ישראל פולס

ארה״ב שוקלת לגבש קווים מנחים למו״מ בין ישראל לפלסטינים

p
המחבר
בקצרה
באמצעות שליחיו לאזור, טראמפ מקפיד לשמר את התקווה לחידוש תהליך השלום, כדי להדק את קשריו עם מצרים כמשקל נגד לאיראן ולאיסלאם הקיצוני. בכיר במשרד החוץ הישראלי מאשר כי האפשרות של קווים מנחים כאלה עלתה בשיחות שקיים ג׳ייסון גרינבלט בירושלים.

חילוקי דעות מפתיעים התגלעו בין ארה"ב לישראל בשאלת הפרשנות להסכם הפיוס בין פתח לחמאס. תגובתה של ישראל הייתה כמעט פבלובית. היא הקפיאה את המגעים עם ממשלת הרשות הפלסטינית (פרט לסוגיות דחופות של ביטחון וסיוע הומניטרי). ארה"ב, מצדה, המשיכה לנהל דיאלוג עם רמאללה, גם בדרג הבית הלבן וגם במחלקת המדינה. השליח האמריקאי ג'ייסון גרינבלט הוא שמוביל את המגעים האלה, ביחד עם שגריר ארה"ב בתל אביב, דיוויד פרידמן, וצוות הקונסוליה בירושלים. נדמה שהמוטו של הממשל האמריקאי הוא "תנו סיכוי להסכם הפיוס".

על פי דיפלומט אמריקאי בכיר, הממשל הבהיר לנשיא הפלסטיני אבו מאזן שאין בכוונתו להתערב ולפעול נגד ההסכם הפלסטיני החדש, ושהוא תובע מחמאס להתפרק מנשקו, אם כי לא בין לילה. הדיפלומט האמריקאי אינו פוסל את האפשרות כי לאחר שישקע האבק בין שתי הסיעות הפלסטיניות היריבות, בוושינגטון ישרטטו קווים מנחים למשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים (מבלי לכלול בו את חמאס).

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס קבע ביקור באזור בשבועות הקרובים (בדצמבר), כדי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם הנשיא אבו מאזן, ובקהיר גם עם הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי. סגן הנשיא נחשב נץ פוליטי, אך לאחר שמזכיר המדינה רקס טילרסון הודר הלכה למעשה מכל מאמצי השלום באזור, נראה שהביקור הזה עשוי להיות משמעותי.

בינתיים, ג'ייסון גרינבלט ממלא את הנחיותיו של הנשיא, לשמר את התקווה להמשך המשא ומתן. על פי מקורות אמריקאיים, מטרתו של הממשל בארה"ב היא לשמור מצד אחד על מדיניות פרו-ישראלית מאוד, ומנגד להדק את הקשרים עם מצרים (ועם סעודיה) כמשקל נגד לאיראן. חתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, אמור לבקר בריאד שוב בימים הקרובים.

הנשיא דונלד טראמפ חייב עדיין להחליט אם בכוונתו לשרטט קווים מנחים לפתיחת המשא ומתן, למרות התנגדותו של נתניהו למהלך שכזה. המוטיבציה העיקרית למהלך שכזה - שאף נכלל בהבטחות הבחירות שפיזר טראמפ במהלך המרוץ שלו לנשיאות - היא הרצון של הממשל לשתף פעולה עם מצרים במלחמה הנמשכת נגד האיסלאם הקיצוני. על פי הדיפלומט האמריקאי, טראמפ מייחס חשיבות רבה להכרזה​ שלו בריאד ב-21 במאי, בפסגה הערבית-מוסלמית-אמריקאית. ייתכן שירצה להשלים את הדברים ולצאת בהכרזת וושינגטון על חידוש תהליך השלום במזרח התיכון.

הדיפלומט האמריקאי הסביר שהקווים המנחים עשויים לכלול סדרה של אלמנטים: לדוגמה, שהמשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים יתנהל ללא השתתפות חמאס, ויתבסס על נוסחה מוסכמת שאחד מהפרמטרים שלה יהיה פתרון שתי המדינות לשני עמים. חמאס יצטרך לפרק את הזרוע הצבאית שלו, והפלסטינים יידרשו להכיר בישראל כמדינה יהודית.

אשר לישראל, יהיה עליה להגביל את הבנייה בהתנחלויות לצורכי הגידול הטבעי בלבד. הגבול הסופי ייקבע כך שיענה על צורכי הביטחון של ישראל ויעניק חופש תנועה לפלסטינים. בעניין זה, יוסכם על אמצעי ביטחון קפדניים וכן על צעדים למלחמה בטרור, כולל נוכחות ישראלית לאורך נהר הירדן. שיתוף פעולה ביטחוני יושג בין ארה"ב, ישראל, מצרים, ירדן וסעודיה, על בסיס הצהרת ריאד.

אלמנט חשוב לא פחות יהיה מציאת פתרון לבעיית הפליטים הפלסטיניים, אם באמצעות יישובם בשטחים פלסטיניים ואם באמצעות תוכנית פיצויים בינלאומית.

ולסיום, הקווים המנחים יכללו נורמליזציה של היחסים בין ישראל למדינות ערב, על בסיס יוזמת השלום הערבית מ-2002.

רעיונות אלה נידונים כעת במועצה לביטחון לאומי, בניצוחו של היועץ לביטחון לאומי, הגנרל הרברט מקמאסטר.

הדיפלומט האמריקאי סיפר לאל-מוניטור כי מטרתם של הקווים המנחים היא להקשות על נתניהו לסרב למי שנתפס כנשיא האמריקאי הפרו-ישראלי ביותר בשנים האחרונות.

מקור בכיר במשרד החוץ הישראלי ששוחח עם אל-מוניטור בעילום שם הודה שהאפשרות לניסוחם של קווים מנחים למשא ומתן עתידי אכן נידונה בפגישותיו של השליח האמריקאי ג'ייסון גרינבלט בירושלים. לדברי המקור הישראלי, ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד לרעיון שפירוק חמאס מנשקו יהיה אחד מיעדי המשא ומתן (כפי שמציעים האמריקאים); הוא רואה בכך תנאי מוקדם למשא ומתן.

בצד הפלסטיני, מקור בכיר באש"ף הגיב בספקנות לרעיונות שהעלו האמריקאים. הנשיא אבו מאזן אכן מעודד משיתוף הפעולה בין מצרים לארה"ב בסוגיות כמו הסכם הפיוס והאפשרות לשיחות שלום עתידיות, אבל תוכנה של העמדה האמריקאית אינו מוקבל עליו. המקור הבכיר באש"ף הוסיף והדגיש כי הממשל האמריקאי הבהיר לרמאללה שהיא חופשיה להביע את עמדותיה בעניין השיחות על מעמד הקבע.

ובכל זאת, הניסיון לצפות את פרסומם של הקווים המנחים הללו, או את ההכרזה על פתיחת משא ומתן, כמוה כניסיון לצפות מראש את מעשיו של דונלד טראמפ, וזוהי כידוע משימה בלתי-אפשרית.

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X