ישראל פולס

טרנד בשמאל: בוחרים יהודים יצביעו לאחמד טיבי

p
המחבר
בקצרה
בעוד נתניהו וליברמן מסיתים נגד טיבי, הוא זוכה לתמיכה מכיוון אחר: בשבועות האחרונים מזהים במפלגתו תע"ל טרנד חדש של תמיכת מצביעים יהודים, אנשי שמאל, המעניקים לו לפחות מנדט אחד נוסף בדרך (אולי) לגוש חוסם.

האם יצליח ח"כ אחמד טיבי, יו"ר מפלגת תע"ל, לשבור את הטאבו של "רק לא ערבים בקואליציה"? מוקדם עדיין לדעת מי ירכיב את הקואליציה הבאה, אבל האפשרות הזאת כבר מדירה שינה מעיניו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו, שבבחירות 2015 הזהיר את תומכי הימין שהערבים "נעים בכמויות אדירות" לקלפי והצליח למשוך אליו בוחרים רבים, פרסם השבוע בדף הפייסבוק שלו סרטון מתריס נגד בני גנץ ממנו עולה שקולות הערבים אינם לגיטימיים. את חץ ההפחדה הוא כיוון לח"כ טיבי. "הצבעתם לגנץ – קיבלתם טיבי", זו כותרת הסרטון שבו נאמר בין היתר "הסכם אוסלו עבר בגלל קולות הערבים...הרמטכ"ל לשעבר גנץ יעשה זאת שוב".

עפ"י סקרים אחרונים, תע"ל של טיבי עשויה לקבל חמישה עד שבעה מנדטים. במאבק על כל קול במבני הגושים, שבעה מנדטים עשויים להטות את הכף לטובת השמאל-מרכז. ח"כ טיבי, שהחליט לפרוש מהרשימה המשותפת לאחר שכשלו ניסיונותיו לשכנע את שותפיו לקבל ייצוג רב יותר ברשימה, לא פוסל בניית גוש חוסם נגד הימין כך שגנץ יוכל להרכיב קואליציה. בראיון לגלי צה"ל אמר טיבי [27 בינואר]: "היה לנו כבר גוש חוסם בשנות ה-90' והוא היה ניסיון מוצלח, ולא תהיה לנו בעיה לשחזר אותו". טיבי התכוון לבחירות 1992 שלאחריהן הרכיב יצחק רבין ממשלת שמאל צרה אשר בה היו שותפות מפלגת העבודה ומרצ, כשהקואליציה זוכה לתמיכה מבחוץ של חד"ש ומד"ע (בראשותו של עבד אל ווהאב דראוושה שפרש ממפלגת העבודה).

מאז, התגברה ההסתה נגד המפלגות הערביות והלגיטימיות של בוחריהן, ולא רק מצד נתניהו. שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן מבסס את קמפיין הבחירות הנוכחי שלו על הסיסמה "ליברמן לא דופק חשבון – לטיבי ולחרדים".

אבל בעוד נתניהו וליברמן מסיתים נגד טיבי, הוא זוכה לתמיכה מכיוון אחר. בשבועות האחרונים מזהים במפלגתו טרנד חדש של תמיכת מצביעים יהודים, אנשי שמאל, המעניקים לטיבי לפי הערכת המפלגה לפחות מנדט אחד נוסף. הראשון אשר הביע בו תמיכה היה הסופר ניר ברעם.

ברעם, חתן פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים לשנת 2010 שזכה אשתקד [2018] בפרס אופיר על סרטו הדוקומנטרי הקצר "הארץ שמעבר להרים", הוא בנו של השר לשעבר עוזי ברעם, מאושיות מפלגת העבודה. בסדרת ציוצים בטוויטר ובראיונות רדיו הוא הצהיר כי יצביע לטיבי והספיד את השמאל הציוני הישן ש"מת כבר בשנת 2001. בעתיד, בלי שמאל יהודי ערבי לא יהיה שמאל".

בראיון לגלי צה"ל [4 בפברואר] הסביר ברעם כי חד"ש, שבעבר תמכו בה מצביעים יהודים, היא מפלגה מיושנת שדיברה על המלחמה בסוריה כאילו זה אימפריאליזם אמריקאי. לדבריו, "זו מפלגה שאיש בה (מהמצביעים היהודים) לא יצביע לה, ולכן האלטרנטיבה המועדפת היא תע"ל". ברעם הסביר עוד כי טיבי יודע לדבר לחברה היהודית והערבית, ויכול להבקיע באופן היסטורי את החלוקה בין שמאל לימין.

אחמד טיבי לא יכול היה לצפות ליותר מזה. בראיון לאל-מוניטור הוא מודה כי ברעם החל את מה שהפך לטרנד שכעת סוחף אחריו עוד ועוד מצביעים יהודים המחפשים אלטרנטיבה. "אם יהיו יותר יהודים דמוקרטים, אנשי שמאל, שיצביעו עבורי, אלפים, לפחות מנדט שלם, אני אהיה בעל השפעה וזה יצור אפשרות שנמצא שותפים לגוש חוסם. לטנגו צריך שניים", הוא אומר בסיפוק.

אכן, לטיבי יש סיכוי גדול לזכות בקולותיהם של אנשי שמאל יהודים, אלה שבעבר הצביעו לחד"ש בעיקר בגלל ח"כ דב חנין. חנין, שפרש לאחרונה מהפוליטיקה [1 בינואר] ולא מתמודד במערכת הבחירות הנוכחית, היה חבר כנסת מטעם חד"ש מאז הכנסת ה-17. בפעילותו הפרלמנטרית הוא הטביע חותם בנושאים חברתיים ואיכות סביבה ונתפס כלוחם בשחיתות. רבים הלכו שבי אחריו גם בזכות סגנונו הנעים והשקט ודימויו כפוליטיקאי נקי כפיים וצנוע על גבול הסגפן.

למשבצת היהודית בחד"ש נבחר במקומו עופר כסיף, דוקטור לפילוסופיה פוליטית, פעיל שמאל רדיקלי, מראשוני החיילים שסירבו לשרת בשטחים. סגנונו המיליטנטי והפרובוקטיבי הוא ההפך הגמור מאופיו של חנין. בראיון לעיתון הארץ [7 בפברואר] חזר כסיף על אמירות שלו בעבר אשר חוללו סערה במוסדות האקדמיים שבהם לימד בירושלים, בתל אביב ובמכללת ספיר. למשל, את שרת המשפטים איילת שקד הוא כינה "חלאה ניאו-נאצית", את ליברמן "צאצא של אדולף" ואת נתניהו "רב מרצחים". הרמטכ"ל החדש אביב כוכבי הוא בעיניו "פושע מלחמה". 

כסיף, כנראה, לא רק שאינו מושך מצביעים יהודים, אלא אף מבריח אותם. לאחר פרישתו של טיבי מהרשימה המשותפת וכוונת התנועה האסלאמית להתמודד לבד, חד"ש נותרה עם מפלגת בל"ד בלבד.   

טיבי הוא פוליטיקאי מיומן. בעבר כיהן כיועץ לרשות הפלסטינית, אבל בקדנציה האחרונה שלו בכנסת הוא פעל רבות כדי  לשנות את סדר העדיפויות שלו ואת האג'נדה הפוליטית של מפלגתו. בשנים האחרונות הוא מקפיד לפעול כפרלמנטר המקדם חוקים חברתיים-כלכליים-צרכניים למען החלשים בחברה הישראלית, ערבים ויהודים כאחד. במסגרת הזאת הוא נכנס כעת בקלות לחלל הפוליטי שהותיר אחריו חנין.

טיבי אומר שפרישתו של חנין היא הפסד של הכנסת כולה. לדבריו, הוא אינו רוצה להיראות כמי שזכה מההפקר וגרף קולות של השמאל היהודי, שנדדו ממפלגת העבודה ומחד"ש, אלא בזכות עצמו ופעילותו. "אנשים, גם אלה שלא מסכימים איתי, יודעים הכול עליי. הצגתי באופן שקוף את דרך פעילותי, דעותיי וחוקים שיזמתי מדברים בעד עצמם".

על בחירתו של עופר כסיף כנציג היהודי בחד"ש טיבי אמר בלקוניות "יש לו תפיסת עולם משלו". עם זאת, הוא הודה כי תפיסת עולמו של כסיף מזרימה אליו (אל טיבי) קולות נוספים. מעניין לראות כצד יגיבו שני האישים הללו אחרי ה-9 באפריל, נוכח מסע הדה-לגיטימציה הבוטה שעוד מחכה להם מנתניהו ומפלגות הימין. 

 

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept