ישראל פולס

מדוע המפלגות החרדיות לא נאבקות נגד כדורגל בשבת?

p
המחבר
בקצרה
הכדורגלנים הנאבקים לשמירת השבת מטעמים אידיאולוגים אמיתיים משמשים מעין קלף מיקוח בידי המפלגות החרדיות, המוכנות לוותר בסוגיית הכדורגל תמורת תיקון חדש של חוק הגיוס שיעבור את מבחן בג"ץ ותקצוב מוסדות חינוך חרדיים.

בשנות ה-70' וה-80' היה אורי מלמיליאן הכוכב הזוהר של קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים, והוליך אותה לזכיות באליפות ובחמישה גביעי מדינה. מלמיליאן נולד וחי שנים רבות בשכונת ממילא בירושלים, מרחק מאות מטרים בלבד מימק"א – מגרשה הביתי של בית"ר עד 1991. בשבת בצהריים, מועד המשחקים הרשמי של ליגות הכדורגל אז, היה מלמיליאן צועד ברגל מביתו אל המגרש לאחר שהתפלל בבוקר בבית הכנסת, כשעשרות מעריצים מלווים אותו. במשחקי חוץ הוא היה מתאכסן על פי דרישתו בבית מלון כבר ביום שישי, ובשבת היה צועד ברגל מבית המלון אל מגרש הקבוצה היריבה.

מלמיליאן הוא אחד הבולטים באנשי הכדורגל הדורשים להפסיק את משחקי הכדורגל בשבת – סוגיה הנמצאת כעת במרכזה של עתירה לבג"ץ. הוא וכ-250 נוספים, בהם שחקני נבחרת ישראל, מאמנים ושחקני עבר, חתמו על עצומה בנושא שהוגשה לראש הממשלה [ספטמבר 2017].

המאבק המשפטי החל בבית הדין לעבודה לפני כשנתיים, כשכמה כדורגלנים ביקשו שלא לחייב אותם לשחק בשבת. השופטת אריאלה גילצר קבעה אז כי המשחקים בשבת מתנהלים ללא היתר. "כרגע אין לכם היתר לעבוד בשבת. אתם פועלים בניגוד לחוק. תבקשו משר הכלכלה היתר לכך...אני לא אתן לכך הכשר, לא אתן אישור למעשה פלילי", היא כתבה בהחלטתה.

ההתאחדות לכדורגל ומשרד הספורט ביקשו דחייה בביצוע פסק הדין והקימו ועדה בנושא. הכדורגלנים מצדם לא ויתרו ועתרו לבג"ץ. בדיון בשבוע שעבר [18 בספטמבר] קבעו השופטים כי המדינה נוקטת סחבת בטיפול בסוגיה, אבל נתנו לה ארכה נוספת. בכך חזרה שאלת הכדורגל בשבת למישור הפוליטי.

מלמיליאן וחבריו הנאבקים לשמירת השבת מטעמים אידיאולוגים אמיתיים, משמשים כך נדמה רק ככלי משחק, מעין קלף מיקוח, בידי הפוליטיקאים החרדים, המוכנים לוותר בסוגיית הכדורגל תמורת חוק הגיוס למשל. מעבר לכך, כדורגל בשבת תואם את הסטטוס-קוו לאורך השנים. הכדורגל לא באמת מעניין את החרדים, וכנראה שאפילו בציבור המסורתי יתנגדו למאבק חרדי על כדורגל בשבת. חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) היה הישיר ביותר בעניין: "לא נוכל להפריע לראש הממשלה בעניין הכדורגל", הודה ח"כ מקלב.

מועצת הרבנות הראשית תקפה לאחרונה את ההחלטה המסתמנת להתיר המשך משחקי כדורגל בשבת. אחד מחברי המועצה, הרב יהודה דרעי, אחיו של שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי, המכהן כרב העיר באר שבע, אמר כי "מנסים לפתות את הנציגים החרדים שתמורת הפסקת עבודות הרכבת (בשבת) יוותרו על ההיתר בכדורגל". הרב דרעי ביקש מחבריו ברבנות "לצאת בקריאה שיעמדו על כך שהנציגים החרדים (בכנסת) לא יוותרו בשום אופן. אסור שהרבנות תשתוק על זה".

למרות דרישת הרבנים, הפוליטיקאים החרדים כאמור לא נוטים לצאת למאבק של ממש בעניין זה, אבל הם גם לא מתכוונים להניח לנושא ליפול בלא קרב או לפחות בלא קבלת תמורה בתחום אחר הקרוב יותר ללבם. אחד הנושאים שאותו יבקשו לקדם במקום מניעת כדורגל בשבת הוא תקצוב מוסדות חינוך שאינם רשמיים. המדינה העבירה לאחרונה תקציב של 50 מיליון שקלים למוסדות חינוך כנסייתיים שמחוץ למערכת החינוך הממשלתית, והחרדים דורשים שתקציב דומה יועבר גם למוסדות חרדיים במעמד דומה.

סוגיה אחרת ומשמעותית יותר מבחינת החרדים היא חוק הגיוס, אשר התיקון לו שנקבע בלחץ החרדים בוטל לאחרונה על ידי בג"ץ. בחוק הגיוס המקורי, שחוקק ביוזמת מפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד בממשלה הקודמת, נקבעו סנקציות נגד צעירים חרדים חייבי גיוס שיסרבו להתגייס לצה"ל או לשירות לאומי. אחד הצעדים הראשונים של הממשלה הנוכחית בנושא דת ומדינה היה תיקון לחוק הגיוס שעיקרו ביטול הסנקציות וקביעת מכסות גיוס. התיקון העניק לשר הביטחון את הסמכות להחליט על שינוי המכסות והשאיר את העתיד מעורפל.

ביטול התיקון לחוק בידי בג"ץ היווה מבחינת החרדים המעשה הקיצוני ביותר של בג"ץ נגדם, וחברי הכנסת של ש"ס ויהדות התורה  החלו לפעול מול ראש הממשלה לפתרון המצב, כלומר לתיקון חדש של חוק הגיוס שיעבור את מבחן בג"ץ. במקביל ובשל הפסיקות האחרונות של בג"ץ בנושאי דת ומדינה, שבה ועלתה הדרישה לחוקק את פסקת ההתגברות (של הכנסת על בית המשפט העליון), כך שיתאפשר לכנסת לשוב ולחוקק חוק שנפסל בידי בג"ץ.

לצד קלף הכדורגל בשבת, מנסים החרדים להשתמש גם במנופי לחץ אחרים. הברית האסטרטגית עם ראש הממשלה והקואליציה המאוד נוחה לחרדים מנטרלים אפשרות של איומי משבר. לכן חברי הכנסת החרדים מעלים איום מסוג אחר – חוק תמורת חוק. לא נתמוך בחוק הלאום החשוב כל כך לראש הממשלה, הם אומרים, אם לא יוכן תיקון לחוק הגיוס בהתאם לדרישתנו.

החרדים מבקשים לזרז את הכנת התיקון לחוק הגיוס בטרם יובא חוק הלאום להצבעה, אך בלשכת ראש הממשלה מזכירים כי בג"ץ קצב 12 חודשים לתיקון חוק הגיוס. בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר לאל-מוניטור כי המפלגות החרדיות יצביעו עם הקואליציה "לפי ההסכמים (הקואליציוניים), ואנחנו נדאג לתיקון חוק הגיוס, אבל לא לפני הקיץ הבא".

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X