ישראל פולס

העיתונאי שגורם לחברי הכנסת להזיע

p
המחבר
בקצרה
מיזם השקיפות של העיתונאי תומר אביטל הוא במידה רבה המשך למחאה החברתית מקיץ 2011. לאחרונה גייס מהציבור כ-159,000 שקלים, ובכוונתו להפעיל חוקרים פרטיים כדי לאסוף מידע על התנהלותם ופועלם של חברי הכנסת.

לאחרונה הגיעה לידי העיתונאי תומר אביטל הקלטה בת שעה וחצי מתוך מפגש פוליטי סגור של משה כחלון שנערך בחודש אוקטובר. בהקלטה נשמע השר לשעבר מדבר בחופשיות יחסית על המתחולל מאחורי הקלעים של הנהגת המדינה, ומסביר כיצד עובדת שיטת ה"תן וקח" בין בכירי הפוליטיקאים לעסקנים. כחלון אף סיפר על הלחצים שהופעלו עליו בשעתו במטרה לעצור את רפורמת הסלולר המוצלחת, לרבות טלפון מקצין צבא בכיר שהזהיר אותו, כי פתיחת שוק הסלולר לתחרות תפגע בכיפת ברזל.

את הקלטת פרסם אביטל בבלוג שלו, והסיפור זכה לאזכורים רבים גם בתקשורת המיינסטרימית.

תומר אביטל הוא בן 31, עיתונאי עצמאי ("עיתונאי של הציבור", כהגדרתו), שהיה בעבר כתב בכנסת מטעם העיתון "כלכליסט". אז גם חשף את שערוריית "גלידת הפיסטוק" של ראש הממשלה ורעייתו [פברואר 2013].

לפני כארבעה חודשים [יולי 2014] ייסד אביטל מיזם עיתונאי-חברתי אינטרנטי בשם "מאה ימים של שקיפות". המטרה שלו אלמנטרית: "להכפיף את נבחרי הציבור לסטנדרטים אחרים וחדשים של שקיפות ציבורית". מלבד חשיפת הקלטת של כחלון, רשם אביטל כמה הישגים כמו: הצגת העיתוי המסוים בו בחר גדעון סער לפרוש, המאפשר לו למקסם את מענק הפרישה שלו; פרסום תחקיר על נסיעותיו המרובות לחו"ל של ח"כ נחמן שי; ומידע על היעדרויותיהם התכופות מהכנסת של שני הח"כים של קדימה.

אביטל גייס מהציבור כ-159,000 שקלים באמצעות שיטת מימון המונים חברתי ״הדסטארט", תוך שהוא מתחייב להשתמש בכסף לאיסוף מידע על פוליטיקאים, למשל באמצעות חוקרים פרטיים, כדי לחשוף את דרכי התנהלותם במרחבים שאינם חשופים לעין הציבור ואשר מאפשרים פגיעה באינטרס הציבורי.

כמי שפועל בשיטות לא קונבנציונליות, הפך אביטל בשבועות האחרונים למטרד עבור הפוליטיקאים. יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, אף הודיע כי יאסור על אביטל וחבריו ליוזמה להיכנס לבניין הכנסת.

באמצעות הכסף שגייס, מחשב, טלפון נייד ומעל למאה מתנדבים, מנהל אביטל את המיזם מבתי קפה בתל אביב. לפרנסתו הוא כותב למספר עיתונים. הוא אוכל בחסכנות וחי בצמצום עם שתי שותפות לדירה, אבל מרגיש מסופק מקצועית יותר מאי פעם. במידה רבה, המיזם של אביטל הוא המשך למחאת קיץ 2011.

אל-מוניטור: לדעתך העיתונות המסורתית לא מספיקה כדי לטפל בתופעת העדר השקיפות?

אביטל: רוב העיתונאים לא אוהבים לשבת בוועדות. הם מעדיפים להיפגש עם חברי כנסת ובהרבה מקרים מביאים רכילות פוליטית. זה מאוד מעניין לדעת למה ומתי גדעון סער פורש, אבל זה יותר מעניין ולא פחות חשוב להבין שהוא תיזמן את הפרישה שלו כך שיקבל עוד 42,000 שקל.

כעיתונאי חפרתי באתרים הממשלתיים, במקומות שעיתונאים לא אהבו לחפש, הייתי בקשר עם אנשים שחיטט בהם מסיבות מגוונות, וכך חשפתי את פרשיית הגלידה. כשעבדתי בכנסת, מיפיתי כמה מקומות של חוסר שקיפות שמאוד הטרידו אותי, בעיקר בוועדות. שם מכיילים את הצעות החוק ונקבעים הדברים. אבל ההצבעות בתוך הוועדה לא נכנסות לפרוטוקולים, כלומר אין דין וחשבון לחברי הכנסת במקום שהכי צריך את זה.

ההתנהלות הזאת מאוד הפריעה לי, לכן החלטתי לכתוב ספר מתח על הכנסת ובדרך הזאת לספר איך עובדת השיטה ולתאר מה קורה במסדרונות הכנסת ובוועדות. הסיפור מתחיל עם רצח וגופה, וכמו ספר מתח טוב יש הרבה חשודים ברצח ואחד מהם הוא יו"ר הכנסת. היה לי קשה למצוא לו מניע ואז חשבתי: אולי הוא יהיה מושקע בחברה שמעורבת באיזה שערוריית מניות? ואז אמרתי לעצמי שזה לא הגיוני, כי בטח לחברי כנסת אסור להיות מושקעים במניות, אבל כשבדקתי גיליתי, לתדהמתי, שאם אתה לא שר אז מותר לך להחזיק במניות. בארה"ב, למשל, אתה רואה באינטרנט את תיק המניות של כל נבחרי הציבור.

אל-מוניטור: כתיבת הספר עזרה?

אביטל: לא ממש. הספר 'המשכן' התפרסם, אבל לא הצלחתי לשים זרקור על תופעת העדר השקיפות. אגב, העניין של המניות הטריד אותי אז פניתי לח"כ אילן גילאון ממרצ, ויחד כתבנו הצעת חוק שאומרת שחברי ועדת הכספים והכלכלה יהיו חייבים בשקיפות של תיק המניות שלהם. ראשי הקואליציה הפילו את הצעת החוק, וזו הייתה בעצם נקודת השבירה שלי. הבנתי שחברי הכנסת לא מייצגים אותנו, הם מייצגים את עצמם.

מכאן התחלתי לפתח את מיזם השקיפות. חשבתי שאם אבקש מהציבור להשקיע לטובת השקיפות זה יכול לעבוד. למעשה אמרתי לציבור: 'אתם תממנו תחקירים, אתם תהיו המעסיקים שלי'. חמישה ימים לפני 'צוק איתן' פניתי לציבור באמצעות הפייסבוק, והצגתי את כל המקרים בהם הייתה לח"כים הזדמנות לחוקק חוקי שקיפות והם הפילו את זה.

התחייבתי שהכסף שאגייס ישמש להפעלת תחקירנים וחוקרים פרטיים, שיכפו שקיפות על כל מי שיפיל את חוקי שקיפות. כלומר בנק המטרות שלנו הוא כל הח"כים האפלים, ואחד האתגרים הוא לוח הזמנים של נבחרי הציבור שאינו חשוף. אם יהיו לנו חוקרים, נלך למקומות ציבוריים ונעקוב אחר הפגישות של הפוליטיקאים הבעייתיים. הראיתי גם נתונים לפיהם ישראל היא מקום ראשון בעולם המערבי בהיעדרויות מהמליאה. אז החל 'צוק איתן' והמיזם נעצר, אבל המלחמה בסופו של דבר לא פגעה ביוזמה. זה הוכיח לי שאנשים מאמינים בפרויקט הזה.

המתנדבים שלי, חלקם תיכוניסטים, עוזרים לי לדרג את הח"כים על פי 'מדד הח"כים האפלים' שקבעתי בהתאם לכמה קריטריונים. למשל: מי הצביע נגד חוק המניות, נוכחות בכנסת, האם הם הסכימו לתת הצהרות הון, האם הם סירבו לענות על שאילתות עיתונאיות לגיטימיות. כך נקבע את בנק המטרות שלנו. אנחנו רוצים שסרבני השקיפות יזיעו.

אל-מוניטור: איך מגיע החומר אליך?

אביטל: אני נפגש עם ח"כים שמספקים חומרים נגד יריבים פוליטיים. הם מבינים שבאמצעות תקציב החקירות שלי אוכל לבדוק את המידע. גם עוזרים פרלמנטריים, יועצים ולוביסטים מעבירים מידע.

אל-מוניטור: עד כמה המיזם שלך קשור למחאה שפרצה בקיץ 2011?

אביטל: המיזם הוא אבולוציה של המחאה, שהיא המנוע לכל מה שקורה עכשיו. אלף ושש מאות איש גיהצו את כרטיס האשראי שלהם תמורת סיכוי לשקיפות וכתמיכה במיזם. זה מראה שהמחאה ממשיכה להתקיים ואנשים ממשיכים לפעול למען שינוי. התקשרו אלי אנשים ואמרו לי 'לא תרמנו בחיים לשום מטרה, אבל עכשיו תרמנו לך'. הם ביקשו שלא ארפה.

תגובת לשכתו של גדעון סער בנוגע למועד פרישתו: ''מדובר בדיבה מכוערת כלפי מי שבחר לוותר על כל תפקידיו בכנסת ובממשלה מרצונו במהלך הקדנציה. אין לדברים יסוד. השר סער התפטר בדיוק במועד עליו הודיע מראש''.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: knesset, journalism, israel, corruption

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept