Suriye'nin Nabzı

Kuzey Suriye’de Türkiye’nin desteğiyle ilk tapu dairesi açıldı

By
p
Article Summary
Fırat Kalkanı bölgesindeki Azez’de Türkiye’nin desteğiyle açılan tapu dairesi, savaş nedeniyle kesintiye uğrayan ve sahtekârlıklara konu olan emlak işlemlerine düzen getirmeyi amaçlıyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP, Suriye — Halep’in kuzey kırsalında bulunan Azez’deki yerel meclis, bölgede her türlü emlak işleminin yapılacağı Emlak İşleri Dairesi’nin açıldığını duyurdu. Daire 5 Şubat’ta faaliyete geçti.

Yerel meclise göre vatandaşlar gayrimenkulleriyle ilgili işlemler için yeni daireye gitmeli ya da yasa gereğince ilgili mahkemeye başvurmalı. Şikâyette bulunmak isteyen veya mülküne el konulan vatandaşlar, Azez mahkemesine bağlı olarak mülkiyet ihtilaflarını çözmekle görevli mahkemeye başvuracak. Meselenin mahkemece çözülmesinin ardından vatandaşlar ilgili evrakları tamamlamak için Emlak İşleri Dairesi’ne gidecek.

Azez’deki mahkeme, eylül 2018’de El Rai kentinde kurulan Adalet Sarayı’na bağlı. Suriye yasalarını belli değişikliklerle benimseyen Adalet Sarayı, Fırat Kalkanı bölgesindeki tüm mahkemelerin ana referans mercii.

Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrol ettiği bölgelerde yaşayanlar, Azez dâhil Halep’in kuzeyindeki çoğu kasabanın rejim kontrolünden ÖSO’ya geçtiği 2012’den itibaren emlak dairesinden yoksun kaldı. Gayrimenkul alım satımı, kayıt ve devir işlemleri yapılamaz hale geldi. Ayrıca pek çok insan savaş ve göçlerden dolayı mülkiyet haklarını kanıtlayan belgeleri kaybetti.

Azez yerel meclis üyesi Muhammed Ömer Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Azez’de şu an 300 bin civarında insan yaşıyor. Bunların yarısı Suriye’nin başka kentlerinden geldi. Resmi istatistikler olmadığı için bunlar tahmini rakamalar ama Azez nüfusunun 2012’den bu yana yaklaşık üç kat arttığını söyleyebiliriz.”

Fırat Kalkanı bölgesindeki yerel meclisler Türkiye’nin desteğiyle halka çeşitli hizmetler sunmaya çalışıyorlar. Emlak İşleri Dairesi de bu adımlar kapsamında açıldı.

Azez ve çevresinde faaliyet gösteren yerel meclis Fırat Kalkanı’ndaki Türkiye destekli diğer yerel meclisler gibi kamusal düzenlemeler yapmaya, halkın mülkiyet haklarını sağlamaya, gayrimenkûllerle ilgili işlemler kapsamında alım satım sözleşmelerini kayıt altına almaya, devir ve miras işlemlerini düzenlemeye çalışıyor.

Yerel halktan ve başka bölgelerden Azez’e kaçan pek çok insan, bölgede konut yapıyor, ticari tesisler ve dükkânlar açıyor. Bölgedeki ekonomik büyümeye dair istatistikler mevcut olmasa da artan bina sayısı nedeniyle Azez’de olduğu gibi ÖSO kontrolünde olan Halep’in kuzey kırsalı, Fırat Kalkanı bölgesi ve Afrin’de de emlak dairelerine ihtiyaç var.

Azez’de açılan emlak dairesi Fırat Kalkanı bölgesinde bir ilk oldu. El Bab, Cerablus, Mare ve El Rai gibi diğer kasabalarda da yerel meclisler Azez’in izinden gitmeli.

Azez yerel meclis üyesi Muhammed Ömer Mustafa Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Emlak dairesinin açılması, kentte ve civar bölgelerde çeşitli tesislerin çoğalmasına katkıda bulunacak, yerel yatırımcının güvenini artıracak. Çünkü yatırım yapanlar artık mülklerini kaydettirebilecek ve mülkiyet haklarını ispat edebilecekler. Belgeler yerel meclisler tarafından tasdiklenip tanınacak. Böyle bir dairenin varlığı mülklerin kayıt altına alınmasını sağlayacak, son yıllardaki sahtekârlıkların son bulmasına yardımcı olacak.”

Bazı kişiler, savaştan dolayı Türkiye’ye ya da başka yerlere kaçanların mülklerine el koydular ve sahte sahiplik belgeleri düzenleyerek bu mülkleri sattılar.

Al-Monitor muhabirinin gezdiği Emlak İşleri Dairesi, geniş bir salondan ve vatandaşların işlemlerinin yapıldığı beş odadan oluşuyor. Dairede müdür Muhammed Telcebini’nin yanı sıra 12 personel çalışıyor.

2012 öncesinde aynı binada Şam yönetimine bağlı Emlak Dairesi faaliyet gösteriyordu. Uzun süre ÖSO kontrolünde kalan bina, 2019 başında Azez yerel meclisi tarafından devralındı ve Türkiye’nin desteğiyle yenilendi. Bina Türk yapımı ofis mobilyalarıyla donatılmış durumda.

Telcebini Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Dairenin açılış açıklamasından birkaç gün sonra, 5 Şubat’ta kapımızı vatandaşlara açtık. Bitirmemiz gereken bazı işler vardı ama artık vatandaşların taleplerini karşılamaya, emlak işlemlerini yasalar uyarınca yapmaya hazırız. Mülk ve tesis alım satımları buna dâhil.”

Telcebini, rejime bağlı eski dairenin faaliyette olduğu 2012 öncesine ait emlak kayıtlarının korunduğunu belirtti. ÖSO vatandaşın belgelerine sahip çıkmak ve hak kayıplarını önlemek için evrakları güvenli bir yerde saklamış. Telcebini, Türk hükümetinin yardımlarıyla tüm kayıtların kopyalanarak arşivlendiğini belirtti. Binanın onarılıp donatılmasına da destek olan Türk hükümeti, Azez yerel meclisinin personel maaşlarını karşıladığı gibi Emlak İşleri Dairesi’nde çalışan personelin maaşlarını da ödeyecek.

Halep dışındaki Suriye vatandaşları da Azez bölgesinde mülk satın alabilir ve bunları Emlak İşleri Dairesi’nde kayıt altına aldırabilir. Bunun için kimliklerinin doğrulanması ve Azez’deki polis, genel emniyet ve ÖSO’dan güvenlik onayı alınması gerekiyor.

Daire, alım satım işlemleri, mülk kayıtları ve devirler için ücret alıyor. Tarım arazileri, konut arsaları, apartman daireleri ve dükkânlar için farklı ücretler söz konusu. Telcebini rakam açıklamadı ancak ücretlerin sembolik olduğunu söyledi.

Doğu Guta’dan kaçarak Azez’e yerleşen Hişam Muhammed Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Daha önce buradan ev almakya çekiniyordum çünkü mülkiyet devrini ve tapu sicilini yasal olarak yapmak mümkün değildi. Dairenin açılışından sonra artık bu adımı atıp ev alabileceğimi düşünüyorum. Pek çok insan bu yasal düzenlemeyi bekliyordu."

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: euphrates shield, housing, aleppo, real estate, free syrian army, azaz, fsa, displacement

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept