Azınlıkların ‘özgürlük’ tartışması

ABD ile Türkiye arasındaki Rahip Andrew Brunson krizi sürerken Türkiye’deki azınlıkları temsil eden 18 ruhani liderin yayınladığı ortak bildiri tartışma yarattı.

al-monitor .

İşlenmiş konular

religious freedom, mike pence, christians, minorities, andrew brunson, turkish society

Ağu 13, 2018

ABD ile Türkiye arasında Rahip Andrew Brunson krizi sürerken 31 Temmuz günü ajanslara bir bildiri düştü. Türkiye’de yaşayan 18 azınlık cemaati önderi ve ruhani liderin imzasını taşıyan bildiride özetle şöyle dendi: “Ülkemizde asırlardan beri yerleşik farklı din ve inanç mensubu kadim toplumların dini temsilcileri ve vakıf yöneticileri olarak inancımızı özgürce yaşamakta ve geleneklerimize göre ibadetlerimizi özgürce yerine getirmekteyiz. Baskı olduğunu iddia eden ve/veya ima eden beyanlar tamamen asılsızdır ve maksadını aşmaktadır.”

Bildiri ajanslara düşer düşmez bazı azınlık mensuplarının da tepkisine neden oldu. Türkiyeli Ermenilerin sorunlarını kamuoyuna anlatmak amacıyla yayın hayatına devam eden Agos gazetesi haberi “Özgürmüşüz de Haberimiz Yokmuş” başlığı ile manşetine taşıdı. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan da Al-Monitor’a şöyle konuştu: “İbadetimiz üzerinde engel yoktur diyorlar. Bilhassa Ermeniler, kilisede ayin yaparken neden polis kilise kapısında bekliyor? Bu söylenenler yaşanan duruma tam uymuyor.”

Bildiriye bir tepki de HDP Milletvekili Garo Paylan’dan geldi. Paylan Al-Monitor’a şöyle dedi: “O bildiriyi okuduğumda bütün ruhanilerin birer rehine olduklarını bir kez daha hissettim. (...) Cumhuriyet tarihi boyunca burada kalan azınlık cemaatlerinin ruhani liderlikleri hep bir rehine olarak kullanıldılar. Patriğimizi seçemezken, herhangi bir ruhani kuruma özerk statü tanınmazken, Ermeni vakıfların seçimleri yapılamazken, geçmişte başımıza gelen büyük günahlarla yüzleşilmezken bir özgürlük bildirisine imza atmak bir rehinenin yapabileceği bir iştir. Bu bir sadakât ayinidir. Bu sadakât ayinine de hepsi katıldılar.”

Bildiride Rum Ortodoksları Patriği Patrik 1. Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva, Süryani Kadim Cemaati Patrik Vekili Mor Filüksinos Yusuf Çetin, Keldani Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Teoman Önder, Bulgar Ekzarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Vasil Liaze’nin de imzaları yer alıyor.

Danzikyan bu tabloyu şöyle yorumladı: “Türkiye toplumundaki azınlık toplumunun temsilcisi konumunda olanların ruhani ve sivil liderleri devletle sık sık bir araya gelen, talepleri olan kesim. Bu yüzden de devletin yanında olduklarını bildiren bir bildiri hazırlama zorunluluğu hissediyorlar. Bu cumhuriyet tarihine damgasını vuran bir durumdur. Kıbrıs Harekâtı, 1980 süreci. (…) Azınlık temsilcileri böyle konularda devletin yanında olmak konumunda görüyorlar kendilerini. Yunanistan’la bir sıkıntı yaşandığında Rum toplumu, Ermeni soykırımı ile ilgili bir tartışma yaşandığında da Ermeni toplumunun temsilcisi bunu yapmıştır. Ama ilk kez bu kadar çok azınlığın imza attığı bir bildiri hazırlandı. Bu açıdan tarihi olmuştur.”

Peki bu bildiri nereden çıktı? Paylan’a göre bildiri Brunson krizinin ardından hükümetin telkiniyle hazırlandı. Danzikyan ise bildirinin perde arkasını şöyle anlattı: “Gazeteci kimliğinden önce bu ülkede yaşayan bir Ermeni olarak böyle bir bildirinin yayınlanmasını şaşkınlıkla karşıladım. Yurttaş olarak üzerimdeki şaşkınlığı atıp ilk iş telefona sarıldım ve bildiriyi imzalayan bir kişi ile konuştum. Onlar bana Mike Pence’in ‘Türkiye’de dini özgürlükler yok’ diye bir açıklama yaptığını, bunun üzerine bu bildiriyi hazırladıklarını söyledi. Ben bunu duymamıştım. Bana konuşmayı gönderdiler. Pence ‘Dini inançları yüzünden zulüm gören bir kurban var, o bir Amerikalı’ diyor. Sanırım yöneticiler içinde bir grup buradan vazife çıkarmışlar. Derhal bir bildiri hazırlamışlar.”

Bildirinin yayınlanmasının ardından ruhani liderler ve azınlık cemaati önderleri Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile bir araya geldi. Azınlık önderlerine göre bu buluşma ile bildirinin arka arkaya gelmesi tamamen tesadüf. Toplantıda ruhani liderler tek tek sorunlarından bahsetmişler. Ruhban Okulu’nun açılmaması, vakıf arazilerinin iade edilmemesi, vakıflarda seçimlerin yapılmaması gibi bir dizi sorun dile getirilmiş. Peki azınlıkların ortaya koydukları onca sorun yayınlanan bu özgürlük bildirisi ile çelişmiyor mu? 

Al-Monitor bu soruyu da direk muhatabına, Ermeni Patrik Genel Vekili Arem Ateşyan’a sordu. Ateşyan şu yanıtı verdi: “Biz İbrahim Kalın ile yaptığımız toplantıda sıkıntılarımızı dile getirdik. Biz bu sıkıntılarımızı her zaman dile getiriyoruz. Ancak bu sıkıntılar ayrı bir şey, din hürriyeti ayrı bir şeydir. Sıkıntılarımızın bazıları AKP döneminde çözülmüştür, bazıları çözülememiştir. Çözülemeyenleri de gündeme getiriyoruz.”

Ateşyan’a bu bildiriye yönelik eleştirilere ilişkin de şöyle dedi: “Eleştiriler her zaman olacaktır. Biz bu bildiride gerçekleri aktardık. Bizim din hürriyetimiz vardır. Bu konuda sıkıntımız yoktur. Bunu da 18 lider imzasıyla söylediler. Eleştiriler vardır, olacaktır. Devlete karşı olanlar, hükümete karşı olanlar, bize karşı olanlar tersini söyleyeceklerdir.”

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

İran’ın Yukarı Karabağ ikilemi
Ali Hashem | Sınır ihtilafları ve ilhak  | Eki 9, 2020
Yabancı Protestanlar ‘kamu düzenine tehdit’ gerekçesiyle Türkiye’den kovuluyor
Amberin Zaman | etnik azınlıklar | Tem 9, 2020
Amedspor: Futbolun siyasetle sınavı
Mahmut Bozarslan | etnik azınlıklar | Mar 22, 2020
Türkiye ‘sosyal uzaklaşma’ya ne kadar hazır?
Mustafa Sönmez | Koronavirüs | Mar 19, 2020
Libyalı Yahudiler ülkelerine dönüş hakkı istiyor
George Mikhail | etnik azınlıklar | Şub 21, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Türkiye'nin Nabzı

al-monitor
Musul’da Türkiye-İran rekabeti kızışıyor
Fehim Taştekin | | Şub 26, 2021
al-monitor
Merkez Bankası rezervinin kaynağı 45 milyar dolarlık borç
Mustafa Sönmez | | Şub 25, 2021
al-monitor
Dış borç ve cari açık için 200 milyar dolar aranıyor
Mustafa Sönmez | Türkiye ekonomisi | Şub 19, 2021
al-monitor
Gare’den sonra sıradaki hedef Şengal mi?
Fehim Taştekin | | Şub 17, 2021