Pentagon İslam Devleti ile savaşı Irak’tan sürdürecek

Al-Monitor’a konuşan kıdemli bir yetkili Pentagon’un İslam Devleti ile savaşı Irak’tan sürdüreceğini açıkladı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor İslam Devleti’ne ait insansız hava aracına ateş açan Halk Savunma Birlikleri (YPG) savaşçıları, Rakka, 16 Haziran 2017 Photo by REUTERS/Goran Tomasevic/File Photo.

Eki 15, 2019

Amerikan birlikleri Türk harekâtının ABD Savunma Bakanlığı’nın öngördüğünden daha geniş bir bölgeye yayılması üzerine kuzey Suriye’den çekilmeye hazırlanırken kıdemli bir savunma yetkilisi Al-Monitor’a Pentagon’un İslam Devleti ile mücadeleyi Irak’tan sürdüreceğini açıkladı.

Pentagon’da gazetecilere bilgi veren yetkili İD’le savaşın sona ermediğini belirterek şöyle konuştu: “Bölge çapında önemli bir varlığımız, personelimiz var ve koalisyon yeteneklerini koruyor. Mücadeleyi sürdüreceğiz.”

İD’le mücadelenin ana omurgasını oluşturan Kürt güçlerin, Türkiye’nin üç hat üzerinden sürdürdüğü yoğun askeri taarruzlara karşı korunmak için Beşar Esad rejimiyle bir mutabakta varmasının ardından ABD Merkez Komutanlığı şimdi İD’le mücadeleyi uzaktan sürdürme planının ayrıntıları üzerinde çalışıyor. 

Yetkili çalışmalara dair şunları aktardı: “Fiiliyatta yeni koşullara uyum sağlayacağız ki bu da yeni zorluklar getirecek. Ama uyum sağlama konusunda başarılıyız ve başarımızı sürdüreceğiz.” Yetkili, Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) Suriye’deki İD’le mücadeleyi sürdüreceklerine dair sinyaller aldıklarını da ekledi.

Eski ABD Özel Kuvvetler Komutanı Raymond Thomas da mart ayında Kongre’ye Pentagon’un SDG’yi uzaktan desteklemek için “çözümler üzerinde” çalıştığını açıklamıştı. Ancak Amerikan birliklerinin Suriye’deki Kürt ve Arap müttefiklerinden uzakta olmasının süreci zorlaştıracağını belirtmişti.

ABD’nin Kürt Savunma Birlikleri (YPG) ve SDG’yi yeniden nasıl kazanacağı hâlen net değil. Kürt gruplar, ABD Başkanı Donald Trump’ın ortak güvenlik mekanizmasını kapsayan bölgeye düzenlenen Türk harekâtına yeşil ışık yakmasını “ihanet” olarak değerlendiriyor.

Pentagon Türkiye’nin askeri operasyonunun başlamasının ardından, geçen hafta, İD’le mücadeleyi durdurmuştu. Bir diğer savunma yetkilisi de Pazartesi günü Al-Monitor’a Türkiye’nin ordu ve vekil güçleri kontrol etme “taahhüdüne” rağmen bazı Özgür Suriye Ordusu gruplarının daha önce Kürtlerin gözetiminde olan İD savaşçılarını serbest bıraktıklarını söyledi.

Trump yönetimi ise Türkiye destekli güçlerin insan hakları ihlallerine yönelik iddiaların doğrulanamadığı belirtiyor. Gazetecilere konuşan savunma kaynağı da “sahadaki gözlerimizin sayısı azaldı” diyor. 

Öte yandan Irak’ın daha fazla ABD birliği kabul etmesini sağlamak siyaseten kolay olmayacak. Ülke yaklaşık iki haftadır yolsuzluğu ve kötü yaşam şartlarını protesto etmek için sokaklara dökülen genç Iraklıların gösterileriyle çalkalanıyor ve protestolar Başbakan Adil Abdül Mehdi’nin siyasi geleceğini tehdit ediyor. Bu yıl, ülkede bulunan Amerikan güçlerinin çekilmesini isteyen milletvekillerinin sayısı giderek arttı. ABD’nin Irak’ta hâlihazırda “kuvvet yönetimi seviyesinde” yaklaşık 5 bin birliği bulunuyor ancak Pentagon’un kısa süreli görevlerle birlik sayısını artırabileceği belirtiliyor.

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı da bu hafta güvenlik değerlendirmeleri için Suriye ekibini ülkeden çıkardı. Bakanlıktan bir yetkili ekip faaliyetlerinin duruma göre düzenleneceğini ya da durdurulacağını” söyledi. Ekibin “bölgedeki başka ofislerden çalışmalarını sürdürerek gelişmeleri uzaktan izleyebileceği” bildirildi. 

Bölgedeki Suriyelilerin temel ihtiyaçlarını gideren uluslararası yardım kuruluşu Mercy Corps da Pazartesi günü Reuters’a ülkedeki faaliyetlerini durdurduğunu ve personelini çektiğini açıkladı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a harekâtı durdurma çağrısı yapmak üzere Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaretin heyetinde Pentagon’un en tepe siyasi yetkilisi de yer alıyor. Hâlihazırda bölgede bulunan Savunma Müsteşarı John Rood, Ankara’ya geçerek, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ile Suriye özel temsilcisi Jim Jeffrey’nin yer aldığı ekibe katılacak.

Açıklamaya göre Pence, Erdoğan’a ateşkes sağlanıncaya kadar en tepe Türk yetkililerine uygulanan ambargonun süreceğini iletecek. Türk Cumhurbaşkanı ise Salı günü yaptığı konuşmada Türkiye’nin operasyonu amaçlarına ulaşmadan “asla” durdurmayacağını söyledi.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Kanal İstanbul hayaliyle rant oyunları
Mustafa Sönmez | Doğal çevre | Tem 22, 2020
Erdoğan Kafkasya’da macera mı arıyor?
Fehim Taştekin | Savunma ve güvenlik iş birliği | Tem 17, 2020
Erdoğan’ı karalamak Lübnan’da bile güvenli değil
Amberin Zaman | Basın özgürlüğü | Tem 13, 2020
Yabancılar uzaklaşıyor, Saray yalnızlaşıyor
Mustafa Sönmez | Türkiye ekonomisi | Tem 10, 2020
Yabancı Protestanlar ‘kamu düzenine tehdit’ gerekçesiyle Türkiye’den kovuluyor
Amberin Zaman | etnik azınlıklar | Tem 9, 2020

Recent Podcasts

Featured Video