ישראל פולס

בישראל גובר החשש מהתפשטות האיסלאם הקיצוני באפריקה

p
המחבר
בקצרה
בצמרת משרדי החוץ והביטחון מתחזקות הקריאות לבחינה עמוקה יותר של התחזקות ארגוני הטרור האיסלאמיים באפריקה ושל המעורבות האיראנית ביבשת.

דיפלומטים ישראלים סיפרו לאחרונה לאל-מוניטור כי בפגישתם בפאריס של שרי החוץ הישראלי והצרפתי באמצע חודש פברואר, הזכיר ליברמן את פעולתה הצבאית של צרפת ברפובליקה המרכז אפריקאית. השר ליברמן הודה לעמיתו, ולא בפעם הראשונה כך מסתבר, על הפעילות של צרפת במאלי וברפובליקה המרכז אפריקאית. לולא המעורבות הצרפתית הצבאית, אמר, האיסלאם הקיצוני היה כבר מגיע ''עד לדלתה של ישראל''.

בסיומה של אותה הפגישה ממש במשרד החוץ הצרפתי, יצאו ליברמן ופביוס אל הצלמים. השניים לא קיימו מסיבת עיתונאים של ממש, והסתפקו בהצהרות לתקשורת. ליברמן מקמץ בדברים בהופעותיו הפומביות מחוץ לישראל. אבל הפעם, מעבר להצהרות הבנאליות בדבר היחסים הטובים בין שתי המדינות, אמר ליברמן כי העלה בשיחתו עם פביוס את נושא שיתוף הפעולה בין ירושלים לפאריס בעניין אפריקה. ההצהרה הזאת של ליברמן מצטרפת לאמירה קודמת שלו מינואר בכינוס השנתי של שגרירי ישראל בירושלים, באשר לחשיבותה של אפריקה ביחסי החוץ של ישראל.

התייחסותו הפומבית הקצרה של ליברמן לאפריקה לא עוררה תגובה כלשהי בקרב העתונות הישראלית. העימות המתמשך ברפובליקה המרכז אפריקאית בין מיליציות נוצריות למורדים מוסלמים מעורר כאן עניין מועט בלבד. אולם בצמרת משרדי החוץ והביטחון הישראלים גוברים הקולות הקוראים לבחינה עמוקה יותר של מלחמת האזרחים שם, כמו באזורים נוספים באפריקה. ישראל, כך נטען, חייבת לבחון מקרוב את התגברות האיסלאם הקיצוני לאורכה ולרוחבה של אפריקה - מסודן שבמזרח, דרך צ'אד, ניז'ר, וניגריה שבמרכז היבשת, ועד למאלי ומאוריטניה שבמערבה.

מבחינות מסוימות ניתן לומר כי הטרור האיסלאמי הקיצוני באפריקה כבר מידפק על דלתותיה הדרומיות של ישראל – בגבול עם מצרים ולאורך רצועת עזה. התקשורת הבינלאומית פרסמה בעבר דיווחים על זרימת כלי נשק מלוב למדינות אחרות באפריקה בעת ההתקוממות שם לפני שלוש שנים. כמויות נשק גדולות נאספו בידי הלוחמים המוסלמים הקיצונים שאותם טיפח מועמר קדאפי. משאיבדו את מקור פרנסתם בלוב, חזרו הלוחמים האלה אל מדינותיהם במאוריטניה, מאלי, צ'אד ומדינות נוספות באזור הסאהל. המלחמה במאלי היתה במידה רבה המשכה הישיר של המהפכה בלוב. אנשי שבט הטוארג ולוחמים מוסלמים קיצונים אחרים ברחו או חזרו אל מאלי מולדתם כשהם מאומנים, מאורגנים ובעיקר חמושים עד לקצות אצבעותיהם. כעת מסתבר כי חלק מהנשק הזה של משטר קדאפי חצה גם את גבולה של לוב מזרחה, אל מצרים, ומשם לידיהם של חברי חוליות טרור הפועלות בסיני. החוליות הללו פועלות נגד המשטר המצרי החדש, אך אינן נרתעות גם מפיגועים על גבולה של ישראל.

אבל החשש המתעורר בישראל נוגע בהיבט כללי יותר – בתופעה המתרחבת של התגברות האיסלאם הקיצוני באפריקה, והקשרים המתחזקים בין ארגוני טרור שונים ברחבי היבשת. קבוצות טרור הקשורות לאל-קעידה, כמו ארגון אל-קעידה של צפון אפריקה, וגם ארגוני הטרור אל-שבאב ובוקו האראם, פעילים במדינות רבות ביבשת. ארגון אל-קעידה צפון אפריקה פעיל באלג'יר, בתוניס וגם באזור קמרון. אל-שבאב פועל בעיקר בסומליה, אך גם בקניה. בוקו האראם פועל בניגריה. חלק מקבוצות הטרור הפעילות באפריקה מעוניינות להקים מדינה מוסלמית על פי חוקי השריעה במדינתם, אבל קבוצות אחרות אימצו את ראיית העולם של הג'יהאד העולמי השואף להשליט את האיסלאם בכל רחבי כדור הארץ, ולהילחם עד חורמה ב"זרים". ג'יהאד חוצה גבולות.

לפני שנתיים התריע הגנרל האמריקאי קרטר האם על שיתוף פעולה גובר בין ארגוני הטרור בצפון אפריקה, ניגריה וסומאליה. מנהיג אל-שבאב הודיע אז על '''שבועת נאמנות'' של ארגונו לענף של אל קעידה צפון אפריקה. מבחינתה של וושינגטון ההודעה הזאת סימלה את המעבר באפריקה מטרור ''מדינתי'' לטרור ''גלובלי''. התחזקות של אל-קעידה ושלוחותיה ברחבי אפריקה עלולה להעמיד את ישראל בשורה אחת עם ארצות הברית. כוונת ארגוני הטרור עלולה להתמקד במטרות ישראליות או יהודיות בתוך אפריקה, או בחדירה דרך גבול מצרים או עזה לתוככי ישראל. אם אכן תתגבר תופעת ''התאחדות'' ארגוני טרור איסלאמים אפריקאים, חוששת ירושלים, ארגוני טרור בעזה ובסיני יצטרפו אף הם לרשת העולמית הצומחת. גדר ההפרדה שישראל הקימה לאורך הגבול הדרומי שלה מונעת כעת את כניסתם של מהגרים אפריקאים לתחומה. היא גם אמורה להגן על ישראל מפני גורמי טרור הפועלים משם.

סממן נוסף שאמור להדאיג את ישראל הוא מעורבות ותמיכה איראנית בחלק מקבוצות הטרור האלה. כך למשל חושדים שלטונות ניגריה כי חוליית טרור איסלמית שנחשפה לפני כשנה במדינה קיבלה סיוע כספי מטהרן. איראן פועלת במישור החשאי אך גם במישור גלוי, ואימצה כבר לפני כמה שנים מדיניות של קשרים הדוקים עם מדינות היבשת. שר החוץ האיראני הקודם ביקר תכופות באפריקה, בעיקר בדרום אפריקה ובזימבבואה, וגם הנשיא הקודם אחמדינג'אד ביקר ביבשת. הממשל האיראני הנוכחי ממשיך בקו דומה לפחות כלפי חוץ: שר החוץ הנוכחי, ג'וואד זריף, ביקר גם הוא בדרום אפריקה בשנה שעברה. מערכת הסיוע האיראנית מעורבת במיזמים בתחומי החקלאות והבינוי במדינות כמו סנגל, ניגריה וסודאן, וגופים פיננסיים איראנים שונים משקיעים בפרויקטים בתחומי התקשורת והתחבורה ברחבי היבשת. דיפלומטים ישראלים מביעים חשש מכך שהתחזקות הנוכחות האיראנית באפריקה עלולה להמריץ פתיחת ערוצי מימון נוספים לארגוני טרור - אשר יאמצו יחד עם תוכניות המימון האלה גם את אוייביה של איראן כמטרה משלהם.

כאמור, המודיעין האמריקאי משקיע מאמצים כדי ללמוד על התפשטות האיסלאם הקיצוני באפריקה, אך וושינגטון לא גיבשה מדיניות כוללת באשר למאבק בקבוצות הטרור האלה. לפני כשנתיים במאלי, פאריס הובילה לבדה כמעט את המאבק במורדים האיסלאמים הקיצונים. הקהילה הבינלאומית נשארה ברובה מחוץ למשחק, מסייעת בלוגיסטיקה ובהצהרות. ישראל הקטנה פסלה עד היום השתתפות בכוחות שלום של האו''ם ברחבי העולם. היא לא שלחה חיילים למאלי וגם לא תשלח חיילים לרפובליקה המרכז אפריקאית. מבחינתו של משרד החוץ בירושלים, ישראל אינה מסוגלת ואינה יכולה להרשות לעצמה להושיט יד צבאית, אבל היא כן מסוגלת להשתתף במערכה על ''דיפלומטיית הפיתוח'' באפריקה: במערב, כמו באפריקה עצמה, מסכימים כי המאמץ הצבאי לרמיסת הטרור האיסלאמי חייב להיות מלווה בהשקעות ובתוכניות פיתוח, שכן העוני הוא זה שבמקרים רבים פותח את דלתות האוכלוסייה המקומית בפני הטרוריסטים.

בפברואר 2012 חתמו ישראל וצרפת על הסכם לשיתוף פעולה בתחום הפיתוח עם מדינות שונות באפריקה. ירושלים חתומה מזה מספר שנים על הסכם דומה עם ארצות הברית, והיא גם מקיימת פרויקטים משותפים עם גרמניה, הולנד ואיטליה, בעיקר בתחומי החקלאות, המים והדגה. ההסכמים האלה מאפשרים לישראל לפתח מיזמים בגאנה, קניה, ניגריה ובמדינות רבות נוספות בדרומה של אפריקה, תוך ניצול הידע והטכנולוגיה הישראלים, במימון אירופי או אמריקאי. ביקורו של ליברמן בצרפת והמדיניות ה"פרו-אפריקאית" החדשה של ירושלים אפשרו כעת לאוורר את ההסכם ההוא עם פאריס ולהעניק לו תוכן ממשי. פרויקט ראשון ישראלי-צרפתי-קמרוני כבר נמצא בשלבי הכנה. בירושלים מקווים שהוא יפתח אפשרויות נוספות באפריקה הפרנקופונית.

במקביל לשיחות נציגי המחלקה לשיתוף פעולה בינלאומי של משרד החוץ בירושלים עם עמיתיהם הצרפתים, קיים משרד החוץ דיאלוג מדיני ראשון מסוגו עם משרד החוץ הצרפתי בעניין אפריקה. שיחות דומות התקיימו לפני כמה חודשים עם נציגים רוסים, וממש לאחר הדיאלוג עם פאריס נערכו מגעים בנושא גם עם פורטוגל. נציגי ישראל הגיעו למפגשים האלה כדי לשמוע מעמיתיהם על ראייתם את המצב הפוליטי באפריקה היום. דיפלומטים ישראלים שהשתתפו בהם סיפרו לאל-מוניטור כי הצרפתים והרוסים התעניינו מאוד בניתוח הישראלי לגבי התפשטות האיסלאם הקיצוני באפריקה, ובמידע שאותו מצליחים הישראלים לאסוף, אם באמצעות השגרירויות שלהם במקומות ''רגישים'' כמו אריתריאה, דרום סודאן וניגריה, ואם ''באמצעים אחרים''.

העלאתה של אפריקה לשלב גבוה יותר בסדר העדיפויות של מדיניות החוץ הישראלית תאפשר לגורמים ישראלים ביטחוניים ואחרים להקדיש משאבים רבים יותר כדי ללמוד לעומק את הסדר האפריקאי החדש, ואת מאבק הכוחות בין תומכי הדמוקרטיה לארגוני הטרור האיסלאמי. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: terrorism, terror, kenya, israel, gaza, egypt, al-qaeda in the islamic maghreb, al-qaeda, africa

רינה בסיסט-ברושנין היא עיתונאית ישראלית, המשמשת ככתבת בינלאומית של קול ישראל, ששרתה בפאריז, בריסל, ניו אורלינס ופרטוריה. היא גם כותבת עבור סוכנות הידיעות האמריקאית JTA, עבור ג'רוזלם פוסט ו-Ynet. בעבר שרתה במשרד החוץ הישראלי בתפקיד סגנית השגריר בקולומביה.

רינה בסיסט-ברושנין שייכת לצוות העריכה של 'ישראל פולס'.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept