ישראל פולס

מרגלית: "בשביל יחימוביץ' אדם מצליח כלכלית זה סדין אדום. היא הפכה את המצליחנים לאויבים."

p
המחבר
בקצרה
" רגע ההכרעה בפריימריז לראשות העבודה מתקרב והקרב מתחמם. ח"כ אראל מרגלית מסביר בראיון לאל-מוניטור למה יצחק הרצוג הוא האיש הנכון להחליף את שלי יחימוביץ', שיוצרת קיטוב בין צעירי המפלגה למבוגרים ובין המרכז לפריפריה, מפחידה את המגזר העסקי ולא מספקת אלטרנטיבה ברורה לממשלה.

 

"מנהיג צריך לדעת לעבוד עם האנשים שלו. לדחוף אותם קדימה, לא להתחרות בהם, אבל שלי יחימוביץ' היא כמו אותו שחקן כדורסל שרוצה לקלוע את כל הנקודות בעצמו, וככה אי אפשר לקחת אליפות."

כך, באמצעות דימוי מעולם הספורט, מתאר ח"כ אראל מרגלית את האופן שבו מנהלת ח"כ שלי יחימוביץ' את מפלגת העבודה. 

מרגלית הוא אחד המנועים מאחורי ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, שינסה בעוד פחות משבועיים [21 בנובמבר] להדיח את יחימוביץ' מעמדת יו"ר המפלגה. הצלע הנוספת היא ח"כ איתן כבל, ולאחרונה הצטרפה למחנה גם הח"כית החדשה מרב מיכאלי. גם מרגלית הוא ח"כ טרי, אך הוא הגיע לפוליטיקה מפסגת עולם היזמות העסקית, עם תוכנית סדורה להגיע בסופו של דבר לראש הפירמידה. השאיפה שלו לא נגנזה, אבל התוכנית בהולד. כרגע הוא רתום כולו לניצחונו של הרצוג, נהנה מהמשחק הקבוצתי שהוא מאפשר.

הקרב צמוד. יחימוביץ' נקלעה למאבק הזה בעקבות כישלונה בבחירות לכנסת להוביל את העבודה להישג משמעותי, האנטגוניזם שהיא מעוררת בקבוצות גדולות במפלגה והריכוזיות הקיצונית שלה. אבל היא נותנת פייט. יש לה מחנה, והיא היו"ר, כלומר המנגנון המפלגתי בידיים שלה, ויש לכך יתרון גדול בהתמודדות פנימית.

במידה רבה זהו קרב בין מה שנחשב בבחירות האחרונות לטרנד חברתי, משב רוח מרענן בשמי הפוליטיקה הישנה, שאִכזב, ובין הפוליטיקה הקלאסית, ההרצוגית, הצומחת מלמטה ללא קיצורי דרך ונתפסת לעתים כעסקנית. ניצחון של הרצוג יהיה גם כישלונה של הפוליטיקה החדשה והאופנתית, שלא מימשה את ההבטחות הגדולות. במשבצת הזאת ניתן למצוא כיום גם את יאיר לפיד ונפתלי בנט. 

אבל את הציבור הרחב לא מעניין באמת מי ינהיג את העבודה, שכבר שנים רבות איננה חלופה שלטונית - לא מתוך הממשלה, על פי מודל אהוד ברק, ולא מספסלי האופוזיציה, על פי מודל שלי יחימוביץ'. 

למה העבודה ולמה הרצוג? שאלתי את מרגלית. הוא התעלם מהציניות וענה בכובד ראש ובפירוט כי הוא מאמין שלמפלגת העבודה תפקיד בחברה הישראלית וכי היא תחזור להיות הזרם המרכזי בה. "נתניהו וליברמן הפסידו בבחירות האחרונות, אבל אנחנו לא היינו שם כדי לנצח," הוא מסביר.

הרצוג, בניגוד ליחימוביץ', אומר מרגלית, יודע לעבוד בשיתוף פעולה. "יחימוביץ' פילגה בין צעירים למבוגרים, בין המרכז לפריפריה, בין הערבים לקיבוצים, וכל דבר היה קיטוב והפרד ומשול. הרצוג עושה דברים אחרת. אחת הסיבות שהרצוג רלוונטי היום היא שהוא אדם מאחד ולא מפלג, ולפני שהמפלגה הולכת להביא בחזרה את אותם אנשים שעברו ללפיד ולמרצ, היא קודם צריכה לאחד את עצמה. יחימוביץ' ניסתה ליצור מפלגה בתוך מפלגה."

עד כדי כך?

''לגמרי. בשביל יחימוביץ' אדם מצליח כלכלית זה סדין אדום. היא הפכה את המצליחנים לאויבים. היא מפחידה את כל המגזר העסקי. היא מפחידה את האנשים שהגשימו. חברה שהמצוינים שלה מודרים היא חברה לא צודקת. חברה שהמצוינים שלה מגויסים היא חברה שהולך להיות בה שינוי.

גם המגזר העסקי היום צריך לשנות את השיח, אבל הוא מרגיש מותקף מצד יו"ר מפלגת העבודה. לאנשים בארץ אכפת. נכון שיש חזירות בכלכלה הישראלית, אבל אפשר לרתום את המגזר העסקי לשינוי חברתי.'' 

תן לי דוגמה.

''זה מאוד בלט בסיפור של טבע. היא עמדה על במת הכנסת, התלהמה נגדה ותקפה את המנכ"ל. אי אפשר לדבר לטבע כשליט שמדבר אל נתיניו: אתה תעשה ככה, אתה לא תעשה ככה. הצו המוסרי של הפנייה לטבע מאבד את התוקף שלו אם אתה נותן לה הוראה. היא שגתה כאן. טבע היא לא האויב. בסוף זה פוגע בעובדים שלה.

לעומתה, אנחנו רוצים לרתום את טבע להשקעות חדשות בישראל. אם נתגמל אותה, היא תשקיע באוכלוסיות שאנחנו רוצים שייכנסו למעגל התעסוקה. אבל איך אנחנו יכולים לעשות זאת אם אנחנו תוקפים אותה וזורקים עגבניות על המנכ"ל שלה?''

 אתה אדם מצליח ועשיר. הרגשת זאת גם עליך?

''גם עלי. גם מנהלי מחלקות בבתי חולים ומנהלי בתי ספר מרגישים שהיא נגדם. אני יזם שיצר יותר חברות מכל יזם ישראלי, אבל היא גרמה לאנשים שלה לצעוק "יש לו כסף". זה מה שמעניין? כסף או הדברים שעשיתי? יש לי בעיה עם הרטוריקה הזאת. אני בכלל חושב שבכעס לא בונים אלטרנטיבה, וגם לא בשנאה אלא בתקווה.''

ושלי לא נותנת תקווה? עובדה שהצעירים כן נהו אחריה.

''איפה היא בדיוק נותנת תקווה? תקווה זה לקחת חוסר צדק מבני ולתת אלטרנטיבה. איזה תקווה היא נותנת בתחום המדיני?

בתוך המפלגה אתה לא מרגיש שאתה יכול לדבר. אין שיתופי פעולה ואין מפגשים שבהם משוחחים. 

היא מובילה אופוזיציה שלא רוצה לתת לה את המפתחות של ההנהגה האלטרנטיבית. זוהי לא אופוזיציה קונסטרוקטיבית. 

אני שואל, למה אין ממשלת צללים? למה אין אלטרנטיבה ברורה. זה חבל, כי מפלגת העבודה מלאה באנשים חיוביים ופעלתנים מאוד בכנסת. אבל במקום שתהיה יו"ר שנהנית מהעובדה שיש אנשים עם כל מיני יכולות ורותמת אותם לפלטפורמה, היא מתחרה עם אלה שמצליחים בתוך המפלגה שלה.'' 

אם הרצוג ייבחר תיכנסו לממשלה?

''אם נתניהו ילך למהלך נועז, מפלגת העבודה צריכה לחשוב על זה. נתניהו בא עם אג'נדה מאוד בעייתית גם ברמה המדינית וגם ברמה החברתית. אבל אני רוצה שמפלגת העבודה תשפיע, מבחוץ או מבפנים, על השיח הכלכלי, שתציג תמונה מדינית קצת שונה.''

ומה תעשו אם יחימוביץ' תנצח

היא לא תנצח. אנחנו ננצח, זה ברור מהשטח.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: shelly yachimovich, leadership, labor party, knesset, israel, business

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept