İdlib kriziyle El Bab’daki gayrimenkul fiyatları tavan yaptı

Halep’in kuzeydoğu kırsalında bulunan El Bab kenti, İdlib ve Halep’in batı kırsalından kaçan yüz binlere ev sahipliği yaparken, kentte ev bulmak giderek zorlaşıyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Suriye’nin kuzeyindeki El Bab kentinin genel bir görünümü, 2 Şubat 2017 Photo by REUTERS/Khalil Ashawi.

Şub 27, 2020

HALEP — İdlib’de ilerleyişini hızla sürdüren Suriye rejimi ve müttefiklerinin askeri harekâtı nedeniyle İdlib ve Halep kırsalından kaçan insanların büyük bölümü muhaliflerin kontrolündeki El Bab’a sığınıyor. İdlib vilayeti ile Halep’in batı ve güneyindeki sivil yerleşimleri hedef alan hava ve kara bombardımanlarından kaçarak yurdundan olan ailelerin sayısı rekor seviyelere ulaşmış durumda.

Birleşmiş Milletler 21 Şubat’ta İdlib’deki çatışmalar nedeniyle aralık ayından bugüne kadar 200 bin insanın yurdundan olduğunu açıkladı.

El Bab, Türkiye destekli silahlı muhalefetin kontrolü altındaki Fırat Kalkanı bölgesinin son iki yıldır büyüyen en geniş yerleşim birimi olduğu için diğer bölgelere göre daha çok tercih ediliyor ama bölgede birçok sorun da mevcut. Bunların başında artan talep nedeniyle kiralık ev bulma sorunu geliyor. Bazı ev sahipleri de arz sıkıntısından istifade ederek fahiş kiralar istiyor.

Mali durumlarına uygun ev buluncaya kadar yerel meclisler tarafından kurulan geçici kamplarda barınmak zorunda kalan ailelerin geçim masrafları da gönüllüler tarafından karşılanıyor. İnsani krizle artan fiyatlar yüzünden pek çok insanın ev bulması zor görünüyor.

Al-Monitor İdlib ve Halep kırsalından El Bab’a kaçan bir dizi aileyi ziyaret etti. Rejim güçlerinin 6 Şubat’ta ele geçirdiği İdlib’in doğusundaki Serakip kasabasından ocak ayı ortalarında kaçan Muhammed Abdullah yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “El Bab’a vardıktan sonra bir hafta boyunca keseme uygun bir ev aradım. Sonunda ayda 100 dolara, yani 100 bin Suriye Lirası’na bir ev buldum. Ev sahibi altı aylık kirayı peşin istedi, ki bu da 600 dolar yapıyor.”

Halep’in batı kırsalındaki Daret İzze’den kaçan Ömer Ahmet ise şunları aktarıyor: “Ben inşaat hâlindeki bir binada ev tutmak zorunda kaldım. Dairenin pencereleri, kapıları henüz takılmamıştı. Müteahhit işleri, biz taşındıktan 10 gün sonra bitirdi. (...) 10 kişiyiz ve bu daire bizim için çok küçük ama ayda 50 dolar, yani 50 bin Suriye Lirası ödüyorum.”

El Bab yerel meclisine bağlı gayrimenkul şubesinin başkanı Ahmet Talip ise Al-Monitor’a şu bilgileri veriyor: “El Bab’da kiraların yükselmesinin bir dizi nedeni var: Başta diğer bölgelerden kaçıp buraya gelen sığınmacılar nedeniyle artan talep var. Bazı ev sahipleri de talep fazlasından ve Suriye Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybından istifade ederek ceplerini doldurmaya çalışıyorlar. Kentteki emlakçı sayısı ve emlakçılık faaliyeti de bu taleplerle artmış durumda. Maddi durumu iyi olan insanlar kira yerine ev almayı tercih ediyorlar, iyi olmayanlar ise soğuk havalarda barınacak yer bulmak için inşaat hâlindeki binalardan daire kiralıyorlar.”

El Bab’da emlakçılık yapan Muhammed Haccar da Al-Monitor’a şöyle diyor: “İlerleyen dönemde El Bab’da inşaat, bilhassa da konut sektörünün büyüyeceğine inanıyorum. İnsanlar gayrimenkul satın alıp, kiraya vererek yatırım yapmak istiyorlar. Konut talepleri Suriye’nin diğer bölgelerinden buraya kaçanlarla tavan yaptı.”

İdlib kırsalından kaçarak El Bab’a gelen Ali Abdül Kerim El Mevhûb (63) de yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Ailemle birlikte El Bab’a şubat ortasında geldik ama kiralık ev bulamadığımız için şu an barınakta kalıyoruz. Ayda 100 dolardan aşağı kiralık ev yok. Buna da gücümüz yetmiyor, hepimiz işsiziz. İdlib kırsalındaki arazilerimizi, evimizi kaybettik.”

Bir diğer emlakçı Zakur El Hamad ise şunları söylüyor: “Bilhassa geniş evlerin kiraları gerçekten çok yükseldi. Ayda 200 dolar, yani 200 bin Suriye Lirası isteyen ev sahipleri var. Daha geniş evlere daha çok kira isteniyor. Tabii, bütün ev sahipleri bu kadar açgözlü değil. Bana telefonlarını, adreslerini verip, yardıma muhtaç insanlara ücretsiz barınma imkanı sağlamak isteyen hayırseverler de var. Öte yandan buraya İdlib ve Halep kırsalında çok fazla insan geldi, bu kadar insana yetecek ev yok.”

Yurdundan olmuş insanlara yardım etmek için aktivistlerle çalışan Foto Muhabiri Mustafa Betiş de şöyle diyor: “Kaçanlara barınma imkanı sağlamak için kent merkezinde barınaklar kurduk ama gelenlerin sayısı her gün artıyor. Bu merkezlerin çoğu kentteki hayırseverlerin bağışlarıyla ayakta duruyor.” 

Suriye muhalefetine bağlı Müdahale ve Koordinasyon Grubu Başkanı Muhammed El Hallac ise İdlib ve Halep’ten kaçan 933 bin insanın, 324 bininin kadın ve çocuklardan oluştuğuna dikkat çekiyor. İnsanların en çok Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı bölgelerini tercih ettiğini belirten Hallac, hava ve kara bombardımanından canını kurtarmak için kaçan insanların, gittikleri yerlerde de birçok zorlukla cebelleşmek zorunda kaldıklarına işaret ediyor.

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Suriye'nin Nabzı

al-monitor
HTŞ, İdlib ateşkesinden istifade ederek saflarını sıklaştırıyor
Khaled al-Khateb | | May 1, 2020
al-monitor
Suriyeli Kürtler ABD himayesinde uzlaşı görüşmelerine başladı
Ivan Hassib | Kürtler ve Kürdistan | May 1, 2020
al-monitor
Türkiye Suriye’deki muhalif bölgelerine yeni bir sınır kapısı açıyor
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Nis 16, 2020
al-monitor
Türkiye sınırındaki mülteci kampları koronavirüse ne kadar hazır?
Mohammed al-Khatieb | Coronavirus | Nis 9, 2020