מדוע חד"ש תומכת באסד למרות הזוועות בדומא?

גם מול תמונות הזוועה מדומא, המפלגה הקומוניסטית הישראלית לא מגנה את פשעיו של אסד נגד בני עמו. רוב פעיליה הוותיקים של המפלגה עדיין לא השתחררו מהקו המנחה של המלחמה הקרה, שלפיו ארה"ב היא שורש כל רע במזרח התיכון.

al-monitor .

נושאים מכוסים

airstrikes, vladimir putin, bashar al-assad, chemical weapons, hadash party, douma, communists

אפר 16, 2018

"לארה"ב יש היסטוריה עשירה של תוקפנות ובריונות באזור באמתלות של נשק להשמדה המונית שהתבררו כשקריות". כך גינתה (14 באפריל) מפלגת חד"ש את התקיפה של ארה"ב, צרפת ובריטניה על מטרות בסוריה, שנערכה בתגובה לדיווחים על שימוש בנשק כימי של משטר אסד בדומא.

בהודעה שפרסמה המפלגה כמה שעות לאחר המתקפה, קראה חד"ש לפעילי המפלגה לצאת להפגנת מחאה מול הקונסוליה האמריקאית בחיפה בסיסמה "די לתוקפנות האמריקאית בסוריה". בעקבות הקריאה, כמאה מפגינים צעדו בעיר כשהם נושאים דגלי סוריה ושלטים הקוראים לעצור את המהלך הצבאי האמריקאי.

אף מילה לא נאמרה - לא בהודעת הגינוי ולא בהפגנה - על הסיבות לתקיפה, על השליט שמשתמש בנשק כימי כדי להרוג את בני עמו, ועל רצח ההמונים המתרחש בסוריה כבר יותר משבע שנים, אשר הביא ללמעלה מחצי מיליון הרוגים ויותר מחמישה מיליון פליטים.

המקרה הזה מצטרף להודעת גינוי שראשי חד״ש סיכלו לפני שנה (אפריל 2017), לאחר שכמאה בני אדם נהרגו בהתקפה כימית על העיירה חאן שיחון במחוז אידליב. ראשי סיעת הרשימה המשותפת ביקשו אז לגנות את נשיא סוריה בשאר אסד, אבל אנשי חד"ש, המפלגה הדומיננטית ברשימה המשותפת, טירפדו את המהלך. כמה מפעילי הרשימה המשותפת זעמו בזמנו, וטענו כי הם מתביישים בעמדתה של שותפתם לסיעה, אשר תומכת באסד אוטומטית וממהרת לסלוח לו על פשעיו.

הפעם ברשימה המשותפת אפילו לא שקלו לפרסם הודעת גינוי. מתוך ניסיון העבר, שאר הסיעות (בל"ד, תע"ל ורע"ם) כלל לא הביעו עמדה על האירועים האחרונים בסוריה.

התנועה הקומוניסטית הישראלית, כמו תנועות קומוניסטיות אחרות ברחבי העולם, התאכזבה מרות מהמשטר הסובייטי. הסדקים הראשונים נבקעו כבר בתקופת סטלין כשהתגלו בהדרגה הרציחות ההמוניות של מתנגדיו, וכן בתקופתו של חרושצ'וב. חד''ש אינה זוכה לתמיכה כלשהיא מרוסיה, והקשר למפלגה הקומוניסטית שם נשען רק על בסיס אידאולוגי; גם פוטין בהחלט איננו "ידיד" המפלגה הקומוניסטית בישראל. עם זאת, כשלושה עשורים לאחר התפרקותה של ברית המועצות רוב פעיליה הוותיקים של המפלגה לא השתחררו מהקו המנחה של המלחמה הקרה. הם עדיין נצמדים לגישה לפיה ארה"ב היא שורש הרע ומעורבותה בעולם נעשית משיקולים אימפריאליסטיים. התחושות האלה התעצמו בתקופתו של הנשיא השנוי במחלוקת דונלד טראמפ, בגלל  יחסו המוטה למען ישראל בסוגיה הפלסטינית והתחושה שהוא פועל ממניעים לא רציונליים.

גם בשנה שעברה בחד״ש נקטו קו אנטי-אמריקאי. המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק״י) - התנועה שייסדה את חד״ש - פרסמה לאחר ההרג ההמוני באידליב הודעה שלא הותירה מקום לספקות לגבי עמדותיה: "אין שום הצדקה שארה"ב, שכבר השתמשה בנשק שתוצאותיו הרס ורצח המוני נגד מדינות רבות בעולם, ואשר תומכת בכיבוש הישראלי הנפשע, תעמיד את עצמה כשופט במקרים של פשעים נגד האנושות". שום הסתבר שלפי חד״ש, ארה״ב היא שורש כל רע במזרח התיכון.

בשיחה עם אל-מוניטור אומר מזכ"ל מק״י, עאדל עאמר, שמפלגתו מגנה שימוש בנשק כימי כעמדה מוסרית ועקרונית, אבל לא ניתן לקבוע בוודאות מי השתמש בו באירועים בסוריה. עאדל הוא בוגר החוג לתקשורת באוניברסיטת מוסקבה, שם שימש כמזכיר הסניף של חברי מק"י ברוסיה. לטענתו, עמדת המפלגה כי יש להטיל ספק בדיווחים מדומא היא לגיטימית, במיוחד לאור העבודה שפקחי האו"ם אמורים היו להגיע למקום - אך התקיפה של ארה"ב, בריטניה וצרפת הקדימה אותם. "אנחנו למודי ניסיון מהעבר אחרי ההצגה המפוארת שהציג קולין פאוול (מזכיר המדינה בתקופת הנשיא בוש האב), שטען כי סדאם חוסיין מפתח נשק להשמדה המונית כדי לספק לארה״ב תירוץ להרוס את עיראק״.

כשנשאל איך תנועתו יכולה לתמוך בשליט שטובח בבני עמו, עאמר מסביר: ״אני לא מחסידי אסד, אבל יש עמדה עקרונית - זו האישיות שהעם הסורי בחר ו[הוא-אסד] מנהל מערכה קשה להציל את מולדתו. הכוונה של המלחמה הזאת היא למוטט את סוריה כיישות גיאו-פוליטית שיש לה תפקיד במזרח התיכון, לחלק אותה לקנטונים על בסיס עדתי כמו מה שתוכנן לעיראק, ואז לרוקן אותה מהשפעתה. בזה הוא הציל את המולדת שלו. המזימה נכשלה".

עמדתה השנויה במחלוקת של חד"ש גררה תגובות קשות במערכת הפוליטית ובציבור הישראלי בכלל. ההתבססות של איראן וההשפעה הרוסית הגלויה בסוריה, נוסף לתמונות הקשות מדומא ששודרו בטלוויזיה הישראלית סמוך ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, הגבירו את הדאגה מהמתרחש מעבר לגבול ואת הזעם כלפי חד״ש שקיבלה בהבנה את מעשיו של אסד.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, פרסם צילום של יו"ר חד"ש וראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, לצד הכיתוב "תומך ברוצח הילדים אסד". עודה לא הגיב, אך לאל-מוניטור נודע כי הוא דווקא מעוניין לפרסם גינוי למעשיו של אסד, אך נמצא בעמדת מיעוט במפלגתו מול הכוחות הוותיקים. כך היה גם בשנה שעברה לאחר המתקפה באידליב.

אחד מפעילי חד"ש אמר לאל-מוניטור כי עודה נאלץ ליישר קו עם הגווארדיה הוותיקה. לדבריו, רבים מפעילי חד''ש רואים באסד רוצח המונים, אך חוששים שהאלטרנטיבה תהיה הפקרתה של סוריה לאחים המוסלמים או לדאע״ש, והפיכתה למדינה דתית - דבר שנוגד את תפיסתה החילונית של חד״ש. ועדיין, הגינוי של עאמר וחברי חד״ש נוספים נגד ״שימוש בנשק כימי״, מבלי לייחס אותו לנשיא סוריה, נשמעת כמו אמירה רפה שנועדה לצאת ידי חובה בלבד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

פורום השואה בירושלים: הפקה רוסית עם משמעויות גלובליות
קסניה סבטלובה | מורשת תרבותית | ינו 28, 2020
מה קיבל פוטין תמורת שחרורה של נעמה יששכר?
דני זקן | מיעוטים אתנים | ינו 30, 2020
אירועי הזיכרון לשואה הפכו לזירת איגרוף לעסקנים
עקיבא אלדר | קשרי האיחוד האירופי-המזרח התיכון | ינו 23, 2020
כך מתכוננים בישראל לביקורו של הנשיא הרוסי פוטין
קסניה סבטלובה | | ינו 21, 2020
פרשת יששכר-בורקוב מבטאת את המצוקה האסטרטגית הישראלית
עקיבא אלדר | השפעה רוסית | אוק 22, 2019

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020