ישראל פולס

אנשי דחלאן: אבו מאזן מוביל את הרשות הפלסטינית לאסון

p
המחבר
בקצרה
על רקע המשבר הכלכלי החמור ברשות הפלסטינית, מקורבי המנהיג הגולה מוחמד דחלאן הם היחידים שמעיזים לדבר בגלוי נגד היו"ר אבו מאזן. את החלטתו להחרים את ועידת בחריין הם מכנים "מעשה איוולת שעלול להתברר כטעות היסטורית".

יומיים לפני כינוס הוועידה הכלכלית במנאמה, התכנסו בקהיר שרי האוצר של הליגה הערבית לבקשת אבו מאזן בניסיון להציל את הרשות הפלסטינית מקריסה. בתום דיון החירום [23 ביוני] הוחלט להעניק לרשות סיוע כלכלי בגובה של 100 מיליון דולר בחודש, חלקו יועבר כמענקים וחלקו כהלוואות.

פנייתו של אבו מאזן למדינות הליגה הערבית נועדה להוריד מעליו את הביקורת הנשמעת ברשות הפלסטינית כי מיהר להחרים את התוכנית הכלכלית של האמריקאים, על אף שעיקר מימונה אמור להגיע מהאמירויות העשירות במפרץ הפרסי ועל אף שהכספים ינותבו לקרן בינלאומית להשקעות.

כך במהלך פחות משבוע אחד נזרקו לחלל האוויר של המזרח התיכון מספרים דמיוניים עבור הפלסטינים: עשרות מיליארדי דולרים בבחריין, מאות מיליוני דולרים בקהיר. אלה וגם אלה הבטיחו שיפור תשתיות בגדה ובעזה, הקמת תעשיות ומסחר, פתרונות תעסוקה ואפילו חיבור גיאוגרפי מלאכותי בין הרצועה לגדה.

ברשות הפלסטינית יש מזה זמן ביקורת רבה על אבו מאזן. על פי סקרים של מכון הסקרים הפלסטיני בראשות ח'ליל שקאקי, רוב הציבור הפלסטיני מייחל לפרישתו של היו"ר. הביקורת הזו לא מקבלת ביטוי פומבי, בוודאי שלא בתקשורת הפלסטינית. ביקורת נגד היו"ר אינה לגיטימית בשטחי הגדה. המעיזים להשמיעה עלולים להיחשב "אויבי העם" ומסתכנים במאסר. רמזים לה ניתן למצוא בעיקר ברשתות החברתיות.

היחידים שמעיזים לדבר בגלוי הם מי שמכונים ג'מאעת דחלאן – מקורבי המנהיג הגולה מוחמד דחלאן (אבו פאדי) השוהה בדובאי מאז שסולק ע"י אבו מאזן משורות הפת"ח [יוני 2011]. ממקום גלותו הקים דחלאן קרנות סיוע למען הפלסטינים, כשאת רוב הכסף גייס במדינות המפרץ. לדבריהם, הקשרים שרקם אבו פאדי סייעו לו לגייס סכומי כסף אדירים הנאמדים במאות מיליוני דולרים, שזרמו לשיקום מחנות פליטים ברצועת עזה ובגדה וחיזקו את מעמדו בקרב קהלים רחבים, למורת רוחו של אבו מאזן. בכירי הרשות טוענים כי הכסף של דחלאן הוא "כסף מלוכלך" לבניית תשתית ארגונית, אשר תסייע לחזרתו לשטחים ביום מן הימים ולהיאבק על ירושת היו"ר.

ככל שהמצב הכלכלי ברשות מחמיר, רדיפתם של אנשי הג'מאעה מתגברת. וככל שהלחץ של מנגנוני הביטחון מכביד עליהם, הם מדברים. מבחינתם, אין להם מה להפסיד, והם חייבים להילחם למען עתידם ומקומם. אגב, בשיחות עמם הם אינם מבטאים את השם "אבו מאזן" אלא משתמשים בכינוי גנאי. עד כדי כך הם מלאי טינה כלפיו.

"מדיניות ה'לא' (של אבו מאזן) תביא אותנו לאבדון", אומר לאל-מוניטור אחד מאנשי דחלאן, שעבד בעבר במנגנוני הביטחון הפלסטינים בעזה ונמלט ממנה בהפיכת חמאס ב-2007. "(גם) אנחנו לא מסכימים לדרך השלום, כביכול, של הנשיא האמריקאי הלא יציב, אבל הפניית גב למדינות המפרץ המוכנות להשקיע מיליארדים לפתרון המצוקה של הפלסטינים היא מעשה איוולת שעלול להתברר כטעות היסטורית. אבו מאזן דואג רק לעצמו ורק לשלטונו ולא לעתיד".

חבר נוסף בג'מאעת דחלאן, ששב לרצועה אחרי שחש את נחת זרועם של מנגנוני הביטחון בגדה, אומר לאל-מוניטור כי כל מי שיתאמץ מעט יוכל למצוא את טביעות אצבעותיו של דחלאן בבחריין, "למרות שהוא לא נמצא שם". לדבריו, רק מעטים יודעים על פעילותו מאחורי הקלעים במשך שנים במדינות המפרץ העשירות, וכי הקשרים שיצר, הפרויקטים שהוביל בעזה ובגדה, הפיוס של מצרים עם חמאס וגיוס הכספים עבור עזה והגדה בקרב האמירויות "הם שהכשירו את הקרקע לגיוסן של מדינות המפרץ כשותפות פעילות בוועידה הכלכלית בבחריין". גם הוא כמו חברו אומר כי "אפשר להתווכח עם התוכנית המדינית של הבית הלבן, אבל אסור להגיד לא לכסף הגדול, במיוחד כשרובו הוא של מדינות ערביות עשירות המאמינות שאפשר לעשות משהו טוב למען עתיד הפלסטינים, לפני שיהיה מאוחר".

עוד הוא אומר, כי אבו מאזן "החליט להתחנן ולגייס נדבות מחברות הליגה הערבית כדי להוריד מעליו את הביקורת בקרב בני עמו. אבל ניסיון העבר מלמד שחברות הליגה הערבית מבטיחות הבטחות אך אינן מסוגלות לממשן. מי ייתן לו כסף – מצרים? ירדן? או אולי תימן?", הוא שואל בלגלוג, "יש להן בכלל כסף לעצמן? איך יתנו לאבו מאזן? הרי בבחריין הבטיחו להקים קרן שתסייע למדינות האלה שהוא הלך להתחנן אצלן שיצילו אותו מקריסה. אז עליהן אפשר לסמוך שיצילו את הרשות הפלסטינית מקריסה?"

המתיחות בין בכירי הרשות לג'מאעת דחלאן, הנחשבים מבחינת הרשות כחתרנים המאיימים על ביטחונה, איננה חדשה. אבל זו התגברה לאחרונה נוכח המצב הכלכלי החמור בגדה. אנשי אבו מאזן רואים באנשי דחלאן כמי שמנצלים את המצב ומתסיסים את השטח כי הם "מריחים" כאוס ברשות ומכינים את השטח לבואו של מנהיגם. יותר מכך: ככל שהמצוקה הכלכלית בשטחי הרשות מתרחבת, וככל שעובדי הרשות אינם מקבלים את משכורותיהם במלואן, אבו פאדי מציע להם סיוע חירום גדול יותר. גם אנשיו מתחזקים פוליטית והנזקקים מבקשים את קרבתם. אולי מילה טובה מהם לאבו פאדי, תעזור. מילה טובה שווה הרבה דולרים והיא מתכון אפשרי להישרדות בימים קשים כאלה.

ההתדרדרות הכלכלית של הרשות הפלסטינית מדאיגה גם את הדרג המדיני ומערכת הביטחון בישראל. בשעתו פורסם כי ישראל הציגה לבכירים ברשות הפלסטינית פתרונות יצירתיים לקבלת כספי המסים נוכח סירובו של אבו מאזן לקבל את כספי המיסוי בקיזוז משכורות המחבלים, אך הוא התנגד לזה בכל תוקף. קריסת הרשות וההשלכות שיתלוו לנפילתה ברורות לישראל ולפלסטינים. מלבד הצפי להתגברות הטרור וההשלכות הביטחוניות, ישראל תאלץ לתת מענה הומניטרי לתושבי הגדה, כשבתוך הרשות תתנהל מלחמת ירושה.

אין זה סוד שמבין כל הטוענים לרשת את אבו מאזן, ישראל מעדיפה את מוחמד דחלאן. הוא לא יעשה חיים קלים לישראלים, אבל בישראל מכירים היטב את עוקצו ואת דובשו. מבחינת ישראל, מי שהיה בעבר ראש הביטחון המסכל בעזה, נלחם בחמאס ונפגש עם ראשי מערכת הביטחון בישראל, יודע היטב את גבולות האפשר ומסוגל יהיה לשקם טוב מאחרים את הרשות שישאיר אחריו היו"ר הקשיש והממורמר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: succession, palestinian aid, palestinian authority, us peace plan, mahmoud abbas, mohammed dahlan

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept