ולהתפשר דווקא כעת על מה שלא היה מוכן לו עד לאחרונה ממש? בשבוע הבא [14 בינואר] תכונס ברמאללה המועצה המרכזית הפלסטינית. בכינוס אמורים לקחת חלק כל הפלגים הפלסטינים, וכנראה גם  נציגים של חמאס תושבי הגדה. המועצה מתכנסת על רקע המשבר החמור ביחסי ארה"ב והרשות הפלסטינית והקשיים בהליך הפיוס בין פת"ח לחמאס.

מקור בכיר בתנועת הפת"ח אומר לאל-מוניטור, כי אין ספק שהרשות נמצאת במשבר העמוק ביותר שידעה בשנים האחרונות, וכי בכינוס ידונו בדרכים שעל הרשות לפעול כשלטון ריבוני על כל התנועות הפלסטיניות. "לאבו מאזן", הוא אומר, "אין הרבה ברירות. הוא מודע למצב המורכב והמסובך, וכדי לזכות באמון של תושבי עזה מחדש הוא חייב להראות שאינו מתעלם מהם ומוכן לחזור ולקבל אחריות עליהם".

לדברי המקור, החלטת אבו מאזן לחזור ולשלם על צריכת החשמל של תושבי הרצועה היא אמנם צעד חשוב והסרת מכשול משמעותי בדרך לפיוס, אבל הדרך עדיין ארוכה ומורכבת. חידוש החשמל מבחינת הרשות לא נועד לרכך את חמאס, אלא לשלוח מסר לתושבי עזה שהרשות הפלסטינית ואבו מאזן בעיקר רואים את עצמם אחראים להם ולא נטשו אותם. תנועת הפת"ח ובראש ובראשונה יו"ר התנועה והרשות אבו מאזן אינם יכולים לעמוד בראש המועצה המרכזית ברמאללה, אומר המקור, לדון בעתידם של הפלסטינים ולבקש מהם גיבוי ואמון למהלכי העתיד, בעוד תושבי הרצועה סובלים ממחסור חמור בחשמל בשיאו של החורף.

ספק אם תושבי הרצועה ימחלו לאבו מאזן על "טוב הלב" המאוחר שלו .   

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את נצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012).
ב-2010 יצא לאקרנים סרטו ''חיים יקרים'' אשר הוקרן בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של טורונטו וזכה אף בפרס ''אופיר''. הוא בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית ומתגורר בנס ציונה.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X