ישראל פולס

רע לספורטאים, טוב לפוליטיקאים: כשהסכסוך המדיני עולה למגרש

p
המחבר
בקצרה
כבר עשרות שנים שספורטאים ערבים ואיראנים רבים עושים הכל כדי להערים קשיים על מפגשים עם יריבים ישראלים. כשהפוליטיקאים נכנסים לתמונה, במקרים רבים, הם יעשו יותר נזק מתועלת

17 בפברואר 1977, אולם ספורט בווירטון בלגיה. אלופת ישראל בכדורסל מכבי תל אביב מנצחת את צסק״א מוסקבה, קבוצת העל של הכדורסל הסובייטי, במסגרת גביע אירופה לאלופות. טל ברודי, כוכבה של תל אביב, מתראיין לערוץ 1 ששידר את המשחק, ובעברית קצת משובשת של עולה מארה״ב, טובע אמירה חדשה: "אנחנו במפה ואנחנו נשארים במפה. לא רק בספורט – בהכל".

הציטוט הזה של ברודי הפך מאז ללא פחות מסיסמה לאומית, והנציח את מעמדו של הספורט כזירת קרב משמעותית במאבק הישראלי להכרה בינלאומית. הפוליטיקאים נכנסים בחדווה לזירה הזו, לא אחת בניגוד לרצונם של ראשי איגודי הספורט, כדי לקצור רווחים פוליטיים.

המשחק נגד צסק״א התקיים בבלגיה ולא במוסקבה בגלל סירובן של קבוצות מהמדינות הקומוניסטיות לבוא לתל אביב או לארח את הישראלים אצלן. מכבי זכתה בשל כך בניצחונות טכניים על משחקי הבית נגד אותן קבוצות, ומשחקי החוץ נערכו במגרש ניטרלי בבלגיה. כך סייע החרם הספורטיבי הקומוניסטי לקבוצה הישראלית להתקדם, ובסופו של דבר אף לזכות בגביע האירופי באותה עונה.

החרמות לא פסקו לאחר התפרקות הגוש הסובייטי. עשרות ספורטאים ערבים ואיראנים זייפו ועדיין מזייפים פציעות כדי לא להתחרות בישראלים. כך למשל הג'ודאי האיראני ג'וואד מחג'וב טען כי חלה ולכן לא הופיע להתמודדות מול אריק זאבי הישראלי באולימפיאדת לונדון 2012.

בעימות בין התאחדויות הכדורגל הפלסטינית והישראלית, המחלוקות המדיניות הן שורש המאבק. יו"ר ההתאחדות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב דרש יותר מפעם אחת מהתאחדות הכדורגל העולמית (פיפ״א) להשעות את ישראל או להרחיקה מהארגון בשל היחס לספורטאים הפלסטינים במעברים. בהמשך דרש את השעיית פעילותן של שש קבוצות מההתנחלויות המשחקות בליגות הישראליות.

פיפ״א ניסתה להביא להידברות בין הצדדים ואף שלחה ועדה מיוחדת לבדוק את המצב בישראל ובשטחים. הוועדה קבעה כי על ישראל לדאוג למעבר חופשי של ספורטאים במחסומים, אך דחתה את עצם הדרישה להשעייתה.  בקונגרס שהתקיים בבחריין לפני חצי שנה קבעה ההתאחדות הבינלאומית כי היא מורידה את הבקשה הפלסטינית מעל סדר יומה. ההחלטה הסופית לדחיית הבקשה התקבלה במועצת פיפ״א ב-27 באוקטובר.

אחד ממקורבי רג'וב אמר לאל-מוניטור: "אנחנו לא סיימנו. הערעור על החלטת פיפ״א כבר הוגש לבית הדין העליון לבוררות בספורט (CAS) – והמאבק שלנו למען הספורטאים הפלסטינים ונגד הקבוצות הישראליות הלא חוקיות בהתנחלויות לא נגמר". לדברי המקורב, "המאבק פוליטי. זה ברור. ההנחיה של ההנהגה היא שהמאבק הבינלאומי נמשך בכל המישורים, וספורט הוא אחד מהם, עד להשגת מטרותינו המדיניות".

הדיון בבית הדין נקבע לסוף נובמבר, אבל ספק רב אם הוא יתערב בהחלטת פיפ״א, שאותה נימק נשיא ההתאחדות ג'יאני אינפנטינו בכך שמדובר במחלוקת פוליטית שאין לחברות פיפ״א סמכות לדון בה.

שלומי ברזל, ראש מערך ההסברה בהתאחדות הכדורגל הישראלית שהיה מעורב במאמצי סיכול ההצעה הפלסטינית, אמר לאל-מוניטור כי רג'וב ״קיבל סטירה״ מפיפ״א בשל ניסיונותיו לקדם מהלכים פוליטיים בארגון ספורטיבי. לדברי ברזל, הארגון החליט בצדק שלא להיגרר לסכסוך המדיני בין ישראל לפלסטינים. ״אנחנו עושים הכול ועומדים בדרישות הוועדה הבינלאומית לאפשר לספורטאים הפלסטינים מעבר במחסומים, תוך שיתוף פעולה עם גורמי הביטחון הישראלים", הוסיף. לטענתו, הפלסטינים הם שסירבו להקים ערוץ ישיר בין הצדדים לפתרון מיידי של בעיות כמו עיכוב במחסומים.

ענף הג'ודו סיפק את זירות העימות הפוליטי בשבועות האחרונים. באוקטובר סירבה אבו דאבי להעניק אשרות כניסה לנבחרת ישראל לקראת תחרות שהתקיימה בנסיכות. האשרות אמנם הגיעו באיחור, ובסופו של דבר הנבחרת נחתה באבו דאבי, אבל בנסיכות הודיעו שלא יאפשרו את הצגתו של דגל ישראל ולא ינגנו את ההמנון הישראלי אם אחד המתחרים יזכה במדליית זהב. המארגנים ספגו עלבון צורב כשהג'ודאי הישראלי טל פליקר זכה במדליית זהב [27 באוקטובר]. ״התקווה״ אמנם לא נוגן, אבל פליקר עצמו שר את ההמנון על דוכן זוכי המדליות, מול מצלמות הטלוויזיה שהעבירו את התמונות לעולם. כתבות נרחבות על הסיפור פורסמו בכלי תקשורת בינלאומיים כמו CNN.

תקרית דומה נרשמה גם שבועיים אחר כך באליפות העולם במשקל כבד במרוקו [12-11 בנובמבר]. אשרות הכניסה לישראלים הושגו רק לאחר התערבות של יו"ר איגוד הג'ודו העולמי, מריוס ויזר, שאיים על המרוקאים בביטול התחרות.

משה פונטי, יושב ראש איגוד הג'ודו הישראלי, אומר לאל-מוניטור כי המדינות הערביות עורמות קשיים גם מסיבות פוליטיות, אבל גם כי הן מנסות להימנע ממחאות מקומיות ומהקשיים הביטחוניים הכרוכים באבטחת הישראלים בעת התחרויות. לדבריו, הצלחת המאבק בניסיונות החרם נזקפת לזכות ויזר, שהיה נחוש להוציא את הפוליטיקה מהספורט. עם זאת, הוא מודה כי היה קשה לישראלים להתחרות ללא הדגל באבו דאבי: "כשפליקר זכה וההמנון לא נוגן נעצבתי, אבל התרגשתי מאוד לראות אותו שר את התקווה בעצמו מול המצלמות".

לדברי פונטי, המדינה מסייעת במאבק, אולם לעתים הרעש שיוצרים הפוליטיקאים דווקא מפריע למהלכים למציאת הפתרון ולמגעים העדינים מתחת לפני השטח. פונטי התייחס בין השאר להודעות הרבות של שרת הספורט מירי רגב, כמו אמירתה כי המדליות של הג'ודאים באבו דאבי הן "אצבע בעין" של מארגני התחרות.

לרגב עבר ארוך של הודעות מסוג זה. אלכס גלעדי, חבר הוועד האולימפי הבינלאומי, מתח עליה ביקורת לפני שנתיים, ואמר כי התבטאויותיה מזיקות יותר משמסייעות. לביקורת מצטרף כעת גורם בכיר בהתאחדות הכדורגל, שאמר כי אנשי ציבור, ובראשם רגב, מנצלים את המקרים הללו לצורכיהם הפוליטיים, ויוצרים קשיים מיותרים בניסיונות לפתור מחלוקות בזירה הספורטיבית. לעתים נראה כי אותם פוליטיקאים, ישראל וערבים, שאמורים להוביל את הספורט קדימה, מנסים לקדם בעיקר את עצמם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept