בגלל יוקר המחיה: האלקטורט הרוסי מתכווץ
מיכאל פיליפוב: "עד היום ליברמן הצליח לנצל את הפוטנציאל האלקטורלי הרוסי. הוא דיבר אל הבוחרים בשפה הרוסית, ומכיוון שלחלקם זו הייתה השפה שהכירו - הוא שלט על המסר. כעת קם דור חדש שליברמן הוא לא הכתובת שלהם".
![ISRAEL ELECTIONS RUSSIANS Former Soviet Union immigrants attend a pre-election campaign rally in the central Israeli town of Holon March 15, 2006. Israel's most influential electoral bloc is saying "Nyet" to interim Prime Minister Ehud Olmert just days before his Kadima party is expected to win a general election. Picture taken March 15, 2006. To match feature ISRAEL-ELECTION-RUSSIANS REUTERS/Eliana Aponte - RTR17HTF](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2015/01/RTR17HTF.jpg/RTR17HTF.jpg?h=f7822858&itok=djvzUxh7)
כשהשתחרר משירות החובה בחיל הקשר בצה"ל, לפני כמעט שני עשורים, שובץ מיכאל פיליפוב ליחידת מילואים שבה נרשמה נוכחות בולטת לעולים מברית המועצות לשעבר. פילפוב, שעלה לישראל בשנת 1992 בגיל 15, היה חלק מהקבוצה הזו, שבשנים האחרונות הלכה והצטמצמה. בשירות המילואים האחרון, לפני מספר חודשים, הוא מצא את עצמו ה"רוסי" היחיד.
כמי שנמצא בתהליכי סיום של עבודת הדוקטורט שלו בנושא עמדות פוליטיות של מהגרים, וכמומחה למאפייני ההצבעה של העולים מברית המועצות לשעבר בישראל, הוא החליט לבדוק לאן נעלמו החברים הרוסים מהמילואים, ומה שגילה לא הפתיע אותו: כמעט כולם עזבו את ישראל, בעיקר לקנדה, אחרי שלא הצליחו להתקיים כאן בכבוד למרות ההשכלה שרכשו במקצועות נחשקים. במילים אחרות, המחאה החברתית הרוסית אינה באה לידי ביטוי בהפגנות רחוב. זוהי מחאה שקטה של עזיבת הארץ.