ישראל פולס

ברשות הפלסטינית מאוכזבים מההפסד של הרצוג בעבודה

p
המחבר
בקצרה
לדברי בכיר באש"ף, הפלסטינים קיוו שיו״ר העבודה היוצא יחליף את נפתלי בנט בממשלה, כדי לנצל את המומנטום האזורי שטראמפ יצר באזור. כשהאפשרות הזו ירדה כנראה מהפרק, אבו מאזן הורה לאנשיו לגבש עמדה חלופית לתהליך שלום בהובלת ארה"ב

הנהגת הרשות הפלסטינית עקבה בעניין רב אחר הפריימריז של מפלגת העבודה ב-4 וב-10 ביולי. המנהיגים הפלסטינים מכירים היטב את המערכת הפוליטית המורכבת בישראל. הם יודעים לשנן את שמותיהם של כל חברי ש"ס או ישראל ביתנו. מלבד הרשימה הערבית המשותפת ומפלגת מרצ השמאלנית, בהנהגה הפלסטינית רואים מעט מאוד גוונים שונים בקרב הפוליטיקאים בישראל. אחרוני המנהיגים הישראלים שהפלסטינים חלקו להם כבוד היו ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, ושר החוץ אז, שמעון פרס, עוד בימי תהליך אוסלו.

הפלסטינים ניהלו בעבר דיאלוג חיובי עם מנהיגים נוספים בפוליטיקה הישראלית, כמו ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שרת החוץ לשעבר ציפי לבני והשר לשעבר אמנון ליפקין-שחק. בקבינט הישראלי של היום, שר האוצר משה כחלון נתפס בעיניהם כפרגמטי היחיד. מקור בכיר באש"ף שעוקב בדריכות אחר הפוליטיקה הישראלית עבור הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, אפיין את הכנסת כ"מאה גוונים של כיבוש".

אותו מקור בכיר באש"ף סיפר לאל-מוניטור שהפלסטינים מאוכזבים מתבוסתו של יושב ראש מפלגת העבודה היוצא, יצחק הרצוג, בפריימריז האחרונים. כך אמר המקור הבכיר, ששוחח עמנו בעילום שם: ״אבי גבאי נראה כמו אדם שוחר שלום. הבעיה שלנו היא עם ממשלת נתניהו. ללא שינוי של ממש בהרכב הממשלה, אין שום סיכוי לתרגם את המומנטום האזורי שיצר הנשיא דונלד טראמפ לתהליך שיוביל לפתרון של שתי מדינות לשני עמים״.

המקור הבכיר הודה שכמו המצרים, גם הם קיימו מגעים תכופים עם מנהיג העבודה לשעבר יצחק הרצוג, ושהייתה להם סיבה להאמין כי בקרוב צפויה הצרחה פוליטית בינו לבין שר החינוך נפתלי בנט, מנהיג הבית היהודי. ובמילים אחרות, שהתקדמות בתהליך המדיני תאלץ את מפלגתו של בנט לפרוש מהקואליציה, ותעודד את הרצוג להחליף אותו בממשלתו של נתניהו. מהלך שכזה היה מאפשר התנעה של תהליך מדיני בהובלת ארה"ב ובתמיכת מדינות האזור. אבל כעת, כשהאפשרות הזו ירדה כנראה מהפרק, אבו מאזן הורה לאנשיו לגבש עמדה חלופית לתהליך שלום בהובלת ארה"ב. מסרים נשלחו אל קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ואל נשיא צרפת עמנואל מקרון, לגבי האפשרות של גיבוש החלטה במועצת הביטחון של האו"ם בעניין מתווה לפתרון שתי המדינות, כדי להמריץ גם את וושינגטון לפעול בנושא.

המקור הבכיר באש"ף הסביר כי בהתחשב ביחסים המשופרים בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לנשיא טראמפ, בהנהגה הפלסטינית הוחלט לקדם מגעים גם עם מוסקבה. יתרה מזאת, גם המדינות הסוניות הפרגמטיות, מצרים, ירדן וסעודיה, מהוות מפתח להצלחתה של הדיפלומטיה הפלסטינית.

אך כל הצעדים הללו של מגעים וחילופי דברים עם אירופה, עם רוסיה ועם המדינות הסוניות, הם ברובם הגדול טקטיים בלבד. מטרתם היא להפעיל לחץ על הנשיא טראמפ, כדי שייזום מסגרת אזורית למלחמה בטרור ולמשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. המקור הבכיר באש"ף, ששותף בין השאר למגעים המתמשכים עם השליח של נשיא ארה"ב, ג'ייסון גרינבלט, מאמין שבממשל טראמפ עדיין מתכוונים להשיק יוזמה שכזו. לדבריו, הצוות של טראמפ מודע למכשולים שבדרך למשא ומתן, בהתחשב בהרכבה ובטבעה של ממשלת נתניהו הנוכחית.

הוא מוסיף ואומר שברמאללה מוצאים עידוד מסוים בשני גורמים מרכזיים. הראשון הוא נכונותו של כחלון הפרגמטי לתמוך בתהליך מדיני, ולמקם את עצמו כגורם המתון בממשלה. ואכן, כחלון נפגש מעת לעת עם ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה. שנית, ברמאללה מקבלים רמזים שלפיהם ראש הממשלה בנימין נתניהו עשוי להציע כעת ללבני לחזור לתפקיד שרת החוץ, בתמורה לתמיכתם של חמשת חברי הכנסת מטעם מפלגת התנועה. על פי השמועות שהגיעו לרמאללה, השינוי שחל בעמדתו של נתניהו קשור בין השאר לחילופי הגברי במפלגת העבודה. וכך, ייתכן שלבני תקבל את התפקיד שייעד נתניהו להרצוג.

ברמאללה עסוקים מאוד בחיבוטי נפש ובמשאלות לב. בירושלים, לעומת זאת, שוררת אווירה של ריאל פוליטיק. מקור בכיר במשרד החוץ הישראלי הבקיא במאמצים הדיפלומטיים של ארה"ב ובעמדות הפלסטינים, סיפר לאל-מוניטור בעילום שם שנתניהו מעוּדד מאוד ממה שנתפס בעיניו כציר חדש בין טראמפ לפוטין, שעשוי לשחק לידיה של ישראל בכל מה שקשור לסיכול שאיפותיה האזוריות של איראן, למתרחש בדרום סוריה ולשמירה על האיחוד האירופי מחוץ לכל תהליך שלום אזורי. "הקוורטט והדו''חות שלו ככל הנראה מתו", ציין הבכיר בסיפוק. הוא הוסיף ואמר שהנשיא אבו מאזן נכשל בניסיונותיו להחליש את חמאס (באמצעות קיצוץ המימון לרצועה, ובמיוחד קיצוץ באספקת החשמל). למעשה, המצרים נחלצים לעזרת החמאס בעזה, בעידודו של מוחמד דחלאן, אויבו הגדול של אבו מאזן, כנראה בתמורה ליציבות יחסית בחצי-האי סיני.

לדברי אותו מקור בכיר, ישראל אינה ממעיטה בערכן של מדינות ערב הפרגמטיות, והלחץ שהן מפעילות על וושינגטון להתניע מחדש את תהליך השלום, אלא שבשלב זה ידו של נתניהו היא על העליונה, והוא גם משוכנע שישראל תצליח לסכל כל ניסיון לקדם את פתרון שתי המדינות.

למעשה, בירושלים עוקבים באותה מידה של עניין אחר המתרחש בזירה הפלסטינית, בדיוק כמו הפלסטינים אחר המתרחש בפוליטיקה הישראלית. וגם בישראל הגיעו לאותה מסקנה, בדיוק כמו ברמאללה, שהצד האחר הוא "מקרה אבוד". אולי שניהם צודקים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: mohammed dahlan, benjamin netanyahu, israeli-palestinian negotiations, isaac herzog, labor party, mahmoud abbas, tzipi livni, two-state solution

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept